Návrat z pekla

Karlu Millerovi, nadějnému studentovi medicíny, převrátí život naruby nejen krásná židovská dívka Marie, ale také nadcházející druhá světová válka. Společně se stará se svým otcem o pekárnu v přízemí pavlačového domu, v němž místní obyvatele terorizují kolaboranti a donašeči. Karel se neskutečně trápí výčitkami, že nedokázal zabránit transportu své ženy a dětí do Terezína. Díky podrazu se dostane do koncentračního tábora, kde se stane osobním kuchařem velitele. Záhy zjišťuje, že se jeho děti a žena v tomto táboře objevily také. Setká se znovu se svou rodinou? Pomstí se za veškerá příkoří, která mu život do cesty přinesl?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/289268/navrat-z-pekla-9BP-289268.jpg 4.6136

původní název rukopisu: Bůh není (2016)

Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Brána

Jane100

Silný příběh. Přečteto jedním dechem.

Anonymka1

Tak tohle bylo něco! Myslím, že slovy nejde snad ani popsat, jak moc je tahle kniha úžasná. Přečetla jsem si ji na doporučení mojí mamky a zároveň jsem ji použila jako knihu k povinné četbě na téma historie. Myslím, že tuhle knihu by si měl přečíst povinně každý. Knihu jsem přečetla za týden. Bylo to strašně rychlé čtení, ale ovšem musela jsem si dávat přestávky, abych rozdýchala to, jak hnusně se k sobě lidi dokážou chovat. Nejhorší bylo číst pasáže o smrti dětí, to mi až málem ukápla slzička. Z knihy jsem cítila tak strašnou bezmoc, strach a nenávist, že se mi tahle kniha vryla hodně hluboko do paměti.
Jak jsem již zmiňovala, tuhle knihu bych donutila k přečtení svým vrstevníkům, aby si uvědomili, že jejich ,,problémy" nesahají ani po kotníky těm, které měl Karel. A nejen to, měli by si taky uvědomit, co všechno se v té době vůbec dělo. A celou historii vědět. Jsem ráda, že se děj odehrával na našem území, hodně mi to pomohlo i do dějepisu, protože tam jsou krásně všechny důležité historické zvraty vysvětleny. Jsem ráda, že autor knihu neukončil hned po válce, jako je to skoro ve všech válečných knihách, ale že dál pokračoval a obohacoval mé znalosti o události, které se děly i po válce.Takže nemohu hodnotit jinak než 5 hvězdičkami.
Dále bych chtěla podotknout, že kdybych nevěděla, že tuto knihu napsal český spisovatel, tipovala bych to na celosvětový bestseller.
Klobouk dolů před Panem Vavříkem!

zdenap

Kniha se mi moc líbila, děkuji za ni. Když si uvědomím, co lidé za války zažili, žijeme dnes v nádherné době.

jan1919

Děkuji za příběh. Uchvátil mě, četlo se to prostě úplně samo

Analady

Z období 2. sv. války jsem četla hodně knih. Pokaždé jsem spolu hrdiny prožívala jejich nelehký život od začátku do konce. U této knihy to bylo jiné. Něco mi na ní nesedlo. Nějak mi chyběla větší hloubka. Nevím, těžko se to popisuje. Škoda, na knihu jsem se těšila.

Hell_Rihova

Další z několika silných příběhů o tom, co si museli lidé za války vytrpět. Kolik toho ztratili, rodinu, děti, majetek, přirozenost a přesvědčení o tom, že lidé na sebe přeci nemůžou být tak krutí. Nikdo z nás, kdo něco podobného nezažil si neumí představit jaká krutá doba to byla. Přestože tento příběh je smyšlený zároveň vypovídá příběhy několika milionů jiných lidí, kteří od sebe byli odloučeni a spousta z nich se z pekla koncentračních táborů nevrátila. Hlavní hrdina kvůli lásce k židovské ženě přijde o všechno, sám skončí v jednom z táborů a jediné, co mu zbývá je boj o holý život, vzpomínky na rodinu a víra, aby je aspoň jednou ještě mohl vidět. Z příběhu mě mrazilo, jako z každé knihu na toto téma. Zanechá to ve mě vždycky spoustu otázek. A ta hlavní je, proč se to dělo, muselo se to dít?

