PavlínaAlžběta PavlínaAlžběta komentáře u knih

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

300 stránková kniha, u které jsem se bála zklamání, jelikož poslední dobou mě knižní fenomény nijak nenadchly. Thriller s psychologickým podtextem, který rozdělí čtenáře. Já upřímně se zpočátku do knihy hůře dostávala, děj se táhl, nějaká ta zápletka, ale později přichází obrovský zvrat, děj kolem milostného trojúhelníků nabere na obrátkách. Do knihy jsem se začetla a dočítala ji pomalu k ránu. Já knize nemohu nic vytknout, protože napětí mě nezklamalo, tajemno se zvyšovalo a co se týče závěru mě jsem byla nadmíru spokojena. Kdo nemá rád prvky nadpřirozena, nečtěte! Nečekala jsem takové rozuzlení a kdyby to šlo, dám knize a hlavně autorce, jejímu námětu a stylu psaní více hvězd.

26.01.2018 5 z 5

Nana Nana Émile Zola

Mistr drsného naturalismu, který se nebál až příliš popisující reality v mnohdy až hnusném a děsivém podáni. Nadčasová díla, do kterých spadá i Nana, prostá, obtloustlá umělkyně, která místo zpěvu bravurně zvládala roli kurtyzány a získala si muže z Paříže. Ukázka hnusoty lidského charisma a jak dokázala obyčejná prostitutka získávat může a tahat z nich haldy peněz. I na hrdinku dojde, jak si podle Zoly drsně zaslouží. Umírá prožraná nemocí. Zola nikdy nechodil kolem horké kaše, dokázal popsat, hnus, odpornost, marnivost svým skvělým stylem psaní.

26.01.2018 4 z 5

Spisovatel jako povolání Spisovatel jako povolání Haruki Murakami

Od tohoto spisovatele jsem přečetla velmi málo, ale chystám se na další četby, jelikož o něm slyším samé chvály. Já si vybrala tuto knihu jako inspiraci pro sebe i počtení a dozvědění se něco spisovateli Haruki Murakami. Kniha hlavně popisuje začátky tvorby spisovatele, souhrn témat, které autor vypráví a uvažuje nad nimi "nahlas". Popsal i zdroje své inspirace a jak takovou inspiraci získat či najít, dočtete se i autorově slávě i kritice a mnoho dalšího na téma psaní knih, což mě nadchlo od samotného spisovatele, který je jakýmsi fenoménem v dnešní době. A zaslouženě.

10.01.2018 5 z 5

Přírodní antibiotika Přírodní antibiotika Stephen Harrod Buhner

Knihu jsem dostala jako dárek, kvůli dlouhodobé nemoci od příbuzné, která se alternativní medicínou a podobným zabývá. Knihou jsem si listovala od Štědrého dne, a mnoho zajímavých a poučných poznámek jsem si zaškrtala. Kniha má 9 kapitol, která se zabývá problémem dnešního světa a to klasickými antibiotiky, rezistentními bakteriemi, onemocněními a léčbou, o rostlinných antibiotikách, které jsou v dalších kapitolách rozdělené na rostlinná antibiotika systémová, dále lokální, nesystémová a synergisté. Další kapitola pro mě velice zajímavá a věřím, že do budoucna nápomocna v léčení je první obranná linie a to posílení imunitního systému. Tato publikace obsahuje i samotnou příručku jak jednoduše si rostlinná léčiva připravit, závěr je rostlinný lékopis, který je velmi užitečný a pro mnoho lidí bude poučením. Kniha je velmi zajímavá, vše dopodrobna popsáno pro laiky, nepíše se v ní o nedostupných bylinách, či nepodává hloupé rady, jak v podobných knihách bývá, ale je pomocníkem pro zdraví alternativní léčbou a já jsem z knihy nadšená.

