petaSk petaSk komentáře u knih

Spis Vaterland Spis Vaterland Volker Kutscher

Mám dojem, že se jedná zatím o nejpovedenější díl ze série (čtu postupně). Ocitáme se v Berlíně, ale taky ve Východním Prusku, kde mě bavil kontrast mezi "zápaďákem" Rathem a do sebe uzavřeným východem. Záhadný "indián" byl novým zajímavým prvkem v celém příběhu.
Nemám k příběhu moc co dodat. Další díly samozřejmě číst budu.

20.11.2021 4 z 5

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

Vděčný koncept, kdy se sériový vrah po letech vrací pro uprchlou oběť, která si mezitím vybudovala vlastní život a myslí si, že je v bezpečí. Autorka se snažila o prokreslení postav a budování vztahu mezi nimi, škoda jen, že to skončilo červenou knihovnou.
Líbilo se mi budování napětí a očekávání okamžiku, kdy se vrah rozhodne udeřit.
Jedná se o klasickou mainstream žánrovku, která dobře pobaví.
Mám dojem, že příběh se inspiroval jedním skutečným vrahem, který naháněl prostitutky s puškou kdesi na Severu Ameriky.

20.11.2021 3 z 5

Třpytný dvůr Třpytný dvůr Richelle Mead

Velmi naivní hrdinka i příběh. Na jakési masochistické úrovni mě to ale bavilo, a to hlavně kvůli takovým těm holčičím věcem jako jsou šaty, bály apod. Příběh je sice natahovaný, ale ne tolik, aby nudil. Je zde spousta zvratů a pořád se něco děje. Jinak se jedná o klasickou YA záležitost s plochými hrdinky a naivním dějem. Do zbývajících dílů se pustím, jelikož další dvě hrdinky se mi zdály zajímavější než Adelaide.

20.11.2021 2 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Začnu klady: autorka umí psát, jazyk zde je až poetický. Nápad s nesmrtelností má velký potenciál.
Ale…
Autorka nic z toho nevyužila. Addie se skrz staletí občas s někým vyspí, ale většinou se jen poflakuje a o nic nemá zájem, a krom kradení a několika jazyků zemí, v nichž putuje, se nic nenaučí. Od démona si přála volnost, ale nijak toho nevyužívá, nezajímá se o nic. Je tuctová a během 300 let nevyzraje, je pořád stejná. Její prokletí na ni nemá žádný dopad, krom stesku, i když si myslím, že během pěti dnů by nám všem solidně jeblo, pokud by na nás všichni zapomínali. Addie se nesnaží ovlivnit dějiny, i když prý ovlivnila umění a je múzou. Čím? Umělec je jí očarován kvůli sedmi pihám, které nám autorka připomene každých pár stran? Flashbacky do minulosti jsou jen epizody bez dopadu na cokoliv. Její rozhovory s Lucem nemají žádný vývoj.
Když potka Henriho, tak se spolu zase jen procházejí a jedí. Děj negraduje, hrdinové nic nepřekonávají, jen občas zaškobrtnou. Kniha má přes 500 stran, ale je to plácání prázdné slámy.
Pravidla si autorka přizpůsobuje podle sebe. Addie nemůže nic vlastnit. Když něco rozbije, tak se to spraví. Ale krást může, takže když si něco vezme, tak to zmizí. Může si taky opravit dům a ten zůstane opravený. Nemůže zanechávat stopu, ale její obrazy visí v galeriích. Když ji někdo zraní, tak se to zahojí. V tomto ohledu by mě třeba zajímalo, jestli je po každém pohlavním styku, znovu panna. Toto zde zmíněno nebylo. Další zajímavý ale nevyužitý nápad.
Kniha měla obrovský potenciál, ale nevyužila ho. Zůstalo přes 500 stran nudy, která mě málem ubila. Pro mě jedna z nejhorších knih.

