Léč pana z Rožmberka

Děj této historické prózy se odehrává v roce 1310, kdy po zavraždění Václava III. v Olomouci roku 1306 byl na český trůn dosazen Jindřich Korutanský. Ale česká šlechta je nespokojena a hledá manžela pro poslední svobodnou Přemyslovnu - osmnáctiletou Elišku. Tím se r.1310 stává Jan Lucemburský. Mezi českou šlechtou mají hlavní slovo dva rody - Rožmberkové, mocný jihočeský rod Vítkovců, podle erbovního znamení páni z Růže a rod Ronovců, znaku ostrve, v jejichž čele stál pan Jindřich z Lipé. Petrovi z Rožmberka je v té době 22 let a pan z Lipé mu nabízí svou dceru Annu, které je 11 let. Sňatek však může být uzavřen až za pět let......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33232/big_lec-pana-z-rozmberka-kL2-33232.jpg 4.6142

Kniha Léč pana z Rožmberka

Massek

Úlovek z knihobudky a první seznámení s autorkou. Krátké kapitoly a rychlý spád děje, přečtená za víkend. Líbilo se mi nenásilné zapojení do českých dějinných zvratů na začátku 14. století. Postavy jsou vlečené změnami společenských událostí, spojeneckých paktů a především středověké sňatkové politiky. Ostatně román má anotaci jako gotická romance a to přesně sedí. Trochu více slziček z nešťastných lásek tam tedy patřilo, ale úplně nedokážu odpustit (pozor, malinký spoiler) tu převlékací epizodu obou děvčat. U prvního setkání s Petrem z Rožmberka ještě snad, ale opakovaně a na dlouhém tažení už to patří spíše do pohádky než do historického románu. I tak ale knížka bavila a snad udělá radost někomu dalšímu až ji pošlu dál.

Klara1909

Jedna z mých úplně nejmilejsich knížek, knihy Ludmily Vankove jsem začala číst ve 14 letech, hltala jsem jednu za druhou, opakovaně se vracím k této a k Rabovi z Rabstejna. V posledních letech vyšla Zena pro třetího krále a ta je taky uzasna. Vřele doporucuji všem, kteří se zajímají o toto období dějin. Všechny knihy jdou do hloubky a odpovídají historickým pramenům a zároveň obsahují spoustu velice uveritelnych lidských příběhu, při cteni si říkám, ze to tak mohlo všechno doopravdy byt, to jak se lidé chovali, co je motivovalo, vse velice věrohodné. Paní Vankova napsala i svoji autobiografii - taky se mi moc líbila, píše v ni o svém životě, o tom jak její knížky vznikají.

Lena79
23.09.2021

Jsem nadšená. Příběh se mi líbil natolik, že se mi až udělalo smutno, že kniha už dál nepokračuje. Krom toho jsem objevila další českou autorku, ke které se chci vracet.

Luigi1
29.12.2020

Zajímavé a poučné čtení

DuncanIdaho
20.10.2020

Opět další pěkné čtení z české historie.

pingu1
23.02.2019

Čtivý historický román, ze začátku ne tolik poutavý, ale pak už pěkný :-)

lenka7348
24.12.2018

Dlouho jsem se nemohla do knihy začíst, podařilo se mi to asi až v polovině. Navíc mi trochu vadil ten konec, přišel mi až moc sladký.

Líbí se mi, že se paní Vaňková snaží přiblížit českou historii široké veřejnosti, ale jako zdroj informací bych to určitě nebrala.

JancaMia
04.12.2018

Díky této knize jsem dostala chuť na další knihy od paní Vaňkové, čtivé , krásné, nádherné a hlavně úžasný výlet do minulosti .. moc moc děkuji .