Prolomený kód života

Prolomený kód života https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481020/bmid_prolomeny-kod-zivota-CJC-481020.png 4 25 12

Autor bestsellerů Leonardo da Vinci a Steve Jobs se vrací se strhujícím příběhem o tom, jak nobelistka Jennifer Doudnaová a její kolegové rozpoutali revoluci, která nám umožní léčit nemoci, bojovat s viry a mít zdravější děti. Když se Jennifer Doudnaová v šesté třídě jednou vrátila ze školy, našla na posteli ohmatanou paperbackovou knížku s názvem Dvoušroubovice, kterou jí tam táta nechal. Odložila ji stranou v domnění, že je to nějaká detektivka. Když se k ní pak jedno deštivé sobotní odpoledne konečně dostala, zjistila, že se vlastně nemýlila. Hltala stránku za stránkou a zcela ji uhranulo intenzivně osobní detektivní drama plné barvitě líčených postav, ctižádosti, soupeření a snahy rozluštit hluboké přírodní zákonitosti. A přestože jí středoškolský poradce tvrdil, že se dívky na kariéru ve vědě nehodí, rozhodla se, že se stane vědkyní. Kupředu ji hnala touha poznávat, jak fungují přírodní zákonitosti, a přetvářet teoretické objevy v praktické vynálezy. A nakonec dokázala něco, co autor té staré napínavé knížky James Watson označil nejdůležitějším biologickým objevem od doby, kdy se on sám podílel na odhalení struktury DNA. Doudnaová se svými spolupracovníky vynalezli něco, co zcela změní lidstvo: jednoduchý nástroj na modifikování DNA. Je známý pod zkratkou CRISPR a otevírá cestu do nového světa lékařských zázraků a morálních dilemat. Po objevu genetických nůžek CRISPR se Doudnaová stala jednou z vůdčích postav světa, který zápasí s těmito etickými otázkami, a s kolegyní Emmanuelle Charpentierovou získala v roce 2020 Nobelovu cenu. Její příběh je napínavou detektivkou, v níž hrají velkou roli zázraky přírody od počátků života po budoucnost našeho druhu. S předmluvou českého biologa Martina Jínka, který byl v týmu Jennifer Doudnaové oceněném Nobelovou cenou.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Práh
Originální název:

The Code Breaker , 2021


více info...

Komentáře (12)


EliBeatrice
EliBeatrice
21.10.2023 5 z 5

možná jsem čekala více životopis a méně filozofických úvah a obecně vhledu do biologie a vědy, ale vlastně mi to vůbec nevadilo :)

lsimicek
lsimicek
09.07.2023 5 z 5

Opravdu jsem si tuto knihu uzil. Je to pribeh nejen o systemu CRISPR, ale o biomedicine jako takove. Libila se mi nazorova diverzita na temata jako vyuziti teto technologie na vylepsovani lidskeho organismu. Ocenil jsem take, jak se autor snazil misty propojit pribeh s jeho predchozimi knihy napriklad o Steevu Jobsovi nebo Leonardo Da Vinci. Urcite doporucuji knihu vsem kdo se zajima o biologii a biomedicinu.


misickabl
misickabl
24.06.2023 3 z 5

Misty tezke na pochopeni a predstavivost, obrovske mnozstvi jmen a mist, bez sance si je vsechny zapamatovat, nicmene tema urcite zajimave a poucne v mnoha rovinach. Ale tech chyb... par preklepu, dost znacne mnozstvi chybejicich pismen a nekolik uplnych nesmyslu, ktere asi vznikly prepisovanim uz prelozenych pasazi, me vzdycky otravi. Celkove za 3 hvezdicky.

