Návrat z pekla

kniha od:

Návrat z pekla https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289268/bmid_navrat-z-pekla-9BP-289268.jpg 4.6 249

Karlu Millerovi, nadějnému studentovi medicíny, převrátí život naruby nejen krásná židovská dívka Marie, ale také nadcházející druhá světová válka. Společně se stará se svým otcem o pekárnu v přízemí pavlačového domu, v němž místní obyvatele terorizují kolaboranti a donašeči. Karel se neskutečně trápí výčitkami, že nedokázal zabránit transportu své ženy a dětí do Terezína. Díky podrazu se dostane do koncentračního tábora, kde se stane osobním kuchařem velitele. Záhy zjišťuje, že se jeho děti a žena v tomto táboře objevily také. Setká se znovu se svou rodinou? Pomstí se za veškerá příkoří, která mu život do cesty přinesl?... celý text

Komentáře (115)

Komentáře 115 Recenze 3

vladka200
vladka200
09.07.2023

Velmi silný příběh,který jsem přečetla na jeden zátah na Mácháči u vody

angelak
angelak
23.01.2023 5 z 5

Hodně smutný příběh ... přečtený jedním dechem


Knihomolka506
Knihomolka506
23.08.2022 5 z 5

"Proč odsuzujeme jiné lidi, za to, že udělali něco hrozného, když neznáme podstatu jejich činů?"
Na začátku jsem si říkala , když má být příběh o válce tak proč zatím čtu o pekařství? A chtěla jsem ji vrátit do knihovny. Udělala jsem dobře, že jsem ji dočetla. Potom jsem pochopila a knihu neodložila...
K příběhu: Nedostudovaný medik se zamiluje do holky od sousedů, vyrůstají a hrají si spolu. Později jak už mnoho z nás tuší přijde něco, co teď už dospělé lidi rozdělí. Válka odděluje rodiny, lže, vymýšlí propagandy a bere dětem kus dětství, které bylo pro několik tisíců z nich strašně krátké.
Zamilovat se do Židovky a mít děti v době války fakt nejde. To nevěděl nikdo. Ani Karel Miller, který se dostal hloupým podrazem do tábora. Na holém dřevě, kde spí s mrtvými a živými vězni si už roky vyčítá něco, co nemohl nijak ovlivnit.
Po osvobození nebude nic lehké. Pro všechny .
Ještě bych chtěla dodat, že autor sepsal tento příběh po vyprávění jeho babičky, se kterou roky žil. A já obdivuju tu paní, která o něčem takovém dokázala po letech mluvit . Děkuji pane Vavříku!

Jana77
Jana77
19.04.2022 5 z 5

Dovolím si nesouhlasit s předchozím hodnocením, i když chápu, že každému se líbí něco jiného, proto je knižní svět tak krásný. Návrat do pekla jsem četla už dvakrát, pro samotný příběh i pro zvuk slov, který ve mě nechává. Naprosto všemu jsem uvěřila, neboť nic není jen náhoda, tyto příběhy se bohužel děly. Za mě vždy plný počet hvězd!

eva3992
eva3992
18.04.2022 3 z 5

Příběh Karla Millera, který se během druhé světové války dostane do koncentračního tábora. Vzpomíná a tím nám vypráví svůj život před válkou, pomalu se dozvídáme, kdo vlastně je a jak se dostal do koncentračního tábora.

Smutný příběh jedné rodiny v nelehké době. Smutný i proto, že se něco podobného skutečně stalo, autor čerpal z vyprávění své babičky. Celý příběh zde vyznívá naivně až pohádkově, v kontrastu jsou tu však některé hrůzy popsány opravdu reálně a drsně.

Ráda bych ke knížce napsala víc, ale už mě napadá pouze kritika. Knížka se mi špatně četla, nemohla jsem se začíst. Někdy mi vadilo přeskakování v čase i ve vypravěčích. Celý příběh se mi jevil málo uvěřitelný a myslím, že si velmi brzy ani nevzpomenu, o čem kniha byla.

Pivka1
Pivka1
04.01.2022 5 z 5

Už po sté se ptám, Bože, kde jsi byl? Četla jsem jedním dechem, ani slzy jsem si už neutírala. Smutné, strašně smutné, dojemné, a přitom úžasné.

ydnac
ydnac
21.11.2021 4 z 5

Další smutná válečná kniha podle skutečnosti.
V příběhu o Karlu Millerovi se dozvídáme, že se zamiloval, stal se otcem, přišel o rodinu, dostal se do koncentračního tábora a přežil...
Četla jsem už několik knih s touto tématikou a ve většině z nich jsem narazila na hlavní hrdiny, kteří ze všech sil pomáhali v koncentračních táborech druhým a hodně lidem zachránili život. V tomto případě se Karel snažil "JEN PŘEŽÍT" a několikrát zmínil, že bude myslet na sebe, ale člověk nikdy nemůže soudit někoho v situaci tak hrůzné, že někdy mohla být i smrt vysvobozením. Každý, kdo musel vytrpět hlad, zimu, nemoci, štěnice a ještě se dívat jak mu zabijí kamaráda před očima, je pro mě obdivuhodným a silným člověkem.

