PetraBery

Přečtené 1358Malibu v plamenech
červen 2022 (10.-16.)
Malibu v plamenech 2022, Taylor Jenkins Reid

Od autorky mám přečtenou všechnu u nás vydanou tvorbu a ani tato kniha nezklamala. Příběh jednoho dne, který rozhodne o dalším osudu čtyř sourozenců, proložený minulostí jejich rodičů. Čtivé stejně jako ostatní knihy autorky.


Písek
červen 2022 (05.-09.)
Písek 2020, Hugh Howey

Písek byl dle mého názoru slabší než trilogie Silo. Přesto autor dokázal výborně popsat pocity potápěčů při hledání starého světa. Celkově dobré, přečtení nelituji.


Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie
červen 2022 (01.-04.)
Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie 2022, Karin Lednická

Střídání beletristických úryvků a doložených historických skutečností této knize sedí. Nejde o román, ale obraz (po) zapomenuté tragédie v Životicích. A kniha nám v tomto ohledu předá všechny podstatné informace.


Odhalený milenec
květen 2022 (25.-31.)
Odhalený milenec 2022, J. R. Ward (pseudonym)

S dalším dílem opět v Caldwellu, tentokrát se"zatraceným" bratrem Sahvadgem. Jeho setkání s Mae změní jeho dosavadní život. Chemie mezi nimi není za mě taková jako v dřívějších knihách autorky. Ale nové zlo otvírá nové možnosti a já si stejně další přečtu.


Tchyně
květen 2022 (21.-24.)
Tchyně 2021, Sally Hepworth

Od této autorky moje první přečtená kniha a nezůstane poslední. Vztah mezi tchýní a snachou není téměř nikdy jednoduchý, v tomto příběhu se postupně odhaluje celá minulost a tajemství všech zúčastněných. Obě aktérky nám ukazují svůj pohled a to byla za mě dobrá volba.


Soběstačný
květen 2022 (17.-20.)
Soběstačný 2020, Zuzana Dostálová

Od knihy jsem moc nečekala, ale bylo to opravdu výborné. Štěpánovi rodiče se rozejdou, táta si založí novou rodinu, máma řeší nedostatek peněz a svoji nemoc. Štěpán tráví nejvíc času u dědy a musí sakra rychle dospět. A popere se se všemi nástrahami života nad očekávání.


Jen 27 dnů
květen 2022 (13.-16.)
Jen 27 dnů 2018, Alison Gervais

Studentka střední školy Hadley má možnost vrátit se v čase zpět a zkusit zachránit studenta Archera, který spáchal sebevraždu. Povede se jí za 27 dní odvrátit jeho rozhodnutí? Čtivá oddechovka s kapkou nadpřirozena určená hlavně pro mládež.


Cilčina cesta
květen 2022 (09.-12.)
Cilčina cesta 2019, Heather Morris

Knihu jsem neměla v plánu číst, Tatér mě neoslovil tolik, jak jsem očekávala. Ale kniha si ke mně našla cestu, takže jsem přečtení neodolala. Kniha o Cilce mi přijde lepší než zmíněný Tatér, koho zajímá další Cilky osud, nebude zklamaný.


Slušní lidé
květen 2022 (06.-08.)
Slušní lidé 2021, J. P. Delaney (pseudonym)

Atraktivní téma záměny dětí zpracované velmi dobrý způsobem. Dvoje rodiče, každý s jiným finančním zázemím a s jinými úmysly. Konec překvapil, měla jsem v hlavě jiné rozuzlení.


Tiché dítě
květen 2022 (01.-05.)
Tiché dítě 2021, Sarah A. Denzil

Zmizelé a nalezené dítě - námět, který je zpracován ve více knihách. A v této to není úplně marné, bavilo mě postupné odhalování pachatele i lidí okolo. Kdo Aidena unesl jsem začala tipovat v době, kdy se osoba v knize objevila. Ale celkově dobré čtení.