Jirinamac

Není to knížka faktů, ale je to sepsání více příběhu, které se mohly stát. Mám ráda příběhy, které jsou opravdu prožité a tady není znát, že je autor neprožil.

jarin58

Silný příběh,absolutně si nedokážu představit jaké to musí být opustit své děti.Takové knihy by lidé měli dnes více číst.Musím se přiznat,že na konci jsem měl slzy v očích.

veronie

Knih s tématem 2. světové války jsem četla několik. Ale zatím žádnou, která by ukázala život v komunistickém režimu. Tato doba mě minula a až v poslední době zjišťuji, že ač se prstem ukazuje pouze na němce, i komunisté zničili nespočet životů a rodin. Příběh, který je v této knize, je velmi silný a určitě stojí za přečtení.

nycol

Velmi silny pribeh.

Azmodan

Velmi silný lidský příběh. Autorovi se daří vtáhnout čtenáře do děje a donutit ho vcítit se do pocitů hlavního hrdiny. Nejednou pak zacuká koutek oka i tak otrlému muži jako jsem já. Popis pekla koncentráku, kde krutost je limitována jen lidskou představivostí střídají vzpomínky na běžný život a člověk tak má možnost vnořit se do postavi Karla Millera a prožít s ním nejstrašnější údobí lidských dějin, kdy cena lidského života byla na úrovni ceny života zvířecího.
Jedná se o uvěřitelný příběh netrpící nemocí vlasteneckého balastu nebo prvoplánovitého hraní na city a emoce čímž si mě tato kniha také získala.
Kniha je jednou z toho nejlepšího, co jsem kdy četl.

TynkaMiky
21.12.2017

Četla jsem a viděla spoustu knih a filmů o nechutnostech 2. světové války, ale tato kniha mě zasáhla asi nejvíce. Mrazí mě a mám slzy v očích, rozhodně doporučuji všem, které 2. světová válka zajímá.

intelektuálka
11.11.2017

Další vyprávění z období 2. světové války. Roztrhané rodiny, koncentrační tábory, zničení důstojnosti člověka. Hrdinovi se podaří přežít, ale co jej čeká? Nástup komunismu, znárodnění a emigrace. To je hodně na jeden lidský život.
Ale závěr vyznívá optimisticky a jeho rod bude mít pokračování.

Mindy
08.10.2017

Kniha,ze které mrazí. Dala jsem ji přečíst i dceři, aby měla představu,co se během války dělo, nějak se na to pozapomíná.

Helik01
15.09.2017

Tato kniha mě vtáhla hned od první stranky do děje a to se stává jen mimořádně. Člověka nutí zamyslet se nad svým životem. Každopádně si nedokážu představit, jak moc těžké bylo opustit vlastní děti. Neuvěřitelně silný příběh o něčem tak skutečném, až z toho mrazí...
Za mě je to moc povedené dílo, doporučuji.

helča5
02.09.2017

Mám ráda knihy z války i knihy týkající se židovského obyvatelstva.Vavříkova kniha ukazuje velice trpký život v koncentračním táboře i po válce.Jeho hlavní postava ztratí mnoho blízkých,ale nakonec se setkává s milovanýmn synem a vše si vysvětlí.Dobře se četla,moc se mi líbila.

orinka3
01.09.2017

Snaha poctivě sepsat vzpomínky i pocity. Kniha je čtivá. Jenže....nic nového pod sluncem, naopak. Jako bych v postavě domovnice uviděla paní Kloudovou, po okupaci tedy frau "Klaudy", z Kamenného řádu. Stejná mrcha, stejné podrazy. Pavlače...Byl jednou jeden dům. Záchod na konci chodby tam hraje roli též. Nevím, jestli si autor uvědomil, že všechno už tu bylo! Vlak dětství a naděje - tam byl přece pekař taky! Jenže ten do těsta neplival, ale do housek cpal šváby. Já pana spisovatele neobviňuji, že vykrádá. Prostě je to kniha pro ty, co předtím nic nečetli a neviděli.