"Nechovej se jako oni. Nenávist a zlo plodí zase jen nenávist a zlo."

i.stefany
i.stefany
08.11.2021 5 z 5

Připadá mi až fascinující, kolik knih s válečnou tématikou jsem již sama přečetla a se mnou i spousta dalších čtenářů. Je to téma, které i přes všechny hrůzy a zvěrstva stále táhne a je dobře, že se dostává do povědomí ohromného množství čtenářů, a i když jde v podstatě pořád o to samé, každý příběh je jiný. Pan Vavřík vypsal velmi čtivý, syrově bolestný příběh poskládaný z vyprávění své babičky... Beznaděj, hrůzy, děsy, zvěrstva a bolest. Zavírám knihu a ptám se: "...A kde byl Bůh"???

Kniholapka
Kniholapka
17.09.2021 5 z 5

Rozhodně kniha, která by neměla upadnout do ztracena. Jak už to tak bývá řadím ji mezi náročnější čtení. Velké plus má ovšem za to, že je to podle skutečného příběhu a o to větší je jeho váha.
Krásně popsané, čtivé ...člověk se neodtrhne.

monča852
monča852
19.01.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, četla se jedním dechem

Hema
Hema
02.01.2021 odpad!

Jo, muzeme si zanadavat, ze je to uz tisickrat opsane tema, ale me to bavilo i tak.

Zuzu1402
Zuzu1402
30.12.2020 5 z 5

Četla jsem několik knih a viděla i spoustu filmu s touto tématikou, ale tento příběh mne opravdu vzal za srdce. Výborně napsané, v některých pasážích jsem ani nedýchala, o to je to děsivější, že to vychází ze skutečného příběhu. Náročné, ale kvalitní čtení.

Poeta.kno
Poeta.kno
30.12.2020 4 z 5

Jednoduše napsané a snadno čitelné. Dá se to přečíst za krátkou chvíli a určitě ta kniha za přečtení stojí.

KatyM.
KatyM.
26.12.2020 5 z 5

Krásný dojemný příběh, přečteno za 2 dny.

rodak
rodak
20.11.2020 5 z 5

Nemusíme nutně číst mezinárodní bestsellery s nálepkou a válečnou tematikou. V tomto případě velmi povedený příběh českého autora o hrůzách války ale i temnotě, nenávisti a propagace komunismu v našich lidech. Napsáno jednoduše, srozumitelně, pravdivě a smutně. Jak jinak z tohoto období. Od autora jsem přečetl i další jeho dvě knihy z úplně jiného soudku a jsem zvědav na další jeho tvorbu.

Bibi23
Bibi23
22.08.2020 5 z 5

Ač velmi smutné téma, tak se čte rychle, neboť je psaná poutavě, jemně a přitom realisticky. Rozhodně stojí za přečtení.

pydla
pydla
14.06.2020 4 z 5

Napínavý, dobře napsaný a dojímavý příběh. Chybí hlubší propracování, ale příběhu to nijak neškodí. Do hlavního hrdiny se snadno vcítíte, děj s ním prožíváte. Za přečtení rozhodně stojí. Doporučuji.

Katka2382
Katka2382
26.05.2020 3 z 5

Jako jo,nebylo to špatný.Byl to napínavý a docela čtivý příběh,ale no ty dialogy mi občas přišli takový nepřirozený.Hlavně vyjadřování malého Karlíka,ale možná je to jen můj pocit.

ladyka
ladyka
24.05.2020 5 z 5

Knížku jsem si vybrala do ČV a musím přiznat, že ty dvě tři předchozí knihy na téma holocaustu, do kterých jsem se pustila, jsem zas brzy odložila. Nějak mě totiž nezaujaly. To o této knize naštěstí neplatilo, přečetla jsem ji na jeden zátah. Snad je to českým autorem, snad i tím, že působila naprosto živě a plasticky, bez zbytečných popisů a okolků. Velmi mě zasáhla...Co dodat k té strašné době a hrůzám, jimiž si mnozí museli projít během války a vlastně i po únorovém puči? Kniha mluví sama, má přesah i do poválečné doby a tudíž přidanou hodnotu. Trochu mi připomínala Ztracenou manželku, jen nemá poetický nádech. Autorovi děkuji za to, že našel sílu zpracovat toto bolestné rodinné svědectví. Rozhodně doporučuji a děkuji mé oblíbenkyni miretti za tip!

Pavouček2
Pavouček2
04.05.2020 4 z 5

Četlo se svižně, jen to mohlo být víc podrobnější, aby se do toho mohlo víc vžít.

TaLu
TaLu
21.02.2020 4 z 5

Hodnotím autora za odvahu zpracovat příběh podle vyprávění babičky, která ho vychovala. Je dobře, že nedávné dějiny Evropy i naší republiky stále někdo "oprašuje" nebo "vytahuje ze stínu zpět na světlo" , protože nebezpečí totalitních a diktátorských režimů čelí svět neustále. Lidé toužící po svobodě, bojují a umírají, aby svobodně mohly žít i jejich děti. Příběh se odehrává v dlouhém časovém úseku, vykresluje tragické okamžiky rodiny za druhé světové války i po ní. Myslím, že mladším čtenářům by tato kniha mohla zprostředkovat domu, kterou oni, Bohu díky, prožívat nemuseli. Když si připomenu jak zastaralé jsou doporučené knihy k maturitám ( velmi podobné seznamy, které byly již v době mého studia!), mohla by právě tato kniha, nebo knihy paní Mornštajnové zapůsobit mnohem lépe !