19.11.2021 1 z 5

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

Asi jedna z nejkrásnějších knih, jaké jsem kdy přečetla.
I přes svou délku se mi Šepot včel četl rychle a dobře. Prvky magického realismu jsou v knize více než patrné a svým prostředím mi to hodně připomnělo ikonické Sto roků samoty, ačkoliv Šepot včel se odehrává v kratším rozmezí asi dvaceti let. A těch dvacet let tady sledujeme Simonopia, čistou dětskou duši, která ovládá vlastní "kouzla" a i přes to, že nemůže mluvit, dokáže prokouknout lidskou duši a milované lidi ochránit.
Nestává se mi často, že u knihy brečím, ale tady jsem se na konci neudržela. Citového vydírání jsem si nevšimla, ačkoliv na to jsem dost citlivá a v knihách to nesnáším. Šepot včel mi přišel přirozený a upřímný, přitom poetický a svou nevyhnutelnosti děsivý.

15.11.2021 5 z 5

Piranesi Piranesi Susanna Clarke

Nejdříve jsem měla chuť se na knihu vykašlat, všechny ty sály apod., měla jsem za to, že se jedná o další manýristickou knihu, kde forma zabila obsah.
A pak jsem se vykašlala na ty sály četla dál, jelikož ta čísla a směry nejsou podstatné, stačilo si uvědomit, jestli jsem ve vzdáleném sále nebo ne. Nakonec jsem dostala nádhernou okultní detektivku psanou krásným jazykem, který přitom nezabil děj ani postavy. A kvituju, že se nejednalo o příběh z viktoriánské doby; poslední dobou jsem jimi přesycená.

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

[audiokniha]
Já prostě nechápu, že vychází tolik rádoby psychologických románů a přitom je to George Martin, který v rámci fantasy žánrů dokáže vykreslit ty pestré charaktery tak věrně.

01.11.2021 5 z 5

Desatero smyslů: Jak lidé a zvířata vnímají okolní svět Desatero smyslů: Jak lidé a zvířata vnímají okolní svět Jaroslav Petr

Jediná chyba této knihy je ta, že si nejsem schopna z ní zdaleka zapamatovat, kolik bych chtěla.
5 základních smyslů zná asi každý a nad dalšími jsem se nezamýšlela, ale tahle kniha mi je představila. Nejsem žádný znalec oboru, a tak mě znovu udivila promyšlenost přírody a evoluce každého živočicha, to jak se dokázal přizpůsobit konkrétním podmínkám.
Dopad lidí je hodně smutná záležitost. Jak světelný smog, sonary a další věci ničí nebo ovlivňují smysly, které příroda přetvářela milióny let. Respekt před každým jedním zvířetem. Můžu jen doufat, že jako lidstvo jednou budeme na takové technologické úrovni, aby co nejméně přírodu ničila.

Mindhunter - Lovci myšlenek Mindhunter - Lovci myšlenek John Edward Douglas

Kniha je takovou biografií Johna Douglase, který stál za zrodem profilování zločinců v FBI. První čtvrtina knihy pojednává o jeho životě a moc mě nebavila, byla taková hodně americká, hladká a báječná. Zbytek se už zabývá jednotlivými případy.
Pan Douglas mi v knize přišel tak trochu jako superman, díky kterému se všechny ty případy vyřešily, ale co vím, o některých, tak profilování "jen" pomohlo pro dopadení zločinců. Setkáváme se zde se spoustou známých zločineckých jmen a případech a ačkoliv autor popisoval, jak k jednotlivým profilům dospěli, nějaký návod jsem v tom nenašla.
Nejedná se o beletrii, ale literaturu faktu, která je dost poznamenaná americkým patosem, ale v celku je to dobrá kniha, která na trhu chyběla.

29.10.2021 4 z 5

Den kobylek Den kobylek Nathanael West

Den kobylek měl asi větší význam v dobách svého vzniku. Pochybuju, že dneska si někdo dělá iluze o tom, jak to v Hollywoodu chodí, i když to asi bude vypadat jinak, než v těch 40 letech minulého století, kdy herci uplatnění v němém filmu už nemohli sehnat práci. Díky knize jsem dostala nakonec příběh několika postav, které se k sobě nechovaly hezky a vzájemně se využívaly, ale kritiku Hollywoodu jsem v tom neviděla.

