PavlínaAlžběta PavlínaAlžběta komentáře u knih

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Další Bestselller, a dokonce údajně thriller , který u mě nebodoval. Pravděpodobně očekávání bylo zbytečně veliké. Námět mě lehce připomínal od A. Christie Vlak z Paddingtonu až tedy na ožralou hrdinku. Ani jedna postava mě nedokázala zaujmout, postavy mě iritovaly, děj se nějak sunul, pro mě žádný spád, alkoholismus, nečekalo mě ani velké napětí, ale docela povětšinou nuda. Nadšení, když jsem knihu dostala dárkem a nemohla se dočkat, až k ni zasednu bylo fuč. Vraha jsem ke konci odhadla a závěr se dal čekat. Knihu mám v knihovně, ale nejsem si jista, zda někdy bude chuť se do ní pustit.

17.12.2017 3 z 5

Třešinka Třešinka Raine Miller

Knihu zapůjčila kamarádka, a když si vybavím jméno autorky, vím, že jsem před lety četla jednu knihu od ní, ale nevzpomenu si na název. Pamatuji, jen že mě nadchla. O této knize to říct nemohu, neurazila, ale v žádném případě bych si ji už znovu nepřečetla. Když kouknu i na cenu knihy, nedivím se. Námět je dobrý, ale postavy mě nějak nesedly. Jediný Neil sympaťák a vlastně hrdina mě v příběhu zaujal. Děj byl předvídatelný, chvílemi vleklý, přeslazený od samého začátku a to v románech moc nemusím, i když jsem věčný romantik.

17.12.2017 3 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

SPOILER: Milostná novela zařazena do světové klasické literatury, kde se děj odehrává ve 20. století, kdy Francii drtí první světová válka. Dva mladí lidé, hlavní hrdinové se potkávají v úkrytu v Paříži, ovšem nepromluví na sebe jediné slovo, ještě několikrát se spolu shledávají, ale stále bez oslovení. Až Petr sebere odvahu a Lucii osloví. Oba se postupně zamilují. Lucie zabývající se uměním Petra okouzlí natolik, že spolu tráví veškerý čas, kdy se snaží zapomenout na hrůzy války. Bohužel jejich láska trvá pouze dočasně, jelikož Petr musí nastoupit na frontu do války. O to více se snaží užívat života a žijí pouze pro sebe. V období Velikonoc se rozhodnout si slíbit věčnou lásku v kostele. Při koncertu začne bombardování a oba dva milence zasype část kostela. Jejich láska zůstává věčná. Romantický, dojemný příběh se smutným koncem. Čtivé, jemné...nemám co více dodat.

Kapitánova dcerka Kapitánova dcerka Alexandr Sergejevič Puškin

Novela řadící se mezi ruskou klasiku, našla cestu nejen k mým oblíbeným světovým klasikám, ale i do knihovny. Kniha je velmi útlá a čte se zlehka, nic těžkého na čtení i když prolínající se dvě linie můžou zmást, přesto příběh je jasný z anotace. Myslím, že pro některé čtenáře tato kniha nebude, ne každému se tento druh klasiky líbí a nebo ji i rozumí. Novelu napsal Puškin jako rodinné zápisky s krátkými básněmi. Děj má spád, zažijete romantiku i napětí. Závěrem příjemné počtení!

17.12.2017 4 z 5

Tereza Raquinová Tereza Raquinová Émile Zola

Klasický Zola, další můj oblíbený autor, mistr naturalismu, který dokázal v každém díle ukázat lidskou zkaženost, odpornost a popisy zvrácenosti mu nebyly cizí. A tomu také je v románu, kterým se konečně proslavil - Tereza Raquinová z roku 1867. Z anotace je jasné, jak příběh dopadne, ale tento příběh s až depresivní atmosférou, vykreslenými postavami ( a že jich tam není málo) přesně Zolovým způsobem, zvrat, který nastane a rozpoutá vlnu psychologických emocí, kdy hlavní hrdinové jsou vnitřně sžírány svým svědomím jak kyselinou, kvůli činu, který spáchali ve vás něco zanechá. Při čtení této knihy nebudete listovat pouhým románem, ale prožívat vše, co postavy s různými pocity. Tragédie nedá na sebe dlouho čekat.

