Paulika Paulika komentáře u knih

Tchaj-pan Tchaj-pan James Clavell

Další skvělý román od Clavella. Tentokráte odehrávající se v právě budovaném Hongkongu jako nového opěrného bodu Velké Británie v zámoří. Kniha sice nedosahuje kvalit Šóguna, ale je stále skvělá a dobře odvyprávěná. Témata jsou podobná, střet dvou rozdílných kultur, sonda do zvyků a sociálních vztahů té doby. Za mě to byl skvělý dobrodružný příběh plný intrik, lásky, napětí, přátelství i nepřátelství. Výborně zasazeno do reálií té doby včetně tehdejších technických vynálezů. Skvěle vykreslené postavy a jejich uvažování.
Opět se mi zdál ten konec trochu rychle utnutý, ale už to asi patří ke Clavellovému stylu psaní. Jinak super. Už sháním Gaidžina.

05.10.2023 5 z 5

Prolomený kód života Prolomený kód života Walter Isaacson

Zajímavý vhled do výzkumu a týmů dnešní doby. Docela mě překvapilo, že vše platí daňový poplatníci (platy výzkumníků, výbava laboratoří, čas a granty), ale práva, licence a patenty za objevy pak vlastní samotní objevitelé a erár utře hubu.
Jinak nejvíce mě bavil popis funkce samotné CRISPR technologie a historie výzkumu editačních nůžek. Pěkně popsáno i pro laika. Zbytek si nadšenec najde na wiki. Potěšil i Martin Jínek, škoda, že se nevrátil k nám zpět a nepomohl české vědě. Hvězda dolů za zdlouhavé popisy patentních válek, chvílemi jsem poslech už chtěl vzdát.
Jinak audiokniha skvěle namluvena a doporučuji.

31.01.2023 4 z 5

Nadvláda Nadvláda Christopher John Sansom

Je smutné, že i skvělí autoři jsou placeni za počet popsaných normostran. Tak okatě natahovanou knihu jsem snad ještě nikdy nečetl. Kniha se sestává z 10% z tuctového příběhu, z 10% popisu alternativní historie fašistické Británie a ze zbylých 80% z vaty. Miluji autorovu Shardlake řadu, která je opravdu super, ale toto je Sansomův totální úlet. Knihu nedoporučuji.

29.02.2020 2 z 5

Co nemůžeme poznat Co nemůžeme poznat Marcus du Sautoy

Kniha shrnuje posledni poznatky z prirodnich ved a to jak z astrofyziky, casticove fyziky, matematiky, tak i ze společenských věd jako filozofie nebo teologie. Autor se snazi dopatrat, co vse je mozne jeste poznat a jestli vubec mame sanci vse poznat. Uz jen ta zakladni otazka, zda je vesmir konecny ci ne. Ma velice pekne srovnani ke konci knihy s Godelovymi teoremy. Me osobne nejvice zaujala kapitola (Hranice) o poznani nasi mysli, asi povedu svoji dalsi cetbu timto smerem. Hvezdicku dolu davam za to, ze jsem se prvni pulku knihy nedozvedel temer nic noveho a jiz jsem cetl v jinych knihach, ale pro cloveka, ktery se o astrofyziku, kosmologii nebo casticovou fyziku jeste nezajimal, tak tato kniha bude velmi dobrym vstupem do teto problematiky.

20.01.2020 4 z 5

Vychováváme děti a rosteme s nimi Vychováváme děti a rosteme s nimi Naomi Aldort

Zajimave podnety pro vychovu deti, ale nektere v nasich geografickych sirkach tezko proveditelne. Zkostnately pedagogicky pristup ve skolach/skolkach, nutny spech a stres plynouci ze soucasneho pracovniho tempa tomu moc nepomohou. Tento pristup k vychove, co je tu licen vyzaduje opravdu velice flexibilni a tolerantni prostredi. Mozna v USA, nikdy jsem tam nebyl, ale tady v Cesku nevim nevim. Jen predstava, ze se dite rozhodne nejit rano do skoly (povinna skolni dochazka) a to treba nekolikrat za sebou, coz uz hranici se zaskolactvim, je dukazem toho, ze nemuzeme diteti povolit dle jeho vlastnich rozhodnuti. Kdybych se mel chovat k diteti jak je liceno v teto knize, tak by zavladla v nasi rodine asi anarchie. Nektere uvedene priklady v knize jsou naivni az primo usmevne a mel jsem co delat, abych se primel jim uverit. Ale priznam se, ze se snazim postupne cast nekterych rad metody SALVE do svych vychovnych prostedku zakomponovat. Cas pak ukaze, co je na tom pravdy.

