Desatero smyslů: Jak lidé a zvířata vnímají okolní svět

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Všechno se dozvídáme prostřednictvím smyslů. A zdaleka k tomu nevyužíváme jen známou pětici tvořenou zrakem, sluchem, chutí, hmatem a čichem. Možná máme i vnitřní kompas. Někteří nevidomí lidé se orientují podle odražených zvuků podobně jako netopýři. Zvířatům nabízejí jejich smysly vnímání světa, jaké si jen stěží dokážeme představit. Některé ryby vedou rozhovory prostřednictvím elektrických výbojů, zpěvní ptáci slyší blížící se bouři s několikadenním předstihem, želvy dovedou hmatat i přes tvrdý krunýř a sépie registrují pestré barvy, i když jsou barvoslepé. Při detailnějším pohledu je svět lidských a zvířecích smyslů plný podobných překvapení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/440176/desatero-smyslu-uU4-440176.jpeg 4.913
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Desatero smyslů: Jak lidé a zvířata vnímají okolní svět

momo01
19. července

Naprostá lahůdka. I přes množství fascinujících informací je napsaná neskutečně čtivě a místy dokonce s vtipem. A třeba si ji přečte víc lidí a pak společně pomůžeme chránit smysly zvířat. Opravdu zasloužená Magnesia Litera za naučnou literaturu.
Nejde vybrat to nezajímavější (přepsala bych asi 90% knihy), tak alespoň dvě malé ukázky z kapitoly o čichu.

„…ještě prohnaněji si počíná kalifornský hlodavec sysel veveří (Otospermophilus beecheyi), který vyhledává svlečené kůže smrtelně jedovatých chřestýšů (Crotalinae) a ty pak usilovně žvýká. Následně si pečlivě olizuje srst a se slinami si po těle roztírá látky uvolněné z chřestýši kůže. Vypůjčený pach ho chrání před samotnými chřestýši.“

„Další zajímavý důkaz o tom, že parfémy jen doplňují naši přirozenou vůni těla, přinesly pokusy, v kterých byli muži hodnocení jako čichově přitažlivější, když použili svůj oblíbený parfém, a méně přitažliví, když použili parfém, který jim vybral někdo jiný. Vybrat vhodný parfém pro někoho cizího je proto podstatně těžší, než když si člověk vybírá parfém pro pokrevně blízkého příbuzného či dokonce sám pro sebe.“

los
13. dubna

podrobný, názorný, terminologií nezatížený, a přesto stále odborný teoretický výklad doplněný pozoruhodnými příklady (+ ilustrační nákresy a několik barevných příloh), prostě perfektně pojednaná a laikům prezentovaná věda = takhle má vypadat naučná literatura (doufám, že letos dostane Magnesiu Literu)


IHT
15. března

Pokud Vas zajima svet zvirat, tak tohle je TA KNIHA, po ktere musite sahnout. Nudit se nebudete. Myslim, ze se mohu povazovat za docela odbornika, ale presto jsem slintal a zasl, protoze tohle je kniha napechovana NOVINKAMI z aktualniho vyzkumu. Shodou okolnosti jsem navazal Ptacim smyslem (obe knihy vysly zaroven), tak mohu srovnavat srovnatelne: Ptaci smysl vysel v originale v roce 2012, cituje se v nem jako nejnovejsich nekolik malo clanku z roku 2010 a z tohoto tisicileti je citaci velmiposkrovnu. Naproti tomu v Petrove knize je citaci z minuleho stoleti 112 (dle meho pocitani) a z poslednich dvou dekad je dalsich 532, vcetne dvaceti clanku z roku 2019 (a jednoho z roku 2020, kdy se zrejme rukopisu ujala redakce).

Jinymi slovy - obcas u nas vyjde knizka, ktera prezentuje zajimavosti ze sveta zvirat (vetsinou preklady). Obvykle jde o temata, ktera jsou naplni dokumentarnich filmu a ktera tudiz nadsenec zna. Informace v teto knize urcite taky uvidite na obrazovce - za par let. ;)
Prof. Petr je mistr popularizace a to nejen na ceske scene. Osobne bych ho srovnal treba s Billem Brysonem, ktery vsak ma pri psani podobnych popularizujicich knih za sebou tym resersistu.

...ted uz mi jen zbyva rozhodnout, kterou knihu z meho "TOPTENu" prof. Petr prave vystrnadil... a pak prelistovat na zacatek a pustit se do toho znovu :)

sest hvezdicek by bylo malo

Booka
25. února

Fascinující

TheRaven
16. února

Pro toho, kdo zná články Jaroslava Petra publikované s neuvěřitelnou kadencí v rozličných tuzemských časopisech, rozhodně příjemný dárek. Pro toho, kdo Petra dosud neznal, nepochybně překvapivě kvalitní úkaz české knižní přírodovědné popularizace. Jak už napsal uživatel arronax, kniha je nabušená informacemi a přináší přesně to, co slibuje, totiž rozebrání smyslů živočichů od zraku po čich, od hmatu po vnímání elektrického pole a od echolokace po magnetorecepci. V podstatě shrnutí všeho zajímavého, co se v dané oblasti v posledních letech událo, a to vše navíc podané Petrovým léty vybroušeným stylem, takže nehrozí ani nuda ani ztrácení se v pojmech či nadbytečném rochnění se ultraodborných detailech. Spokojenost.

arronax
21. ledna

Kniha nabitá zajímavostmi. Jak o smyslech lidí, tak zvířat. Prof. Jaroslav Petr v ní zúročil mnohaletou spolupráci s rozhlasovým pořadem Meteor. Řadu podkladů v knize si připravoval právě pro něj. Velmi srozumitelně napsané. A neuvěřitelné!