Nebezpečné známosti Nebezpečné známosti Pierre Choderlos de Laclos

Velká škoda, že tento autor nenapsal více románů nebo povídek. Klasika vše klasik a po zfilmování s hlavním hrdinou J. Malkovichem, jsem tento román měla ještě radši. Kniha psaná formou dopisů, což z počátku každý čtenář hned neocení, ale i tak dokáže vtáhnout do děje, do šlechtické na první pohled uhlazené a přesto zvrácené smetánky, unuděné svými životy, tak, že vymýšlí hry s lidskými osudy. Z anotace je známo, že dva hlavní hrdinové markýza de Merteuil a vikomt de Valmont, kteří si libují v intrikánských hrátkách s lidskými city, ať pro svoji zábavu nebo pouhé msty jsou ochotni zajít velmi daleko. Děj plný romantiky, napětí , intrik... pro mě to bude vždy příběh, který nikdy neomrzí.

Gabrielův Očistec Gabrielův Očistec Sylvain Reynard

Po prvním díle jsem byla zvědavá na pokračování a nemohu říci, který díl byl lepší. Ten první mě samozřejmě více navnadil a tento typ literatury já mám ráda. Příběh Očistce se mi opět četl velmi dobře jako Inferno. Oddychovka, která neurazí a není to jistě ani žádný trhák, přesto jsem knihu přečetla velmi rychle. Rozhodně byl druhý díl určitě rozdílný, než díl první. Nečtete jen o romantice, už jiné charakteristice dvou hrdinů po všem co zažili, ale i duchovní stránce.
Skvělá zápletka, různé zvraty v ději i napětí, boj dvou hrdinů o návrat své lásky. Děj měl spád a nenudila jsem. Pouštím se do poslední části trilogie.

Pýcha a přemlouvání Pýcha a přemlouvání Jane Austen

Další pro mě skvělý počin od mé oblíbené autorky. Pýcha a přemlouvání, který je znám i jako Anna Elliotová, společenský román, který se odehrává v době na rozhraní 18. a 19. století a líčí život společnosti, jak anglické šlechty, tak i měšťanů. Román se čte jako všechna díla velmi dobře a zatáhne do děje, který je plný událostí jako jsou společenská setkání, plesy, výlety, návštěvy apod... skvěle popsané, přesně jak to v téže době chodívalo a to vše za účelem sňatků. Hlavní hrdinka neprovdaná Anna milá, úžasná postava ( jak už se píše v anotaci jakousi "Popelkou v rodině"), kterou rodina doslova přehlížela nalezne spřízněnou duši v rodinné přítelkyni a rozjede se kolotoč, který sebou přináší mnoho zápletek, kdy i Annina rodina začne být na tom bledě co se týče majetku a Anna se dostává do jiného prostředí, a děj mění celý příběh. Román je opravdu hodně dobře propracován, chvílemi napětí a doslova fandíte Anně v každé situaci. Konec je hodně napínavý a přesto vše dobře dopadne.

Mnich, který prodal své ferrari Mnich, který prodal své ferrari Robin S. Sharma

Knihu jsem z půlky poslouchala jako audioknihu, jelikož jsem nemohla a ani nesměla číst a druhou půli si dočetla půjčenou. Audiokniha mě zatáhla do děje mnohem více, hlas herce p. Dvořáka mě strhnul sebou a fantazie pracovala. Příběh působí svým způsobem jako každá motivační kniha, kterých jsou stovky. Zde jsem ale měla pocit jak u poslechu, tak i při čtení jiný mnohem příjemnější, zajímavější a když čtete knihu v nemoci, věřte, že to s myšlením udělá mnoho. Pro mě kniha byla více přínosnější než kterákoliv jiná tohoto žánru. Hodně se člověk může zamyslet, pokud není úplně slepý a skeptický a může získat to co hmatatelné není, ale pro život důležité je.

16.12.2017 5 z 5

Hotel v Paříži: Pokoj č. 1 Hotel v Paříži: Pokoj č. 1 Emma Mars

Z důvodu dlouhodobé nemoci a neustálého čtení, mě kolegyně zapůjčila tento román s tím, že se pobavím.. Do teď jsem nepochopila čím se pobavit. Anotace mě zničila, protože jakmile čtu, že se román přibližuje 50 odstínům, prchám. Kniha poměrně silná, dávám ji šanci. Ve čtvrtině chci knihu vrátit, ale zvědavost mě donutila to dočíst. Zděšení, že toto má další dva díly...to ne. Děj ubíjející, chvílemi mě příběh i vztekal :), zápletka pokud se jí dalo tak nazvat... nooo, bez komentáře, postavy nablblé, o hrdince nemluvě! Četla jsem pár erotických braků, ale i ty odstíny se daly alespoň nějak číst. Obálka ovšem všechna čest, za tu dávám hvězdu! Napadla mě přičtení otázka, jak mohly vůbec vzniknout tři díly takové slátaniny..záhada

