Království Dutců

S. T., domestikovaný vraní samec, si vystačí s málem: tráví čas se svým majitelem Velkým Jimem, hašteří se se seattleskými vránami a ujíždí na té největší pochoutce, kukuřičných křupkách Cheetos®. Pak ale jednoho dne Velkýmu Jimovi vypadne z hlavy oko a S. T. usoudí, že něco není v pořádku. Jimovi nepomáhá nic, co ho dosud vždycky dokázalo vzpružit — pivo přímo ze zobáku ani láskyplné slintání jeho věrného, byť poněkud omezeného psa Dennise. S. T. proto musí dát vale svému dosavadnímu životu a spolu se svým spolehlivým ořem Dennisem se vydává do divokého a děsivého světa, kde se lidé začali navzájem požírat. Zdá se, že lidstvo má na kahánku a jediný, kdo je odhodlaný ho zachránit, je ustrašený pták, který ví o světě pouze to, co mu dosud servírovala televize....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447989/big_kralovstvi-dutcu-DPi-447989.jpeg 3.821

Vydáno: , Host

Hollow Kingdom, 2019

Kniha Království Dutců

petaSk

Hodně ulítlá věc, zároveň dobře promyšlená a hlavně originální a plná emocí. Jsem ráda, že takové knihy vznikají, ačkoliv zombies moc nemusím :-D

puczmeloun

Podivná to kniha. Výchozí premisa sice zní zajímavě, kdo by si nechtěl přečíst o "zombie" apokalypse z pohledu domácí zvířeny, výsledek je ale velmi nevyrovnaný. Už jen první stránky textu v sobě skrývají několik věcí, které mě od čtení odrazují – neustálé zdůrazňování různých obchodních značek (až do konce jsem čekal, že to bude mít něco společného s "hlavním hrdinou" a jeho slovníkem, ale bohužel), zbytečná sprostota, a text, který se zdá být psaný nesystematicky (intuitivní styl psaní vs. promyšlený a průběžně upravovaný). To vše se sice postupně umravní (snad až na ony obchodní značky), ale ani tak pro mě není kniha přesvědčivá. Je to spíše postapokalyptická procházka po různých zákoutích Seattlu pohledem vrány, kterou si logicky jako neznalý města mnoho užít nemůžu. Děj mi tak ve výsledku přišel opakující, podivně se táhnoucí a s velmi neuspokojivým závěrem.

Co naopak skrývá kniha originálního?
1) Zajímavý pohled na "zombie apokalypsu", který je hodně netradiční (pro mě především v postupné proměně "chodících mrtvých" v další fáze), i když ve svém výsledku zbytečně moralizující a kritizující současné lidstvo (proč a jak ke katastrofě došlo).
2) Snahu o vytvoření několika vzájemně se prolínajících zvířecích komunikačních přírodních sítí propojených jakousi protofilozofií. Ani tady nejsem cílovou skupinou.
3) Samotného hlavního hrdinu (a "postavy" doplňující), který je zvířetem. Jenže vzhledem ke stereotypnímu pojetí zvířat, bez nějakých překvapivých vlastností, to vlastně děj mnoho neoživuje. A docela mě mátla neustálená (nebo jsem něco přehlédl) schopnost se domluvit, která u někoho byla a u někoho zase ne.

Jak to shrnout? Kniha je při pohledu na další komentáře pro někoho určitě zajímavá a velmi tomu rozumím, u mě se ale velmi netrefila. Svou originalitou mě "nutila" k dočtení se stálým očekáváním něčeho většího, ale nedočkal jsem se. Uznávám, že toto prostě není pro mě, i když popisek zněl lákavě...

saman001

Uffff - tak rozhodně to není lehké čtení, ale stojí za to, protože je krásné, vtipné, smutné a především laskavé. Zamáčkla jsem druhou slzu, vrátím knihu do knihovny a jdu si ji koupit domů:-)

KadetJaina

Rozjezd trochu pomalejší, když si člověk zvykl na způsob vyprávění vrány. Ke konci první třetiny mě kniha chytla, ale ne natolik, abych se u ní nějak výrazně bavila. Pak to začalo být zajímavější a příběh měl spád, místy byla i napínavá. Zombie žánr mám ráda, příběhy z pohledu zvířat jakbysmet, takže Království Dutců si mě získalo.

Tyto

Velmi originální, zajímavá kniha.

Tilikum

Zombie postapo popsané domácími ale i divokými zvířaty. Hlavní postava je vrána. Kdo by tomu odolal? Nesnáším slovní spojení zelená agitka, protože to může v dnešní době použít jenom blbec, ale kdybych ho použít musel, řekl bych, že tohle byla extrémně zábavná zelená agitka.

hana8062

Už vás někdy napadlo, co se stane s domácími mazlíčky, když přijde (zombie) apokalypsa? Co si sami počnou a budou jim vlastně vůbec lidé scházet? Velký Jim, majitel našeho hlavního hrdiny, vraního samce jménem ST (Srač*otrus), se chová fakt neobvykle. Nejí, nekomunikuje, o nic se nestará, chřadne, ani pivo nepije. Brzy začne být zřejmé, že se něco děje, nejen s Jimem, ale i se světem. A tak se ST se psem Dennisem vydávají ven, vstříc nebezpečí, kde už lidé nejsou lidmi, ale stvůrami. Hledají svou budoucnost a možná i budoucnost všech ostatních.

Poznámka na zadní straně, že se jedná o mix Živých mrtvých a Tajného života mazlíčků je velmi trefná! Líp by se to popsat nedalo. Zvláštní, nebojím se říct až divná kniha, místy velmi vtipná, akční a jindy dojemná i přemýšlivá.

Těžko říci, kdo je cílovou skupinou. Ano, jsou tu roztomilá zvířátka, ale taky zombíci, lité boje, krev, úmrtí a docela spousta vulgarit (nejen ve jméně hlavního hrdiny).
Mě to bavilo. Líbil se mi ST, Dennis, chobotnice Onida, malá statečná fenka Skořice. Ale nejvíc povýšený kocour Kocourchán a jeho snobské myšlenkové pochody ;). Ale upřímně nevím, komu bych tak tuhle knihu doporučila, pro děti je moc násilná a přisprostlá, pro většinu dospělých, které znám asi bude zkrátka ulítlá. Uvidí v tom ekologickou agitku schovanou za zombie nářezem, a možná to tak vážně je. Ale třeba je to dobře :)

Bulba
27. únoraodpad!

Knihu jsem si vypůjčil na základě kladné recenze v XB1. Chtěl jsem ji odložit už ve třetině, ale pak jsem ještě třetinu vydržel a poté, co jsem u ní poněkolkáté usnul (ve dne) jsem to vzdal. Asi nějak nemám ten správný vztah ke zvířátkům (jsem dost technicky založený), ale zdálo se mi, že v knize nic neděje, motivy se stále opakují (hlavního hrdinu chce pořáda něco sežrat a on z toho vyvázne), a ani lehce přisprostlý styl psaní mě neuchvátil. Ale podle předchozích komentářů věřím, že milovníkům zvířat se kniha může líbit.