27.12.2017 5 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Pod stromečkem se mě ukázala i kniha, o kterou jsem ani Ježíškovi nepsala, ale věděla jsem o ni, takže s neváháním se pustila do poezie. Smíšené pocity z této sbírky básní mám dodnes a některé jsem asi ani číst neměla. Dojemné básně, střídaly básně emočně silné, které nutí přemýšlet či znovu si ji přečíst. Autorka, kterou neznám doslova sebe vypsala básněmi. Bohužel já nemohu hodnotit tuto knihu velmi kladně. Dojem udělá, obálka se povedla fantasticky. Tento styl mě neoslovil a to mám poezii i ráda, ale a mám obavy, že knihu už číst nebudu.

27.12.2017 3 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Knihu jsem sice koupila otci k Vánocům, ale začetla jsem se do ni dřív než on a vím už teď ,že si ji chci pořídit. Pan Boček má skvělý talent nap saní, což z různých recenzí nesedne každému. Já jsem se začetla i lehce pobavila, dozvěděla zajímavosti , občas padl pocit smutku, zároveň se dočítáte o nadpřirozenu. Byla jsem mile překvapena. Musím uznat, že Poslední Aristokratka se mě líbila více. Kniha je oddychová, nápaditá, občas nějaký vulgarismus, který není tak hrozný, mluvíme tak občas všichni. Pobavila jsem se, chystám se koupit zbylé knihy ze série Aristokratky.

27.12.2017 5 z 5

Jak cestovat s lososem Jak cestovat s lososem Umberto Eco

Těšila jsem se na tuto knihu jako malá. Profesora Eca zbožňuji a mám již mnoho knih od něj doma. Chválím Argo za skvělý přebal. Čekala jsem opět silnější bichli jak to u Eca bývá, ale tato jednohubka o 195 stránek, vás s jemným filosofickým nadhledem zavede do všedního života a problematiky, každého z nás. Tato kniha je velmi jednoduché čtivo na rozdíl od některých děl, které Eco stvořil. Vtipně popsaná různá velmi krátká témata, na jednu stranu mě donutila se zamyslet, ale zasmát jak pravdivé to v samotném životě je. Témata jsou různá nevšední, po Jak se stát maltézským rytířem či jak se držet instrukcí, jak jíst zmrzlinu, jak nemluvit o fotbale, jak používat tři tečky, jak nepoužívat mobilní telefon. Čtěte, zamyslete se, zasmějte se. Je to opět skvělé dílko od skvělo mistra všech dob, úplně jiného charakteru, než jsem od profesora Umberta Eca zvyklí.

25.12.2017 5 z 5

Zimní moře Zimní moře Susanna Kearsley

Dárek k Vánocům, který jsem přelouskala za večer a noc. Kniha má něco přes 490 stran a přebal je okouzlující. Důvod proč tato kniha je u mě jasný. Putování do minulosti. Romanticky zasazený děj, hlavní hrdinka, která je velmi sympatická se vžívá do postavy z minulosti. Prolínání děje současnosti a minulosti, napětí i tajemství, které hrdinku tak silně přitahuje. Já jsem se do děje včetla velmi rychle a dokázala se přenést mezi postavy do děje , příběh je poutavý s nádechem historie, romantiky, tajemna, který vás pohltí. Oddechová kniha spíše pro ženy. Chystám se na Marianu. Spisovatelka píše velmi pěkně.

25.12.2017 5 z 5

Etiketa - Moderní etiketa pro každého Etiketa - Moderní etiketa pro každého Ladislav Špaček

Vlastním již několik publikací o etiketě od pana Špačka a tuto nejnovější verzi jsem si pouze zapůjčila, než byla předána darem dál. Kniha je opravdu obrovská s krásnými fotografiemi, které poukáží na styl oblečení či danou situaci. Všechna ta pravidla, poučení nejen v chování, stylu oblékání, vyjadřování atd. již znám z předchozích knih a myslím, že zde je to velké shrnutí dílů předešlých. Samozřejmě se několik věcí např. ve stylu oblékání změnilo, ale jistě ne tolik. Některá pravidla nejsou už tak příliš striktní. Kniha je krásná a obrovská a jako dar si myslím udělá radost každému. Mnoho zajímavostí, které už dnešní generace absolutně neznají a možná i generace předchozí. Tuto knihu by měl vlastnit každý!