16.12.2017 1 z 5

Pan Selfridge Pan Selfridge Lindy Woodhead

Knihu jsem si půjčila od maminky, která ji dostala loni k Vánocům z důvodu oblíbenosti seriálu. Mamině se kniha líbila, takže jsem po ni šáhla a asi jsem byla loni při koupi úplně slepá. Vůbec mě nedošlo, že kupuji autobiografii o světoznámém zakladateli obchodního domu a ne přímo román. Až při čtení jsem poznala, že nejde o vyprávění příběhu jako v seriále, což mě ale nevadilo, jelikož jsem autobiografie nečetla dlouho. Knihu čtete zlehka,(i když drobné písmo mě zpočátku málem odradilo) :) kde se každou stránkou dozvídáte zajímavosti a hlavně fakta z doby počátku 20. století, kdy nakupování, přepychové zboží všeho druhu, se stalo jak se píše v anotaci doslova revolucí a společnost byla ohromena. Revoluce ovšem nebyla pouze co se týče obchodu, ale stylu módy, zkrášlování žen, jejich postavení a náhled tehdejší společnosti na nezvyklé "novinky", se kterými mnozí nesouhlasili. Obchodní dům zažíval vzkvétání i pády a přesto je toto jméno slavné dodnes. Muž, který zatím vším stál, plný nápadů, vizí a hlavně odvahy změnit styl zastaralého klišé a ukázat světu něco nového, úžasně přepychového, co nikdy nikdo neviděl byl inovátorem nejen své doby.

16.12.2017 5 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Austenová měla dar co se týče psaní a každé její dílo je něčím krásné, ale Pýcha a předsudek je královnou jejich děl. Knihu jsem četla tolikrát, že to nespočítám, ale film jsem si nikdy nepustila, abych si nezkazila vlastní fantazii. Něžně psaný román, který se čte jedna báseň, stále čekáte jak se bude děj vyvíjet. Každý z anotace pozná, že se dočte o lásce, postavení ve společnosti, jaká to společnost vůbec byla, co bylo správné a co ne, co smělo či nikoliv. Hrdinka Elizabeth si získá každou čtenářku (možná i čtenáře) a pan Darcy...muž, který dokáže změnit svoji povahu a chování, jen aby dokázal, jaký opravdu to člověk je. Budete uneseni do děje , prožívat napětí i humor, ale hlavně romantiku.

Královna Alžběta Královna Alžběta Alison Weir

Jakmile někde vidím knihu o královně Alžbětě I., okamžitě ji musím mít. Velmi se zajímám o rod Tudorovců a Alžběta je mojí nejoblíbenější historickou postavou vůbec. I mé druhé jméno je Alžběta. :) Od spisovatelky Weirové jsem četla právě i jiné romány, včetně Princezny Alžběty a bohužel, zde jsem nebyla tak nadšená, jak jsem očekávala. Obálka knihy je přímo fantastická, ale spisovatelka celému příběhu nedala ten správný spád děje, který by čtenáře více vtáhnul do příběhu. Já jako milovnice Tudorovců a hlavně Alžběty, knihu neodsuzuji, ale něco mě tam chybělo...

15.12.2017 4 z 5

Jarní vody Jarní vody Ivan Sergejevič Turgeněv

Další z mých oblíbených milostných příběhů světové klasiky, ke kterým se v době nemoci vracím i když vím jak smutný konec nastane. Ruská romantika od skvělého spisovatele, která se čte tak zlehka a příjemně, že ji máte přečtenou za odpoledne či večer. Krásný smutný příběh velké, ale bohužel nenaplněné lásky, která může být pravá či pouze hraná a vypočítavá. Do děje vás Turgeněv vtáhne snadno, vylíčením okolí, i pocitů hrdiny, takže se rázem ocitáte na šlechtickém sídle v době 19. století a příběh přímo prožíváte. K těmto klasikám se vracím a vracet budu.

Hubená mrcha Hubená mrcha Rory Freedman

V anotaci stojí chytrý až drsný průvodce pro chytré holky, které chtějí jíst zdravě a skvěle vypadat. Autorky obě modelky, takže co od knihy čekat. Knihu mám léta a z nudy jsem zkusila v ní znovu zalistovat a to se nedá. Zkráceno, všechno jídlo je prakticky tragédie, rádoby rady jak posílit svoji mysl a cítit se fit uvnitř, protože jakmile se budete cítit jako sexy kočky, okamžitě půjdou kila dolů a asi k tomu není potřeba ani pohybu. :) Chvílemi jsem se musela nad různými kapitolami smát nahlas, jak některé úryvky vůbec může někdo napsat a jak naivní rady byly. Fakta ohledně vitamínů, sacharidů, bílkovin apod. jsou pouze okopírovaná a to jediné v knize dávalo smysl. V závěru luxusní jídelníček, který ovšem vás bude stát mění, pokud tedy suroviny seženete :D Nikdy víc, nejlepší jsou afirmace typu "můj zadek se stále zmenšuje" atd.