18.10.2018 3 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

Docela poutava kniha s propletenymi osudy ruznych fiktivnich a historickych postav, tak jak je u Folletta zvykem. Dej se odehrava stridave na anglickem venkove (Kingsbridge), dvore, Skotsku, Holandsku, Francii a Karibiku; prevazne o boji mezi katoliky a protestanty (hugenoty). Musim souhlasit s @Venezia, ze popisovane postavy jsou plytke a dej predvidatelny, ale to je snad jedine, co tu knihu srazi dolu. Autor se vice zameruje na dej. Knihu jsem poslouchal asi pred rokem v originale jako nezkracenou audioknihu, tak preklad nemohu hodnotit. Moc se mi libila popisovana atmosfera Parize, honu na hugenoty a valek, tisk zakazanych knih, popis Alzbety a jejiho dvora, okolnosti popravy Marie Stuartovny-skotske kralovny, popis vyroby a zlepseni vyroby a odlivani litinovych del, zapas mezi tehdejsimi velmocemi, jak v Evrope, tak v nove dobytych uzemi Noveho sveta, popisy namornich bitev, problemy se sestavovanim Grand Armady pro utok na Britanii a plno dalsiho. Follet si dal, jako obvykle, dost prace s resersi historickych udalosti a dat. Clovek si pri precteni uvedomi, v jak klidne dobe dnes v Evrope zijeme. Za precteni/poslech kniha urcite stoji, patri mezi ty lepsi historicke spionazni thrillery. Ale na Matthewa Shardlakea od C.J.Sansoma nema ;-)

09.10.2018 4 z 5

Noc Noc Bernard Minier

Mno, co říct. Právě jsem doposlouchal audioknihu Noc a celkový názor je velmi pozitivní. Kniha sice nedosahuje kvalit Tmy, ale mohu zodpovědně říct, že je hned druhá v pořadí od Miniera. Z komentářů níže jsem při začátku poslechu byl velice skeptický a stále jsem čekal na nějaký autorův kiks. Nic se z toho nekonalo. Ano, autor dost přehání, občas se člověk pousměje nad neskutečnosí, či nelogičností událostí nebo uvažování postav, ale to už patří ke značce Minier. Naopak se mi zdá, že autor zraje čím dál víc a tolik nedotažeností, jakých měl v prvních dvou knihách celé série, se už nedopouští. U autora oceňuji, že nezabředává do klišé, a vůbec ne do těch svých, což u jiných autorů (hlavně skandidávské krimi) je docela běžné. Ano, Martin Servaz je takový malý francouzský Rambo, takový James Bond nebo Harry Hole, zkrátka neprůstřelný Aljoša. Těmto to umíme odpustit? Ja přivřu oko (ok, někdy musím i obě), ale prožiju další skvělý příběh s Martinem Servazem pod taktovkou Bernarda Miniera ;-) Hvězda dolů za trošku překombinovaný konec, ale nic vážného to zase taky není. Určitě doporučuji a těším se na Sestry. Doufám, že vyjdou brzy!!!

11.09.2018 4 z 5

Co kdyby? Co kdyby? Randall Munroe

Lehké čtivo na dovolenou k pláži. Takový pel-mel zmixovaný ze sci-fi, vědy, matiky a žurnalistiky. Výhoda knihy je, že ji nemuíte čist naráz, ale použit ji jako takovou vatu pro výplň času mezi četbami jiných knih. Nechat ji zcela rozečtenou i po celý rok. Dobře se k ní vrací i po měsících strávených nad jinými knihami.

