pamik111 pamik111 komentáře u knih

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Po přečtení téhle knihy ve mně ještě doznívají emoce. A že jich sakra bylo! Tahle knížka je tak hrozná skutečností, že ji stále vstřebávám. Jako člověka, jako ženu, ale především jako matku mě její pasáže doslova ničily. Na druhou stranu, Vám, kteří na to "máte", doporučuji knihu přečíst, protože tohle je snad opravdu zázrak. A zázrak nemusí být chápán, jako něco nadpozemského či mystického. Má mnohem prozaičtější význam a název - ŽIVOT!

27.07.2017 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Nejdříve jsem knihu ani nechtěla číst, ale musím říct, že tohle se Jiřímu Šulcovi opravdu povedlo. Parádně zpracovaný historický román, jako bych prožívala znovu dějiny. Jsem ráda, že vím, jací hrdinové existovali, že nasazovali svoje životy. Mnohdy nejen svoje, ale celé své rodiny. Smekám, že dokázali žít v neustálém strachu a napětí. A že měli tolik odhodlání se stavět na odpor takovým "zrůdám", přestože věděli, že jejich boj je předem prohraný. S odstupem času však nebyl marný a všechno to mělo pro budoucnost národa smysl. ♥

10.02.2017 5 z 5

Atentát na Reinharda Heydricha Atentát na Reinharda Heydricha Miroslav Ivanov

Na knížku jsem se strašně moc těšila, neboť se pro mě jedná o "oblíbenou" část naší historie. Jsem jí doslova fascinována. Hltala jsem každou stránku, každou informaci, každou výpověď pamětníka.

Je opravdu obdivuhodné, kolik se našlo statečných českých lidiček, kteří ani minutu neváhali a jakkoliv pomáhali v odboji proti nacistům. Přestože smrt číhala na každém rohu. Několikrát jsem si v průběhu čtení říkala, jestli bych byla také tak statečná a silná a dokázala pomoci, nebo by u mě převládl ten šílený strach z prozrazení, strach o své nejbližší...

Z některých situací a výpovědí mi opravdu nebylo dobře, běhal mi mráz po zádech. A v závěrečné pasáži v boji o kryptu jsem byla doslova zhnusena celým německým zásahem. Dodnes je pro mě nepochopitelné myšlení nacistů, jejich "styl" pomsty... Jsem ráda, že právě čeští hrdinové se zapsali do dějin a ukázali nacistům, vlastně i celému světu, svou bezmeznou statečnost. ♥

Citace: " Zůstala jsem sama. Mám jejich obrázky, často se na ně dívám a povídám si s nimi. Vždycky v neděli odpoledne, to se ustrojím do svátečního, poklidím a čekám. Ani nevím proč. A na co. Ale člověk je starý a tak sám. Hlavně kdybych věděla, že neumřeli zbytečně... To mě pořád trápí."

14.11.2018 5 z 5

Dědečkové Dědečkové Pavel Čech

Netuším, jak je možné, že jsem Pavla Čecha objevila až nyní a s ním i přenádherné kreslené příběhy. Dědečkové pana Čecha jsou tak kouzelní, že máte chuť je obejmout, pohladit, popovídat si snimi... :) Každá kresba má úžasnou atmosféru a je propracovaná do posledního detailu. Vždy v ní najdete ještě něco navíc, co vám bylo při prvním seznámení skryto. Těžko vyzdvihnout nejlepší příběh, každý má své kouzlo, za mě však vyhrál Knoflík, Hvězda a Ještě něco. Závěr těchto příběhů mě fakt dostal!

08.01.2019 5 z 5

Prostě na mě zapomněli Prostě na mě zapomněli Jiří Holub

Již po přečtení úryvku na zadní straně knihy jsem věděla, že tohle je přesně ono, co chci číst. Co už mi delší dobu v knihách chybělo. Třebaže se jedná o vážné téma, z knihy přesto vyzařuje čistota a určitý styl poetiky. Je to především tím, že je příběh vyprávěn z pohledu malého děvčátka. A děti jsou, jak víme, čisté, upřímné duše a nemají předsudky jako dospělí. Vidí svět takový, jaký skutečně je. Knížku si určitě přečtěte, nebudete litovat. Jsem si jistá, že Vám bude ještě dlouho ležet v hlavě, tak jako mně.

