PetraBery

Přečtené 1249Mrtvé vzpomínky
duben - květen 2021
Mrtvé vzpomínky 2020, Angela Marsons

Další vyšetřování Kim Stoneové, tentokrát s podtextem její těžké minulosti. Ačkoliv nechce, musí se ve vzpomínkách vrátit do svých nočních můr. Bez uzavření minulosti nelze hledět do budoucnosti.


Doba temna
duben 2021 (22.-26.)
Doba temna 2020, Adéla Elbel

Autorku znám jako stand up komičku, která umí pobavit. Jsem ráda, že jsem měla touto cestou možnost dozvědět se něco o její minulosti, která nebyla právě sluníčková.


Leo
duben 2021 (17.-21.)
Leo 2015, Mia Sheridan

Oddechovka na pár hodin, kdy opravdu lze přelétávat očima řádky a není nutné nad ničím hloubat. Evie a Leo, láska z dětství a tajemný Jake přinášející Evie zprávy právě o Leovi. Zápletka očekávaná, zpracování spíše průměrné. Na odpočinek dostačující.


Nelituju ničeho
duben 2021 (12.-16.)
Nelituju ničeho 2020, Colleen Hoover

Mladá matka Morgan a její dospívající dcera Clara prožívají nejtěžší životní období. Příběh o lásce - mateřské, partnerské i sourozenecké, ale i o tajemstvích, které můžou mít naši nejbližší. Já z knihy zklamaná nejsem, autorka mě prostě baví.


Uchem jehly
duben 2021 (01.-15.)
Uchem jehly 2018, Zbigniew Czendlik

Příjemné rozhovory známého kněze se zajímavými hosty. Pořad v televizi nesleduji, některé osobnosti jsem neznala, takže díky za rozšíření obzorů.


Dokonalá
duben 2021 (07.-11.)
Dokonalá 2020, Cecelia Ahern

Pokračování Vadné je dle mého názoru stejně podařené jako první díl. Hrdinka Celeste mi byla sympatická, celý příběh je psaný lehkou rukou, určený hlavně mládeži, ale k zamyšlení pro všechny. Jak je důležitá svoboda a mít možnost vlastní volby. Slovy z knihy - logika a soucit. Za mne palec nahoru :o).


Dopis
duben 2021 (02.-06.)
Dopis 2018, Kathryn Hughes

Dvě časové roviny, dvě ženy a jeden neodeslaný dopis. Román o nevysvětlených pohnutkách, náhodách, naději i lásce. Obě hrdinky se mi líbily, jejich příběh pěkně plynul, za mne odpočinková záležitost.


Ghostwriter
březen - duben 2021
Ghostwriter 2020, Alessandra Torre

Podobná kostra příběhu jako u knihy Pravda, nebo lež. Poslední román úspěšné spisovatelky, ve kterém nám odhalí všechna temná zákoutí své minulosti. Čtivý psychologický román, se střídáním vypravěčů a celkem překvapivým závěrem.


Nejkrásnější dárek
březen - duben 2021
Nejkrásnější dárek 2020, * antologie

Kniha vánočně laděných povídek mladých českých autorů a autorek. Ne všechny končí kladně, ne všechny jsou pozitivní, většina je naopak smutná až depresivní. Ale čtou se dobře a obálka i ilustrace jsou pěkným doplňkem knihy.


Ti druzí
březen 2021 (25.-28.)
Ti druzí 2020, C. J. Tudor

Třetí kniha autorky nás přenese do příběhu otce hledajícího svou dceru Izzy, kde nic není takové, jak se na první pohled zdá. Ti druzí totiž hlídají vyslovené požadavky. Četlo se opravdu svižně, ale nadpřirozeno tam dle mého být nemuselo.


Brzy
březen 2021 (22.-24.)
Brzy 2020, Morris Gleitzman

Již čtvrté setkání s hlavním hrdinou Felixem. Stále stejně čtivé, působivé vyprávění, tentokrát v době poválečné. Podobně jako v jiném komentáři ani mně neodpovídal věk chlapce k jeho vyjadřování a myšlení po tom všem, co v minulých dílech prožil. Ale jinak nemám vůbec co vytknout.


