Léč pana z Rožmberka

kniha od:

Léč pana z Rožmberka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33232/bmid_lec-pana-z-rozmberka-kL2-33232.jpg 4.4 175

Děj této historické prózy se odehrává v roce 1310, kdy po zavraždění Václava III. v Olomouci roku 1306 byl na český trůn dosazen Jindřich Korutanský. Ale česká šlechta je nespokojena a hledá manžela pro poslední svobodnou Přemyslovnu - osmnáctiletou Elišku. Tím se r.1310 stává Jan Lucemburský. Mezi českou šlechtou mají hlavní slovo dva rody - Rožmberkové, mocný jihočeský rod Vítkovců, podle erbovního znamení páni z Růže a rod Ronovců, znaku ostrve, v jejichž čele stál pan Jindřich z Lipé. Petrovi z Rožmberka je v té době 22 let a pan z Lipé mu nabízí svou dceru Annu, které je 11 let. Sňatek však může být uzavřen až za pět let...... celý text

Komentáře (29)

Komentáře 29 Recenze 0

IvaKo
IvaKo
18.09.2023 3 z 5

Po delší době jsem zase sáhla po knize mé oblíbené autorky, protože se mi hodila do letošní výzvy. Příběh je čtivý, i když jsem zpočátku trochu tápala v postavách (není Petr jako Petr). V rámci pohnutého historického období se odehrává překvapivě silná romantická linka. Zajímavé čtení, ale tentokrát mě příběh tolik nevtáhnul.

mataaskorice
mataaskorice
02.09.2023 3 z 5

S Petrem z Rožmberka se nesetkávám v první knize. Základní rysy zůstávají, jinak má člověk pocit, že vždy čte o úplně jiné postavě českých dějin. Vaňková děj značně romantizuje, v podstatě by mi to ani nevadilo, ale s ohledem na reálie historické a na stylistiku textu, která vyznívá v zásadě historizujícím dojmem, do chvíle než je styl narušen nesmyslnými zdrobnělinami nebo domáckými tvary jmen, pak mi to celé jako celek nepřináší takové potěšení z četby. Vaňkovou určitě ale nevzdávám a neodsuzuji. Ráda v budoucnu sáhnu po jiné její knize. Mezi oblíbené autory historických románů bych ji ale nezařadila.


Alizon
Alizon
22.08.2023 3 z 5

Cteno v ramci ctenarske vyzvy (autor, ktery zemrel v roce 2022). Od teto autorky jsem jeste zadnou knihu necetla, tudiz jsem nevedela co cekat, ale nalakalo me pomerne vysoke hodnoceni. Nebylo to spatne, ale takove trosicku uspechane (mam proste rada objemne historicke romany). Priznam se, ze na to jak byla kniha tenka a ani postav nebylo moc, jsem se misty trochu ztracela. Asi trikrat se mi to stalo u dialogu, ktery jsem si musela precist dvakrat, aby mi doslo kdo rekl co. Nektere casti mi prisly trochu zkratkovite (napr. skok v deji a svatba Anny se proste mezitim odehrala). Nebylo to uplne spatne (proste takova historicka pohadka), ale vzhledem k vysokemu hodnoceni jsem byla ponekud zklamana a vic hvezdicek dat nemuzu.

Laféeverte
Laféeverte
16.08.2023 3 z 5

Za mě milé oddechové čtení. Autorka umí celkem dobře navodit atmosféru krize doby a bojů o trůn. Ale to je jen pozadí klasického romantického příběhu... Až na pár hůře uvěřitelných věcí (zejména co se týče rozsahu pohybu Kateřiny a Anny v mužském přestrojení) to moc hezky plyne... Kromě běžných překážek typu nedorozumění a nedostatku komunikace, nemůže chybět nějaké to drancování, morová nákaza, konečně jsme ve středověku. Jinak v celkové orientaci v kontextu a postavách pomáhá, pokud jste už od autorky něco četli... Já něco málo četla sice už hodně dávno, ale pro základní orientaci to stačilo.

Fortuna7
Fortuna7
29.04.2023 3 z 5

K této knize jsem se dostala hlavně kvůli čtenářské výzvě. Příběh je celkem zajímavý, ale na to, že kniha má 200 stran, tak je zde ŠÍLENÉ množství postav, ve kterých jsem měla obrovský problém se orientovat. A to, že se některé postavy jmenovaly stejně mi to vážně neulehčovalo. Úplně mi nesedl ani autorčin styl psaní, ten je hodně uspěchaný a spoustu věcí jsem si musela domýšlet a kolikrát i zcela vymýšlet. Autorka se mohla daleko víc věnovat historickým událostem a více mi je popisovat, protože já osobně se teda moc neorientovala.
Musím ale říct, že mě vcelku bavila romantická linka a líbila se mi atmosféra knihy.

