Posedlost

Mladý anglista Roland Mitchell objeví při studiu slavného básníka rukopisy dvou dosud neznámých dopisů. Při hledání jejich adresáta, k němuž ho žene zvědavost, se setkává s mnoha pozoruhodnými lidskými osudy, které navždy změní jeho život. Téměř se zdá, jako by historie dávného milostného vztahu začala zasahovat do současnosti. Neobyčejná literární záhada se pro hlavního hrdinu pozvolna mění v noční můru i v tajemnou výzvu osudu. Příběh s takřka detektivní zápletkou je situovaný do univerzitního prostředí a prolínají se v něm osudy několika hrdinů ve dvou časových rovinách a s vtipem a místy až karikaturním nadhledem se v něm setkávají a konfrontují základní lidské hodnoty - láska a přátelství - v rozdílném kontextu devatenáctého a dvacátého století. Kniha se stala na evropském knižním trhu literární senzací a byla označována za jeden z nejlepších anglických románů devadesátých let 20. století....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26567/big_posedlost-e4m-26567.jpg 3.727

Vydáno: , BB art

Possession, 1990

Kniha Posedlost

Sidonka3
28.10.2021

Knihu jsem četla před bezmála 20 lety (jak ten čas utíká!) a musím říci, že se mi tehdy její převážná část velmi líbila. Natolik, že jsem si rozečtenou knihu z knihovny hned jela také koupit. Byla psána krásným jazykem a vypiplaným literárním stylem.
Byl to román odehrávající se v prostředí univerzity a všechno se to motá kolem objevu dosud neznámých milostných dopisů jednoho slavného básníka. Anglista, který dopisy našel, se při hledání adresáta a po neznámé epizodě v životě anglického poety setkává se zajímavými lidmi, nastává honba dalších ambiciózních vědců za kariérou.
Své tu hraje posednutí a vášeň k literatuře a veze se to na takové zvláštní, romantické atmosféře (vášeň tu je vidět nejen mezi lidmi, nejvíc se objevuje k psanému slovu, tam je vidět ta nejsilnější pravá posedlost).
Bohužel, román po té, co mi okouzlil, začal časem ztrácet dech, také se mi tehdy zdál příliš popisný, ale asi se k němu ještě vrátím, zda příběh uvidím jinýma očima. Už si z něho moc nepamatuju a i to málo jsem si musela doplnit ze záložky knihy. Atmosféra včetně literárního bádání se každopádně povedla.
"Láska a přátelství v rozdílném kontextu 19. a 20 st." "Vtip až karikaturní nadhled" - tuhle rovinu jsem také z paměti vymazala. Narazila jsem na román ve své knihovně a zase ho opráším, i když je to takové pomalu plynoucí čtení.
Moc se mi líbí ilustrace na titulní stránce, malířka byla v 90.letech dost populární, ač pro někoho poněkud kýčovitá, ale za boha si nemůžu vzpomenout na její jméno). Ach, ta romantika... :)

MíšaS.
11.01.2021

Na knihu jsem narazila díky filmu, který jsem kdysi viděla, ale přesné detaily jsem si nepamatovala a od té doby jsem knihu sháněla.
Konečně jsem jí sehnala a mohla jsem se v klidu pustit do čtení. A je pravda, že na knihu jsem doopravdy potřebovala klid a čas, protože to není příběh na rychločetbu nebo na čtení po chvilkách. Musíte se do knihy ponořit a vnímat každý náznak, který Vás provede téměř detektivní zápletkou. Samozřejmě hlavní rozuzlení příběhu jsem znala už z filmu, ale i tak jsem se těšila, zda třeba nebude v knize něco jinak.
Musím souhlasit i s méně nadšenými komentáři, co se týče přílišné popisnosti, ale není to zas tak hrozné. Na knihu si prostě musíte udělat čas, abyste jí dobře prožili.

lencin
19.09.2020

Konfrontace lásky a přátelství v odlišných konceptech 19.a 20.století.
Výborně napsaná kniha. Historie a přítomnost se prolínají. Hezký popis univerzitního prostředí.
(2010)

annes
08.04.2019

Velice pomalý start, ale extra tak 100-200 stránek se dozvídáte spoustu popisů místo příběhu...Pointa celého příběhu a sledování dějové linky Christabel vs Ash bylo velmi zajímavé. Částečně se autorce podařilo i nasimulovat badatelskou práci, kdy čtete záspisky z deníku (třeba z celého roku) a hledáte jeden malý dílek do velké skládačky a ani nevíte jestli tam vlastně je :-) To bylo super, stejně tak i úryky z některých (opravdu jen některých) děl co napsali Ch. a A. :-) , takže celé sakum pikum se mi to vyšplhalo až na čtyři hvězdičky :-)

petr4927
11.02.2019

Pořekadlo nesuď dne před večerem platí v případě této knihy dvojnásob, neboť zhruba v polovině jsem vážně uvažoval, že ji přestanu číst, neboť mi na mysl přicházela slova jednoho mého učitele z gymnázia, který vedl fotografický kroužek a naše fotografie obvykle označoval za fádní nudu a šeď. Slibný počátek je následován nezáživným středem příběhu jen proto, aby v závěru přišel vynikající finiš nutící čtenáře zamyslet se nad svými hodnotami.

Taťka Hraboš
26.05.2016

Jedna z knih, které vyžadují více času, než se do nich člověk dostane, ale o to silnější zážitek pak poskytnou. Všestranná kniha, která v sobě skrývá dva romantické příběhy, spoustu básní a úvah a kupodivu i napínavou detektivku - byť tu hlavním tématem není zločin, ale láska a umění.

kiddlinka
29.09.2011

Původně efektivní, přesvěčivé a odůvodněné střídání stylu (současnost vs. minulost v dopisech) se mění na křečovitou snahu postihnout každý detail, což ústí ve věci, které z knížky dost očividně čouhají (skutečné retrospektivy, které nejsou ani nijak uvedeny, ani zapojeny, a jejichž přítomnost odůvodňuje jen přání mít v příběhu nějakou skutečnou milostnou interakci). Paralelnost a symboličnost obou dějových linií je příliš očividná. Zajímavá témata, jako třeba role feminismu, náboženství nebo posedlosti zesnulými jsou jen povrchně nakousnuta. Ze subjektivního soudku, poezie ani jednoho z protagonistů mě nijak zvlášť nenadchla, veškerou zajímavost knihy vidím jen v experimentálním střídání časových rovin (které, jak stojí výše, často ani nepovažuju za funkční) - obsahově, ani myšlenkově to moc bohaté, ani nové není - a navíc ten nevyjasněný postoj k feminismu (kvůli čemuž mi většina postav byla vrcholně nesympatická). Prostě mám celkový dojem, že tahle knížka je až příliš poplatná své době a jako taková taky rychle zestárne.