pecka02 pecka02 komentáře u knih

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Ale jo, nakonec se mi to docela líbilo. Dokonce mě to navnadilo podniknout podobnou cestu. Musí to být úžasný pocit zjistit, že jste to nakonec vážně zvládli. Sami. Přes všechna ta příkoří, hlad, zimu, horko, miliony kilometrů...Knížka není nijak extra napínavá, ale čte se celkem příjemně. Cheryl není úplný vzor ctností, dokonce mi ani nepřipadala jako hrdinka, kterou byste si hned zamilovali, ale když už s ní člověk takhle putuje po PCT, určité sympatie k ní časem získá. Nemůžu vyloženě říct, že bych knížku doporučila, ale taky bych ji úplně nezavrhla.

16.11.2015 3 z 5

Bdělost Bdělost Anthony De Mello

Výborná kniha! Ač malá vzhledem, obrovská obsahem. Zpočátku je autor opravdu hodně přímý, což nemusí být každému příjemné, ale postupně se dopracuje k pěknému vysvětlení. Od doby, co věci více pozoruji, vychutnávám a soustředím se na to, co dělám, s plnou bdělostí, je všechno tak nějak příjemnější, lepší :) A přitom stačí tak málo, jen se neztotožňovat...určitě si přečtu i ostatní knihy tohoto autora.

02.11.2015 5 z 5

O emocích O emocích Osho

Opět kniha, která mi hodně dala. Osho je už dlouho můj oblíbenec, protože se na věci dokáže dívat trochu jiným způsobem. Když to člověk čte, připadá mu všechno jasné, jednoduché a logické, ale uvést některé jeho rady do praxe, je často naopak velmi těžké. Od dětství jsme rodinou, přáteli a společností svazováni různými musíš, nesmíš, neměl bys, měl bys atd., ale ztratili jsme kontakt sami se sebou. Osho zde radí, jak ten kontakt opět navázat a taky vysvětluje, proč je to důležité. Emoce je třeba nechat proběhnout. Máte vztek? Tak se vztekejte! Chce se vám plakat? Plačte jak nejvíc dokážete...i tzv. negativní emoce jsou jen emoce, které je třeba prožít, aby později nezpůsobovaly problémy. Samozřejmě toto čtení není pro každého, ale za mě určitě můžu doporučit. Škoda jen těch gramatických chyb.

23.10.2015 5 z 5

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Musím přiznat, že jsem se do této knihy nechtěla moc pouštět. Viděla jsem první film, od kterého jsem očekávala mnoho, a ten zklamal. Opět ale zvitězilo: nesuď knihu podle filmu a také příznivá cena v Levných knihách :))) A jsem ráda! Knížka je o tolik hlubší než film. Liz je sympaťačka a i když za sebou nemám rozvod jako ona, dokázala jsem se do ní vžít. Nejvíc se mi líbila indická část. Nevím, jestli je to tím, že jsem Indii navštívila a úplně mě nadchla, nebo prostě jen tím, že mám taky opičí mysl a celkově problém se zklidnit :) Některé poznatky z meditace určitě využiji. Určitě bych knihu doporučila.

20.07.2015 5 z 5

Navždy tátovo děvče Navždy tátovo děvče H. Norman Wright

Jelikož jsem z rozvedeného manželství, tak mi tato kniha mi opravdu hodně dala. Zařadila bych ji mezi základní a povinnou pro všechny rodiče. Člověk ani netuší, jaký vliv na dítě mohou různé situace a chování mít. Škoda, že je už téměř nesehnatelná :(

13.06.2015 4 z 5

Učebnice sebelásky Učebnice sebelásky Lucie Kolaříková

Fakt učebnice, ale napsaná velmi příjemnou formou :) Oceňuji praktická cvičení, meditace, oceňuji i jen to, že se vůbec někdo tomuto tématu věnuje. Sebeláska nemá nic společného se sebestředností, ale čistě jen s vědomím vlastní hodnoty. U nás tohle podle mě chybí. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že buď jsou lidé víceméně bez sebevědomí nebo jsou naopak tak sebevědomí, až už to hraničí s egoismem. Jedinců, kteří by se nacházeli v nějakém zdravém středu mám kolem sebe bohužel pomálu.

20.05.2015 4 z 5

Úchvatná! Odhalte tajemství ženské duše Úchvatná! Odhalte tajemství ženské duše John Eldredge

Výborná kniha. Hodně mi osvětlila některé vzorce chování, které u žen vznikají zejména v dětství, a také důležitost otce při výchově. Kniha mi dala mnoho, i když nejsem věřící. Autoři jako řešení problémů nabízejí obrácení se k Bohu, ale myslím, že mnoha ženám pomůže už jen pochopení toho, že za některé věci prostě nemohou. Plusem pro mě byly příběhy ze života.

06.05.2015 4 z 5

Nostradamova proroctví Nostradamova proroctví Mario Reading

Tohle byla táááááková nuda, že jsem bohužel knihu nedočetla :(

19.01.2015

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Musím přiznat, že mi chvíli trvalo se začíst. Knížku jsem i několikrát odložila, ale pak v jeden den (nebo spíš noc) jsem ji prostě zhltla ani nevím jak. Moc se mi líbí, jak Green umí vykreslovat postavy. Po dočtení Aljašky jsem měla pocit, jako bych hlavní hrdiny opravdu znala. A co hůř, oni mi chybí! To se mi opravdu nestává často. Děj jako takový mě až tak nezaujal, řekla bych, že je spíš pro mladší čtenáře. Plus si ale zaslouží úvahy o životě.

