petaSk petaSk komentáře u knih

Kopni do té bedny Kopni do té bedny Seth Godin

Je to ten klasický americký motivační styl: jděte do toho, nebojte se výzev, vyčnívejte.... Mnozí z nás to jistě potřebují, ale takto kniha nepřichází s ničím novým, jen pořád dokola omílá jednu a tu stejnou věc. Prostě všichni musíme být iniciátoři, ať jsou naše založení a iniciování jakékoliv. Zapomenutelné dílko, kterých jsou stovky. Nenabízí žádné nástroje, jen podněcuje. Lidé s inovační energií knihu nepotřebují, a těm ostatním stačit nebude.

30.01.2014 2 z 5

Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

Autor čtivě popsal zkušenosti, kterým věří, že na něj fungují. Možná fungují, možná ne a možná pomůžou i spoustě jiných lidí a dodají jim sílu, i kdyby se mýlili. Tato knížka je takový malý přítel, který dodá inspiraci ve chvílích, kdy tápete, vaše kreativita je na minimu nebo o sobě pochybujete.

03.01.2014 4 z 5

Múza za zrcadlem Múza za zrcadlem Robert Macků

Knihu nebudu hodnotit, protože jsem ji nedočetla. Po asi dvaceti stránkách jsem ji musela odložit. Odradily mě příliš šroubované a za vlasy přitažené dialogy a melodramatičnost. Na druhou stranu, ač je spisovatel mladý, jde z toho poznat, že o věcech přemýšlí do větší hloubky, a kniha asi bude zachycovat jeho sny, touhy a obavy. V hlavním hrdinovi asi bude hodně z autora. Bohužel to na mě působilo až moc okatě a jako červená knihovna. Nevím, v jakém duchu kniha probíhá dále a nemám možnost posoudit zápletku ani další věci, které lze posoudit, až po dočtení.

02.01.2014

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Barvitý román s mnoharozměrnými postavami, skvělými dialogy a příběhem.

01.01.2014 5 z 5

Imzadi II. – Trojúhelník Imzadi II. – Trojúhelník Peter David

Když jsem četla první knihu Imzadi měla jsem pocit osudovosti a při čtení ve mně vířily emoce. U Imzadi II jsem měla celou dobu pocit, že je něco špatně. Vztah Worfa a Troi, přílišná přeslazenost příběhu, vlažnost, a konec. Byla jsem zklamaná.
Pak jsem si na konci knihy přečetla rozhovor s Peterem Davidem. A hned přiznává, že nechtěl psát pokračování Imzadi, že kniha se měla jmenovat jinak a s Imzadi neměla být vůbec spojována, a že chtěl napsat úplně jiný konec. Sám je z knihy zklamaný. Imzadi II je dobrá kniha, ale lépe by působila bez nadpisu Imzadi, protože v tomto svazku neměl Worf co dělat. Peter David byl bohužel spoután tím, že knihu psal v době, kdy byl rozjetý Star Trek: Hluboký vesmír devět a Nová generace skončila a všichni věděli, jak vztah Worfa, Troi a Rikera dopadl. Nemohl narušit už zaběhlou dějovou linku. Peter David je dobrý vypravěč, chybou je, že nemohl říct, co chtěl.

30.12.2013 3 z 5

Naslouchej sám sobě a porozumíš i druhým Naslouchej sám sobě a porozumíš i druhým Jacques Salomé

Kniha o vlastním vymezení, snaze změnit druhého, pasivní agresivitě, požadavcích na druhé, nevyslovených přáních, o tom, že nejsme zodpovědní za cizí emoce, ale za ty svoje.
Kniha je místy hodně složitá a překlad obsahuje pár chyb. Je to hutná publikace a zdroj mnoha informací ohledně komunikace a o tom, jak začíná nedorozumění. Otevírá oči a dává nám nemilosrdný pohled na sebe sama. Toto ale není kniha na jedno přečtení.

16.12.2013 5 z 5

Hněv a jeho smysl Hněv a jeho smysl Verena Kast

Prostě ji chci mít v knihovně.

