Nadvláda

Co kdyby se v roce 1940 nestal britským premiérem Wisnton Churchill, ale lord Halifax? Británie by rychle uzavřela mír s Hitlerem, odpovídí C. J. Sansom, a v roce 1952 by byla dávno v úplném područí Německa. A právě v roce 1952 začíná román Nadvláda. Pojem „druhá světová válka“ neexistuje, místo toho se říká „Dunkirkské tažení“ – a německo-sovětská válka se vede daleko na východě na frontě táhnoucí se skoro dva tisíce kilometrů. Z Británie se stal totalitní stát, britský tisk, rozhlas a televize jsou přísně kontrolovány, ulice hlídají násilničtí příslušníci Zvláštních pomocných sborů. Hlavní hrdina románu, vládní úředník David Fitzgerald, pečlivě zatajuje svůj židovský původ, protože britští Židé čelí stále větším omezením. V pozadí se skrývá Winston Churchill, který je vůdcem odboje. A v Briminghamu je v blázinci uvězněn vědec Frank Muncaster a s ním i jeho tajemství, které by mohlo navždy změnit rovnováhu světových sil. Pečlivě prostudované reálie toho, „co by bylo, kdyby“, dokreslují věrohodnost napínavých dobrodružství, špionážní zápletky i čtivost napínavě napsaného románu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/204012/nadvlada-yBG-204012.jpg 3.934
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, BB art

Dominion (2012)

Kniha Nadvláda

ZaS

Další z knih, která mě nalákala na srovnání s Dickem nebo Harrisem a následně zklamala. Děj je příliš rozvláčný a anglická mentalita hrdinů je mi naprosto cizí.
Odloženo zhruba v polovině, což chápejte jako formu (ne)doporučení.

marlowe
02.06.2018

Budu ještě o fousek přísnější, než můj předřečník trudoš: Nápad výborný, inspirace Harrisovou Otčinou zřejmá, zpracování chabé! Příběh natahovaný jak tažený štrúdl, linka vyprávění nudně přímá a nenápaditá. Trnitá cesta neodsejpajícím dějem mi místy připomínala plavbu trojským slalomovým kanálem, ovšem proti jeho proudu – byla to fakt dřina! Dám-li románu tři hvězdy, měl by Christopher John Sansom zaplatit rundu (a příště počet popsaných stran dělit dvěma).

trudoš
19.04.2018

Po debaklu u Dunkerque byla Anglie nucena s Německem uzavřít mír. Fašisté se tak mohli naplno věnovat rozsáhlé invazi do Ruska a ostrovy Velké Británie ovládl totalitní systém. Churchillův odboj se však ani po dvanácti letech nevzdal...
Špionážní román Nadvláda v sobě kloubí to nejlepší z Harrisovy Otčiny a Orwellova 1984. C. J. Sansom přitom skvěle pracuje s kulisami a atmosférou, díky čemuž fikce o nacistickém Londýně působí naprosto věrohodně. Ta mrazivá atmosféra strachu a nekonečné paranoie prostupuje každým řádkem. Slabší je to však s dějem. Přestože má román přes pět set stran, zápletka by šla shrnout do několika vět. Pomalé stupňování napětí pak nevyústí v šokující odhalení (které však mimoděk slibuje) a bohužel se nekonají ani žádné nečekané zvraty. Příběh je - podobně jako postavy, s jejichž osudy si zahrává - civilní až do morku kostí. Což je nevýslovná škoda, uvážíme-li, kolik práce s vytvořením alternativních dějin si autor dal. Jeden by čekal, že se pustí do větších akcí.

lampernaqui
02.01.2017

Nejdřív jsem se bál, jestli mě chytne i jiný román od tohoto autora, který neobsahuje hrbatého právníka. Nakonec jsem se bál zbytečně, alternativní historie se povedla. I když z počátku jsem měl problém přeorientovat se, že po určitém roce nastoupila jiná dějové linka a já se pořád chtěl držet té klasické, jak ji mám naučenou ze školy. Ale časem jsem si zvykl a příběh pokračoval vesele dál. Čekal jsem sice více politiky než jsem dostal, ale i tak jsem byl spokojený - jde spíše o "historický" dobrodružný thriller o velkém útěku z nacistické Británie.