Boby17
Boby17
13.03.2023 3 z 5

Tak nevím, jak se k hodnocení knížky postavit. Chvílemi byla čtivá, chvílemi příběh drhnul a musel jsem si hodně domýšlet. Autorka zjevně předpokládala, že znám rodové vztahy české šlechty a zákoutí středověké politiky, bohužel. Postavy se doslova zjevovaly a mizely, docela zásadní události byly odbyty dvěma větami. A příběh Ketnera a Broučka se popisovaným způsobem mohl odehrávat tak dva až tři dny, ale ne týdny. Ani svatba Anny nebyla nijak dovysvětlena. Když to všechno uvážím, tak dávám tři hvězdy. A dodávám, že knížka splňuje 8. úkol ČV 2023.

mariva
mariva
28.02.2023 3 z 5

Zajímavý román z české historie, ale nejsem moc velký znalec našich dějin, takže jsem se v daném období úplně neorientovala. Příběh dvou kamarádek byl zábavný, ale historické události působily trochu chaoticky.

Mirinda26
Mirinda26
13.02.2023 5 z 5

Kniha nádherná. Čtivá.

raty
raty
31.01.2023 5 z 5

Tuto krásnou knihu jsem dostala pod stromeček před 33 lety. Byla první z dlouhé řady těch od paní Vaňkové, které jsem četla. Probudila ve mě nadšení z četby historických románů a někdy si říkám, že i lásku k historii jako takové. Paní Vaňková byla pro mě učitelka dějepisu.
Poutavě napsaný příběh o mocenských bojích mezi českými šlechtickými rody, o lásce i povinnosti se mi četl velmi dobře i při několikerém opakovaném čtení. Určitě doporučuji.

Prateri
Prateri
29.01.2023 5 z 5

Historické postavy, fakta z historie podaná na smyšleném příběhu s trochou romantiky - a hned se to čte s větším zájmem. Jsem tady doma v kraji mocných Rožmberků. Znám ta místa, do kterých nás zavedla kniha Ludmily Vaňkové. Po každé, když je navštívím, potěší moje oko i srdce.

Massek
Massek
31.01.2022 4 z 5

Úlovek z knihobudky a první seznámení s autorkou. Krátké kapitoly a rychlý spád děje, přečtená za víkend. Líbilo se mi nenásilné zapojení do českých dějinných zvratů na začátku 14. století. Postavy jsou vlečené změnami společenských událostí, spojeneckých paktů a především středověké sňatkové politiky. Ostatně román má anotaci jako gotická romance a to přesně sedí. Trochu více slziček z nešťastných lásek tam tedy patřilo, ale úplně nedokážu odpustit (pozor, malinký spoiler) tu převlékací epizodu obou děvčat. U prvního setkání s Petrem z Rožmberka ještě snad, ale opakovaně a na dlouhém tažení už to patří spíše do pohádky než do historického románu. I tak ale knížka bavila a snad udělá radost někomu dalšímu až ji pošlu dál.

Klara1909
Klara1909
16.01.2022 5 z 5

Jedna z mých úplně nejmilejsich knížek, knihy Ludmily Vankove jsem začala číst ve 14 letech, hltala jsem jednu za druhou, opakovaně se vracím k této a k Rabovi z Rabstejna. V posledních letech vyšla Zena pro třetího krále a ta je taky uzasna. Vřele doporucuji všem, kteří se zajímají o toto období dějin. Všechny knihy jdou do hloubky a odpovídají historickým pramenům a zároveň obsahují spoustu velice uveritelnych lidských příběhu, při cteni si říkám, ze to tak mohlo všechno doopravdy byt, to jak se lidé chovali, co je motivovalo, vse velice věrohodné. Paní Vankova napsala i svoji autobiografii - taky se mi moc líbila, píše v ni o svém životě, o tom jak její knížky vznikají.

Lena79
Lena79
23.09.2021 5 z 5

Jsem nadšená. Příběh se mi líbil natolik, že se mi až udělalo smutno, že kniha už dál nepokračuje. Krom toho jsem objevila další českou autorku, ke které se chci vracet.

Luigi1
Luigi1
29.12.2020 5 z 5

Zajímavé a poučné čtení

DuncanIdaho
DuncanIdaho
20.10.2020 5 z 5

Opět další pěkné čtení z české historie.

pingu1
pingu1
23.02.2019 4 z 5

Čtivý historický román, ze začátku ne tolik poutavý, ale pak už pěkný :-)

lenka7348
lenka7348
24.12.2018 4 z 5

Dlouho jsem se nemohla do knihy začíst, podařilo se mi to asi až v polovině. Navíc mi trochu vadil ten konec, přišel mi až moc sladký.