12.12.2013 5 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Konec prokrastinace je přínosná kniha právě díky oněm nástrojům, které jsou vypíchnuty z jiných zdrojů, ale myslím si, že je třeba pochopit i další souvislosti a nemůže být jediným zdrojem v boji za spokojenost. Je to dobrá příručka a zdroj nástrojů s dalšími (i když netříděnými) zdroji, ale vadilo mi, že Petr Ludwig předkládá myšlenky, které si mnohdy odporují, takže matou, nebo plete několik myšlenek dohromady, takže co píše vyzní jinak, než bylo původně míněno a tím dává vzniknout možná škodlivým dogmatům, které sám odsuzuje. Doporučuji velmi kritické myšlení.
Kniha je asi nejvhodnější pro ty, kteří se nechtějí problematikou tolik zabývat a potřebují jasné nástroje.
Ti, co již něco osobním rozvoji vědí, v ní nenajdou mnoho nového, je to spíše takový souhrn.
Mám dojem, že úspěch knihy je dán hodně tím, že lidé si problém s odkládáním uvědomují a doteď na českém trhu chyběla kniha nabízející stručné a jasné řešení tohoto problému. To ale nic na kvalitách knihy neubírá, ale ani nepřidává.

08.12.2013 4 z 5

Návrat domů Návrat domů John Bradshaw

Skvělá kniha, kterou nestačí jen číst. Je to průvodce ozdravného procesu. S touto knihou se dá pracovat jen krok po kroku, trpělivě a s důvěrou. Jaká škoda, že je nemožné ji už na českém trhu sehnat.

25.11.2013 5 z 5

Motivace - Mýtus dnešní doby Motivace - Mýtus dnešní doby Jiří Kuchař

Souhrn známých myšlenek v hezké a čtivé formě. Nenabízí žádný hluboký vhled, ale spíše odkazy na jiné filozofy a myslitele.

23.11.2013 3 z 5

Psychologie davu Psychologie davu Gustave Le Bon

Nejdříve mě zaráželo, jak autor stále srovnává iracionalitu a nestabilitu davu s ženami. Pak mi došlo, že autor knihu psal na přelomu 19. a 20. století, kdy byla společnost jiná. Ale třebaže je kniha stará, myslím si, že většina věcí je platná pro všechen čas, ačkoliv autor až příliš podceňuje jednotlivce a zároveň se netají svým obdivem ke známým historickým postavám, jako byl třeba Napoleon. Tato kniha ve mně podnítila touhu dozvědět se o lidském chování v kontextu dějin. Tady hodně platí výrok, že historie se stále opakuje.

20.11.2013 4 z 5

100% Photoshop 100% Photoshop Steve Caplin

Knížka, která na českém trhu chyběla. Jak si v Photoshopu vytvářet vlastní grafiku bez použití cizího materiálu. Bohužel některé návody nejsou dost podrobné, autor některé kroky přeskakuje, s tím, že si pak musím domýšlet, jak k efektu dospěl a mnohdy se vracet zpátky.

10.11.2013 4 z 5

Překonejte komplex méněcennosti Překonejte komplex méněcennosti Olivier Hauck

Útlá knížka, která shrnuje pravdu a podstatu nízkého sebevědomí a nabízí i řešení. Čte se svižně. Rozhodně nevyřeší dlouhodobý problém, na to je příliš stručná a nemá prostor zabývat se příčinou, k tomu je třeba hlubšího vhledu a sebepoznání. Naopak, bez dalších informací hrozí, že si čtenář s hlubokým problémem toho na sebe vezme hodně najednou, s tím, že každé psané slovo v knize je dogma. Není to tak. Některé rady jsou sice pravdivé, ale příliš obecné, aby se jimi mohl čtenář bez užšího pochopení dlouhodobě řídit. Je vhodná pro zopakování důležitého, rychlou pomoc nebo rychlé povzbuzení pro ty, kteří už prošli nějakou hlubší sebeanalýzou a ví, jak se informace vztahují přímo k nim.

10.11.2013 3 z 5