Palorizek85 Palorizek85 komentáře u knih

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Perfektní - čím více čtu, tím více se mi to líbí. Rozhodně lepší než seriál, který tu knížní předlohu poměrně dost zneužil - napadá mě i jiné, ostřejší slovo, ale buďme civilizovaní :). V knize do sebe vše lépe zapadá a zejména poslední část dává smysluplný happy ending. Už se těším na další díl.

09.04.2022 5 z 5

Zotročená - V pasti obchodníků s bílým masem Zotročená - V pasti obchodníků s bílým masem Sarah Forsyth

Nevím co napsat. To co se v knize dočtete, snad ani vědět nechcete. Je otřesné, že v dnešní západní kultuře pořád existuje taková věc jako prostituce a to jak dobrovolná (což věřím, že je ta velmi velmi malá část), tak i ta nucená spolu s obchodem s lidmi. Při čtení této knihy jsem se styděl, že jsem mužem...ne, že bych měl krizi identity, jak je dnes moderní, to vůbec ne...spíše jsem se styděl, že jsem příslušníkem pohlaví, které dokáže působit přímo či nepřímo takové utrpení. Přišerné jsou i ty tresty, které za to padají...je to směšné...osobně bych raději viděl jako trest malou gilotinu o průměru 5 cm...myslím, že jako odstrašení by to mělo lepší efekt.

29.03.2022 5 z 5

Čtivé, svižné a zábavné. Není to sice klasická "kingovka", ale na zábavný víkend to stačí.

27.03.2022 4 z 5

Ministerstvo nejvyššího štěstí Ministerstvo nejvyššího štěstí Arundhati Roy

Musím se přiznat. Je to první kniha, kterou jsem nedočetl...skončil jsem na straně 210 a knihu jsem dal pryč. Asi bych i pochopil snahu vykreslit indickou kulturu, která je směsící nádhery a hrůzy v jednom, ale přijde mi, že kromě naprosto matoucího způsobu vyprávění autorky (nebo překladu??? kdo ví...) se v ní ztrácíte a po chvíli si chcete vystřelit mozek, protože nechápete jak jste se z bodu A dostali do B a pak přijdete na to, že to šlo přes C a někdy D a někdy, když už jste se začínali chytat, tak se přistihnete, že celou dobu profanované B je vlastně A a nikam jste se nedostali...tuto knihu bych doporučil s čistým svědomým jen velmi otužilým masochystickým čtenářům.

22.03.2022 odpad!

Přízrak minulosti Přízrak minulosti Timothy Zahn

Klasika. Prostě skvělá knížka od Timothy Zahna. Jsem moc rád, že udělali dotisk a díky tomu jsme se k tomu dílu konečně dostal. Pokud máte dotaz, jak by mělo správné SW vypadat, tak je to přesně takhle. Nová Republika bojující s pozůstatky Impéria, překvapivé zvraty, silná zápletka, obestření tajemnem. Kéž by se Disney někdy rozhodl zfilmovat nyní bohužel jen "legends" knížky a upustil od těch slátanin, co teď vytahují.

02.03.2022 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Obsah knihy je výborný. Popis pocitů a nesravedlnosti z vystěhování německé menšiny po 2.sv. válce je výstižný a pravděpodobně i celkem přesný. I dnes, po 75 letech jdou na Brně vidět důsledky komunistického režimu (Zábrdovice by mohly povídat). Jediné co bych knize vyčetl je místy nudnější styl a poněkud nepřehledné rozvržení, kdo kdy zrovna vypráví.

10.02.2022 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Kniha je super, co dodat, fantasy jak má být. Oproti současnému seriálu je Geralt o něco více člověkem, což mu neubírá na kouzle. Více se to podobá polské verzi Zaklínače (a žel také mnohem lepší).