Bokovka
březen 2021 (19.-21.)
Bokovka 2020, Barbora Vajsejtlová

Název knihy jednoznačně ukazuje na téma, které je v knize zpracováno. A za mě je zpracováno velmi dobře. Střídání dvou vypravěčů - milenky Karolíny a ženatého Marka, jejich pohled na věc, měnící se city i celý proces nevěry. A za konec palec nahoru, čekala jsem jiný.


Cejch
březen 2021 (13.-18.)
Cejch 1992, Zdeněk Šmíd

Román o soužití Čechů a Němců v Krušnohoří během několika desítek let. Autora znám z humorných knih vodácké serie, tato kniha pro mne byla velkým překvapením. Zpočátku jsem měla trochu problém se začíst, ale brzy se to zlomilo a skvěle vystavěný příběh rodin jsem si užila. Téma odsunu Němců je zde i přes absenci přímé řeči velmi dobře zpracován.


Odvrácená strana matky
březen 2021 (12.-18.)
Odvrácená strana matky 2016, Monika Valentová

Osobně mi nepřišlo, že by autorka tlačila na pilu, jak jsem zahlédla v některém komentáři. Je to spíš lehčí humor, ale spousta matek včetně mě se ve fejetonech může najít. Povedené ilustrace jednotlivé kapitoly dobře doplňují.


Jak se Martínek ztratil
březen 2021 (04.-15.)
Jak se Martínek ztratil 2016, Eduard Petiška

Krásné příběhy malého kloučka Martínka pro ty nejmenší. Syna Martínkovy příhody moc baví a ilustrace tuto milou knihu hezky doplňují.


Dědina
březen 2021 (08.-11.)
Dědina 2018, Petra Dvořáková

Obyčejné příběhy z jedné vesnice, kde si všichni vidí navzájem do talíře. Sama jsem z města, ale dětství jsem trávila i u prarodičů na venkově. Nářečí ke knize naprosto sedí, reálně popsané myšlení hlavně starší generace dává možnost nahlédnout na každodenní venkovský život.


Zlodějíček z pátých hradeb
březen 2021 (04.-07.)
Zlodějíček z pátých hradeb 2015, Ilka Pacovská

Sedmý díl série Sedmý smysl - stejně jako předchozí akční, poutavý, skvěle promyšlený a překvapující. Nové světy a nové bytosti výborně doplňují naše známé hlavní hrdiny. Těším se až sáhnu po dalším díle.


Jak se spřátelit s temnotou
březen 2021 (01.-03.)
Jak se spřátelit s temnotou 2020, Kathleen Glasgow

Šestnáctiletá Grace "Tiger" Tolliverová po smrti své matky prochází temnotou, kterou dokáže pochopit pouze ten, kdo přišel o někoho z nejbližších. Hledání dalšího smyslu života, odkrývání dosud neznámých příbuzných, síla přátelství, snaha jít dál... Kniha o zármutku, bolesti ze ztráty i překonávání překážek. Těžké téma, dobře zpracované.


Zázračný úklid – Pořádek jednou provždy
únor 2021 (26.-28.)
Zázračný úklid – Pořádek jednou provždy 2015, Marie Kondo

Myšlenka autorky na úklid není úplně od věci, obecně velká většina lidí má věcí více než je potřeba a ne ze všech věcí doma máme radost. Ale příčí se mi i jen představa, že bych jakékoliv knize měla vytrhávat stránky. To je pro mne prostě přes čáru. Takže ano, z knihy se dá čerpat inspirace, ale nesouhlasím se vším, co autorka doporučuje.


Vojtěch Bernatský: Dvojtáta
únor 2021 (23.-25.)
Vojtěch Bernatský: Dvojtáta 2019, Vojtěch Bernatský

Milé příhody z rodinného kruhu známého moderátora doprovázené ilustracemi jeho malé dcerky. Z řádků je cítit láska ke všem členům rodiny, historky nejen s dětmi jsou vtipně a příjemně podané. Pohodové čtení nejen do nepohody.