Tvůrčí psaní pro každého Tvůrčí psaní pro každého Markéta Dočekalová

První díl této knihy od Markéty Dočekalové sem sháněla mnoho let, jelikož jsem měla díly další, jen chyběl první. S radostí jsem zakoupila i díl první aktualizovaný v rozšířeným vydání, který konečně opět vyšel a jsem nadšená. Opravdu rozšířené vydání s téměř 370 stranami. Jako laik a spisovatel amatér, mě knihy od autorky v mnohém pomohly a tato kniha nebo spíše učebnice je úplný základ, pro ty, kteří by se rádi prosadili v psaní, či zkusili psát, nebo se pouze dozvěděli něco o psaní. Kniha má 19 témat, které se zabývají o čem tvůrčí psaní je, popisuje teorii kontra praxe, internet, žurnalistiku, reportáže, interview, fejetony, sloupky i recenze, nekrology, psaní příběhů a mnohé další témata a rady spojená s psaním. Najdeme zde různá cvičení, použití kreativity a správné stylistiky textu, nechybí ani téma na český jazyk a gramatiku. Odborně a přesto laicky podáno. Knihu mám ráda, několikrát jsem v ni již listovala mohu jedině doporučit.

Učím se jógu Učím se jógu André Van Lysebeth

Velká škoda změny designu přebalu knihy, který je naprosto šílený. Přesto uvnitř této poučné knihy, kterou lze nazvat i příručkou či učebnicí jógy od jednoho z nejlepších cvičitelů a autorů knih o józe vůbec se doopravdy dozvíte co nejvíce o tomto druhu cvičení, které není pouhým cvičením, nýbrž i filozofií života a dnes velmi módní záležitostí. Autor naučí úplné začátečníky práci s dechem, což je v józe nejdůležitějším aspektem, vysvětluje různé pojmy, filozofické zaměření, o myšlení a hlavně o praktikovaní samotných tzv. asán - daných cviků. Četla jsem mnoho knih, ale po přečtení knih od Andrého van Lysebetha byly všechny pouhé protahování a rozhodně se nedalo naučit správnému postupu a cíle, jaký dokáže popsat a naučit autor zde. Doporučuji!

Zmatení citů Zmatení citů Stefan Zweig

V klasikách si libuji, takže ani Zweig se nevyhnul mé knihovně. Každopádně i tento příběh, je tématem a příběhem velmi zajímavým a na tehdejší dobu zvláště, také patří mezi mé oblíbené, nikoliv nejoblíbenější. Novela známého rakouského spisovatele vychází spíše ze stanovisek starších, kdy homosexualita byla brána jako něco podivného, hlavně jako vážná odporná choroba, přesto ale hrdina této novely, gay, vyznívá jako postava kladná. Mladý muž student, který je poslán studovat do Německa, kde ho zaujme výuka profesora filologie, s profesorem se začíná více a více sbližovat a mimo jiné samotný profesor mladého studenta nechává u sebe ubytovat. V Příběhu figuruje i profesorova žena. Děj je plný zvratů, kdy profesor mizí na tzv. výlety a hádka mezi studentem a jeho doslova milovaným profesorem vyvolá u studenta rozporuplné pocity, opije se a s jeho ženou má pohlavní styk. Vše profesorovi přizná, když hodlá ukončit studium a odjet pryč, ten mu na oplátku vypráví svůj životní příběh a vysvětlí mu, jak se kvůli studentovi profesor trápil a ničil, jelikož je homosexuál a svoje sexuální potřeby si musel naplnit při nečekaných výletech. Se svým profesorem se již nikdy nesetkají a později se i ze studenta stává poté také profesor. Styl vyprávění příběhu nemusí sednout každému čtenáři, Zweig byl geniální ve svém psaní. Příběhu nechybí nic, mnoho zápletek a nečekaných zvratů. Klasika jak má být