derminator
12.12.2016

Dlouho jsem se na tenhle román chystal... musím říci, že mě otázka druhé světové války a romány z ní zajímají tento je alternativní, musím říci není špatný, ale ubírá mu na kvalitě zdlouhavost knihy a přeskakování ze zápletky na zápletku, určitě je to autorovo nejslabší dílo, i když neříkám že není čtivé to každopádně je i s překvapivým rozuzlením. Každopádně zatím nejlepší thriller z období druhé světové války co jsem četl je kniha Anglický špion od Daniela Silvy. Tento román tj. Nadvládu hodnotím za slušných 60%.

elcapitano
13.02.2016

Poutavý román, zajímavá alternativní historie. Souhlasím s karel9045, že zápletka je poněkud nepřesvědčivá a považuji jí za jediný zápor knihy. To, co možná někomu může připadat jako pomalé vyprávění, já beru jako působivé vykreslení dusivé totalitní atmosféry. Zde záleží na osobních preferencích čtenáře.
Nabízí se srovnání s Orwellem.
Dost mi celková společenská atmosfera popsaná v knize připoměla realitu u nás za socialismu - za vlády jedné strany. A bohužel některé rysy lze vypozorovat i v dnešní radikalizující se společnosti.

karel9045
23.09.2015

Kladem knihy je velmi dobře vykreslená a uvěřitelná alternativní historie Velké Británie a Evropy poté, co se ministerským předsedou nestane Winston Churchill, ale jeho rival Lord Halifax. Tento muž, jež není duší válečník, se po debaklu u Dunkerque a vítězném tažení německé armády Evropou, rozhodne raději podepsat s Německem mírovou smlouvu. Začíná tak období pozvolného ekonomického úpadku a nástupu fašismu v samotné Británii.
Záporem knihy je nepříliš přesvědčivá zápletka a hlavně nesnesitelně pomalé tempo vyprávění. Autor nás zbytečně provází příběhem hrdinů téměř minutu po minutě, místo rozumného střihu. Není například nutné popisovat celou cestu kamsi a pak zase celou cestu zpět, první zastávku, pak druhou atd. Často se příběhy jednotlivých postav překrývají a tak to co jsme sledovali očima jedné, sledujeme v následující kapitole očima postavy další a tudíž již víme, jak celá věc dopadne. Hrdinové také často opakují to, co již řekli dříve při jiné příležitosti anebo dokola řeší něco co by za okolností, kdy jim je v patách britské gestapo a německé gestapo asi nikdo jiný neřešil.
Kniha je vlastně historický thriller a tento žánr má svá pravidla, pokud chce (krom jiného) bavit. To se ale autorovi příliš nedaří. Příběh by potřeboval výrazně zkrátit a přepracovat, aby získal napětí a spád.

Ladinek
21.09.2015

Trochu děsivé co kdyby. Ve vzpomínkách českých pilotů je válečná Anglie popisována jako země stoprocentně odhodlaná postavit se Hitlerovi. Sansom nabízí možnost jak by to vypadalo, kdyby se díky iracionálnímu pacifismu a náklonnosti k Hitlerovi vydala anglická společnost jiným směrem. Na první pohled by se to mohlo zdát jako nesmysl, nicméně ta děsivost je v tom, že po krátké úvaze si to už jako možné dokážu představit. Stačí se podívat kolem sebe, kolik dnes máme mezi sebou nekritických obdivovatelů Putina, kolik lidí tvrdí že vojenské akce konflikty neřeší. Protože kniha hlavně popisuje myšlenkové pochody postav je tam velice pěkně vidět, jak z relativně dobrých úmyslů vzniká prostředí ve kterém se bude dařit zlu.

Na věky věků
Na věky věků