Pazúzu96 Pazúzu96 komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl :-). Myšlenka inteligentních roslin s nebezpečnými šlahounky je vskutku úžasná. Už je to dlouho, co jsem to četl, ale určitě si to opět někdy zase zopakuji.
Knihu opravdu vřele doporučuji :-).

02.05.2018 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Nejlepší básně, jaké jsem kdy četl. Asi ani není třeba blíže dílo přibližovat, jelikož spoustu básní (Polednici, Vodníka, Svatební košili) zná snad každý. Takže jen snad, že všem doporučuji :-).

18.06.2018 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Myslím, že toto dílo ani nepotřebuje obhajobu. Dokonale zpracované!

03.04.2018 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Klasické dílo, které by si měl přečíst každý. Chápu, že pro mladší generace je tato novela na čtení poněkud "těžká", ale kdo aspoň trochu čte, neměl by pro něj být problém si to přečíst. Je to silně idealizované, ale zároveň nám Babička (teď myslím hlavní postavu) ukazuje svoji moudrost. Dozvídáme se o životě na venkově, o svátcích, které se slavily a mnoho dalších zajímavých a poučných informací o českém venkově v 19. století.

02.05.2018 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nádherné dílo, ukazující rozdíl mezi dětstvím a dospělostí. Jak vnímají věci děti a jak dospělí, jak se liší jejich tužby a starosti. Starosti o svoji růži, cestování po různých planetách, na nichž se Malý princ setkává s různými osobami - v tom všem jsou skryté hluboké myšlenky, nad kterými by se měl každý zamyslet.

18.04.2018 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Tak tohle dílo by si skutečně měl přečíst každý a žádné výmluvy! Je natolik slavné a ve školách se o něm učí, že si myslím, že další komentář není nutný.
Jen opět opakuji, dílo je to fantastické a každý si ho MUSÍ přečíst! :-)

02.05.2018 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Velmi skvěle udělaný pohled do hlavy kovaného nacisty, pro kterého bylo splnění rozkazů svaté. Hösse jakoby neměl svědomí ani výčitky, jeho psychika byla opravdu ojedinělá. Hrozné, když se takový "stroj" pustí do práce. Zároveň bral rozkazy velmi vážně, sám se snažil o co nejefektivnější způsoby, jak zabít co nejlevněji velké množství vězňů. Proč se tak choval popisuje kniha ve své první části, kde se seznamuje s Hössovým dětstvím.

18.06.2018 5 z 5

Chlapec na dřevěné bedně Chlapec na dřevěné bedně Leon Leyson

Skvěle zpracované očima malého kluka. Je to rozhodně dobrá kniha pro ty, co chtějí pochopit utrpení v polských ghettech a koncentračních táborech. Jsou to vzpomínky a jsou napsané jednoduchou a čtivou formou, takže bych mohl doporučit i menším čtenářům. Aby si mohli představit, v jakých podmínkách jejich vrstevník nedobrovolně vyrůstal a co musel prožít.

04.06.2018 4 z 5

Umění války Umění války Sun-c'

Přečetl jsem téměř jedním dechem. Přesně jak říká anotace kniha není jen o válečnickém umění, ale mnoho rad mistra Suna je aplikovatelných i v soukromém a pracovním životě. Vřele doporučuji :-)!

03.04.2018 5 z 5

Velké vymírání Velké vymírání Dan Abnett

Trochu jsem se knížky obával. Viděl jsem seriál, který se jim povedl a když jsem narazil na to, že existuje i písmenkové zpracování, řekl jsem si, že to zkusím. A nelituji.
Dinosauři a ostatní pravěká zvířata jsou skvěle popsána co do vzhledu, tak chování. De facto celá knížka je nabitá dějem, nejsou zde žádné hluché pasáže. Milovníkům dinosaurů vřele doporučuji :-).