Urbana
20.08.2017

Čtivě napsaný, silně emoční příběh, krásná i když smutná kniha.

LuckaH2
16.08.2017

Jednou za cas mam potrebu si takovou knihu precist, abych si vazila doby, ve ktere zijeme (i kdyz se to muze zmenit...). Je strasne, co se delo. A autor to podava uveritelne i s pribehem jeho rodiny, a pritom ne nejak obsirnymi popisy jen treba zivota v koncetr.tabore. Za me precteno jednim dechem za jeden dech, porad jsem chtela cist dal

Nestorkea
02.08.2017

Smutná kniha, chytla mě za srdce. Splnila přesně, co jsem očekávala-nejedná se o faktografickou knihu, takže se liší od knih psaných lidmi, kteří tyto hrůzy opravdu prožili, je více popularistická. Možná díky tomuto podání osloví více čtenářů. Trochu mi připomíná Osvětimskou knihovnici.

Lucie Luu
21.07.2017

Knížku jsem četla u vody ve 40st a přesto jsem měla metr husí kůži. Kniha je naprosto skvělá. Přečetla jsem za 4 hodiny jedním dechem a nemohla přestat, protože jsem doufala, že v tom strašném příběhu přece musí najít hrdina kousek toho štěstí. Rozhodně doporučuji přečíst.

Kala97
11.07.2017

Vynikající, jeden z mála románů o druhé světové válce, kde je pojata psychologii postav do hloubky a každý je schopen postavy pochopit.

michaela7087
21.06.2017

Nádherná knížka, i když je strašně smutná.

Gretka66
10.06.2017

O holocaustu,koncentračních táborech a útrapách druhé světové války bylo napsáno mnoho knih.Knih,které byly v popisu krutostí ,nelidského zacházení a toho,co se v této době dělo podstatně otevřenější a tvrdší. Přesto mě tato kniha oslovila a při jejím čtení mi několikrát vstoupily slzy do očí,protože mi připomněla vyprávění mého dědy,který koncentračním táborem prošel a přežil.(také tahal těžké kameny,..atd.,)Děda o tom ,co tam zažil, vyprávěl jen jednou.Takové vyprávění se nezapomíná.To se do paměti vryje,ať člověk chce nebo nechce.
Oceňuji,že i současný spisovatel napíše knihu zabývající se touhle těžkou dobou a přestože to ,,zažil" jen z vyprávění,tak se toho zhostil velmi dobře a se ctí.

Aaloha
07.06.2017

Knížka je čtivá, vtáhne do děje. Moc hezká a zároveň plná hrůzy a utrpení.

KaajaS
01.06.2017

jedním dechem

alabra
30.05.2017

Po celou dobu četby knihy jsem si myslela, že je autobiografická. Silné detailní osobní prožitky, mírný sentiment staršího autora. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistila skutečný vztah autora k látce. po této stránce není co vytknout. Snad jen obsahově - hlavní hrdina prožil všechna možná utrpení, je toho až příliš. Stále jsem měla pocit, že zůstává mírně nad věcí, jako by ho to vše jen míjelo. Přesto je to silná kniha.

Jana77
24.03.2017

Pro mě strašně silná knížka. Masochisticky po knihách o holocaustu sáhnu a pak stejně trpím.

Jája92
24.02.2017

Je velmi těžké číst takovou knihu, na jednu stranu je napsaná naprosto úžasně, ale když si uvědomím, že to není jen fantazie, ale že se to skutečně dělo, je mi do pláče. Jak se něco takového mohlo stát ? Kolik životů bylo zmařeno ...

zeja
20.02.2017

Knížka se četla dobře, určitě doporučuji.

koncentrační tábory holokaust protektorát Čechy a Morava židovské děti

Jan Vavřík