28.12.2014 3 z 5

Nevěra Nevěra Paulo Coelho

Coelho už zdaleka není to, co býval. Kniha mě vážně nebavila a dočetla jsem ji jen kvůli tomu, abych se dozvěděla, jak to celé dopadne. Celý ten příběh byl prostě takový zvláštní, hlavní hrdinka nesympatická a některé zápletky nad hranicí mého chápání. Pár zajímavých myšlenek se ale dalo najít, hlavně, co se týče společnosti celkově než jednotlivců. Myslím ale, že moje Coelhovské období asi skončilo.

03.11.2014 2 z 5

Duchovní život v praxi Duchovní život v praxi Ifet Hodžič

Musím říct, že kniha je opravdu skvěle napsaná. Celou dobu jsem měla pocit, jako by mi o všem povídal kamarád u kávy :) Je z ní cítit, že Ifet už si něco duchovního prožil, a právě své zkušenosti se snaží přiblížit čtenářů. Někdy je zde sice až moc často zmiňovaný Bůh, nicméně je vysvětleno, že se jedná spíše o nějakou vyšší entitu, kterou si kdokoliv může nazývat jakkoliv. Opravdu mi hodně dala a zase mě posunula kousek dál.

05.10.2014 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Můj první King a hned srdcovka. Stejně jako film :)

26.09.2014 5 z 5

Výhonek osmilisté růže Výhonek osmilisté růže Auður Ava Ólafsdóttir

Moc hezky napsaná kniha. Opravdu citlivá, takové pohlazení na duši. Celou dobu mi ale připadalo, že se v ní nic zásadního neděje. Samozřejmě, že budování vztahu novopečeného otce s dítětem je docela velkou životní událostí, ale trochu mi tam chyběla nějaká větší akce.

02.09.2014 3 z 5

Analfabetka je takový Stařík v bleděmodrém, a to nemyslím jen obálkou. Škoda, že Jonas nepřišel s něcím novým. U Staříka jsem si ještě říkala, že je to tak absurdní, až jsem se musela smát. Analfabetka byla místy ještě absurdnější, ale to už mi bohužel připadalo jako blbost. První polovina byla ještě v pohodě, ale od té druhé to šlo z kopce. Na léto se to ale hodí hezky a ti, co nečetlli Staříka budou mít taky výhodu.

09.08.2014 4 z 5

Hektorova cesta aneb hledání štěstí Hektorova cesta aneb hledání štěstí Francois Lelord

Vlastně ani nevím, co k tomu říct. Knížku jsem přečetla, ale v podstatě ve mně bohužel žádný velký dojem nezanechala. Bylo to sice milé, Hektor je sympaťák, ale styl psaní mi absolutně nesedl a že bych se cítila nějak poučena, to asi taky ne. Hlavní myšlenkou pro mě z celé knihy zůstalo akorát to, že "dobrý způsob, jak si pokazit štěstí, je porovnávat." Protože dnes a denně vidím, kolik lidí tuhle chybu dělá. Myslím, že mezi podobně laděnýma knihama lze najít i lepší kousky.

28.07.2014 3 z 5

Jediný Jediný Richard David Bach

"Špatné věci nejsou to nejhorší, co se nám může stát. Ta nejhorší věc, která se nám může stát, je NIC."

Knížka je bezesporu zajímavá námětem i myšlenkami, bohatá na úvahy o rozhodnutích a jejich vlivu na (nejen) náš život, ale místy mi bohužel přišla moc idealistická a taky těžko trávím téma spřízněných duší a nekonečné lásky.

23.05.2014 4 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Pořídila jsem si ji jen proto, že je to Murakami. Asi bych za jinou takhle útlou knížku tolik peněz nedala. A možná právě na to nakladatelství spoléhá. Nicméně k samotému ději musím říct, že na první pohled opravdu moc zajímavý není, ale pokud člověk čte i mezi řádky, určitě mu kniha má co dát. Minimálně tedy zamyšlení se nad tím, jak člověku kolikrát ubíhá život, aniž by se v něm vlastně něco zajímavého dělo. Plus u mě mají ilustrace a dokonce i otevřený konec. Myslím, že se k té povídce výborně hodil, protože mě taky tak trochu vytrhl ze stereotypu :)

23.05.2014 4 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Hvězdička navíc za ilustrace a celkovou vizuální stránku knihy. Ta je fakt dokonalá. Příběh je sice emočně silný, ale dějově bohužel trochu pokulhává a postavy mi taky nebyly moc sympatické. Snad kromě maminky a Lily. Je pravda, že knížka je určena pro trochu jinou generaci než jsem já, ale zaujala mě jak názvem, tak vzhledem. Dětem bych ji ale asi číst nedávala.

06.05.2014 4 z 5

Transformace mysli Transformace mysli Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Pokud někoho zajímá buddhismus a jemu podobné nauky, určitě si přijde na své. Je to kniha, kterou nestačí přečíst jen jednou, musí se studovat, hledat souvislosti, přemýšlet. Rozhodně obsahuje spoustu zajímavých myšlenek, které nejdou vstřebat najednou.

04.05.2014 4 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Proč většina lidí považuje Zlodějku za Zusakovu prvotinu, když Posel byl vydán dříve? Ono to pak vyznívá, že autor klesl, když on se vlastně zlepšil, dozrál. Posel se srovnání asi nevyhne, ale každá z těch knih je prostě naprosto jiná. Jedno mají ale společné - výborně vykreslené postavy. Eda jsem si zamilovala a ostatní mají taky své kouzlo. Jasně, je to pohádkové, možná trochu naivní, ale taky hezké. Prázdná krabice od bot nebo zmrzlina, to jsou maličkosti, které ale pro někoho mohou mít obrovský význam...kdyby každý z nás byl aspoň trošku jako Ed, svět by vypadal úplně jinak.

29.04.2014 4 z 5