Paulika
Paulika
31.01.2023 4 z 5

Zajímavý vhled do výzkumu a týmů dnešní doby. Docela mě překvapilo, že vše platí daňový poplatníci (platy výzkumníků, výbava laboratoří, čas a granty), ale práva, licence a patenty za objevy pak vlastní samotní objevitelé a erár utře hubu.
Jinak nejvíce mě bavil popis funkce samotné CRISPR technologie a historie výzkumu editačních nůžek. Pěkně popsáno i pro laika. Zbytek si nadšenec najde na wiki. Potěšil i Martin Jínek, škoda, že se nevrátil k nám zpět a nepomohl české vědě. Hvězda dolů za zdlouhavé popisy patentních válek, chvílemi jsem poslech už chtěl vzdát.
Jinak audiokniha skvěle namluvena a doporučuji.

tlllk
tlllk
02.11.2022 5 z 5

Musím priznať že pri tých patentových vojnách a technických detailoch som sa strácal, ale tie úvahy o dôsledkoch ma zamestnávajú práve od filmu Gattaca. Možno jedna vlastná myšlienka, v spoločnosti kde si môžem vyrobiť dieťa na mieru sa nepotrebujeme zdržovať výberom vhodného partnera, čo asi poteší typy ako Woody Allen , ale mohlo by to dať definitívne KO tradičnej predstave rodiny. A to že by to nejaká deklarácia mohla zastaviť je naivné ako Radošinské divadlo. Myslím že potreba kolonizovať nové planéty bude ako stvorená na prekročenie aj tej poslednej úrovne zásahu na „Superčloveka“.

jaroiva
jaroiva
15.09.2022 4 z 5

No, on to tentokrát není takový životopis, jako jsem byla zvyklá u autora. Tak mi to tedy nakonec vychází o hvězdičku míň než výborný Jobs, Leonardo nebo Einstein.
Rozhodně je to zajímavé téma, i když pro mě je biologie méně dobrodružná než fyzika nebo matematika. Alespoň v tomto podání.
Vyvolává otázky k etice genetického inženýrství.
Nastiňuje způsoby boje proti coronaviru.
Hodně současná kniha, ale neužila jsem si ji prostě tolik jako ty předešlé. Řadila bych ji až za Inovátory, kterým jsem dala taky 4*.

tomaaash
tomaaash
21.03.2022 4 z 5

Téma knihy pro mě bylo velice zajímavé a jsem rád, že jsem se dozvěděl více o metodě CRISPR. Ale druhá půlka knihy už se mi četla dost těžko a celkově mi přišlo, že by kniha mohla být kratší. Některé osobní spory se rozebíraly až do přílišných detailů a přišlo mi, že v etických úvahách se autor trochu opakoval. Celkově tedy trochu zklamání, protože knihy od Waltera Isaacsona se mi zatím četly velmi dobře. Nicméně k přečtení doporučuju, kniha prostě popisuje velice zásadní objev, o kterém asi není pro laiky nic lepšího.

Pasadenka
Pasadenka
22.02.2022 4 z 5

Walter své řemeslo umí. Umí jej velice dobře. A když se chytne tématu, dokáže jej zprostředkovat tak poutavě, že si čtenáře připoutá k sobě až do konce. Zde to bylo obdobné, nicméně několik věcí mě na knížce vadilo.

Hodně z knížky pro mě nebylo nic nového. Popisuje blízkou minulost až přítomnost a nic zásadního mě nepřinesla, ale pomohla mi dokreslit si kulisy. :)

Když se Walter stal sám postavou v knížce, už se mi to nelíbilo. Když se jeho intervence v textu drželi na úrovni Jobse, tak mi to nevadilo. Zde mi přišel zbytečně agitační.

Taky ta rasistická linka, kdy tam z 90letého dědka dělají zrůdu, na kterou se všichni dívají z patra. Chápu, že Američani se rochní v rasismu, ale tyhle dobové komentáře si mohl odpustit.


Nicméně, to jsou jenom drobnosti. Nosná informace o pokroku v genetice, důležitost biochemie a její ovládnutí a smutné konstatování, že ženy, byť jsou většinou, mají v důležitých funkcích nerovné postavení je jasná. Snad jsou dnešní dívky vychovávány svými rodiči k tomu, že jejich ctižádost nemá být limitována jejich pohlavím.

Jelitovna
Jelitovna
15.02.2022 5 z 5

Kniha se zabývá zajímavým tématem, o němž bychom snad všichni měli mít lepší povědomí. Je dobře udělaná (překlepy přehlížím) - obálka se mi líbí, text je čtivý, dokonce vyvolává emoce (soutěživost mě popouzela, nad naivitou autora jsem žasla). Chvílemi působí skoro jako detektivní příběh.
(DARPA rozjela projekt ve spolupráci s laboratoří J. Doudnaové, kde zkoumají, jak vytvořit geneticky zdokonalené vojáky.)

