PetK PetK komentáře u knih

Esterčini otcové Esterčini otcové Hana Radulić

Bývám obezřetná u příběhů, které romantizují válečná témata. Nicméně tady jsem se obávala zbytečně. Ano, příběh je románový, ale určitě ne prvoplánově "ženský" (omlouvám se, lepší výraz mě nenapadá). Jeden z mnoha příběhů, který se klidně mohl stát. O tom, jaké dopady má válka nejen na její přímé účastníky, ale ještě i generace po ní. Poslouchala jsem příjemně zpracované audio.

18.05.2023 4 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Opět standardně skvělá Klevisová, teď ještě navíc skoro u nás doma. :-) Její detektivky mají jakousi klidnou, konejšivou atmosféru, což je docela nezvyklé spojení. Tahle série mě baví.

18.05.2023 4 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Četla jsem Stoletého staříka, Analfabetku jsem ale kdysi odložila, a tak jsem se po dalších autorových knihách už moc nepídila. Nicméně audio Sladké pomsty s Martinem Stránským bylo skvělé - těm absurdním situacím umí dát skvělé vyznění.

14.05.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Silný příběh na téma nelásky, slabosti a mlčení, kde na vše zlé doplácí především ti nejzranitelnější - děti. O rodině, kde je všechno už dlouho úplně špatně, a tak není divu, že z ní ani Cácora nemůže vyjít "zdravá". O dětských emocích a neúměrném tlaku, který nutně vede ke katastrofě. Kniha působí smutným a tísnivým dojmem, je čtivá tak, jak to autorka umí.
Podobně jako v Tichých rocích použila motiv, který se nepozorovaně vine celou knihou a až na konci si řeknete - aha?!? Teda, v ideálním případě by to tak mělo být. Mně kauza okolo Toybox tuhle katarzi vzala, protože jsem se bohužel nedokázala vyhnout očividným (a řekla bych, že záměrným) spolierům v jejích komentářích na sociálních sítích.
Každopádně "číst novou Mornštajnovou" pro mě i přesto byl požitek.

03.05.2023 4 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Pokud jste si "medvědínské" oblíbili a přirostli vám k srdci, připravte se ve třetím, závěrečném dílu na pořádnou emocionální nálož. Jsem starý cynik, nepamatuju si, kdy naposledy jsem u knížky brečela, pokud vůbec. Ale tady jo.
Backman umí dojmout bez patosu. A kdybyste už náhodou přece jen měli pocit, že je toho dojetí moc, v pravou chvíli atmosféru naprosto přesně rozředí vtipem. Od začátku téměř fyzicky cítíte, jak se nad vašimi oblíbenými postavami stahují mračna a dobře víte, že to prostě nemůže dopadnout dobře... A najednou vám autor nabídne první lásku, tak nekomplikovanou a samozřejmou, až si říkáte: Sakra, stihl/a jsem tohle vůbec zažít?
Předešlé dva díly jsem nejdřív četla a po nějaké době poslouchala jako audio od skvělého Pavla Soukupa. Těším se, až si za nějakou dobu pustím i třetí díl. I když "těším" asi není úplně to správné slovo...

25.04.2023 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Poutavý popis zlaté éry Hollywoodu a toho, jak v něm fungovaly nejen ty největší herecké hvězdy. Čtivý příběh, který si zřejmě budu i pamatovat. Wow efekt se nedostavil, je to román, u kterého si dobře odpočinete.

16.04.2023 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Jako věděla jsem, že v Česku žije řecká komunita, ale proč a kde se tady vzala, to jsem (ke své hanbě) vůbec netušila. Mám ráda knihy, u kterých si i díky beletrii můžu rozšířit obzory, nutí mě googlit a zjišťovat další informace.
Příběh se čte hezky, příjemné plyne. Řeší traumata, radosti i strasti obyčejných lidí, na pozadí desítek let dějin od 2. světové války až do současnosti. A člověk by se hned rozjel do Řecka...

02.04.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Oblíbila jsem si Cormorana i Robin a na jejich nový příběh jsem se těšila. Odložený případ zmizelé lékařky byl podle mého gusta. Přiznávám, že místy tam na mě bylo trochu moc postav, které se mi občas pletly. Délka audioknihy mi vůbec nevadila. Předešlé díly jsem četla a taky mi nevadilo, že to jsou takové bichle.

06.03.2023 4 z 5

Pokud Daník doteď opravdu psal jen na Instagram, tak klobouk dolů. Má vypravěčský talent, umí si ze sebe udělat legraci, vystihnout situaci. Nebál se dotknout i bolavých témat a "sundat masku". Moc hezká prvotina, oddechové čtení.
Jen bych nakladatelství MF pro příště ráda požádala, aby bylo tak hodné a investovalo do korektur. Ty chyby úplně zbytečně srážely dojem z celé knihy.

27.02.2023 4 z 5

Pavouk Pavouk Lars Kepler

Je těžké udržet úroveň a zároveň napasovat děj na to, co už zjevně bylo napsáno a nedá se změnit. Tady bylo občas cítit, že autor (autoři) dělal, co mohl, aby to působilo věrohodně. Docela se mu to povedlo, i když místy už mi to přišlo maličko překombinované a přemýšlela jsem, že si k tomu budu muset nakreslit pavouka (haha).
Nejvíc mě na tom baví tísnivá atmosféra, kterou nepostrádá žádný díl. A zdá se, že bude další pokračování.

