Parwana Parwana komentáře u knih

Polibek jako dezert Polibek jako dezert Poppy J. Anderson

Bphužel mi nesedl styl psaní a odložila jsem po dvou kapitolách.

26.01.2024 odpad!

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

(SPOILER) Tak tohle byla síla. Nejsem fanynkou Stephena Kinga, ale tphle mě fakt dostalo. Velmi povedený autorčin počin, byla jsem napjatá až do konce, místy naštvaná, zejména na ty lynčující burany, a konec mě mile překvapil. Dávám plný počet, ale čtení se mnou tak zamávalo, že znovu už bych po knize nesáhla.

25.01.2024 5 z 5

Moskva 2042 Moskva 2042 Vladimir Vojnovič

Skvělá parodie a satira z pera disidenta, už jsem se dlouho tak nezasmála. Kapřipot, druhotný produkt a vůbec celá Moskva cca 20 let napřed mě pobavila. Skoro mě mrazí, že by se něco takového mohlo doopravdy stát...

25.01.2024 4 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Tuhle knihu jsem doslova zhltla na posezení. Napínavý příběh o děvčeti, které se v životě snaží něco dokázat, bez ohledu na prostředí, v němž vyrostlo, mě úplně pohltil.

15.01.2024 5 z 5

Klub monster Klub monster Jennifer McMahon

Jennifer McMahonn je moje oblíbená autorka a opět nezklamala. Krásně napsaný příběh s dojemným koncem. Obou děvčat mi bylo líto.

09.01.2024 4 z 5

Holky z Detroitu Holky z Detroitu Tori Whitaker

Tenhle příběh o dvou mladých ženách toužících po nezávislosti, každá v jiné době, se mi moc líbil. Skvělá oddechovka na víkend plný večírků, koktejlů a bourbonu. Byla přesně tak čtivá, jak slibovali na obálce, jenom škoda lehce odbytého překladu a korektur.

07.01.2024 4 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Super oddechovka k moři, moc se mi to líbilo.

06.01.2024

Velitelovo děvče Velitelovo děvče Pam Jenoff

(SPOILER) Kde začít... Když jsem viděla přebal knihy, čekala jsem pořádnou slaďárnu. Nelítostný nacistický důstojník potká na ulici v Krakově nádhernou Židovku s hvězdou na kabátě a okamžitě se do ní zamiluje, přitahuje ho proti své vůli. Totéž cítí ona, miluje ho, a zároveň nenávidí, snaží se přežít, ale končí v koncentračním táboře. On ji mezitím hledá, kam zmizela, jedna opulentní pitka střídá druhou a pohledné ženy se kolem něj jen točí, on však stále vidí tu černookou krasavici, kterou, ač zbědovanou, hodlá najít a odvést si s sebou do Říše. Ona na něj myslí, v koncentračním táboře se sblíží s mladým židovským chlapcem, bohužel on tragicky zahyne, ona je s ním těhotná a než ji nácek vysvobodí, naběhne na dráty elektrického proudu. Ne, tak takhle to nebylo. Chvíli trvalo, než se člověk v prvních 4 kapitolách v ději a časové souslednosti zorientoval. Pak už se před námi odvíjí příběh mladé Židovky, která je nečekaně blonďatá a modrooká, a nečekaně mezi ní a nacistickým důstojníkem přeskočí při prvním setkání jiskra. On ji chce mít u sebe v kanclu, jí se to hodí, protože tak může pomoct odboji, kde je i její manžel. A jako z udělání dostává nesplnitelné úkoly, které zvládá splnit, ačkoliv jí všichni hážou klacky pod nohy a jí se stále a u všeho třesou ruce. Aby bylo všem klišé učiněno za dost, s náckem otěhotní, na závěr se málem vzájemně zavraždí, ale přežije a míří i s Lukaschem do chajdy, kde už na ni čeká manžel. To už není limonáda, ale výsměch kritickému myšlení. Udělat agentku z někoho, kdo se permanentně třese jako osika a stejně ho nechytnou, notabene mezi nácky, kteří mají oči všude, to chtělo velkou dávku fantazie. Stejně tak stvořit agenta odboje, který huláká na ulici, co nemá a nikdo ho náhodou neuslyší a nenahlásí. Ve scéně, kdy velitel poslušně pije brandy s uspávadlem, ale jako z udělání se probere a ocitne poblíž ghetta, kde se potuluje Anna/Emma, aby prováděl namátkovou kontrolu, se zase ocitáme v pohádce O šípkové Růžence. Jediná postava, která za něco stojí a člověk ji má rád a dokonce jí fandí,
je Krysia. Statečná žena, která už si něco odžila, má zkušenosti a nervy jako provazy. Krátce, velmi naivně napsáno, a nevím, zda ty zhruba tři dny četby nešlo využít lépe. Když to srovnám s klenoty typu Hana, Zuzanin dech nebo Nemilovaná aneb Z deníku Perly Sch., musím hodnocení ještě snížit. Atraktivní téma, které má potenciál, kdyby to někdo kvalitně zpracoval syrově, bez všech příkras, klišé a kudrlinek. Zde je to bohužel promarněná příležitost. O odbytém překladu a korekturách se radši nebudu zmiňovat.