Gimli
Gimli
25.01.2022 5 z 5

Skvěle napsaný příběh metody CRISPR. Oceňuji zejména důraz na roli a nezbytnost základního výzkumu, bez nějž by (nejen) CRISPR nebyl.

klf76
klf76
02.12.2021 4 z 5

Pekna knizka pojednavajici o historii objevu CRISPR metody. V knizce jde spis o historickou a osobni rovinu, nepousti se do technickych vedeckych detailu jednotlivych publikaci a objevu. Revnivost a soutezivost vedcu me moc neprekvapila, ta zde je odjakziva. I vedci jsou jen lidi se svymi klady a zapory a jakmile jde o prestiz a penize, tak i vedci neznaji bratra. Docela me prekvapilo, ze se da zatlacit na redaktory ve vedeckych casopisech Science nebo Nature, holt nekteri si to umi zaridit. Jinak je to velmi ctiva knizka, takova Hra o truny mezi vedci.

soukroma
soukroma
10.11.2021 5 z 5

Ohromující: když už něco málo vím o DNA (a zde je často velmi připomínán i přítomen žijící nositel Nobelovy ceny Watson s objevem dvoušroubovice před víc než půl stoletím), tak zjistím, že o RNA nevím zhola nic. A to je právě základ pro CRISPR, s nímž přišla hrdinka této knihy a za což byla spolu s kolegyní oceněna rovněž Nobelovkou. Umělé změny genetického kódu (dokonce zde používané téměř odstrašující slovo "editace") jsou ... hrozivé, aspoň pro mne, jakkoli to samozřejmě primárně má sloužit pro dobro věci, nikoli pro bohaté a jejich volby ohledně genetické výbavy potomků.
Autor (v)hodně poukazuje na využití CRISPR u řešení současné pandemie, tedy genetickou obranou proti konkrétním virům - kniha je nová, takže celé tažení proti hrozivému koronaviru je zde od počátku zaznamenáno, protože hrdinka právě na tom od loňska pracuje prostřednictvím svého aplikovaného výzkumu. I přesto je pro mne tato již realizovaná metoda vcelku prostě děsivá.
Na knize si cením aktuálnost (vyšla letos) a objasnění základů genetické vědy, popis průběhu základního výzkumu i uplatnění v praxi. Zajímavé jsou vedle hlavní postavy také alespoň krátce zmínění ti před ní, od Darwina a Mendela až po Watsona a současné přední vědce a výzkumníky. Naopak mne trochu zklamalo v souvislosti s vědou zdůrazňovaná nejen zvědavost, ale zejména touha vědců po uznání a hlavně jejich soutěživost. A té je (i) v této branži v posledních desítkách let opravdu hodně.
Autor jako vždy píše obsáhle, vychází z mnoha zdrojů (50 stran poznámek na závěr) a trochu skáče v čase. Jakkoli je to vlastně životopisné dílo o jedné vědkyni, nějak jsem se nedozvěděla žádná data, mj. ani kdy se narodila. Ani ve jmenném rejstříku, kam by se základní životopisná data hodila, není nic.
Ovšem chybějící, přitom mimořádně potřebný, věcný rejstřík je do nebe volající ostuda...(pak snad nelze ani knihu uvádět jako součást žánru populárně-vědeckého). Bez toho jmenného bych se obešla, resp. jako jinde by to měl být dohromady jeden pořádný rejstřík. Jakkoli kniha obsahuje také fotogalerii, jedná se výhradně o fotky lidí (pro většinu čtenářů asi nanic), ani žádné obrázky vhodně nedoprovázejí zachycené střípky nauky o genetice... Vypadá to, že autor chtěl zdůraznit tu lidskou stránku věci (osoby a obsazení) před samotnou vědou (která není jeho vlastní).
Přes tyto (dle mého ovšem poměrně zásadní) nedostatky hodnotím stále na 90%, protože obsah je mimořádně důležitý - dnes i do budoucna.