pepap pepap komentáře u knih

Stín kapradiny Stín kapradiny Josef Čapek

Myšlenky zbojnických mladíků. Knihu jsem poslouchal jako audio.
Jedinečný jazyk vyprávění, vhled do psychologie hlavních postav, svědomí ztělesněné tíživými představy a sny, prostředí neutrálního lesa, to všechno ve skvělém podání Igora Bareše. Paráda.

08.02.2022 5 z 5

Mám rád autobiografie. Rád poslouchám, když lidé mluví sami o sobě, obzvláště lidé, kteří za sebou mají nepopiratelné úspěchy.
Arnold Schwarzenegger je ikona, ikona kulturistiky, akčního herce a úspěchu. Kniha na mě působila jako upřímná výpověď o životě.
Samozřejmě je otázkou, nakolik je kniha vlastním dílem autora a nakolik mu pomohla korektura profesionálních editorů, kteří bezpochyby zasahovali.
Krom Arnoldových kostlivců ve skříni a pikantních historek z jeho soukromí je opravdu překvapující fakt, že k úspěchu a kariéře zahrnující mimo jiné křeslo guvernéra Kalifornie byla primární hnací silou cílevědomost, loajalita a známosti..
Arnold Schwarzenegger na sobě velmi tvrdě pracoval, přesto politická funkce v jeho případě přijde neuvěřitelná. Nicméně je to tak, dosáhl jí.
Bez ironie musím přiznat, že se mi biografie líbila. Vždy znovu jsem žasl i trnul, když Arnold dělal ve společnosti vtip :-)

03.02.2022 3 z 5

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Po uvážení této knižní předlohy se mi filmové zpracování s Tomem Cruisem líbí ještě o něco víc. Hlavní vypravěč je Angličan tělem i duší, pyšný na svou příslušnost k mocnému státu a k jeho úplnému vystřízlivění vlastně vůbec nedojde. I v nejchutnějších okamžicích marťanského postupu bilancuje možnosti člověka a cestu k jeho závěrečnému vítězství. Je to až úsměvné. Bavilo mě to.

24.01.2022 4 z 5

Kompletní průvodce půstem Kompletní průvodce půstem Jimmy Moore

Půst býval po dlouhou dobu přirozenou součástí lidského života. Tato kniha ukazuje způsob opětovného začlenění hladu do našeho životního biorytmu. Dozvíte se o podstatě pocitu hladu a jak ho překonat. Já mám přečteno a jdu plánovat svůj půst ;-)

14.01.2022 4 z 5

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Jiří Wolker byl tak nádherně obrazný a tak upřímný a přesvědčený socialista, verše se poslouchají jedna radost .. Výstižně zachycuje bídu a strasti života chudého pracujícího, s mladickou vitalitou a nadšením zpívá o světlém zítřku dělnictva. Škoda, že se nedočkal vyššího věku, byl bych zvědav na vývoj jeho tvorby.

12.01.2022 4 z 5

Dekameron Dekameron Giovanni Boccaccio

Když město zachvátila epidemie nebezpečné nákazy, uchýlila se skupina lidí do dobrovolné izolace, kde se rozhodli strázně přečkat. Dlouhé chvíle si krátili povídáním příběhů. Převážně lechtivých příběhů.
Ne, to není vladní doporučení ze dnů sílící pandemie, takhle přečkala parta mladých Florenťanů morovou ránu v Boccacciově Dekameronu. A docela je to bavilo

10.01.2022 4 z 5

Růže pro Emilii Růže pro Emilii William Faulkner

Povídka jako literární útvar není vůbec jednoduchý prostředek na vyjádření - jako vypravěči musíte být velmi obratní a v poměrně krátkém textu čtenáře zaujmout, dostat jej do příběhu, případně mu předložit myšlenku nebo situaci k zamyšlení. William Faulkner tohle všechno umí s bravurou. Je jedním z nejlepších autorů povídek, co jsem měl kdy možnost číst.

08.01.2022 5 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

To, co utváří naši osobnost, jsou příběhy z minulosti. Ale žádný patos, žádné neuvěřitelně šťastné konce. Jen láska mezi blízkými lidmi rozdělenými životními osudy. A za naprostý vrchol osobně považuji uvědomění si sebe sama v postavě mladého syna narkomafiána, což byl vzhledem k námětu knihy příběh vedlejší.

15.11.2021 5 z 5

Kličky na kapesníku Kličky na kapesníku Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal je neuveritelny ... plynule komentuje dila z renesance i ze soucasneho stoleti, z Ruska i z USA, filozofii, umeni, hudbu ... snad jednou prectu aspon zlomek

22.08.2021 5 z 5

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Některé kousky se mi líbily moc - třeba poděkování/vyjádření obdivu mámě, která umožnila autorce žít ve světě, jehož jazyk sama neovládala a kde kvůli tomu zůstávala izolovaná na okraji. Tenhle kus mi pořad leží v hlavě.

