Palorizek85 Palorizek85 komentáře u knih

Star Wars: Moře v plamenech - Pevnost Vader Star Wars: Moře v plamenech - Pevnost Vader Chuck Wendig

Mnohem lepší než válka na Sho-Torunu. I když stále nemusím inkvizitory, bylo to hezky zpracováno a bylo to takové "starwarsavské".

04.08.2022 5 z 5

Poslední dívka Poslední dívka Nádija Murád

Fantastická kniha o otřesném tématu. Jen těžko si dokážu představit, že by se mi život změnil tak, jako hlavní protagonistce a jejímu městu. Vše v co celý život doufala se rozpadlo do prachu ISIS a jejich barbarským zvykům. Tleskám autorce za to, že se dokázala z tak prekérní situace dostat a ještě tento příběh vykreslit.

03.08.2022 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Pěkný popis sporu jihu ze severem. Klasické putovní dobrodružství Geralta a jeho kompanie. Příjemně mě potěšilo potkání s Regisem. Zápletka, zvraty - vše ok, jen na můj vkus místy trochu rozvláčnější.

23.07.2022 4 z 5

Přežila jsem čínský gulag Přežila jsem čínský gulag Gülbahar Haitiwaji

Občas zapomínám, jak je Čína silně totalitární země. Asi jsme si už tak nějak zvykli na to, že je komunistická s vyhroceným kultem osobnosti. Tato kniha mě ale jen utvrzuje v tom, že nemá daleko k Rusku a že obě země by si mohli podat ruce s ohledem na uznávání lidských práv. Žel díky ekonomické síle Číny ji nikdo přes prsty pořádně nepraští. Chudáci ti, kteří nezapadají do kolonky "řádný občan".

17.07.2022 5 z 5

Slovenské povesti Slovenské povesti Jozef Cíger Hronský

Hezké slovenské pověsti uspořádané chronologicky.

07.07.2022 4 z 5

Poslední akt lásky Poslední akt lásky Cathy Rentzenbrink

Smutný emotivní příběh o jednom z nejtěžších rozhodnutí, které je někdy potřeba udělat. Kniha ukazuje příběh z pohledu těch, kteří se o někoho musí starat a dobře vystihuje "démony" se kterými se lidé okolo musí potýkat.

02.07.2022 4 z 5

Star Wars: Válka na Shu-Torunu / Konec her Star Wars: Válka na Shu-Torunu / Konec her Kieron Gillen

Tak zrovna tento komiks na mě moc nezapůsobil. Příběhy mi přišly trochu chabé a i na star wars universum přitažené za vlasy. Prostě je to "too much Disney" než by bylo zdrávo...kam se to hrabe na původní Omnibusy.

27.06.2022 3 z 5

Pod zámkem Pod zámkem Maude Julien

Otřesný příběh psychického týrání a opravdového vymývání mozku. Chudák holka. Chyba je i v tom, že instituce, které by tomu měly zabránit, nefungují tak jak mají - v některých zemích. Tak si i říkám, co ti sousedi a lidé, kteří byli okolo - proč nepomohli až do 16-17 let? Smutné.

26.06.2022 4 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Výborná druhá kniha. Klasické fantasy od výborného spisovatele.

22.06.2022 5 z 5

Dívka - Život ve stínu Romana Polanského Dívka - Život ve stínu Romana Polanského Samantha Geimer

(SPOILER) Poněkud kontroverzní kniha. Zaujala mě zejména z pohledu rozboru, resp. popisu soudního přelíčení a celé justiční kauzy. Je to také výborná exkurze do Ameriky 70.let, kdy se projevila naplno destabilizace základního rodinného života běžných Američanů.
Na jedné straně hrubé zneužití mladé dívky slavným režisérem, které si zasluhuje potrestání na mnoha úrovních, protože zneužít dítě je jednou z nejhorších věcí. (pozn. rád bych ale zdůraznil, že kniha si plete pojmy zneužít a znásilnít - zatímco o zneužití se jednalo v každém případě, je otázka do jaké míry se dá mluvit o znásilnění, protože k aktu nedošlo pod žádným fyzickým nátlakem a psychický nátlak - to je opravdu otázka a nejspíše právě ona je palčivou otázkou).
Na druhou stranu kniha ale jasně ukazuje nejen prohnilost doby, která dovolila takové zneužití, ale trestuhodné pochybení ve výchově a upřímně, myslím si, že potrestáni by měly být i rodiče za zanedbání výchovy. Jejich 13 letá dcera měla již za sebou sex (mimochodem u nás trestné a v Americe také!), její rodiče užívali návykové látky (marihuana) atd. Kdyby se to stalo dnes, tak by ji sociálka rodičům už dávno odebrala.
Podtrženo a sečteno: Jakkoli se autorka (oběť) snaží vzbudit soucit a jakkoli to co udělal Polanski je naprosto odsouzenihodné, myslím, že počátek je ve výchově, která pro to připravila cestu a v rodičích, kteří při honbě za slávou kriticky selhali v ochraně dcery.

15.06.2022 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Je to takový sci-fi realismus, kde se prolínají prvky scifi (zasazení do doby, dokonalá snaha menšiny o 100% kontrolu většiny) a prvky totalitarismu (vymývání mozku, mučení, kontrola života), který byl a je, byť ne v takové míře, přítomen ve všech totalitních zřízeních. A byť chápu, že je možné lidi zlomit, věřím, že ne všichni jsou ochotni se vzdát a zradit tváří v tvář mučení a bolesti - historie to dokazuje. Na druhé straně když se vezme v potaz že to psal v roce 1949, tak je až strašidelné, jak moc se to podobalo, která poté přišla.