04.06.2018 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Úžasné Čapkovo dílo, natolik známé, že asi ani není třeba blíže představovat.
Jen bych snad poznamenal, že Čapek má velmi svérázný styl, který si mi však v této knize líbil.
Dílo je celé protkáno různými novinovými články, úryvky a spoustou grafickými doplňky, což samotný text nádherně oživilo :-).

03.05.2018 5 z 5

Pražské pověsti Pražské pověsti Václav Cibula

Už je to dlóóuho, co jsem Pražské pověsti četl. O Turkovi, Orloji a už ani nevím, o čem všem dalším. Některé pověsti jsou krátké, jiné delší, ale všechny nádherné :-).

03.05.2018 4 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Sice tato novela patří mezi klasiku, ale nijak mě nenadchla. Ano, je zajímavé pozorovat vývoj a osud mladého železničáře a jeho konečné rozhodnutí přidat se k odboji, které ho na konci stojí život. Ale víc mě dílo neoslovilo.

21.04.2018 3 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Některé z básní se mi opravdu velmi líbili. Seznámil jsem se s celou řadou nových slov, byť nářečních. Nejsem zrovna básnicky osvícený, ale tato poezie mě mile překvapila :-).

Zajatci Zajatci Guido Knopp

Knížka popisující nejen obecná fakta o zajatcích, ale přibližuje i jednotlivé osudy zajatých vojáků. Zajímavé je sledovat rozdíly mezi různými zajateckými tábory v USA a Kanadě, kde měli zajatci asi nejlepší život, Velké Británii, tábory přímo na kontinentě a pak v SSSR, odkud se jich zrovna moc do Německa nevrátilo. Co mě překvapilo byl program denacifikace, kterému se věnovali převážně Britové. Byla to sice dobrá myšlenka, ale výsledky bohužel už tak skvělé nebyly.
Pak je ještě zajímavý pohled na zajatce ve Francii, kde s nimi také nebylo zacházeno zrovna dobře. A poté v proslulých táborech USA na Rýnu, kde zemřelo několik tisíc Němců. Ne však úmyslně, zajatců bylo zkrátka hodně a propukaly nemoci.

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Skvěle propracovaný pohled do hlavy vraha. Zpočátku jsem čekal sice trochu jiný konec, ale nakonec se dal částečně předvídat. Ale i tak knížka rozhodně nezklamala.

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Nádherná klasika. Musím říct, že zpočátku jsem se toho trochu obával, ale dílo mě mile překvapilo.

13.04.2018 4 z 5

Stalingrad Peklo na Volze Stalingrad Peklo na Volze Guido Knopp

Výborně napsaná knížka, zvláště tím, že je na každé straně protkána deníkovými úryvky vojáků (z obou bojujících stran), ale i civilistů a dalších účastníků bitvy o Stalingrad. V knize je mnoho podrobností, nepopisuje se jen samotná bitva, ale i příčiny.

13.04.2018 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Ve škole jsem často slýchával na toto dílo samou chválu. Nu, přečetl jsem si ho také, ale mě ničím nenadchlo. Ano, je to už pár let, co jsem to četl, možná kdybych si to dal teď znovu, změním názor, nevím.

03.04.2018 3 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Na knize se mi líbilo, že se snažila ukázat Schindlera z obou stran. Autor nám vysvětluje, co Oskar přesně dělal a proč to dělal. Schindler je zde zobrazen realisticky, není to žádný všemocný bůh. Film, který se ovšem také velmi povedl, zobrazuje Schindlera jen v tom dobrém světle a dělá z něj téměř nadpřirozenou bytost, na nic takového si kniha nehraje.
Jediné, co mě trochu mrzí, je forma, jakou byla kniha napsána. Dialogů a přímé řeči, která sune děj kupředu, je zde bohužel jako šafránu. Jinak ale výborné dílo, které skvěle přibližuje osobnost a činy Oskara Schindlera.

03.04.2018 4 z 5