12.12.2018 5 z 5

Atentát na Heydricha Atentát na Heydricha kolektiv autorů

Jestli bych chtěla mít nějaké opravdové dílo ve své knihovně, pak by mezi něj určitě patřil tento skvost. Jsem vysloveně nadšená, jaký poklad se mi dostal do rukou. Kniha obsahuje celkem 70 příběhů. Z toho 63 osudů těch, kteří se ať už podíleli na atentátu, pomáhali v odboji, ukrývali někoho, kdo měl s atentátem co dočinění nebo to byli členové rodin zůčastněných. Zbylé číslo 7 nás seznamuje naopak s těmi "zlými". Když si představím, kolik lidských osudů bylo zmařených a poznamenaných atentátem na Heydricha, potom tato kniha je jen malým zlomkem celé té hrůzy. Kniha je moc pěkně zpracována, doplňují ji dobové fotografie, které to vše jen umocňují. Mrzí mě jen, že je kniha, tady na Databázi, tak málo hodnocena. Jedná se o naši PAMĚŤ NÁRODA, na kterou bychom neměli zapomínat. ♥ Hodnocení 5 hvězdičkami mi přijde vzhledem k obsahu knihy podprůměrné, ale vyšší hodnocení zde bohužel není.

22.11.2017 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Knihu jsem četla, je to asi tři roky zpátky, a zanechala ve mně nesmazatelné stopy. Dneškem jsem ještě čerstvě obohacená o autentické vyprávění paní Sosnarové, které je k neuvěření. Člověk tomu podvědomě nechce věřit, jenže tento příběh se bohužel skutečně stal. Po dnešku jsem nesmírně ráda, v jaké žiju době a jaký žiju život. Knihu vám všem rozhodně doporučuji.

11.06.2015 5 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Film ve mně zanechal silný zážitek, myslela jsem, že kniha nebude tak dobrá, ale mýlila jsem se. Vynikající! Tedy pokud hodnotím zážitek z knihy a emoce, které se dostavily. Příběh jako takový, je velmi smutný, pro nás, co žijeme v této době, téměř nepochopitelný. Doporučuji každému přečíst.

04.06.2015 5 z 5

Ostny a oprátky Ostny a oprátky Jiří Padevět

Jiří Padevět mě začíná bavit čím dál víc. Popravdě na něm dost ujíždím. :)

Kniha Ostny a oprátky obsahuje krátké povídky z naší osudové historie, ve kterých se nám autor snaží navodit atmosféru doby a ukázat, jak prožívali jednotliví "Hrdinové" x "hrdinové" poslední dny, či hodiny, než jim do života zasáhly fatální události. V těchto krátkých příbězích je úplně všechno, co potřebujete vědět. Nebo si to alespoň myslíte. A když dočítáte poslední větu, tak vás doslova zamrazí. Stačí jen zmínka jména, či datum, a příběh dostane ještě větší rozměr. Asi nevím, co víc k tomu napsat, úplně se mi to dostalo pod kůži... Přečtěte si...uvidíte sami.

12.01.2019 5 z 5

Návrat z pekla Návrat z pekla Jan Vavřík

Kde začít? Když čtu knížku na podobné téma, tak převážně formou literatury faktu. Tady jsem se nechala zlákat hodnocením a pustila se do čtení, bohužel se po pár stránkách potvrdilo mé neblahé tušení - tudy cesta nevede. Nechci nijak zpochybňovat hrůzy za Protektorátu a v koncentračních táborech. Byly, a možná ještě ve větší míře, než bylo v knize uvedeno.

