Pro dnešek a pro příště zavřeno

Přátelství a láska, Němci a Češi a v pozadí Sudety konce třicátých let 20. století. Zmíněné historické a regionální kulisy předurčují povahu příběhu, jehož hrdinům rozdalo soukolí dějin karty osudu opravdu nemilosrdně. Stefan byl stejně starý jako jeho přítel hospodský Hans, oba se narodili v roce 1910, chodili spolu do školy, jejich rodiny se navštěvovaly, ale nadchází rok 1937 a pak válečná léta a všechno je jinak....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403452/big_pro-dnesek-a-pro-priste-zavreno-sPU-403452.jpg 4.270

Kniha Pro dnešek a pro příště zavřeno

Gigy
08.10.2021

Kupodivu hodnotím kladně. Jazyk a styl - žádná sláva. Konstrukce příběhu - žádná sláva. O psychologii a vykreslení postav a o obálce knihy snad ani radši nemluvím. Ale i přesto to zafungovalo. Takové milé počtení, které nijak zvlášť nenadchne, ale ani neurazí.
Nesmírně si cením toho, že autor zasadil děj příběhu do Sudet před rokem 1945 a po něm a že si jako postavy vybral právě Čechy a Němce a soustředil se na jejich vzájemné soužití v nelehké době, to je na knížce jednoznačně to nej. Kdyby bylo zpracování propracovanější, mohl by z toho být solidní klenot.

Eicherik
22.08.2021

Román zachycuje Sudety v nelehké době, od podzimu roku 1937, až do konce války. Hlavní postavou je německý hospodský Hans, s kterým se život nepáral. Chválím, že i vedlejší postavy se nepletou a jsou všechny dohrány. Kdo z nich byla ta největší svině, to si musí určit každý sám. Jedinou drobnou výtku mám, že autor musel do tohoto, rozsahem krátkého dílka narvat snad každou událost z druhé světové války: odstavený vagon s vězni koncentračního tábora, bombardování Drážďan, lynčování Němců po výbuchu muničního skladu v Ústí nad Labem... Kniha je napsána střízlivým a důvěryhodným pohledem a hlavní postava je sympatická.
Citace: Život není divadlo, nemůžeš si nic zkusit předem a nepovedené scény sjet znovu, nikdo ti tvou roli nedal a nikdo ji nerežíruje, kromě tebe samotného.

GrasselováL
01.01.2021

Líbí se mi nezaujatost knihy a jak je psána. Němci a Češi je bohužel stále hodně tabuizované téma, ale začíná se o ní čím dál více psát.

Oblíbila jsem si Hanse a dokázala sem se naprosto vtáhnout do děje.

Kniho.mol.ka
04.10.2020

Soužití Čechů a Němců. Tyhle příběhy mě baví. Je to sice beletristická reflexe, ne faktografie, ovšem přesně tak tomu bylo. Nic není černobílé a nic není bezdůvodné. Byli Němci, kteří zůstali loajální, byli Češi, kteří měli do holubičí povahy na míle daleko, ale rovněž Češi, kteří věděli, že je toho s Němci víc spojuje než rozděluje a se svými německými sousedy vycházeli dobře. A pak tu byli prospěcháři a převlékači kabátů na obou stranách, kteří se uměli přizpůsobit každé době a vytěžit z ní pro sebe co nejvíc. Ti byli nejhorší, protože jejich ideálem byl jen osobní prospěch.

DominaCZ
27.09.2020

Je to hodně politický, já čekala víc těch životů a reálných dní těch obyč lidí....ale tam je pořád popis polit. stavů, jak si co nebo kdo stojí, kdo je u moci, co je v novinách...to mě jako neba. A že se Němci vs. Češi hádaj a hážou po sobě půllitrama v hospodě? To mě neba dvojnásob. O tom je totiž celej první díl. O hádkách v hospě.

tittanie
17.07.2020

Hlavní hrdina je Němec, ale chová se slušně za války, pak je stále Němec, a i přesto všechno jak se choval za války, ho pošlou pryč protože je Němec. Hrůzná historie našich zemí.

jiri77
19.05.2020

Jednoduše ,srozumitelně a hlavně čitelně napsaný příběh ze Sudet.
Jasně ukázáno ,že v každé národnosti ,nebo smýšlení se vždy najdou ,jak špatní, tak i dobří lidé.
Na druhou stranu ,je to dnes s odstupem času lehké hodnotit. Sám nevím, jak bych se v té době zachoval sám.

Bránolog
03.02.2020

Jednoduše, výstižně napsáno, věřím, že právě takto to mohlo v Sudetech chodit. Postavy jednaly tak, jak se od nich čekalo, žádné historické ani logické nonsensy jsem tam nenašel. Popravdě jsem je ani nehledal. Moc mě to bavilo.