22.02.2023 4 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Poslouchala jsem audio ve vynikajícím podání Pavla Batěka, odvedl opravdu skvostnou práci a zvýšil hodnocení o jednu hvězdu. První polovinu příběhu jsem si vychutnávala, Rudiš umí navodit zvláštně smutnou atmosféru, i téma je neotřelé. Přiznám se však, že ve druhé půlce už mi to přišlo trochu jednotvárné, možná že jistá "únavnost" byla autorovým záměrem (odpovídalo by to tématu knihy).

09.02.2023 4 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

"Povinný" nový Bryndza zdolán. Mám jeho knihy ráda, mám ráda Eriku a její gang, takže vždy sáhnu po dalším dílu. Jen se přiznám, že kdybyste po mě chtěli vědět, o čem byly předchozí díly, vybaví se mi pořádně asi jen Dívka v ledu. Je to bezpečná klasika, kdy dostanete to, pro co si jdete.

02.02.2023 4 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Kdo se v tom aspoň trochu nepoznal, ať hodí kamenem... Petra Soukupová má vlastně jen jedno téma a tím jsou rodinné vztahy, ale za mě ať se ho drží, protože to umí fantasticky. S tím, jak si neumíme říct to podstatné, jak si (ne)záměrně ubližujeme a snažíme se ve vztazích všechno (často marně) vybalancovat, míří přímo na komoru. Chvílemi mě až chytla úzkost, jak skvěle umí popsat vztahy a pohnutky v rodině. Opět výborné.

02.02.2023 5 z 5

Vraždi všímavě Vraždi všímavě Karsten Dusse

Doposloucháno povedené audio ve slovenčině. Lehce absurdní mafiánský příběh s nadsázkou a úsměvnými momenty. Bavilo mě to. :-)

31.01.2023 4 z 5

Vrah andělů Vrah andělů Andrew Mayne

Šelma, Hračkář a spol. mě moc bavily, pohled na zločin z úhlu vědce byla osvěžující změna. Tady mi bohužel připadal už výchozí bod - kouzelnice agentka FBI - trochu přitažený za vlasy. A bohužel mě to celkově nepřesvědčilo... poslouchala jsem audio a přistihla se, že často ztrácím pozornost a nakonec už mě zápletka vlastně moc nezajímá. Bohužel... ale věřím, že své příznivce si nezvyklá agentka najde.

30.01.2023 3 z 5

Lov Lov Bernard Minier

Mráz, Kruh a Tma byly zjevením, zajímavý vyšetřovatel, zajímavé případy, skvělá mrazivá atmosféra. Úplně chápu, že je velmi těžké udržet laťku takto vysoko. Minierovi se to střídavě docela daří, některé další díly série mě bavily víc, jiné míň. Lov byl někde mezi. Nemůžu říct, že to je špatná kniha, v žádném případě. Jen holt překročit svůj stín je těžké. Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdami, nakonec převážil fakt, že audio, které jsem poslouchala, už nenačítal Jiří Žák, jehož nezaměnitelný hlas a styl už mi k Servazovi automaticky patří.

24.01.2023 3 z 5

Tmavé stěny Willardu Tmavé stěny Willardu Ellen Marie Wiseman

Chvilku mi trvalo, než jsem se začetla, mimo jiné proto, že jsem se obávala "romanticky" zpracovaného hrůzného příběhu (mám alergii na romantické romány z války, koncentračních táborů apod., to už mnohem radši brutální Na smrť). Nakonec se pro mě příběh rozjel a nejvíc mě zaujaly popisy naprosto šílených praktik v "blázinci" začátku 20. století. Jak málo stačí, abyste měli absolutně zničený celý život. Bylo to trochu předvídatelné, váhala jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdami, nakonec volím 4.

15.01.2023 4 z 5

Člověk Gabriel Člověk Gabriel Kateřina Dubská

Osobně preferuji méně květnatých popisů a přímočařejší způsob vyprávění. Byl to však docela příjemný výstup z mé klasické čtecí komfortní zóny thrillerů a detektivek.
Poslouchala jsem audio v podání Josefa Kubáníka, který uměl tu melodramatičnost naředit skvěle zpracovanou přímou řečí v dialozích. Bylo zajímavé nakouknout do myšlení "lidí", scény se zvířaty byly krásné. Pokud máte rádi tento typ literatury, rozsáhlé romány s popisy, přijdete si na své.

08.01.2023 4 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Po Chirurgovi další kniha Petry Dvořákové s mužským hrdinou v hlavní roli. Vyhořelý bývalý kněz se vrací do běžného života mimo církev a do domu, který zdědil po prarodičích. Symbolem jeho návratu a postupného znovustavění nového života se stane zahrada, do jejíž obnovy se s vervou pustí.
Osobně mám ke katolické církvi poměrně kritický vztah a myšlenky bývalého kněze mi dost často mluví z duše. V knize se kromě únavy z pokrytectví církve objeví ještě jedno závažné téma, o kterém jsme zvyklí přemýšlet velmi černobíle a pouze z jednoho úhlu pohledu. Oceňuji, že autorka přidala i jiný náhled.
Čte se velmi dobře a lehce.

02.01.2023 5 z 5

Pryskyřice Pryskyřice Ane Riel

Zážitek. Není to thriller, je to psychologické drama, kdy se děs plíží pomaličku zpod keříků na ostrově jménem Hlava. Viděno a vyprávěno očima malé dívky nabývá příběh ještě dalších rozměrů. Tohle jsem si opravdu vychutnala.

30.12.2022 5 z 5