petr4927 petr4927 komentáře u knih

Voda! Voda! Jaromíra Kolárová

Zcela jistě velmi zajímavé téma, nicméně ze začátku jsem měl problém textu porozumět a hrozně těžko se mi do něj začítalo (a to čtu knihy jak slovensky, tak polsky, ale tady to prostě nešlo). Ale zhruba od poloviny se kniha četla sama. I přes všechno výše zmíněné ale knížku mohu doporučit. A jako bonus na vás dýchne doba dávno minulá...

01.04.2019 3 z 5

Krvavý duben Krvavý duben Ismail Kadare

V komentářích se o Krvavém dubnu dočtete téměř jen samou chválu. Já z něho mám smíšené pocity.

I dnes je na světě spousta lidí, kteří něčím podobným jako je krevní msta řídí. Pro mne je to tak šílený koncept bytí, že na mne kniha působí až absurdně. I když je založena na tom, co se stávalo.

Kniha ale rozhodně stojí za přečtení. Jakmile ji přečtete, budete rádi za to, v jakém kulturním okruhu žijeme.

25.03.2019 3 z 5

Jednou nohou v hrobe Jednou nohou v hrobe Dominik Dán

Před nedávnem jsem pustil do Venuše zo zátoky a tak se mi líbila, že jsem se rozhodl přečíst si od DD něco dalšího. Jednou nohou v hrobe má spád a rozhodně doporučuju, pokud máte rádi detektivky.

23.03.2019 5 z 5

Cesta Pražským kruhem Cesta Pražským kruhem Dan Hrubý

Na knihu jsem náhodou narazil v knihovně. Určitě ji mohu doporučit všem lidem, kteří mají rádi Prahu. A nejenom jim - je dokladem o tom, že lidé dřív byli povahově vlastně stejní jako jsme my dnes. Dýchne na vás duch dobu minulé a trocha nostalgie.

19.03.2019 5 z 5

Venuša zo zátoky Venuša zo zátoky Dominik Dán

Mé první setkání s Dominikem Dánem a zcela jistě ne poslední! Kniha má spád a nakonec jsem byl tak zvědavý, jak to dopadne, že jsem ji přečetl téměř v jednom kuse.

12.03.2019 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Cestopisy povětšinou nečtu a k tomuhle jsem se dostal díky čtenářské výzvě. Byl jsem velmi mile překvapen! Princ Ládík je cvok , ale chvála Bohu za to! Četl jsem pár komentářů, jak je kniha monotónní a jen o tom, jak a kde PL spal. Možná, ale lidé, kteří tyto komentáře napsali, podle mého jen postrádají fantazii, která je při čtení potřeba. S ní je kniha úžasná.

10.03.2019 5 z 5

Polsko. Dějiny národa ve středu Evropy Polsko. Dějiny národa ve středu Evropy Norman Davies

Velmi objemná kniha nabitá spoustou informací. Pokud se chcete dozvědět více o Polsku, kniha vám dá výborný přehled o polských dějinách a zároveň vám umožní docenit to, jak odlišný byl historický vývoj v českých zemích. Rozhodně není pro každého a téměř 430 stran velmi hustého textu plného faktu dá vašemu mozku zabrat, ale rozhodně ji doporučuji.

06.03.2019 5 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Velmi krásná kniha pro mladší čtenáře. Až budu mít děti ve věku Bruna, tuhle knihu jim dám, neboť jak psal někdo níže, nenásilnou formou popisuje velmi násilnou dobu.

01.03.2019 5 z 5

25 tajemství Prahy 25 tajemství Prahy David Černý

Mám pár knih, ve kterých listuju, když večer nemůžu usnout. A tohle bude jedna z nich. Kniha je plná nádherných fotografií a zajímavých příběhů, z nichž některé jsem znal a některé pro mě byly úplně nové. Například jsem vůbec netušil, že v Edenu byla před válkou 5 kilometrů dlouhá horská dráha!

24.02.2019 5 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Skvělá braková oddechovka! Začátek a prostředek knihy byl skvělý a napínavý, závěr už byl celkem očekávatelný. Rozhodně si přečtu ještě nějakou další knihu od pana Kotlety.

19.02.2019 4 z 5

Posedlost Posedlost A. S. Byatt

Pořekadlo nesuď dne před večerem platí v případě této knihy dvojnásob, neboť zhruba v polovině jsem vážně uvažoval, že ji přestanu číst, neboť mi na mysl přicházela slova jednoho mého učitele z gymnázia, který vedl fotografický kroužek a naše fotografie obvykle označoval za fádní nudu a šeď. Slibný počátek je následován nezáživným středem příběhu jen proto, aby v závěru přišel vynikající finiš nutící čtenáře zamyslet se nad svými hodnotami.