Jenže knížka mi přišla strašně stručná. Autor v ní v rychlosti popsal všechno zlo a utrpení, a když už se něco snažil rozvést, dostávalo to nádech červené knihovny, či sci-fi. Navíc se mu ta vloudila chybička v časové linii. Stane se...

Když něco čtu, tak tomu chci věřit, tady to bohužel nešlo.

23.11.2018 2 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Knihu jsem poprvé četla až teď. A musím říct, že předčila mé očekávání. Nechápu, že jsem s četbou tak dlouho otálela. Autorovi se skvěle podařilo vystihnout atmosféru doby, všechny, i ty nejniternější myšlenky, sužující a všudypřítomný strach o existenci, o blízkého člověka... Kniha ve mně ještě teď doznívá. Film od Jiřího Weisse se mi moc líbil, ale knihu hodnotím o stupínek výš. Pomohla mi lépe pochopit myšlenky Pavla a Ester.

11.02.2016

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

Tato kniha je hodně silná. Obsahuje nedocenitelné a nepředstavitelné svědectví téhle zrůdné mašinérie zvané Holocaust. Kladu si otázky, jaká víra, při tom všem, mohla člověka držet při životě? Co udělali tak hrozného ti, co museli zemřít? Kde jsi vlastně tenkrát byl, Bože??? Ne, žádný Bůh...jen čistá náhoda a štěstí. A právě díky štěstí, které měl sám autor, se můžeme dozvědět alespoň část pravdy, která je pro nás stejně k neuvěření. Pro přesnější představu všeho toho pekla, kniha obsahuje kresby jednoho z vězňů. I když jakou člověk může mít představu, když to nezažil? Knihu dávám do "doporučených", protože takové svědectví si musí přečíst každý.

05.01.2016 5 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

Moje první kniha od Jiřího Hájíčka mě nadchla tak, že musím hodnotit hned plným počtem hvězdiček. Nikdy bych neřekla, že se mi může líbit čtení o hledačích vltavínů. A ono jo. :) Autorův styl se skládá spíše z kratších, jednodušších vět, ale o to více působí realističtěji.

P. S. Karolíně jsem rozuměla. Když my ženy máme raději ta pozitiva a sociální jistoty. :)

13.09.2019 5 z 5

Dotek Anthropoidu Dotek Anthropoidu Jiří Padevět

Jednoznačně 5*. Ufff...
Kniha má krásné zpracování, úžasné fotografie. Knihu si užíváte, rochníte si při každém otočení stránky, snažíte se to záměrně protahovat... Z každé strany na Vás dýchá hustá atmosféra Protektorátu. Novinové zprávy mi občas daly zabrat, stejně tak zprávy z Gestapa. Ale co mě fakt dostalo, tak krátké prózy, ve kterých ve mně autor dokázal rozproudit směsici pocitů. Použil krátkých a stručných vět, dokázal je poskládat takovým způsobem, že zapůsobili naprosto přesvědčivě a úplně mě emočně dostaly.

A jak napsala "milamarus", nejde o dotek, ale o sevření, ze kterého se Vám nechce ven.

Citace 1: Kulky vykusují ze zdí chrámu omítku a cihlový prach. Ticho z kostela se někam vytratilo a víra v zítřek se na poslední chvíli sotva protáhla pod dveřmi chrámu. Adolfa Opálku napadne, že ta chvíle vypadá přesně tak, jak si ji vždycky představoval. Je šedivá prachem a voní kostelními svíčkami.

Citace 2: Metař se snaží koštětem vyhnat papíry a nedopalky z ulice. Strach se zamést nedá, naděje taky ne.

13.12.2018 5 z 5

Chaloupka na vršku Chaloupka na vršku Šárka Váchová

Moc podařená kniha, stejně tak jako Večerníček, která čtenáře seznamuje s lidovými tradice během celého roku. Kniha Vás pohladí na duši a přenese do doby našich babiček. Je to kouzelné čtení, které je jako stvořené na zimní večery. Knížka se nám s dcerkou moc líbila a rády se k ní vracíme.

