Praha osudová

I za druhé světové války se vraždilo jinak než masově na frontě. Bernhard Günther je v tomto svém detektivním případu samotným Reinhardem Heydrichem poslán do okupovaného Československa. O víkendu stráveném v zabraném zámečku v panenských Břežanech, kde se sešly nacistické špičky, je za dveřmi zamčeného pokoje nalezena mrtvola a Bernie musí prokázat, že jeho pověst provtřídního detektiva se zakládá na pravdě. Jinak by si ho nechvalně proslulý protektor podal....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/171034/praha-osudova-tnX-171034.jpg 3.987

Temný Berlín 8.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Argo

Prague Fatale, 2011

Kniha Praha osudová

Alma-Nacida
04.09.2020

Docela bych toho Heidricha s chutí odkráglovala taky. Tentokrát to bylo drsné, mělo to spád a taky oceňuji pražské a vůbec protektorátní reálie. Jen tak úplně nevím, jestli byla Arianne fakt ... Nenapíšu co, nechci spoilovat. ;)

Gracian1964
26.09.2018

Moje prvé stretnutie s Kerrom. A možno nie posledné. O atentát a všetko, čo s ním súvisí, sa mohutne zaujímam, preto som aj siahol po tejto knihe. A neľutujem. Je mimoriadne dobre napísaná, pútavá, s množstvom skutočných postáv. Len jedno mi nie je celkom jasné. Či to autor nevedel, alebo len použil autorskú licenciu? V skutočnosti sa Heydrich do vily v Panenských Břežanoch presťahoval až na Veľkú Noc v roku 1942, dovtedy býval na hrade. Ale inak veľká spokojnosť.

1amu
07.04.2018

Ale ano ! I Philip Kerr má právo na nadsázku. A o tom kniha je. Protože "Atentát" vždy zůstane ve středu mého zájmu, kniha se mi, i s tím co ostatní autorovi vyčítají, líbila. Také proto, že mám Bernieho G. rád a přečetl jsem, myslím, skoro vše, co u nás vyšlo.
Po Francii (HHHh) i Brit, ale je to pochopitelné, vždyť ve Skotsku ten náš fantastický tým vycvičili.

mejpl
02.02.2018

Velmi dobré tempo detektivního příběhu z druhé světové války zasazeného do reálií protektorátní Prahy. Mohu vřele doporučit, avšak místy je příběh pouze pro otrlé...

bezprezdivky
02.10.2017

Kvalitou o kousíšek níž než Muž bez dechu, ale stále velmi čtivá kniha.

trudoš
05.07.2017

Ze strany nakladatele chytrý krok, jak po letech naskočit do rozjeté série, protože i když jde o osmý díl v řadě, autor se v ději vrací mezi druhou a třetí knihu původní Temné trilogie.
Jak jsem však byl zpočátku nadšen návratem oblíbené figury, nějak jsem o něj v průběhu čtení přišel. Philip Kerr se sice opět pohybuje v atraktivních kulisách nacistické Říše, ale příliš toho nevyužívá. A to, co v prvních dílech pečlivě budoval - tedy hutnou atmosféru strachu, jež nedávala prostor na hrdinství - zde rychle bere za své, když se Bernard Gunther sarkasticky montuje do jednoho pohlavára za druhým, Reinharda Heydricha nevyjímaje. Samotná zápletka se pak ze zpětného pohledu ukazuje jako zbytečně překombinovaná, přičemž její půlení na špionážní a detektivní linii nemá jiného významu, než se před čtenářem ukázat jako grant. Navíc se z Bernieho stal přes noc nejlepší berlínský detektiv, což moc nefunguje, vzhledem k tomu, že je to prostě jen drzej floutek s pohnutou minulostí. Tak snad příště.

Majdule
10.03.2017

Zápletka téhle detektivky vlastně není nijak originální, je to variace na téma zamčeného pokoje. Co z ní dělá mimořádný příběh, je doba a zejména hlavní hrdina. Detektiv Kripa za nacistického Německa, který se snaží zachovat si lidskou důstojnost a elementární slušnost, byť ví, že o obojí nejenom on, ale celé Německo, už dávno přišlo. Je, zejména z pohledu určitého vnitřního embarga (které možná souvisí s věkem), zvláštní číst příběh z pohledu „obyčejného“ Němce v době 2. světové války. Ani nacista, ani antifašista, člověk, který se prostě snaží proplout. A stejně máte pocit, že je něco špatně, jako by v nacistickém Německu neexistovala šedá zóna. Obyčejný je tenhle hrdina samozřejmě jen zdánlivě, jak příběh postupně odhaluje. Praha je pro hrdiny osudová, ale v knize zas až tak velkou roli nehraje. A samozřejmě autor nám tak trochu vzal atentát na Heydricha. Ráda si přečtu další příběhy komisaře Günthera, ale docela ráda bych ho poznala i v jiné, méně vypjaté době.

Bohemians
20.09.2016

První díl, který jsem od Phillipa Kerra přečetl - zaujala mě tématika Čech v době protektorátu. Vše se však v rámci Čech odehrává v Panenských Břežanech, nikam dál se bohužel nedostaneme.. Nicméně prostředí, postavy a děj jsou velice dobré. Jen si nejsme jistý, jestli by občasné narážky a prupovídky hlavního hrdiny opravdu byly tolerovány vrchností nacistického vedení.