30.08.2018 3 z 5

Máme dítě s ADHD Máme dítě s ADHD Drahomíra Jucovičová

Kniha mi dala jako rodiči dítěte s ADHD slušný přehled o této problematice. V první části knihy jsou vyjmenované snad všechny příznaky této poruchy. V druhé části je zaměření na způsob výchovy těchto děti a ve třetí jsou popsány různé alternativní přístupy k dětem s ADHD (jóga, dechová cvičení, hry, léková i neléková terapie) plus dodatek o dospívajících děti s ADHD. Kniha mi dala široké povědomí o různých výchovných způsobech a přístupech. Dala i základ a dělení různých podtypů této nemoci a jejich možných řešení pomocí výchovy. Kniha je určená hlavně rodičům, ale neměla by chybět v knihovně pedagogů. V knize se mi nelíbilo časté opakování a jistá strohost výkladu, i když autorky se snažily obohatit knihu i příklady z praxe a zážitky rodičů a pedagogů.
Rád bych pochválil nakladatele, že knihu vydal i v elektronické podobě.

31.10.2016 4 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Prave jsem doposlouchal nezkracenou audioknihu Mraz ctenou Jirim Zakem. No, spatne to vylozenen nebylo, ale plno nelogicnosti a nezodpovezenych otazek pribeh stahuji dolu. Nektere jsou zmineny jiz v predchozich komentarich, tak je vyjmenovavat nebudu. Dilo se mi zdalo nejak nedotazene, zbytecne moc udalosti, ktere nebyly dale vysvetleny, proc k nim doslo a zdaly se mi zcela zbytecne. Chapu, ze se jedna o autorovu prvotinu, tak se nevyvaroval jistych klise, hlavne v zaveru knihy. Kladne hodntim to, ze autor dal ctenari/posluchaci sanci tipovat, kdo je vrah (jsou vrahove) a jak k udalostem doslo a to diky postupnym odkyrvanim skutecnosti. Celkove tak dilo pusobilo ale dobrym dojmem a to hlavne diky postupne gradujicimu napeti. Zaver se uz moc nepovedl. Knihu hodnotim prumerne. Urcite dam sanci jeste dalsimu dilu tohoto autora.
Audiokniha se povedla o fous lepe, ac vypravec (a zaroven prekladatel knihy) obcas spatne artikuluje a polyka slova. Audioknize tak davam 4 hvezdy.

01.09.2016 3 z 5

Německá armáda na západní frontě 1917-1918 - Válka v obrazech Německá armáda na západní frontě 1917-1918 - Válka v obrazech David Bilton

Kniha popisuje posledni 2 roky na zapadni fronte Velke valky z nemeckeho pohledu. Podrobne popisuje prubehy jednotlivych bitev, taktik a strategickych cilu. Nejcenejsim prinosem knihy je ale obrazova dokumentace, ktere je opravdu dostatek. Od nejintimnejsich a zertovnych snimku nemeckych vojaku hrajicich divadlo az po smrt na bojisti a nebo v polnim lazaretu.

04.05.2016 5 z 5

Mezi tiárou a orlicí Mezi tiárou a orlicí Vlastimil Vondruška

Z Vondruskovi literatury je tato kniha asi zatim to nejlepsi, co napsal. Dodavam i vedle Premyslovske epopeje, ktera se mi take moc libila. Bohuzel nejsem historik, abych potvrdil erudovanost autora, ale zda se, ze i tento aspekt neni osizen. Je mi jasne, ze z te doby neexistuje moc duveryhodnych historickych zdroju a autor musel mlhava mista preklenout nejakym pribehem a o Vratislavovych pocitech nemluve.

27.05.2015 5 z 5

Kvantová teorie nikoho nezabije Kvantová teorie nikoho nezabije Marcus Chown

Autor se snazi ozrejmit to, co se pred nim snazili S. Hawking, B. Greene, Thorne, ale moc se mu to nedari a na jejich latku nedosahuje. Zkuste spise tyto tri autory (jejich knihy jsou i s obrazky ;-)

27.05.2015 2 z 5

Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá Ošklivá vévodkyně Markéta Pyskatá Lion Feuchtwanger

Kniha se mi docela libila jako historicke ctivo. Zajimave je, jak autor hlavni hrdinku stale dokola shazuje a popisuje jeji ohavnost a prirovnava ji k ropuse, jako on sam by ji opovrhoval. Styl psani mi hodne pripomina Parfem - pribeh vraha od Suskinda.