13.01.2022 5 z 5

Prodaná nevinnost Prodaná nevinnost Somaly Mam

Kniha zpracovává zajímavé téma - zneužívání dětí a hlavně žen pod dohledem veřejné správy v Kambodži. Je vidět, že tamní prostředí je ještě hrůzostrašnější, než si kdo představuje. Nicméně je to napsáno poměrně chaoticky, nelineárně a vzhledem k tomu, co jsem si o autorce dohledal i z jiných zdrojů nemusí být vše pravdivé, což, alespoň za mě, snižuje hodnotu knihy. I tak ale věřím, že podobná zvěrstva se dějí i nadále a ti, kteří by to mohli ovnlivnit, i nadále jen "mluví" o tom, jak to zlepšit.

05.01.2022 3 z 5

Tajemný rytíř Tajemný rytíř George R. R. Martin

Hezký komiks jak po stránce ilustrací tak i příběhu. Bohužel na můj vkus trochu krátký.

28.12.2021 4 z 5

Mormonka Mormonka Carolyn Jessop

Kniha super, příběh je to ale strašidelný. Náboženský fanatismus se vším všudy propojený s kultem člověka. A nejhorší je to vymývání mozku spojené s tvrdým dopadem na ženy a děti. Navíc za dohledu autorit, které mají často svázané (nebo neochotné) ruce.

26.12.2021 5 z 5

Tolkienovi hrdinové Tolkienovi hrdinové David Day

Řekl bych, že tato kniha se nedá hodnotit pouze z pohledu literárního, ale i uměleckého, protože ilustrace jsou prostě nádherné. Na druhou stranu jsem ale od knihy čekal o trochu více a občasné překlepy textu (např. na straně 12) spolu s autorovou naprostou fascinací hledat Tolkienovi předobrazy naprosto ve všem, mi trochu kazili dojem. Hodnitil bych to asi jako - ilustrace 95%, text 70%.

19.12.2021 4 z 5

Přečetl jsem knihu jedním dechem a není lehké jí řádně ohodnotit. Na jedné straně jsem rád, že se autorka odhodlala a odkryla tak citlivé téma. Na druhé straně mi ale běhal mráz po zádech z toho, co se (pravděpodobně) stále děje a na co jsou veřejné orgány krátké. Je to smutné, ale mám obavu, že pokud se nezmění sama podstata člověka a jeho smýšlení, tak se tento problém nevyřeší. Sexualita je dneska "top" tématem všeho a tohle je ta stinná stránka rozpadu společnosti, kde na to doplácí ti nejslabší a nejvykořisťovatelnější. Zároveň mě to ale jen utvrdilo v tom, nikdy neignorovat varovné signály z okolí, protože byť za její osud byli primárně odpovědni ti, kteří ji zneužívali, okolí muselo projevit velkou dávku apatie... a řekl bych záměrné apatie, aby si nevšimli týrání a zneužívání. Úplně jiným problémem je, že ještě v dnešní době neustále tolerujeme "vykřičené" domy, byť jsou zákony o kuplířství poměrně přísné. Ale jak říkam, na změnu by byla potřeba změna lidského charakteru a ten se spíše poslední dobou mění k horšímu.

14.12.2021 5 z 5

McCoy: Odkud přicházejí stíny McCoy: Odkud přicházejí stíny David R. George III

Tato kniha mě zavedla vzpomínkami zpátky k tomu, čím by Star Trek měl být. Vesmírným eposem s příchutí sci-fi, romantiky a závažných životních rozhodnutí. Všem skalním fanouškům mohu doporučit - je to jako jíst výborné jídlo o několika chodech a přesto neodejít s pocitem přecpání. Perfektní vyvážený román.