04.11.2017 5 z 5

A ty ses nevrátil… A ty ses nevrátil… Marceline Loridan-Ivens

Tahle tenká knížečka mě fakt dostala. Je to zpověď autorky, která přežila holocaust. Je to bezmezná a otevřená zpověď svému otci, který se bohužel stejně jako většina deportovaných, nevrátil. Každým slovem a každou větou je cítit, jakou bolest a jaký pocit viny, autorka prožívá. Je opravdu velmi smutné, že je člověk touto mašinérií poznamenán tak, že je neschopný začlenit se do normálního života, a že u něj neustále převládá pocit viny, že on přežil a ostatní ne. Po přečtení další a další stránky jsem se propadala do čím dál větší beznaděje a deprese. Takže teď budu docela ráda, když si dám něco lehčího. Knihu musím hodnotit pěti hvězdičkami.

Citace: Také se scházím se Simone. Viděla jsem ji, jak v kavárnách a restauracích strká lžičky do své kabelky, byla ministryní, ve Francii důležitou osobností, ale stále ještě sbírá bezcenné lžičky, aby v Březince nemusela vylizovat polévku. Kdyby tak všichni okolo věděli, do jaké míry je v nás tábor zakořeněn. Všichni ho máme v hlavě, a to až do smrti.

21.02.2018 5 z 5

Nikdy o tom nemluv Nikdy o tom nemluv Kathy O’Beirne

Pro mě to byla asi jedna z nejsilnějších knížek, kterou jsem kdy četla. Bylo opravdu nepředstavitelné, čím vším si musela holčička projít... Děsivý příběh, šílené bezpráví a zoufalství, které se mě při čtení zmocňovalo. Knížka ve mně zanechala tíživý pocit a smutek. O irských prádelnách byl natočený i film (Padlé ženy), který jsem musela zhlédnout. Za mě však byla knížka mnohem působivější.

07.04.2015 5 z 5

Hvězdy nad námi – Vzpomínky dítěte, které přežilo osvětimské peklo Hvězdy nad námi – Vzpomínky dítěte, které přežilo osvětimské peklo Eva Slonim

Knížka plná nedocenitelného svědectví a bolestných vzpomínek očima 13 leté dívky. Vždy po přečtení takových hrůz a takového utrpení, si říkám, jak v těch lidech mohla zbýt ještě nejaká naděje a víra??? Naděje možná, ta je asi v člověku zakořeněna tak nějak společně s pudem sebezáchovy, ale víra? Kniha je psána sice lehčí, čtivější formou, ale o to víc ve vás zůstane tížívý pocit na duši.

04.11.2017 5 z 5

Střípky z ložnic Střípky z ložnic Simona Monyová (p)

Super knížka, velice mě pobavila. Stále žasnu, jak Monyová dokáže naprosto přesně vystihnout mužské a ženské myšlení. :-)

17.07.2015 5 z 5

Deníky z krypty: Poslední dny sedmi parašutistů za heydrichiády Deníky z krypty: Poslední dny sedmi parašutistů za heydrichiády Jana Raila Hlavsová

S nadšením jsem se pouštěla do čtení této knihy a popravdě i s mírnými rozpaky, jakou formou bude kniha pojata. Může se vůbec někomu podařit sepsat osudy sedmi parašutistů a jejich poslední dny úkrytu v kostele sv. Cyrila a Metoděje, se samotným statečným bojem na kůru a v kryptě, aniž by nedošlo k jejich zneuctění? Ano, může! Vždyť takhle to klidně mohlo být. :) Všichni známe jejich osud, ale nikdo nevíme, jaké vedli dialogy a co přesně dělali oněch osudných posledních pár dní. Není nikdo přeživší, kdo by nám to sdělil, ani se nenašel žádný deník, kde by to bylo sepsáno. A právě v této knize se nám to autorka snažila alespoň z části přiblížit. Dle mého, se jí to moc povedlo. :)

30.11.2018 5 z 5