27.05.2015 4 z 5

Praha osudová Praha osudová Philip Kerr

Kniha se mi moc libila a docela me nadchla. Kriminalni inspektor B. Gunther ve vzbudil i sympatie. Kniha se mi cetla dobre, skvele ubihala. Trochu me zarazilo jak je Gunther protinacisticky uvedomely obcan (asi na zaklade svych drivejsich zkusenosti), cekal jsem, ze v te dobe, jeste za Heydricha byli Nemci spise nadseni nacismem. Pekne popsane realie Prahy za dob protektoratu, jiste narazky na blizici se Heydrichuv atentat. Krimi zapletka take zajimava, ale vrah se da uz vytusit od pulky knihy. Cetl jsem v originale, preklad nedokazu posoudit.

27.05.2015 4 z 5

Krvavá lázeň Krvavá lázeň Mika Waltari

Nejlepsi kniha od Waltariho. Sinuhet je mnohem slabsi.

26.05.2015 5 z 5

Šťastná hvězda Šťastná hvězda Mika Waltari

Skvela kniha. Pokracovani Krvave lazne - ta se mi libila o kousek vice. Roman o trochu naivnim Mikaelovi, ktery prochazi zivotni dobrodruzstvi temer celou Evropou. Skvely nahled spisovatele do uvazovani tehdejsich lidi. Dobre popsane realie pozdiho stredoveku v Evrope a na blizkem vychode. Kniha ma v sobe temer vse: napeti, komiku, zradu, pratelstvi, lasku, nenavist. Cela tato dvojkniha je mnohem lepsi nez vice propagovany Egyptan Sinuhet; nechapu proc.

26.05.2015 5 z 5

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Pekna knizka. Bohuzel jsem ji cetl az pote, co jsem precetl Elegantni vesmir od B.Greeneho a ten nastavil latku hodne vysoko. Chapu, ze Strucna historie casu je mnohem starsi dilo, ale zase lze zaradit mezi klasiku.

26.05.2015 4 z 5

Dopamin: Jak přežít blahobyt a neubavit se k smrti Dopamin: Jak přežít blahobyt a neubavit se k smrti Anna Lembke

Tak u mě tato kniha nezafungovala. Čekal jsem trochu něco jiného. Fyziologický popis vzniku dopaminu, jeho šíření, struktura, související mechaniky organismu. Bohužel nic z toho tam moc není. Je to jen taková zpověď psychologa a psychiatra ohledně problémů závislých pacientů, jejich příběhů a problémů. Jak postupovat, co se osvědčilo atd. Většinu věcí člověk ví nebo k nim logicky dojde. Už jen marshmallow studii z r. 1968 jsem četl asi v 10 jiných knihách. Nic jsem si z knihy neodnesl; možná proto, že nejsem psycholog ani závislák.

10.04.2024 2 z 5

Čtyřhodinový pracovní týden Čtyřhodinový pracovní týden Timothy Ferriss

Víceméně se shoduji s negativními komentáři na tuto knihu. Kniha je zastaralá, woke-naivní a určená pro obyvatele bohatých státu (USA, Švýcarsko, Norsko), kteří můžou těžit z velkých rozdílů kupní síly a životní úrovně. Kdyby takto fungovali všichni na světě, tak bychom šli do kopru. Co takhle anesteziolog na 4 hodinovém pracovním týdnu někde na Havaji nebo hasič, učiteleka, zemědělec, chovatel,. A těch pár kancelářských krys, co mohou tento životní styl provozovat, budou asi v nejbližší době nahrazení AI. Lidem, kteří mají hluboko do kapsy taky k ničemu. Plno firem, co uvádí v závěru knihy jako příklady, už ani neexistují. Nedohledal jsem je na Internetu. Jen důkaz, že musíte mít fakt štěstí, aby vám tento životní styl vyšel. Jak říká klasik: z hovna bič neupleteš.

27.03.2024 2 z 5