Dlouhá trať
únor 2021 (14.-22.)
Dlouhá trať 2020, Viktorie Hanišová

Syrové, hutné, smutné a depresivní povídky s tématem sebevraždy a smrti. Kvalitně napsané, k zamyšlení. Někomu, kdo na tom není psychicky dobře ale čtení nedoporučuji. Za mne ale dokonale popsané pocity a myšlenky aktérů všech povídek.


Díky za každé nové ráno
únor 2021 (17.-18.)
Díky za každé nové ráno 1994, Halina Pawlowská

Od autorky moje první přečtená kniha, film jsem neviděla, takže nemám možnost porovnat. Krátký oddechový příběh Olgy, střípky z jejího života podané lehkou čtivou formou. Občas jsem se ztrácela v čase, možná zkusím od autorky i jinou knihu.


Bestie
únor 2021 (14.-16.)
Bestie 2004, Jackie Collins

Autorčinu tvorbu jsem četla kdysi dávno, v rámci třídění domácí knihovny a "darování" knih do knihobudky jsem přečetla i tuto knihu. Životy bohatých lidí, intriky, peníze, faleš a sex. A někde na konci i láska. Jednorázová záležitost, bez nutnosti přemýšlet nad dějem.


Dravec
únor 2021 (09.-13.)
Dravec 2018, Marek Epstein

Inka, Jakub a Berucha / Bára. Rodinné komorní drama, které je dobře napsané a rozhodně ve Vás něco nechá. Pro mne hůře uvěřitelné smýšlení devítileté dcery a nesedí mi téměř americký konec. Ale téma i zpracování hodnotím určitě kladně.


Všechno, co dáme
únor 2021 (04.-08.)
Všechno, co dáme 2020, Kerry Lonsdale

Ianův příběh navazuje na předchozí knihy ze série. Jeho minulost před Aimee nebyla vůbec jednoduchá, kapitoly z dětství s matkou jsem četla se zatajeným dechem. Za konec jsem ráda už kvůli hlavním hrdinům, zažili si dost a je dobré si uvědomit, co je vlastně to nejdůležitější.


Temná krása
leden - únor 2021
Temná krása 2018, Mary E. Pearson

Zakončení série se nese ve stejném duchu jako předchozí díly. I mě přišla závěrečná bitva nepříliš rozsáhlá, ale celkově hodnotím kladně, bavily mne všechny tři díly.


Hvězdy na cestě
leden 2021 (27.-30.)
Hvězdy na cestě 2020, Karin Krajčo Babinská

Čtivý, příjemně plynoucí příběh stárnoucího otce Igora a jeho dcery Vandy. Autorka krásně vystihla místo, kde se jejich osudy po delším odcizení setkávají. Kniha o nutnosti komunikace, o osamění, i když je člověk ve vztahu, o vnitřní síle každého z nás, lásce a naději.


Kuba nechce prohrávat
leden 2021 (03.-27.)
Kuba nechce prohrávat 2014, Petra Braunová

Pěkná kniha vhodná pro třeťáky s poučením. Syn má s prohráváním také někdy problém, příběh Kuby hezky popisuje chování a řešení situací. Přála bych všem žákům takového učitele, jako mají děti v knížce :o).


Temné kouty
leden 2021 (12.-26.)
Temné kouty 2014, Gillian Flynn

Nevím, jestli mojí čtecí krizi zavinila tato kniha nebo okolnosti doma, ale už dlouho jsem nečetla knihu tak dlouho. Příběh o hledání viny / neviny bratra hlavní hrdinky, který měl vyvraždit celý zbytek rodiny. Postavy v knize mi neseděly, příběh ale špatný určitě nebyl a konec byl pro mne překvapivý.


Na co slova nestačí
leden 2021 (08.-11.)
Na co slova nestačí 2020, Brigid Kemmerer

Povedené volné pokračování Dopisů ztraceným a stejně jako předchozí díl neskutečně čtivé. Rev a Emma, on s traumaty z dětství, ona s problémy nejen v online světě. Pro cílovou skupiny jako dělané, ale může potěšit i starší čtenáře.