20.12.2017 5 z 5

Dům na prahu noci Dům na prahu noci Catherine Banner

Román typu rodinné ságy od spisovatelky Dům na prahu noci vás v tomto období doslova přenese na jih Itálie. Hlavní hrdina najde svůj domov na ostrově Castellamare v Itálii, kdy si vyhlídne dům o kterém mu místní navypráví příběhy o strašení. Přesto hlavní hrdina Amedeo se nenechá odradit a dům dá dohromady. Začíná mu nový život, začíná život rodiny a já se doslova přenesla mezi místní, kteří prožívají své životy, trápení i radosti, změny i krize a proplouváte 100 letým vyprávěním o milující rodině a místních obyvatel ostrova. Od knihy se jen tak nelze odpoutat, jak je čtivá, krásná a plná citů. Kniha je tenká, takže nečekejte bichli, obsahující příliš popisující rodinnou ságu. Knihu si přečtu znovu to vím jistě a doporučuji na klidné čtení v jakémkoliv období. Jsem velmi ráda, že jsem knihu dostala.

20.12.2017 5 z 5

Spolkla mě knihovna Spolkla mě knihovna Klára Smolíková

Dostala se mě do ruky dětská kniha, ze která jsem unešená. V knize je příběh malého hrdiny s jeho kocourem, které oba dva tzv. spolkne knihovna. Náš malý dobrodruh putuje knihovnami od starověku až po klášterní či aristokratické knihovny. Děj je zajímavý, poutavý, především přínosný nejen pro děti, ale i pro samotného dospělého. Sama jsem se tam dočetla o zajímavostech, nejen o knihovnách, vývoji písma od Sumeru po Čínu, středověkém písemnictví, písařích, vzniku knih a dalších pozoruhodných témat .Kniha obsahuje i pěkné obrázky. Určitě není vhodná pro nejmenší, ale pro větší děti, kteří rádi čtou, jelikož kniha nemusí být pro menší děti přínosná, nerozuměli by ji. Já byla překvapena jakou formou může být dětská kniha nejen hezká, čtivá, ale hlavně zajímavá. Doporučuji rodičům pro své ratolesti.

19.12.2017 5 z 5

Klasika, která se objevovala v povinné četbě, mě zaujala už kdysi a dodnes romány z tohoto období zbožňuji. Kniha Podivuhodný případ doktora Jekylla a pana Hyda od nakladatelství Odeon je v překrásném přebalu, který má své kouzlo, jen mě zarazilo, jak je kniha útlá. Přeci jenom hororový příběh slušného a vzdělaného doktora Jekylla, který experimentováním vynalezl drogu, po které se stává děsivým úchylným panem Hydem každý zná. Děj je plný napětí, zápletek a hrůzy. I tak do tenké knihy se příběh vešel a já se ocitla v Londýně ve viktoriánské době se znepokojeným advokátem Uttersonem, který řeší případ závěti a v samotném závěru se dozvídáme, co se doopravdy stalo s panem Hydem i Jekyllem. Nevím, zda v dnešní době se tento typ hororu bude líbit ostatním čtenářům, přeci jenom příběh je napsán v 19. století a tím je pro mě tak úžasný. Krom knihy doporučuji shlédnout i filmovou adaptaci "Mary Reilly" s hlavními postavami j. Robertsovou a J. Malkovichem.

18.12.2017 5 z 5

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

Téma druhé světové války, mě začalo zajímat až poměrně nedávno. A jelikož jsem Osvětim navštívila před pár lety, šáhla jsem jeden večer do otcovy knihovny právě pro tuto knihu, pro kterou nenacházím přídavná jména. Děsivá, hrůzyplná, smutná, silná, psychologická,srdcervoucí... nejde lehce popsat tuto knihu. Každopádně toto svědectví by mělo být povinnou četbou pro dnešní generace a povinně by si ji měl přečíst snad každý člověk na tomto světě. Kniha obsahuje i obrazové dokumentace a v tu chvíli se ve mně probudily pocity, tehdejší návštěvy Osvětimi, kdy jsem s několika lidmi při prohlídkách plakala. Rozhovory s člověkem, členem tzv. sonderkommanda vás nenechá klidnými a změní pohled na vše . Po dočtení jsem několik dní na tímto rozhovorem přemýšlela, vybavovaly se mi obrazce a musela jsem si dát pár dní klid od knih. Silné velmi silné čtení!