11.02.2019 4 z 5

Ohněm a mečem Ohněm a mečem Henryk Sienkiewicz

V knihovně jsem šel náhodou okolo regálu s knihami v polštině a jedna z nich byla Ogniem i mieczem. V Polsku jsem byl mnohokrát a měl jsem pocit, že tak nějak polsky rozumím. Chyba lávky, při začtení do knihy jsem pocítil, že polština a čeština jsou sice velmi blízké jazyky, ale rozhodně ne stejné. Po několika úporně čtených kapitolách jsem se do knihy ale dostal a musím říct, že je neuvěřitelně čtivá a skvělá a probudila ve mě chuť se polštinou zabývat více.

05.02.2019 5 z 5

Továrna na debilno Továrna na debilno Dominik Landsman

Bylo to takové lehčí čtení na jedno odpoledne. Některé vtipy se povedly více, některé méně. Celkově to je kniha, která neurazí, ale nenadchne. A připomněla mi, kolik věcí se kolem děje a jak moc jsem zapomněl z toho, co se dělo v roce 2017.

12.01.2019 3 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Nejsem člověk, který by odsoudil něco dřív, než se s tím seznámí. A tak jsem se i přes zdejší negativní komentáře pustil do tohoto "díla" (nutno podotknout, že v originále, takže kvalitu překladu hodnotit nemohu). BDSM není zrovna něco, co bych osobně vyhledával, ale to vůbec nevadí, protože tahle kniha o něm není ani trochu - je to jen kýbl plný nudy a stále se opakujících dialogů. Postavy jsou stěží uvěřitelné - 21 letá panna, kterou nikdo a nic nepřitahuje a z ničeho nic prožije své sexuální prozření na jedné straně a 27 letý miliardář řídící ohromnou společnost, který pracuje sotva 2 hodiny denně na straně druhé. Ale to hlavní, co se mi při čtení honilo hlavou bylo: Proč? Proč proboha to proboha ta holka dělá? A odpovím si sám: Protože jinak by E. L. James neměla o čem psát.

08.01.2019 1 z 5

Vzpoura pražské kavárny Vzpoura pražské kavárny Dominik Landsman

Ano, tahle kniha je prvoplánový humor. Budiž ji ke cti, že si na nic jiného nehraje. Zpočátku jsem si říkal, proč jsem ji proboha jen kupoval, ale nakonec jsem se začetl a musím říct, že jako velmi oddechové čtivo na konec roku se hodí a nenutí člověka přemýšlet o životě, vztazích a vlastně vůbec o ničem. Zkrátka taková kratochvíle na deštivé odpoledne, kdy se vám nechce vstávat z postele.

30.12.2018 4 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Matně jsem si pamatoval útržky seriálu, neboť jsem ho viděl, když mi bylo zhruba 12. A tak jsem se pustil do čtení a musím říct, že kniha mě uchvátila! Je to nejenom vyprávění o cirkusu, ale také podnět k zamyšlení, kam vlastně patřím a proč co dělám.

28.12.2018 5 z 5

Doupě / Der Bau Doupě / Der Bau Franz Kafka

Dříve jsem Kafkovi nerozuměl. Čím jsem starší, tím víc ho začínám chápat. Možná, že až mi bude 70 (pokud se toho ovšem dožiju), řeknu si, že psal o mě...

05.12.2018 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Téma knihy se mně dotýkalo o to více, že pocházím z částečně německé rodiny, kde prababička směla zůstat jen proto, že si vzala Čecha a sám děda uměl lépe německy nežli česky. Příběh by se dal nazvat i "Příběh zmařeného života předválečné generace". Pokud by se mě nějaký středoškolák zeptal na doporučení, co číst, rozhodně bych mu doporučil tuto knihu - Babička od Boženy Němcové je sice povinná četba (jestli ještě něco takového existuje), ale tahle kniha daleko lépe podpoří všeobecný rozhled.

31.10.2018 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Ještě před tím, než jsem četl Strach, jsem si od Jozefa Kariky přečetl Trhlinu. Musím říci, že ač je jejich styl velmi podobný, ba skoro až stejný, Trhlina pro mě byla mnohem uvěřitelnější. Strach má svůj náboj a zachovává si ho po téměř celou dobu. Co pro mě ovšem bylo zklamáním, byl konec.

01.10.2018 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Velmi útlá knížečka, která se mi ale četla velmi špatně. Nevím, jestli je to překladem, ale nedokážu si představit, že by spolu dva mladí lidé, byť před více než sto lety, mluvili stylem, který jim přiřkl autor.

01.10.2018 3 z 5