Romeo, Julie a tma
leden 2021 (05.-07.)
Romeo, Julie a tma 1982, Jan Otčenášek

Sama bych po knize asi nesáhla, přečteno v rámci dceřiné povinné četby z důvodu debaty o knize. A jsem ráda, že jsem se ke knize dostala. Bolestný, smutný příběh Pavla a židovské dívky Ester, která se ukrývá. Opravdu dobře vylíčená situace válečné doby, se vším strachem, úzkostí i všudypřítomnou tmou.


Trable
leden 2021 (01.-04.)
Trable 2014, Samantha Towle

Tento žánr vyhledávám, když potřebuji jen přelítávat stránky, bez nějakého hlubšího zamýšlení. To kniha rozhodně splnila, ač autorka hlavní hrdince Mie i tak dost naložila. Jordan jako druhý vypravěč mi také seděl, takže hodnotím určitě kladně.


Před povodní
prosinec 2020 (30.-31.)
Před povodní 2020, A. Bolavá (pseudonym)

Autorka ve svých knihách skvěle vytváří atmosféru okamžiku, v této je to síla a moc proudu řeky, u které se nachází dům Hanky Strnadové, která je s vodou od dětství nerozlučně spjata. Krásný a bohatý jazyk nám dává ochutnat života všech postav, které nás příběhem provází. Kniha nebude pro každého, není to žádná oddechovka, ale své příznivce si určitě najde.


Dilema
prosinec 2020 (27.-29.)
Dilema 2020, B. A. Paris (pseudonym)

Rodinné drama není autorčiným obvyklým žánrem, tato kniha v tomto z její tvorby vybočuje. Manželé Livia a Adam, každý z nich před druhým tají skutečnosti zjištěné o jejich dceři Marnii. Bolavá tajemství, která převrátí jejich život naruby. Kdy je ten správný čas tomu druhému říct pravdu? Za mne spokojenost, rozhodně čtivé dílo.


Oceán na konci uličky
prosinec 2020 (24.-26.)
Oceán na konci uličky 2013, Neil Gaiman

Autorova fantazie mě vždy příjemně překvapí. A stejně tomu bylo i v této knize. Ačkoliv s téměř hororovým nádechem, tak skvěle odvyprávěné vzpomínky malého chlapce, který se do míst svého dětství vrací ve středním věku. Byla jsem hodně zvědavá, jaký konec autor pro hlavního hrdinu a jeho dětskou kamarádku Lettii vymyslel.


Nevím kudy kam
prosinec 2020 (21.-23.)
Nevím kudy kam 2019, Gayle Forman

Freya, Nathaniel a Harun, náhodné setkání tří mladých lidí. Když se tři osudy v jeden okamžik protnou, může se budoucnost ubírat jiným směrem. Kniha o hledání, samotě a bolesti, ale i naději, novém přátelství a pohledu na život. Zaráží mě hrubka ve jménu hlavní hrdinky v anotaci, v celé knize je Freya psána s ypsilon.


Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my
prosinec 2020 (02.-23.)
Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my 2010, Miloš Kratochvíl

Krásná laskavá knížka čtená se synem v adventním čase. Oboum se nám vyprávění hlavního hrdiny líbilo, stejně tak ilustrace a humor, které knihu provází. Za mne určitě ano, knižní pohlazení.


Pravda, nebo lež
prosinec 2020 (18.-20.)
Pravda, nebo lež 2020, Colleen Hoover

Od autorky neobvyklý žánr, ale stejně čtivé jako její jiné knihy. Příběh, kdy po přečtení nevíte, kde je vlastně pravda. Nebo to nevím alespoň já. Co ale vím, že knihu již nikdy číst nechci, nebylo mi z ní vůbec dobře.


Gump – pes, který naučil lidi žít
17. prosinec 2020
Gump – pes, který naučil lidi žít 2019, Filip Rožek

Dojemné vyprávění psího hlavního hrdiny Gumpa, jeho vnímání lidí během jeho cesty za páníčkem. Krásná kniha doplněná ilustracemi a fotkami, dotkne se každého, kdo si uvědomuje to, co nám zvířata dokážou dát.


Rodinné povídky
16. prosinec 2020
Rodinné povídky 2019, * antologie

Osm rodinných povídek českých autorek a autorů. Knížku jsem přečetla snadno a rychle, přestože příběhy nejsou nijak moc optimistické.


1 ...