Pan_Skala Pan_Skala komentáře u knih

Velký cirkus Velký cirkus Pierre Henri Clostermann

Tento typ knih mám upřímně rád už jenom kvůli tomu, že přináší ten lidský pohled do válečného dění. Můžete si načíst faktografická data, ale ten osobní pohled dokáže váš pocit z těch událostí trošku přetvořit v lepší vnímání. Jistě u deníků hrozí, že občas autorův pohled může věci hodně zkreslit či zkazit, ale zatím jsem měl šťastnou ruku a takovým knihám se vyhnul. Tím pádem bych určitě Velký cirkus zařadil k povinným knihám na vytvoření lásky k letcům 2. světové války.

31.12.2020 5 z 5

Dům z karet Dům z karet Michael Dobbs

Doopravdy se to rozjíždí hodně pomalu, ale pak to hodně hezky zrychluje. Přiznávám, že jsem měl problém se pořádně začíst a vydržet číst. Na druhou stranu o to více byla druhá půlka knihy krásně chytlavá. Jen ten závěr jsem čekal trošku jiný takový více happy-end, ale na druhou stranu tenhle dělá tu knihu víc uvěřitelnější.

15.10.2020 4 z 5

Zrezivělý anděl Zrezivělý anděl Jukito Kiširo

Pomalinku pronikám do světa mangy a Alita byl asi ideální krok. Viděl jsem film tak mě zajímala ta předloha, protože se dá předpokládat, že bude lepší jak film.
Určitě mě nezklamala, ale spíše překvapila jak některé věci jsou odlišné a hlavně, že tohle je jen 1. díl ze čtyř. Že mě to bavilo se dá posoudit i podle toho, že včera jsem ji otevřel a dnes dočetl. I to, že jsem se nemohl dočkat konce pracovní směny, abych dorazil domů a k ledové kávě pokračoval s Alitou. Znalci jistě vědí o kvalitě a neznalci aspoň můžou vyzkoušet jestli je to chytne stejně jako mne. Já si zatím půjdu objednat další díly.

20.07.2020 4 z 5

Pro dnešek a pro příště zavřeno Pro dnešek a pro příště zavřeno Martin Janda

Přemýšlel jsem tak půl hodiny jaké vlastně hodnocení dát. Jestli čtyři nebo pět hvězd. Zvítězilo těch pět a víte proč? Protože tahle kniha mě donutila chtít číst ikdyž se mi chtělo dělat něco jiného. K tomu zahýbala moji emoční rovinou, kdy po dočtení mi začali téct slzy smutku (tečou opět teď).

Příběh posazený do Sudet v nejtřeskavějším období dějin prostě dokážou zasáhnout vnitřní část čtenáře. Projít tím jak spousta lidí dokáže zblbnout posloucháním politických kecalů. Jak to z přátel dokáže udělat skoro nepřátele. K tomu ten pocit všudypřítomného strachu. Velkým pozitivem je, že i přesto vše stále tu má místo normální přátelství, city a i láska.

Vím, že je to jenom román a žádný historický dokument přesto to jistý dojem nechalo.

16.05.2019 5 z 5

Cestou vlka – Tulák 1 Cestou vlka – Tulák 1 David Gemmell

Gemmellův styl psaní je sice předvídatelný, ale právě proto to miluji už od první knihy, kterou jsem od něj četl. Shodou okolností byl to právě Tulák a proto jsem si to taky po tolika letech zopakoval. Je to prostě krásně uklidňující číst o tom jak se jakoby záporná postava stává kladnou.

22.09.2018 5 z 5

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

Schválně jsem si dal tenhle díl do čtečky, kterou dokud je dost papírových knih vytahuji doopravdy zřídka. Vše hlavně z důvodu, aby mi tentokrát Kulhánek vydržel doopravdy hodně dlouho a já si ho mohl do sytosti vychutnat. Bohužel stačily 2 čekaní na ujetý vlak a jedna víkendová akce u kamaráda a 75% knihy bylo v tahu. Tohle vše ukazuje jak je výborná. Sice je to braková fantasy, ale narvaná dějem a srandou. Je mi jasné, že ikdyž jsem ji četl asi po třetí tak určitě ještě jednou tolikrát si ji časem přečtu. Prostě mi to jednoduše nedá a vám všem doporučuji to s Kulhánkem zkusit taky.

