Návrat z pekla

Karlu Millerovi, nadějnému studentovi medicíny, převrátí život naruby nejen krásná židovská dívka Marie, ale také nadcházející druhá světová válka. Společně se stará se svým otcem o pekárnu v přízemí pavlačového domu, v němž místní obyvatele terorizují kolaboranti a donašeči. Karel se neskutečně trápí výčitkami, že nedokázal zabránit transportu své ženy a dětí do Terezína. Díky podrazu se dostane do koncentračního tábora, kde se stane osobním kuchařem velitele. Záhy zjišťuje, že se jeho děti a žena v tomto táboře objevily také. Setká se znovu se svou rodinou? Pomstí se za veškerá příkoří, která mu život do cesty přinesl?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/289268/navrat-z-pekla-9BP-289268.jpg 4.6207
Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Brána

Kniha Návrat z pekla

Katka2382

Jako jo,nebylo to špatný.Byl to napínavý a docela čtivý příběh,ale no ty dialogy mi občas přišli takový nepřirozený.Hlavně vyjadřování malého Karlíka,ale možná je to jen můj pocit.

ladyka

Knížku jsem si vybrala do ČV a musím přiznat, že ty dvě tři předchozí knihy na téma holocaustu, do kterých jsem se pustila, jsem zas brzy odložila. Nějak mě totiž nezaujaly. To o této knize naštěstí neplatilo, přečetla jsem ji na jeden zátah. Snad je to českým autorem, snad i tím, že působila naprosto živě a plasticky, bez zbytečných popisů a okolků. Velmi mě zasáhla...Co dodat k té strašné době a hrůzám, jimiž si mnozí museli projít během války a vlastně i po únorovém puči? Kniha mluví sama, má přesah i do poválečné doby a tudíž přidanou hodnotu. Trochu mi připomínala Ztracenou manželku, jen nemá poetický nádech. Autorovi děkuji za to, že našel sílu zpracovat toto bolestné rodinné svědectví. Rozhodně doporučuji a děkuji mé oblíbenkyni miretti za tip!

Pavouček2

Četlo se svižně, jen to mohlo být víc podrobnější, aby se do toho mohlo víc vžít.

TaLu

Hodnotím autora za odvahu zpracovat příběh podle vyprávění babičky, která ho vychovala. Je dobře, že nedávné dějiny Evropy i naší republiky stále někdo "oprašuje" nebo "vytahuje ze stínu zpět na světlo" , protože nebezpečí totalitních a diktátorských režimů čelí svět neustále. Lidé toužící po svobodě, bojují a umírají, aby svobodně mohly žít i jejich děti. Příběh se odehrává v dlouhém časovém úseku, vykresluje tragické okamžiky rodiny za druhé světové války i po ní. Myslím, že mladším čtenářům by tato kniha mohla zprostředkovat domu, kterou oni, Bohu díky, prožívat nemuseli. Když si připomenu jak zastaralé jsou doporučené knihy k maturitám ( velmi podobné seznamy, které byly již v době mého studia!), mohla by právě tato kniha, nebo knihy paní Mornštajnové zapůsobit mnohem lépe !

Dandy1

Jedna z mála knih, kde příběh nekončí s koncem války.

Šánka

Tohle běžně nedělám, vlastně vůbec. Ale po přečtení posledního komentáře od uživatelky Re@ding_9-wine mám potřebu něco říct, tak to řeknu :-).
Kniha pana Vavříka Návrat z pekla je podle mne jednou z velmi kvalitně napsaných knih na toto tak bolestné a tragické období našich dějin, jak stylem psaní, tak obsahově. Rozhodně se nepovažuji za znalce této tematiky, nezabývám se jí, ale pár knih s tímto tématem jsem již přečetla a jistě ještě přečtu.
Také si nemyslím, že zdejší čtenáři tím, že si tuto knihu přečetli a ohodnotili velmi vysoko, jsou nenároční a neznalí čtenáři....

Re@ding_9-wine

Další z případů, kdy ani čtenářsky přitažlivé téma nestačí. Pro ty z Vás, kteří se literaturou s tematikou šoa zabýváte, stačí napsat jediné: špatně napsaný "soft" příběh z války. Téma nijak originální, nijak hluboké. Jak napsala evask - dialogy strojené, nepřirozené, jazyk neodpovídající. Pro náročnější čtenáře nedoporučuji.
Jen pro pořádek – bavím se o literárních kvalitách ve fikčním světě, nijak tím neznehodnocuji autorův reálný příběh, respektive reálné vyprávění, které si vyslechl. Téma je to velmi důležité a je třeba si ho připomínat. Jen touhle cestou mě to neoslovilo.

richardgregl1

Kniha je napsána velmi dobře, líbí se mi jak po stránce obsahu, stejně tak i po stránce jazyka. Autora velmi chválím za to, že se novým způsobem snaží téma holocaustu přiblížit i dnešním mladým lidem. Děkuji za tuto knížku a rád si přečtu i další díla tohoto autora.

Strážce boleslavského mystéria
Strážce boleslavského mystéria