13.05.2021 5 z 5

Šitíčko Šitíčko Marjane Satrapi

Uplne bozi komiks o tom, jak se sejde skupina iranskych zen a poradne si podrbou. Hlavne o chlapech :-)

13.05.2021 5 z 5

Komiksová filozofie Komiksová filozofie Kevin Cannon

Krasny prehled filozofie. Komiksova forma v tomto pripade zlehcuje narocne uvahy a slozitosti vlastnich myslenek. Osobne bych rad znal nazor Friedricha Nietzcheho a Immanuela Kanta na podavani jejich myslenek formou komiksu :-)
Mne osobne velmi zaujala kapitola Etiky a tesim se na precteni nejakych uvah o Bohu. Take jsem se rad dozvedel o soucasnem filozofu Davidu Chalmersovi, o kterem jsem nemel tuseni, nebo o Alanu Turingovi, nad kterym jsem vzdy premyslel jen jako nad genialnim matematikem. Kniha se zkratka moc povedla.

22.10.2020 5 z 5

Přepište dějiny potřetí Přepište dějiny potřetí Michal Stehlík

Mnichovské trauma, Únorové dny a počátek komunistického ČSSR, ale i přepisovaný Karel Hynek Mácha .. je to pestré přemítání nad dějinami a odhalování úskalí vytvořených zkratek, zjednodušení a zobecňování.
Seriál prezidentů je naprostá pecka.

04.03.2024 5 z 5

Paměť v kameni: Druhý život válečných pomníků Paměť v kameni: Druhý život válečných pomníků Vojtěch Kessler

Historie valecnych pomniku - docela me prekvapilo, ze pamet pomniku si zije svym vlastnim zivotem, zaziva oslavy i zapomneni v ramci jednotlivych rezimu a politickych systemu, pomniky jsou nenavideny i zboznovany podle nalad ve spolecnosti.
O bitve u Chlumce jsem dokonce vubec nevedel, musim se tam zajet podivat. Pomniky u Kolina, Slavkova nebo Sadove jsou impozantni !

26.02.2024 4 z 5

Klub rozkoše Klub rozkoše Jüne Plã

libilo se mi to - spousta rad a pristupu, rozhodne poucne, knihu bych ocenil nejvic kolem puberty. Kazdopadne vrele diky autorce ;-)

04.12.2023 5 z 5

Kocour, pes a strejda Mudra Kocour, pes a strejda Mudra Eduard Nikolajevič Uspenskij

Perfektní knížka, četla nám ji máma jako malým, zlepší mi náladu, jen mi na ni padne zrak v knihovně. Scénka s mluvící strakou a pošťákem Pecínkem, co nese Mateřídoušku, mě spolehlivě rozesměje kdykoliv.

04.11.2023 5 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

pribehy, ve kterych hlavni roli hraje sex a rozkos. Nahlizene z tisicu uhlu a situaci. Bavilo me to.

22.08.2023

Automat Svět Automat Svět Bohumil Hrabal

hospodska povidka jako hlavni forma vypraveni. Clovek a jeho psyche z ni vystupuje, ze ctenar nestaci zasnout - postavy v nem vystupuji rozpacite, hrde, zkrousene, zranene ... a to vzdy prirozene, nenucene, sami od sebe, jako by sedely na protejsi strane stolu. Kniha je oslava cloveka literaturou, pecka !!

19.07.2023 5 z 5

Řek Zorbas Řek Zorbas Nikos Kazantzakis

O přátelství dvou mužů plné vzájemného respektu, úcty a lásky. Ačkoli byli svým založením úplně odlišní, jeden druhému naslouchal, učil se nahlížet na život a porozumět jeho podivnostem. Vyprávění plná symboliky, tance, vášní a svérázného vidění světa. Ale chce to čas a trpělivost .. :-)

04.07.2023 4 z 5

Bohumil Hrabal uvádí… výbor z české prózy Bohumil Hrabal uvádí… výbor z české prózy * antologie

Přál bych si, aby mi výběr předčítal sám pan Hrabal s komentáři. Zkoušel jsem se do všech ukázek ponořit a zahloubat, ale někde to nešlo. Ale bavilo mě to :-) O K. J. Erbenovi jsem netušil, že psal něco tak osobního jako Sny ve výběru, Nerudova Zastavárna vám odhalí mraveniště lidství pod úřednickou taktovkou, které byste mohli snadno přehlédnout. U Demlova Zapomenutého světla jsem žasnul odvaze převést všechna ta vyjádření do filmového scénáře. Holanův "Lovil se rybník" je nejsymboličtější próza, možná poezie, co jsem kdy četl - obrazy a představy se na vás valí z každého vyjádření. Úplně jsem nezvládl Weinera a Kafku, ale třeba to ocením později.
Nejvíc nadšený jsem byl z Ignáta Hermanna a jeho Sudičky. S tímhle pánem jsem ještě neskončil :-)

17.06.2023 5 z 5