Posedlost

od:


KoupitKoupit eknihu

Mladý anglista Roland Mitchell objeví při studiu slavného básníka rukopisy dvou dosud neznámých dopisů. Při hledání jejich adresáta, k němuž ho žene zvědavost, se setkává s mnoha pozoruhodnými lidskými osudy, které navždy změní jeho život. Téměř se zdá, jako by historie dávného milostného vztahu začala zasahovat do současnosti. Neobyčejná literární záhada se pro hlavního hrdinu pozvolna mění v noční můru i v tajemnou výzvu osudu. Příběh s takřka detektivní zápletkou je situovaný do univerzitního prostředí a prolínají se v něm osudy několika hrdinů ve dvou časových rovinách a s vtipem a místy až karikaturním nadhledem se v něm setkávají a konfrontují základní lidské hodnoty – láska a přátelství – v rozdílném kontextu devatenáctého a dvacátého století. zdroj: daemon...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26567/posedlost-26567.jpg 3.718
Orig. název:

Possession (1990)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, BB art
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Přidat komentář
Taťka Hraboš
26.05.2016

Jedna z knih, které vyžadují více času, než se do nich člověk dostane, ale o to silnější zážitek pak poskytnou. Všestranná kniha, která v sobě skrývá dva romantické příběhy, spoustu básní a úvah a kupodivu i napínavou detektivku - byť tu hlavním tématem není zločin, ale láska a umění.

kiddlinka
29.09.2011

Původně efektivní, přesvěčivé a odůvodněné střídání stylu (současnost vs. minulost v dopisech) se mění na křečovitou snahu postihnout každý detail, což ústí ve věci, které z knížky dost očividně čouhají (skutečné retrospektivy, které nejsou ani nijak uvedeny, ani zapojeny, a jejichž přítomnost odůvodňuje jen přání mít v příběhu nějakou skutečnou milostnou interakci). Paralelnost a symboličnost obou dějových linií je příliš očividná. Zajímavá témata, jako třeba role feminismu, náboženství nebo posedlosti zesnulými jsou jen povrchně nakousnuta. Ze subjektivního soudku, poezie ani jednoho z protagonistů mě nijak zvlášť nenadchla, veškerou zajímavost knihy vidím jen v experimentálním střídání časových rovin (které, jak stojí výše, často ani nepovažuju za funkční) - obsahově, ani myšlenkově to moc bohaté, ani nové není - a navíc ten nevyjasněný postoj k feminismu (kvůli čemuž mi většina postav byla vrcholně nesympatická). Prostě mám celkový dojem, že tahle knížka je až příliš poplatná své době a jako taková taky rychle zestárne.