01.05.2018 5 z 5

Vládci strachu Vládci strachu Jiří Kulhánek

Chvíli jsem se rozmýšlel jestli 4 nebo 5 hvězdiček. Nakonec zvítězila rozumnější varianta, protože sice je to v porovnání s nejnovější tvorbou trošku slabší. I tak je to prostě ukázkový Kulhánek, který se velmi rychle dostane pod kůži a hrozně špatně se odkládá, protože se člověku to nechce odložit.

28.02.2018 5 z 5

Tma Tma Ondřej Neff

Rád bych řekl, že nesdílím autorovu vizi kolapsu společnosti po nějaké "šílené" události jak ji nám autor předvádí. Bohužel takovou důvěru v lidi nemám. I po letech stále neskutečné čtení. Takže si to přečtete a doufejte jako já, že nikdy nic podobného nebudeme muset zažít.

06.06.2024 5 z 5

Kosti, pasti, slepice Kosti, pasti, slepice Jeffery Russell

Tak tohle je upřímně zatím nejlepší knižní překvapení letošního roku pro mne. Naprosto perfektní odpočinková fantasy u které se člověk baví a pořádně se od srdce zasměje. Taky co čekat, když jste trošku životní nula a okolnosti vás nasměřují na výpravu s partou trpaslíků co se živí profesionálním čištěním kobek. Samozřejmě to není tak klidné jak by si hlavní hrdina přál, ale o to víc nás to jako čtenáře neskutečně baví. Taky kde jinde se dozvědět jak vznikly vafle či co nás zajímavého čeká v kobkách.

12.05.2024 5 z 5

Hra o přežití Hra o přežití David Urban

Tak poslední strany mě teda rozsekali. Čekal jsem, že vrah bude mít spojitost s tou událostí 10 let zpátky, ale že to udělal kvůli jisté věci tak to bylo naprosto nečekané. Klasicky jsem tedy vraha nedokázal odhadnout a celou dobu jsem věřil, že je to jistá osoba. Prostě závěrečné strany doopravdy dokážou člověka dostat do momentu, kdy sedí a kouká a jenom si říká "Co to do..."
Normálně detektivky moc nečtu právě kvůli tomu, že vraha nikdy neodhalím a občas mě pak nebaví číst komentáře lidí o tom jak věděli už od třetiny knihy kdo je vrah. Tady jsem zase po dlouhé době udělal výjimku a musím říct, že mě hezky odměnila.

06.05.2023 4 z 5

Ruská mafie Ruská mafie Jaroslav Kmenta

Dobře zpracovaná kniha od Kmenty. Místy je to jak číst nějakou vymyšlenou detektivku, protože se Vám ani nechce věřit, že by něco takového mohlo být možné. Pak Vás zasáhne uvědomění, že je to bohužel smutná pravda. Celkem nevýhodou knihy je, že se občas ztrácíte v množství jmen a lidí a těžko se udržuje přehled o celé té době a působení mafie u nás. To mě bohužel dost vytrhávalo od začtení, když jsem si občas musel uvědomit o kom je vlastně řeč a jak to občas souvisí.
Takže to nebylo ve výsledku špatné jen si nejsem jist jestli půjdu do dalšího dílu. Uvidíme jak se rozleží v hlavě než pan Kmenta dopíše další díl.

26.02.2023 4 z 5

Slavnost bezvýznamnosti Slavnost bezvýznamnosti Milan Kundera

Čtenářská výzva mě navnadila, že bych mohl konečně zkusit něco od Kundery takže jsem možná měl velká očekávání nebo jsem nebyl na něj připraven. Tak nebo tak bohužel ve mne zůstalo taková pachuť "nemastné, neslané", kdy velmi ztěžka hledám něco, co by mne na knize bavilo a nechalo ve mne nějaký otisk na který bych si vzpomněl třeba za rok až bych vzpomínal jaké to bylo číst zrovna tenhle kus. Možná časem to dozraje, ale momentálně cítím, že asi Kundera nebude autor pro mne.

05.08.2022 3 z 5

Tajná historie Bornnu Tajná historie Bornnu Vladimír Šlechta

Začátek vypadal slibně, ale pak se to trošku začalo zadrhávat jak děj skákal z Bornnu do hry a zpět. Naštěstí se to pak hezky rozjelo, ale ten závěr mi přišel takový moc rychlý a místy i snadno vyřešený. Přesto všechno to bylo příjemné čtení a určitě se podívám i po dalších knihách pana Šlechty.