Nebe po bouři
duben 2022 (25.-30.)
Nebe po bouři 2021, Sabaa Tahir

Závěr série čtený po třech letech od předposledního dílu. Chvilku mi trvalo, než jsem se naladila na svět, který autorka vytvořila, ale pak už to běželo jak po másle. Skvělé zakončení osudů hlavních postav, ráda jsem s Laiou, Eliasem i Helenou strávila několik večerů. A obálky všech dílů jsou nádherné.


Kavárna v Kodani
duben 2022 (21.-24.)
Kavárna v Kodani 2018, Julie Caplin

Tak i já jsem si konečně přečetla první romantický útěk. V Kodani jsem byla a působila na mě přesně tak, jak ji autorka ve své knize popsala. Sympatická hlavní dvojice, Katie a Ben, vtipné momenty a pohodové čtení.


Svědectví o životě v KLDR
duben 2022 (18.-20.)
Svědectví o životě v KLDR 2020, Nina Špitálníková

O knihu projevil zájem můj manžel nečtenář, takže jsem ráda využila možnosti pořídit nové knihy domů, protože čekací doba v knihovně byla opravdu dlouhá. A stálo to tedy za koupi. Obecné povědomí o životě v KLDR mám, ale čtení syrové skutečnosti bylo až neuvěřitelné... Jsem vděčná za to, že můžeme žít ve svobodné zemi.


15 roků lásky
duben 2022 (14.-17.)
15 roků lásky 2021, Patrik Hartl

Kdo od autora již něco četl, nebude překvapen. Další oddechovka, která vypráví o životních strastech a radostech hlavního hrdiny kadeřníka Aleše. Nenáročná literatura, která splnila svůj účel.


Jizva
duben 2022 (11.-13.)
Jizva 2021, Danuta Chlupová

Fiktivní postavy na pozadí historicky doložených událostí. Útlá kniha se silným smutným příběhem vypráví příběh obyvatel Životic, kterým se dne 6. srpna 1944 díky velké tragédii obrátil celý život. Opravdu skvělý debut.


Eleanor a Grey
duben 2022 (07.-10.)
Eleanor a Grey 2021, Brittainy C. Cherry

Ellie a Grey, první láska z mládí, kdy se po letech znovu setkávají. Oba zažili bolestnou ztrátu, kdy je těžký se smířit s tím, že milovaný člověk již není. Hezký příběh, nejen o ztrátě, ale hlavně lásce, rodině a naději, že budou zase i lepší dny.


Egypťan Sinuhet
březen - duben 2022
Egypťan Sinuhet 2013, Mika Waltari

V některém komentáři jsem četla, že je kniha přeceňovaná. Já si to nemyslím. Ano, má hodně stran, děj někoho nemusí až tolik bavit, ale za mě to je krásná jízda starověkým Egyptem se zajímavým průvodcem. Osud Sinuheta od dětství přes mládí k dospělosti a stáří je skvělou volbou pro ty, co se o tomto období chtějí něco dozvědět. Klasika, která rozhodně nezklamala.


Není úniku
březen 2022 (24.-27.)
Není úniku 2018, Taylor Adams

Námět i zpracování celé knihy na výbornou, možná trochu nereálné, ale rozhodně čtivé. Studentka Darby se snaží zachránit unesenou holčičku, kterou zahlédne v autě na odlehlém odpočívadle. Sněhová kalamita a únosce psychopat, to jsou hlavní prvky této knihy.


Po povrchu
březen 2022 (21.-23.)
Po povrchu 2021, Tomáš Třeštík

Kniha střípků ze života autora, pohled do minulosti, kterou má za sebou. Četlo se to dobře, autor je určitě osobnost, která ale ne každému sedí.


Říkej tomu, jak chceš
březen 2022 (19.-20.)
Říkej tomu, jak chceš 2021, Brigid Kemmerer

Další čtivá kniha této autorky nás přenese na střední školu, kde oba hlavní hrdinové - Rob a Maegan, mají vypracovat společně matematický projekt. Každý z nich nás střídavě provází svým osudem, ukazuje odlišné rodinné zázemí, i sílu přátelství a morálních hodnot.


Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce
březen 2022 (17.-18.)
Hájovna: Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce 2022, Karla Kubíková

Jak anotace napovídá, jedná se o příběh o ztrátě svobody a mateřské lásky. Ta jediná držela hlavní hrdinku Lindu v nejtěžších chvílích. Silný smutný příběh z doby, která je autorkou opravdu dobře vykreslena. Můžu jen doporučit.


Dětské duše
březen 2022 (14.-16.)
Dětské duše 2021, Angela Marsons

S Kim Stoneovou již pojedenácté a další podařený případ. Zajímavé prostředí geniálních dětí, ovlivnění celých rodin, pokud se někde talentované dítě narodí. Krátké kapitoly, kdy vyšetřování frčí jak na drátkách.


Hodná holka, zlá krev
březen 2022 (11.-13.)
Hodná holka, zlá krev 2021, Holly Jackson

Znovu zpátky v Little Kilton. Pipu požádá její kamarád o pomoc při hledání jeho pohřešovaného bratra. Pipa začíná pátrat a odhaluje nejedno tajemství. Ano, nejsem cílová skupina, ale mě to prostě bavilo a celý příběh jsem si užila.


Klíč
březen 2022 (06.-13.)
Klíč 2009, Joe Vitale

Motivační kniha, která mě možná zastihla v rozpoložení, kdy jsem ji tolik neocenila jako v jiné době. Věřím ale, že někoho může oslovit víc.


Tajemství
březen 2022 (07.-10.)
Tajemství 2021, Kathryn Hughes

Příběh, kde se prolíná více časových rovin, kde tajemství a rozhodnutí z minulosti ovlivní život dalších generací. Celkově příjemné čtení, spíše pro ženy.


Zrcadlový muž
březen 2022 (03.-06.)
Zrcadlový muž 2020, Lars Kepler

Osmý případ s Joonou Linnou a zase brutální, ale nejen díky krátkým kapitolám neskutečně čtivé. Pachatele jsem neuhádla a těším se na další díl.


Pátá cesta k pádu
únor - březen 2022
Pátá cesta k pádu 2015, K. A. Tucker

Pěkný příběh Reese a Bena, kdy minulost ani jednoho z nich nebyla úplně jednoduchá. Chemie mezi nimi fungovala skvěle, celkově vtipná, příjemná četba. Za mě spokojenost.


Obchodník se smrtí
únor 2022 (24.-27.)
Obchodník se smrtí 2008, Hugh Laurie

Autora znám jako herce, takže jsem na knihu byla zvědavá. Sarkastický humor, kladná postava Thomase Langa a spousta dalších osob s různými jmény, ve kterých jsem se chvílemi ztrácela. Čte se dobře, ale znovu bych už nečetla.


Dva tajemství neudrží
únor 2022 (20.-23.)
Dva tajemství neudrží 2019, Karen M. McManus

Stejně jako další knihy od autorky, i tahle je moc povedená. Střední škola, zločiny z minulosti a jeden z přítomnosti. A v hlavní roli Ellery, která se přistěhovala se svým bratrem, dvojčetem Ezrem, a snaží se všemu přijít na kloub. Nejsem už dávno cílová skupina, ale mě to prostě bavilo.


Čím jsou lidé živi - Podkrkonošská románová kronika
únor 2022 (16.-19.)
Čím jsou lidé živi - Podkrkonošská románová kronika 2013, Vladimíra Sůvová

Krásná kniha o těžkém osudu žen v Podkrkonoší během téměř celého minulého století. Zdenka, a částečně její dcera Vlasta, nám vypráví svůj příběh o těžké každodenní dřině na vsi, závislosti člověka na půdě, přírodě a zvířatech. I o nutnosti žít s jejich souladem. Kniha nemá až tolik stran, ale každá z nich je naplněná slovy, které se dotknou každého, kdo si dokáže uvědomit, jak dobře si teď žijeme.