04.01.2024 2 z 5

Manželské judo Manželské judo Miroslav Plzák

Perfektní. Už dlouho jsem se tak nepobavila. Ač se některými názory autora nesouhlasím, tohle by si měli všichni sezdaní povinně přečíst.

01.01.2024

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Moje první kniha od této autorky a dle očekáváníto bylo kvalitní čteníod začátku až do konce. Rozhodně nebyla poslední.

01.01.2024 5 z 5

Samotář Samotář S. R. White

(SPOILER) Od knihy jsem měla velká očekávání, bohužel mě příliš nenadchla. Souhlasím s názorem, že se nejedná o thriller, ale o psychologický román. Hned na začátku je celá kapitola rozvláčného myšlenkového pochodu hlavní hrdinky, která chce spáchat sebevraždu, v tom jí zabrání zazvonění telefonu a vyšetřování vraždy. Podobně rozplizlý je i celý zbytek knihy a my čekáme se zatajeným dechem na ono příslovečné závěrečné wow, které se nedostavilo, protože motiv vraždy byl tak debilní a mimo mísu, že jsem se akorát tak naštvala. Po cca 400 stranách mdlého obsahu se dozvíme, že si vrah svou oběť popletl... hlavní hrdinka, vyšetřovatelka Dana, mi byla nesympatická od počátku; snad bude další díl série lepší.

01.01.2024 3 z 5

Tajemství pramenů Tajemství pramenů Jennifer McMahon

Zatím asi nejlepší horor, jaký jsem kdy četla. Jasně daný rámec, skvěle vystavěná hlavní zápletka, knihu jsem doslova zhltla.

01.01.2024 5 z 5

Boží. Tahle mě bavila ještě víc než první díl. Četlo se to velmi dobře. Annu jsem si od začátku zamilovala a se zatajeným dechem hltala její vzestup a pád.

01.01.2024 4 z 5

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Povedená satira, hodně jsem se u toho zasmála. Líbil se mi i styl psaní, moc hezká čeština, kvůli níž čtu klasiky.

31.12.2023 3 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Už dlouho jsem si tuto knihu chtěla přečíst a byla jsem nadšená, jakkoliv nesahám po sci-fi moc často. Určitě budu zařazovat sci-i častěji, zejména podobně kvalitní ikonické kusy.

31.12.2023 4 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Knížku jsem si vybrala primárně do čtenářské výzvy, protože King není zrovna můj oblíbený autor. Tato knížka má všechno, co od Austenové čekáte, zejména tu líbeznou, navoněnou nudu, ale o dramata tam není nouze a četlo se to svižně.

31.12.2023 3 z 5

Léč pana z Rožmberka Léč pana z Rožmberka Ludmila Vaňková

Honosně napsaný román ze středověku, použita krásná čeština, moc hezké obraty, i když jsem se občas ztrácela a nevěděla, kdo je kdo a o co tam vlastně jde. Mělo to mnohem vyšší uměleckou úroveň než díla od Hany Whitton nebo Melity Denkové.

31.12.2023 4 z 5

Frida Kahlo a barvy života Frida Kahlo a barvy života Caroline Bernard

Skvělé, krásné, barevné a velmi čtivé - skoro jako bychtam s Fridou byla.

09.10.2023 5 z 5

Irena Sendlerová: Anděl z Varšavy Irena Sendlerová: Anděl z Varšavy Lea Kampe

Velmi povedené a poutavé čtení o této mimořádné statečné ženě. Jeden z nejlepších životopisných románů o známých osobnostech.

09.10.2023 4 z 5

Mata Hari: Vycházející slunce Paříže Mata Hari: Vycházející slunce Paříže Eva-Maria Bast

nenadchlo, neurazilo - taková příjemná oddechovka. Čekala bych ale, že se zde dozvíme víc o její špionážní činnosti a tragickém konci, což bylo na konci poměrně dost odbyto.

09.10.2023 2 z 5