Líbí se mi, že se paní Vaňková snaží přiblížit českou historii široké veřejnosti, ale jako zdroj informací bych to určitě nebrala.

JancaMia
JancaMia
04.12.2018 5 z 5

Díky této knize jsem dostala chuť na další knihy od paní Vaňkové, čtivé , krásné, nádherné a hlavně úžasný výlet do minulosti .. moc moc děkuji .

SSTknihy
SSTknihy
04.09.2018 5 z 5

Úžasný způsob, jak přetavit nudnou historickou látku do kouzelného romantického příběhu. Jak já Kateřině z Vartemberka i Anně z Lipé držela všechny palce, aby jejich lásky došly šťastného konce! Náruživě jsem pak listovala v historických knihách, abych se dozvěděla všechna skutečná fakta tohoto příběhu. Vlastně to bylo mé první vážné setkání s Přemyslovci, Lucemburky i Rožmberky a snad i díky této knize jsem jim, coby čtenářka a milovnice historie, zůstala věrná.

HelaF
HelaF
23.10.2016 5 z 5

Moje první setkání s paní Vaňkovou asi ve 12ti letech odstartovalo moji lásku k historickým románům, historii, středověku, Rožmberkům. Tuto knihu jsem četla v dětství mockrát. teď jsem po ní sáhla v rámci čtenářské výzvy a... pořád je pro mě nádherná, pamatuji si pořád celé úryvky . Moje soukromá výzva na příští rok, přečíst si opět nějaké knihy od paní Vaňkové.

pavlinkaa
pavlinkaa
18.09.2016 5 z 5

Moje první kniha, a určitě né poslední, od paní Vaňkové. Je pravdou, že ze začátku jsem moc nadšená nebyla, nějak jsem se nemohla začíst. Změna nastala, když se Kateřina setkala s Petrem a od té doby jsem četla a četla :) Bylo mi potěšením poznat Petra z Rožmberka. Rožmberky mám moc ráda, Petr Vok byl mému srdci nejbližší, než jsem poznala Petra z Rožmberka :)

Fizulka71
Fizulka71
21.08.2016 5 z 5

Poutavá kniha plná napětí a zvratů. Moc se mi líbila, nebylo tam tolik politiky a mocenských šarvátek jako v knihách o králích. Naopak se paní Vaňková věnuje každodennímu životu šlechty, kdy to vždy není jen o moci, ale taky o rodině a lásce. Jedná se o samostatnou knihu.

HNEDOOCKA
HNEDOOCKA
10.06.2016 5 z 5

Líbila se mi ve 14, líbí se mi pořád..Byla to moje první od p. Vaňkové a v podstatě mě k této autorce dovedla..Skvělá kniha, jedna z nejlepších..

beluca
beluca
27.04.2016 5 z 5

Knihu jsem četla poprvé, když mně bylo "náct" a to opět, jak už to u paní Vaňkové bývá, jedním dechem. Je to po Ženě pro třetího krále má druhá její nejoblíbenější knížka a celkově se řadí mezi TOP deset mých nejoblíbenějších knih vůbec. Opět citlivě a autenticky popsaný skvělý historický román, který naplno vtáhne do děje. Děkuji za ní!

Selinute
Selinute
18.02.2016 5 z 5

Děkuji, paní Vaňková, bylo to moc pěkné...

dita5803
dita5803
07.10.2014 5 z 5

Tak tuto knihu jsem četla snad třicetkrát. Krásný příběh.

kattyV
kattyV
08.03.2013 4 z 5

Sice jsem knihu nečetla jako desetiletá, ale určitě by se mi moclíbila. Užila jsem si ji i jako dospělá, ale přece jen je trochu jednodušší než jiné knihy této autorky, takže pro dospívající i menší dívenky jako dělaná. Ale v každém případě souhlasím, Kateřina je náramně sympatická, Petr z Rožmberka určitě přitažlivý, ale Jindřích y Lipé je Jindřich z Lipé.

Zmiu
Zmiu
11.12.2012 5 z 5

Jsem na tom asi jako Effys. Tuhle knihu jsem četla poprvé taky asi v deseti, a pak ještě asi 20x. Petra z Rožmberka jsem měla moc ráda, Kateřina mi taky byla dost podobná. Nicméně mým největším oblíbencem byl Jindřich z Lipé. :-)

Effys
Effys
13.06.2012 5 z 5

První historický román, který se mi dostal do ruky. Četla jsem ho asi jako desetiletá, kdy jsem ho dostala jako dárek a od té doby je to jedna z mých nejmilovanějších knížek. Navíc Petr z Rožmberka se stal mou platonickou láskou :)