Se špetkou skořice
únor 2022 (13.-15.)
Se špetkou skořice 2021, Elizabeth Acevedo

Anotace mě zaujala, krátké kapitoly vyhovují, ale asi jsem čekala prostě víc. Mladá maminka, studentka Emoni, nemá díky mateřství na růžích ustláno. Spolu s babičkou se stará o svoji dceru, chodí do školy, přivydělává si v práci a sní svůj sen o prosazení se v kulinářských kruzích. Oslovení Holčičko mi stejně jako spoustě dalších čtenářů nesedělo. Za mě průměr.


Ve vteřině
únor 2022 (10.-12.)
Ve vteřině 2021, Suzanne Redfearn

Skvělá obálka a ještě lepší obsah. Zajímavě pojatý příběh, kdy vypravěčkou a hlavní hrdinkou je šestnáctiletá Finn, která tragicky zahyne. Jak moc odhalí tragédie skutečnou podstatu všech zúčastněných? Těžko soudit kohokoliv, každopádně nezapomenutelný příběh.


K moři
únor 2022 (07.-09.)
K moři 2007, Petra Soukupová

Od autorky jsem četla pouze povídku, toto je pro mě první celý román. Osudy členů obyčejné rodiny, čtyř dcer a jejich rodičů. Zvláštní osekaný styl, kde dominují úsečné věty. Je to čtivé, autorka dobře vykreslila charaktery všech osob, za konec, kdy jsem se dozvěděla, jak to s každým dopadlo, jsem ráda. Určitě si přečtu i její další knihy.


Maryša
06. únor 2022
Maryša 2004, Vilém Mrštík

Díky dceřině povinné četbě jsem opět po letech sáhla po klasice, která nestárne. Drama nešťastné lásky ukončené tragédií. Vzhledem k počtu stran a formě divadelní hry se čte dobře a rychle.


Upálené
únor 2022 (03.-05.)
Upálené 2021, C. J. Tudor

Čtvrtá kniha od autorky a zase se jí to povedlo. Farářka Jack se svou dcerou Flo přijíždí do vesnice Chapel Croft. Začíná zběsilá řada událostí, kdy nic není takové, jak se zdá.


Dcera sněhu
leden - únor 2022
Dcera sněhu 2012, Eowyn Ivey

Zimní pohádka pro dospělé čtenáře. Krutá, studená a přesto nádherná Aljaška, nekonečná touha po rodině splněná malou sněhovou dívenkou. Trochu netradiční, ale krásná kniha.


Příběh Arthura Truluva
leden 2022 (29.-30.)
Příběh Arthura Truluva 2021, Elizabeth Berg

Krásný příběh, o úctě ke stáří a vůbec k celému životu. Přátelství mezi hlavními hrdiny je moc hezky popsáno, láska Arthura k jeho ženě Nole ještě víc. Hřejivé, možná sentimentální, ale přesto milé pohlazení.


Okamžik pravdy
leden 2022 (27.-28.)
Okamžik pravdy 2021, Kasie West

Pěkná oddechová knížka na pár hodin, cílená na mládež. Hadley žije plaváním, je cílevědomá a zodpovědná. Ale to všechno proto, že žije ve stínu někoho jiného. Krásně zpracované téma, kdy máme strach říct svým nejbližším to, co nás opravdu trápí.


Její konec
leden 2022 (24.-26.)
Její konec 2021, Shari Lapena

Stejně jako ostatní autorčiny knihy je tato opravdu čtivá, stránky ubíhají pod rukama a nikde to nedrhne. Kdo je Erika, která chce zničit Stephaniin a Patrickův život? Postupné odkrývání nových skutků, posuzování, jak to bylo... A stejně mě konec překvapil :o).


Spánek
23. leden 2022
Spánek 2013, Haruki Murakami

Krátká, zvláštní a zajímavá. Tak bych shrnula tuto tenkou novelu. Mladá žena ve svém zaběhnutém životním rytmu řeší otázky přítomného okamžiku, když několik nocí po sobě nespí. Určitě k zamyšlení, konec jsem takový nečekala.


1 ...