23.03.2022 4 z 5

Zabíječ trolů Zabíječ trolů William King

O téhle sérii jsem slyšel spoustu dobrých slov. Chápu její oblíbenost a pro mne škoda, že jsem asi díky všemu vychvalování měl poněkud vyšší očekávání. Určitě to krásně probudí chuť k bližšímu zkoumání Warhammer universa a i přesvědčí si některou z Warhammer her zahrát. A v mém případě probudila i touho po další části ságy, protože přeci jenom Gotrek je fajn trpaslík.

01.01.2022 4 z 5

M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek Dalibor Vácha

Ve výsledku velmi zajímavá a dobrá kniha. Měl jsem sice místy problém se do ní ponořit, ale v celkovém výsledku to dobře funguje jako román. A určitě je velmi dobrá na probuzení zájmu o tématiku našeho odboje a speciálně "Tří mušketýrů".

30.12.2021 4 z 5

Smrt je mi v patách Smrt je mi v patách Ed Brubaker

Ze začátku určitě hodně zmatečné, ale časem se to začne vyjasňovat jak se v tom dokážete orientovat. Bohužel jak je to rozdělené do více dílů tak mám teď dilema jestli shánět další a nebo jestli mi to bude stačit. Přeci jenom trošku hororové věci moc nemusím.

31.08.2020 4 z 5

Muž z vysokého zámku Muž z vysokého zámku Philip K. Dick

Tak u této knihy mi velmi pomohl stejnojmenný seriál díky, kterému jsem se dokázal v ději vyznat a neztratit se. Bez něj bych měl dojem z knihy asi o hodně horší, protože je to hodně těžkopádné a místy i zmatečné. Možná by si to i zasloužilo horší hodnocení. Protože je to však druhá kniha od autora a opět taková těžko uchopitelná tak vím, že se asi dalším knihám vyhnu, protože jeho styl psaní nebude můj šálek čaje. Je to asi škoda, protože seriál vypadal hodně slibně.

07.06.2020 4 z 5

Necháte mě domluvit? Necháte mě domluvit? Jeremy Clarkson

V prvé řadě musím každého upozornit, že kniha jsou vlastně jenom Jeremyho novinové sloupky z období března 2015 až konce roku 2017. Jenom, aby jste knihu nekupovali s očekáváním nějakého velkého díla. Místo toho dostanete stále dostatečně tlusté, ale o to zvláštní dílo. Osobně jsem nejdříve byl zklamán než jsem pochopil, že právě kouzlo té knihy je v tom, že to jsou právě ty sloupky.
Můžete někdy Clarksona nenávidět nebo si myslet, že je to šílenec, ale nedá se mu upřít, že se prostě nebojí říct nahlas pravdu o které je on přesvědčen. Sám s ním v některých názorech souhlasím, v některých se rozcházíme a v jiném bych se s ním přel. Stejně mi je jisté, že bych tu při prohrál, ale i tak bych se bavil stejně jako jsem se bavil u čtení té knihy.

17.05.2020 4 z 5

Dobrý ročník Dobrý ročník Peter Mayle

Tohle bylo takové příjemné pohlazení na duši a snad i lepší jak film. Přeci jenom tady jsem si mohl vy postavy lépe vykreslit do mě sympatičtější podob. Do toho si užívat ten krásný přesun ze zamračeného a šedého Londýna do krásné a slunné Francie, kde si jak hrdina tak já uvědomuji, že někdy fakt je lepší nespěchat a nehonit se a užívat si těch rozkoší života. Jedno je určitě jasné, že ikdyž to mám jako E-knihu tak zaručeně jdu objednat i papírovou verzi a tu si položím na noční stolek k dalším pokladům, které tam mám, když nevím co už číst a chci něco co mě baví.

05.01.2020 5 z 5

Ofenziva českých zemí Ofenziva českých zemí Jan Kotouč

Po dobrém prvním dílu jsem si nemohl odpustit, aby si nepřečetl i druhý díl. Opět jsem dostal pořádnou porci zábavy a zajímavého děje. Hltal jsem stránku za stránkou a hlavně ve druhé polovině knihy ten děj vyloženě letěl. Obzvláště u popisů námořních bojů jsem si kolikrát říkal, že to snad není ani možné, ale pak si stačí vzpomenout jak vypadaly boje v Pacifiku. Můžu jenom vřele knihu doporučit všem co je baví knihy s alternativní historií, protože tady si to užijete do sytosti.

05.09.2019 5 z 5