Dandy1
Dandy1
14.01.2020 5 z 5

Jedna z mála knih, kde příběh nekončí s koncem války.

Šánka
Šánka
06.01.2020 5 z 5

Tohle běžně nedělám, vlastně vůbec. Ale po přečtení posledního komentáře od uživatelky Re@ding_9-wine mám potřebu něco říct, tak to řeknu :-).
Kniha pana Vavříka Návrat z pekla je podle mne jednou z velmi kvalitně napsaných knih na toto tak bolestné a tragické období našich dějin, jak stylem psaní, tak obsahově. Rozhodně se nepovažuji za znalce této tématiky, nezabývám se jí, ale pár knih s tímto tématem jsem již přečetla a jistě ještě přečtu.
Také si nemyslím, že zdejší čtenáři tím, že si tuto knihu přečetli a ohodnotili velmi vysoko, jsou nenároční a neznalí čtenáři....

Re@ding_9-wine
Re@ding_9-wine
06.01.2020 1 z 5

Další z případů, kdy ani čtenářsky přitažlivé téma nestačí. Pro ty z Vás, kteří se literaturou s tematikou šoa zabýváte, stačí napsat jediné: špatně napsaný "soft" příběh z války. Téma nijak originální, nijak hluboké. Jak napsala evask - dialogy strojené, nepřirozené, jazyk neodpovídající. Pro náročnější čtenáře nedoporučuji.
Jen pro pořádek – bavím se o literárních kvalitách ve fikčním světě, nijak tím neznehodnocuji autorův reálný příběh, respektive reálné vyprávění, které si vyslechl. Téma je to velmi důležité a je třeba si ho připomínat. Jen touhle cestou mě to neoslovilo.

richardgregl1
richardgregl1
05.01.2020 5 z 5

Kniha je napsána velmi dobře, líbí se mi jak po stránce obsahu, stejně tak i po stránce jazyka. Autora velmi chválím za to, že se novým způsobem snaží téma holocaustu přiblížit i dnešním mladým lidem. Děkuji za tuto knížku a rád si přečtu i další díla tohoto autora.

Re@ding_9-wine
Re@ding_9-wine
05.01.2020 1 z 5

Další z případů, kdy ani čtenářsky přitažlivé téma nestačí. Pro ty z Vás, kteří se literaturou s tematikou šoa zabýváte, stačí napsat jediné: špatně napsaný "soft" příběh z války. Téma nijak originální, nijak hluboké. Jak napsala evask - dialogy strojené, nepřirozené, jazyk neodpovídající. Pro náročnější čtenáře nedoporučuji.

evask
evask
03.12.2019 2 z 5

Po literární stránce se mně knížka nelíbila. Dialogy často jakoby strojené, nepřirozené, obraty, jako “ užíval jsem si to” nebo “já to zatím neřeším”, se ve čtyřicátých letech nepoužívaly. Mám dojem, že autor hřeší na pro čtenáře přitažlivé téma.

pocketka
pocketka
02.12.2019 4 z 5

Krásně napsaná kniha, je v ní moc hezká čeština. Dvakrát jsem ji musela odložit, jak jsem byla znechucena zvěrstvy, které tam byly popsány - ale to je vlastně důvod, proč takové knihy čtu. Určitě sáhnu po další knize od autora.

Karel67
Karel67
19.11.2019 5 z 5

Souhlasím s předchozím komentářem, že jazyk knihy je nádherný. Nerozumím však až tolik tomu, že si snad autor se čtenářem "zahrává"... Neřekl bych, že je tlačeno na negativní emoce. Ty se u tohoto tématu u normálního člověka dostavují jaksi automaticky. Naopak, finální scéna zobrazující možnost v tu chvíli beztrestné pomsty, která nakonec vyústí v její odmítnutí je spouštěčem obrovské katarze a sebereflexe každého z nás. Vždyť každému z nás někdy někdo ublížil a každý z nás někdy ublížil někomu jinému - i když třeba ne vědomě a ne tak moc... Knihu bych zařadil mezi doporučenou četbu pro mládež. Takto se učí dějiny - ne pouze jmény, čísly a letopočty. Klobouk dolů, pane Vavříku.

DominaCZ
DominaCZ
19.11.2019 3 z 5

JAKOUSI ZÁHADOU se opakovaně stalo, že se můj komentář odsud dostal do diskuze a poté zmizel i z ní.
Ve svém komentáři jsem zde se třemi hvězdami psala, že to nebylo špatný, ale že to v mnohém válečné motivy logicky opakuje.
Možná to autora urazilo, proto se to objevilo v diskuzi a pak ani v ní ne, ale já si za tím postojem stojím a proto bych byla ráda, kdyby ten názor byl tady.