17.12.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Další Bestselller, a dokonce údajně thriller , který u mě nebodoval. Pravděpodobně očekávání bylo zbytečně veliké. Námět mě lehce připomínal od A. Christie Vlak z Paddingtonu až tedy na ožralou hrdinku. Ani jedna postava mě nedokázala zaujmout, postavy mě iritovaly, děj se nějak sunul, pro mě žádný spád, alkoholismus, nečekalo mě ani velké napětí, ale docela povětšinou nuda. Nadšení, když jsem knihu dostala dárkem a nemohla se dočkat, až k ni zasednu bylo fuč. Vraha jsem ke konci odhadla a závěr se dal čekat. Knihu mám v knihovně, ale nejsem si jista, zda někdy bude chuť se do ní pustit.

17.12.2017 3 z 5

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Knihu jsem z půlky poslouchala jako audioknihu, jelikož jsem nemohla a ani nesměla číst a druhou půli si dočetla půjčenou. Audiokniha mě zatáhla do děje mnohem více, hlas herce p. Dvořáka mě strhnul sebou a fantazie pracovala. Příběh působí svým způsobem jako každá motivační kniha, kterých jsou stovky. Zde jsem ale měla pocit jak u poslechu, tak i při čtení jiný mnohem příjemnější, zajímavější a když čtete knihu v nemoci, věřte, že to s myšlením udělá mnoho. Pro mě kniha byla více přínosnější než kterákoliv jiná tohoto žánru. Hodně se člověk může zamyslet, pokud není úplně slepý a skeptický a může získat to co hmatatelné není, ale pro život důležité je.

16.12.2017 5 z 5

Hotel v Paříži: Pokoj č. 1 Hotel v Paříži: Pokoj č. 1 Emma Mars

Z důvodu dlouhodobé nemoci a neustálého čtení, mě kolegyně zapůjčila tento román s tím, že se pobavím.. Do teď jsem nepochopila čím se pobavit. Anotace mě zničila, protože jakmile čtu, že se román přibližuje 50 odstínům, prchám. Kniha poměrně silná, dávám ji šanci. Ve čtvrtině chci knihu vrátit, ale zvědavost mě donutila to dočíst. Zděšení, že toto má další dva díly...to ne. Děj ubíjející, chvílemi mě příběh i vztekal :), zápletka pokud se jí dalo tak nazvat... nooo, bez komentáře, postavy nablblé, o hrdince nemluvě! Četla jsem pár erotických braků, ale i ty odstíny se daly alespoň nějak číst. Obálka ovšem všechna čest, za tu dávám hvězdu! Napadla mě přičtení otázka, jak mohly vůbec vzniknout tři díly takové slátaniny..záhada

16.12.2017 1 z 5

Pan Selfridge Pan Selfridge Lindy Woodhead

Knihu jsem si půjčila od maminky, která ji dostala loni k Vánocům z důvodu oblíbenosti seriálu. Mamině se kniha líbila, takže jsem po ni šáhla a asi jsem byla loni při koupi úplně slepá. Vůbec mě nedošlo, že kupuji autobiografii o světoznámém zakladateli obchodního domu a ne přímo román. Až při čtení jsem poznala, že nejde o vyprávění příběhu jako v seriále, což mě ale nevadilo, jelikož jsem autobiografie nečetla dlouho. Knihu čtete zlehka,(i když drobné písmo mě zpočátku málem odradilo) :) kde se každou stránkou dozvídáte zajímavosti a hlavně fakta z doby počátku 20. století, kdy nakupování, přepychové zboží všeho druhu, se stalo jak se píše v anotaci doslova revolucí a společnost byla ohromena. Revoluce ovšem nebyla pouze co se týče obchodu, ale stylu módy, zkrášlování žen, jejich postavení a náhled tehdejší společnosti na nezvyklé "novinky", se kterými mnozí nesouhlasili. Obchodní dům zažíval vzkvétání i pády a přesto je toto jméno slavné dodnes. Muž, který zatím vším stál, plný nápadů, vizí a hlavně odvahy změnit styl zastaralého klišé a ukázat světu něco nového, úžasně přepychového, co nikdy nikdo neviděl byl inovátorem nejen své doby.

16.12.2017 5 z 5