11.06.2022 4 z 5

RU: Příběh vietnamské utečenky RU: Příběh vietnamské utečenky Kim Thúy

Kniha na zajímavé téma, ale zpracovaná poměrně chatotickým způsobem. V knize absolutně ztratíte pojem o pojednávaném čase. Připomíná mi to psychadelický výlet, kdy se Vám jedna vzpomínka prolíná s druhou a nejste schopni posoudit co jak a kde. Jsou to spíše sestavené vzpomínky autorky, která zažila peklo převratu ve Vietnamu a její snaha začlenit se do západní kultury, resp. zjistit kam patří a jak by měla žít. Chápu, že to co si prožila muselo být hrozné, ale raději než napsat knihu, tak bych jí doporučil návtěvu psychologa.

11.06.2022 2 z 5

Tolkienovy temné síly Tolkienovy temné síly David Day

Velmi pěkně ilustrovaná kniha - už jen kvůli těm ilustracím se vyplatí ji koupit. Co se obsahu týká, není to vůbec špatné. Je to srovnání Tolkienovi mytologie s různými kulturami napříč dějinami. Osobně jsem i ocenil několik časových os, které upřesňují na důležité události z různých věků PP.

10.06.2022 5 z 5

Jako chlapce by mě zastřelili... Jako chlapce by mě zastřelili... Jaroslava Skleničková

Hezky napsaná kniha, která celý osud rodiny vyprávěla tak trochu z nadhledu. Oproti jiným dílům popisujícím dané období se vyhýbá naturalismu a je lehčeji čtivá.

08.06.2022 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Za mě výborná kniha se skvělým fantasy nádechem. Ano, nejsou to povídky jako minule ale jakási snaha o ucelenější vyprávění, ale nezdá se mi, že by to bylo na škodu. Právě naopak. Příjemně doplňuje mezery ze seriálů.

07.06.2022 5 z 5

Shledání v Barsaloi Shledání v Barsaloi Corinne Hofmann

Hezký popis části Afriky, jejich obyvatel a zvyků. Autorka se dobře drží toho, co umí a tak je kniha příjemně čitelná.

27.05.2022 4 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Skvělá kniha, která vás nechá v napětí až do konce. Dal bych ale tak 4,5 hvězdy, protože ten konec mohl být ještě o něco lepší.

22.05.2022 5 z 5

Přežil jsem peklo gulagu Přežil jsem peklo gulagu Egon Morgenstern

Poměrně silný popis gulagu. Je vidět že se Německo za 2 sv. inspirovalo od SSSR, nicméně co do zvěrstev byly gulagy ještě horší. Škoda jen, že dílo bylo velmi stručným popisem - myslím, že by si to zasloužilo klidně obsáhlější zpracování.

03.05.2022 4 z 5

Vize budoucnosti Vize budoucnosti Timothy Zahn

Masterpiece! Skvělý román Star Wars se vším všudy. Kdyby si raději Diesey přečetl něco z těch nyní už jen "Legends" a inspiroval se zde, neměl by problémy s fanoušky SW universa. Asi by se dalo dlouze psát o tom, proč je to skvělé, ale bez toho aniž byste si to přečetli, by to stejně nebylo to pravé. Zkrátka nastartujte svůj Milennium Falcon představ, zažehněte své Lightsabery, připravte si svou Corellianksou whiskey a směle do toho.

02.05.2022 5 z 5

Cena za dokonalost Cena za dokonalost Céline Raphaël

Z této knihy mi bylo hodně smutno. Týrání a zneužívání (ať sexuální nebo psychické) dětí je snad to nejubožejší, čeho se mohou dospělí dopustit a mělo by být vždy "odměněno" těmi nejvyššími tresty. Žadne dítě by tomu nemělo být vystaveno. Kniha popisuje psychické týrání spolu s fyzickými tresty - vše naprosto otřesné. Teď něco k tématu, ale mimo knihu. V doslovu knihy hovořil jiný autor, který to ale zase dle mého přehání na druhou stranu a upřímně dnešní pseudoliberální doba má hodně pokřivený názor na výchovu. Myslím si že dítě by mělo být vychovávano vyrovnaně a bez přílišných nároku, které jsou mimo jeho schopnosti, ale pořád by děti měli být vychovávány a neměla by jím být poskytována svoboda neúměrná jejich věku (když 5 letému dítěti budete dávat na výběr co chce jist, tak bude v 10 letech pravděpodobně bojovat s obezitou; nebo když dáte 5 letému dítěti na výběr jestli chce být holčička nebo chlapeček, opět mu ublížíte.) Jelikož dítě neuvažuje stejně jako dospělý, nemůže mít stejnou svobodu volby. Dítě je pořád dítě a některé věci musí být ponechány v rukou "kompetentních" dospělých. A vztekajicí se dítě, které s sebou flákne o zem v obchodě pravděpodobně nema ADHD...je jen nevychované, anebo vychovávané "svobodomyslně". A nejvíce mě v té chvíli pobaví rodiče, kteří se nad ním utrpně sklání a snaží se mu domlouvat...holt jak říkám je potřeba vyrovnanost.

12.04.2022 4 z 5