29.10.2021 2 z 5

Vetřelec - Invaze Vetřelec - Invaze Tim Lebbon

Toho skákání z místa na místo na mě bylo někdy až moc a celá tahle série bohužel postrádá mnoho z napětí a strachu Vetřelců a jedná se spíše o testosteronovou jízdu. Zároveň mi tady moc nesedí degradování vetřelců jako zbraně, i když celou filmovou sérii se o to samé snažila Wayland-Yutani.
Na druhou stranu se mi čte dobře a těším se na další díl.

29.10.2021 3 z 5

Pomluva Pomluva Rosa Ventrella

Kniha o dvou mladých sestrách v chudém jihu Itálie v 50. letech.
Kniha je psaná krásným, velmi poetickým jazykem, vyprávěný jednou ze sester, Teresou. Povahy obou sester jsou definovány hlavně tím, jak Teresa vidí svou krásnou mladší sestru Angelinu. Sice zde je spousta emocí, ale ty se dusí pod vrstvou krásných slov, podobných jimiž bychom obdivně popisovali úchvatnou bouřkovou krajinu. Pokud Teresa svou sestru dokáže popsat jen tímhle způsobem, nedozvím se nic ani o Terese, ani o Angelině.
Příběh je potom banální a působí generickým dojmem. Autorka, se prý nechala inspirovat svou babičkou a její sestrou. Jak moc, to nevím. Je ale možné, že pro ni má ten příběh velký význam a přistupuje k němu s takovou úctou, jako kdyby se jednalo o umělecké dílo. Bohužel na mě potom Pomluva působila chladným a umělým dojmem bez života, ačkoliv se strašně snaží působit opačně.

29.10.2021 2 z 5

Muž v červeném kabátě Muž v červeném kabátě Julian Barnes

Výborná kniha. O období Belle Époque jsem neměla ani tušení, i když to období znám a jakousi mlhavou představu jsem měla. Ale Barnes mi vylíčil její obraz, a to zábavnou a přitom fikcí nezabarvenou formou. Člověk by si myslel, že v tom čtvrtstoletí se zrodila většina velkých umělců, a možná to tak bylo.
Přála bych si, aby mi podobné knihy představily i další historická období.

26.10.2021 5 z 5

Moje báječná žena Moje báječná žena Samantha Downing

Thrillerů, které o sobě říkají, že jsou šokující nebo naprosto odlišné je devět z deseti. Po přečtení většiny z nich zjistím, že se ale drží v bezpečných zajetých kolejích a nabízejí jen variace téhož. Ani Moje báječná žena není šokující bomba, i když obrací některé zajeté stereotypy naruby a nabízí pomalu se odvíjející a místy až poťouchlý psychothriller. Vyústění příběhu není těžké odhadnout, přesto kličky, které k němu vedly mě často překvapily.

18.10.2021 4 z 5

Hellraiser Hellraiser Clive Barker

Hororová klasika o slasti až k bolesti
Frank je unavený životem. Všechno zažil, všechno vyzkoušel, a tak když se mu naskytne možnost otevřít brány pekla a zakusit slast překonávající všechny představy, neodolá. Objeví se členové řádu Řezné rány, kteří si za pojmem slast představují něco zcela odlišného než Frank a jsou rozhodnuti mu jeho přání splnit.
Hellrasier nepatří k mým nejoblíbenějších dělům Cliva Barkera, ale rozhodně jsou jeho ikonickým dilem, které stvořilo Pinheada. A na rozdíl od dnešních hororů se autor nebojí velké tělesnosti a agónie. Zároveň forma psaní se podobá až áčkovým klasikám.

16.10.2021 3 z 5

Kruh Kruh Rona Halsall

Vztahový thriller o manipulaci s neobvykle převrácenými rolemi. Čtení mě bavilo a rychle odsýpalo. Jedná se ale pořád o lehce nadprůměrnou knihu. Ale já už toho od žánru moc nečekám.