15.12.2017 1 z 5

Kouzelná mapa Kouzelná mapa Colette Baron-Reid

Upřímně jsem si knihu koupila kvůli obálce a názvu. Myslela jsem, že mě bude čekat příběh oddychový, kouzelný, ale příběh byl mnohem více. Je to opravdu krásně až mysticky napsaná kniha, kde zvláštní magickou formou plnou nadpřirozených postav (čaroděj, zahradnice, sběratelka kostí, duchové, skřítci) kteří jsou obyvateli kouzelné mapy, pomůže najít něco, co je ve vás hluboko skryté, co vám může pomoci i v životě a nemusí to být jen duchovní. Kouzlo knihy spočívá v tom, že si příběh a kouzelnou mapu vytváříte vy sami. Putujete mapou se zápisky, radami, prožíváte dobrodružství jako malé děti. Kniha obsahuje i jakási různá cvičení až najde kouzlo vlastního života. Nelituji koupě.

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Další kniha řazena dle mého názoru do naprostých klasik! Když jsem půjčenou knihu četla před 15 lety, už tehdy mě strhující příběh nadchl, upoutal, okouzlil a dodnes tento román mám velmi ráda. Knihu jsem si zakoupila novou od světové edice nakladatelství Odeon, který má naprosto elegantní přebal a knihu dělá krásnější. Vynikající dílo E. Brontëové se líbí snad každé dívce či ženě. Mezi romanci bych tuto knihu úplně neřadila, jelikož příběh odehrává od druhé poloviny 18. století do počátku 19. století , kde ponurá atmosféra až mrazí po zádech, propracované profily hrdinů vás překvapí na každé stránce... místy vztek, jindy je to smutek ,bezmoc, emoce... Kniha je opravdu psychologickým románem, který vás zaujme a vtáhne do atmosféry od počátku až dokonce, kdy čekáte na vyvrcholení celého děje.

V tomto domě straší V tomto domě straší John Boyne

Tak přesně tento žánr, druh "duchařiny" je můj nejoblíbenější a knihy jako je tato, zbožňuji. I "V tomto domě straší" se zařazuje mezi mé nej. Období 19. století, popis viktoriánské doby, vylíčené postavy, okolnosti, tajemné prostředí ,strašidelná atmosféra domu, napínavost, to vše se četlo jedním dechem. Hrdinku si jistě oblíbíte. Počátek děje, se tak lehce rozjíždí, což mě ale nevadilo, konec příběhu nadšení a zklamání, že ten konec nastal. Poutavě napsané, skvělý námět a knihu, velmi doporučuji.

Ukaž, co děláš! Ukaž, co děláš! Austin Kleon

Po knize Kraď jako umělec jsem musela mít i část druhou. Opět menší formát, opět deset témat, tentokrát kniha o něco tlustší. Ukaž co děláš, mě bavila trochu více. Nápaditá témata zaujmou každého, kdo je kreativní či chce být kreativní, má nápady, ale neví jak na to. Chválím zajímavě zpracovaný a přesto jednoduchý design, který je v knize snad na každé stránce. Námět autora na obě knihy vznikl dnešní moderní dobou, kdy být kreativní či jen zajímavý nebo jen prosadit své nápady, znamená ukazovat se na webu a nejen na něm, ale hlavně užívat si svoji kreativitu, nápady a radovat se z toho. V obou knihách od "kreativního" Kleona si budu jistě vícekrát listovat.

14.12.2017 5 z 5

Kraď jako umělec Kraď jako umělec Austin Kleon

Knihu jsem okusila k nabití kreativity, která mě začala opouštět, hlavně v psaní. Knížtička drobného formátu, co se týče designu skvěle zpracovaná a opravdu inspirativně napsaná mě udělala obrovskou radost. Nic podobného jsem nikdy před tím nečetla a z počátku jsem čekala úplnou blbost typu mnoha a mnoha knih, snažící se lidi nakopnout, inspirovat apod. Milé překvapení o úplně jiném pojetí kreativity v 10 tématech. Doporučuji a pouštím se do Ukaž co děláš!

14.12.2017 5 z 5