13.12.2021 5 z 5

Přežila jsem Přežila jsem Immaculée Ilibagiza

Velmi dojímavá a emocionálně silná kniha o tom, že hluboká víra a velká láska dokáží překonat i ty nesjtrastilplnějí a nehroznější události, se kterými se člověk může potkat. Když jsem četl knihy o holocaustu, říkal jsem si: "Ok, to bylo před cca 80 lety a snad jsme jako lidi už někde jinde." Tato kniha mě silně vyvedla z omylu a i když jsem věděl o těchto událostech, přožít to očima někoho, kdo to zvládl, je úplně jiná úroveň. A je velmi smutné uvědomění si, že v nás lidech je jakási nepopsatelná zloba, zášť a naskytne-li se příležitost i animálnost a krutost.

27.11.2021 5 z 5

Krásné dny mého mládí Krásné dny mého mládí Ana Novac

Kniha na mě příliš nezapůsobila. Četl jsem více knih z tohoto období, včetně několika příběhů z koncentračních táborů, ale tento mě neoslovil. Přičítám to tomu, že vyprávění je často protkáno květnatými popisy a to mě prostě k tomu tématu nesedí - chvílemi mi to přišlo až neautentické. Na druhé straně chápu, že způsob tohoto vyprávění také mohl být pro autorku cestou jak uniknout před tou krutostí. Z věcí, které tam popisuje jde mráz po zádech a jsem přesvědčen, že díky dnešní rozmazlené době, bychom to již nebyli schopni přežít.

20.11.2021 3 z 5

Star Wars: Lando - Roztříštěné Impérium Star Wars: Lando - Roztříštěné Impérium Greg Rucka

Celkem 3 příběhy - první byť má výborný námět a provedení také újde, mám jednu výtku...ale radši to tu rozebírat nebudu. Druhý mi příjde nejslabší z celé série, kdy se z hlavní hrdinky dělá "Superman" a ze všech ostatních naprostí idioti bez kousku rozumu. Ale třetí...ten to pro mě vynahradil a už jen kvůli němu tomu to mohu doporučit...takže bych to asi hodnotil 4/5, 3/5 a 5/5 v tomto pořadí.

16.11.2021 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

(SPOILER) Příběhy, ze kterých opravdu běhá mráz po zádech. Rozum zůstává stát nad tím, čeho je vyhrocený socialismus spolu s kultem osobnosti schopen. Kam se na to hrabe doba komunismu u nás. Když jsem si tu knihu dočetl, tak jsem si jen o to více uvědomil, jak je Evropa nehorázně bohatá a jaké mám štěstí, že jsem se narodil zde.

15.11.2021 5 z 5

Star Trek Star Trek Alan Dean Foster

Kniha je tak na 95% shodná s filmem a těch 5%, které ve filmu nebyly nebo byly jinak lze myslím filmu odpustit. Každopádně si myslím, že pro každého fanouška univerza ST je to povinnost si to přečíst :)

14.11.2021

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Silný a smutný příběh. Vždy když čtu příběhy lidí z koncentračních táborů, nebo lidí z míst, kde je pořád válka, říkám si, jak je ta lidská rasa barbarská. Na jedné straně jsme schopni lásky, pozornosti a obětavosti a na straně druhé jsme schopni nesmírné bolesti, zvrácenosti a co je podle mě nejhorší, bezostyšné apatie k bolesti druhých. I to se ukázalo u všech těch sousedů, známých, spoluvěznů, kteří místo pomoci udávali a pro zachování vlastního "pohodlí" (protože často šlo i o pohodlí a ne život) byli schopni zradit druhé. Když se pak podívám na dnešní dobu, kdy se veřejně hádáme o naprosté "hlouposti", říkám si, co si asi musí myslet lidé, kteří si prošli tím peklem. Bůh pomáhej generaci, která zapomněla na hrůzy války a která se o nich ani nevzdělává.

09.11.2021 5 z 5

Thrawn: Velezrada Thrawn: Velezrada Timothy Zahn

Výborný závěr celé trilogie. Thrawnova mysl jede opět na plné obrátky a na konci se musím ptát, co by asi Rebelové dokázali, kdyby se jim podařilo přesvědčit Thrawna, aby se k nim přidal...

17.09.2021 5 z 5