14.10.2021 3 z 5

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

Říkala jsem si, že Steampunk už mě dávno nebaví, že těch knih už je tolik a proč autoři nepíšou i z jiného období. A pak se objeví kniha jako Čaropisci a já tu knihu miluju. Technika skribování byla skvělá, stejně jako postavy, ačkoliv hlavní hrdinka mi trochu lezla na nervy a ta romantická linka - no, mám dojem, že autor se spíše svezl na současné vlně a požadavcích společnosti.
Doufám, že bude další díl.

14.10.2021 5 z 5

Francouzova milenka Francouzova milenka John Fowles

Krásná kniha plná nádherných slov. Těžko věřit, že autor nepsal současný román, ale že Francouzovu milenku stvořil až o sto let později, než se odehrává děj. Postavy jsou hodně dobře prokreslené a příběh plyne dost pozvolna. Román o sešněrovanosti okolního světa, touze mu uniknout, ale taky vlastních zásadách a snech.

14.10.2021 4 z 5

Království Dutců Království Dutců Kira Jane Buxton

Hodně ulítlá věc, zároveň dobře promyšlená a hlavně originální a plná emocí. Jsem ráda, že takové knihy vznikají, ačkoliv zombies moc nemusím :-D

14.10.2021 4 z 5

Grandhotel Evropa Grandhotel Evropa Ilja Leonard Pfeijffer

Jazykově vytříbené podobenství o zániku Evropy.
Hlavním protagonistou je sám autor, který nás provádí dějem ve dvou časových rovinách.
V prvním prožívá vztah s novu přítelkyní Clio, cestuje po evropských městech a střetává se s "invazí" turistů, kterým dává nehezké nálepky, ač je sám turistou.
V druhé dějové lince přijíždí do alegorického hotelu Evropa, kde se potkává se stálými hosty, jež představují rysy dnešní Evropy: postarší filozof, argresivní feministka, nemorální podnikatel a další. Vlastnosti těchto postav jsou dané tím, jak autor na daný fenomén nahlíží. Například feministka neví, co chce, je ošklivá a agresivní a jediné, po čem touží je osouložit.
To jestli se román bude líbit nebo ne, bude z velké části dané tím, jak moc souzníte s autorovým názorem, který vám dává najevo přes 600 stran, zabalený do vzletného jazyka, kterým je jednoduché se nechat oblbnout. Ač sám kritizuje kde co, sám sebe v románu dává představovat jako rozumného laskavého partnera, který má sice pupek, dlouhé mastné vlasy a je postarší, ale letí na něj každá sexbomba. Ulepenými erotickým scénami poukazuje na to, že se nenechá spoutat konvencemi, ačkoliv já bych asi byla raději, aby se spoutat nechal, protože v knize ta porno-erotika působila směšně a jako pěst na oko a spíše mi připadala, že autor není schopný větší sebereflexe. Zato na ostatních nenechá nit suchou. Většina postav je tady hloupá a karikaturní a autor jimi očividně pohrdá. Jediné, kým nepohrdá jsou krásné ženy, které po něm letí, ale k nim se pak chová hlavně blahosklonně.
Autorovy názory na Evropu vedou k zamyšlení, jen je škoda, že tady není postava, kterou by považoval za sobě rovnou a která by s ním polemizovala a předkládala jiný názor.
Tempo románu je různé, občas jsem přečetla 150 stran jakoby nic, abych se potom nutila do dalšího sta a přála si, ať už to proboha dočtu.
Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale z prvotního nadšení, kdy jsem se nechala opít autorovým intelektuálstvím a krásnou formou, se u mě dostavilo vystřízlivění a já pochopila, že když pominu to "pozlátko", jedná se v knize o dost subjektivní pohled na Evropu a těch 630 stran je až příliš vyplněno autorovým egem a triviálním dějem.

12.10.2021 2 z 5