Palorizek85

Přečtené 338Čas opovržení
červen 2022 (11.-22.)
Čas opovržení 1998, Andrzej Sapkowski

Výborná druhá kniha. Klasické fantasy od výborného spisovatele.


Dívka - Život ve stínu Romana Polanského
červen 2022 (11.-15.)
Dívka - Život ve stínu Romana Polanského 2014, Samantha Geimer

Poněkud kontroverzní kniha. Zaujala mě zejména z pohledu rozboru, resp. popisu soudního přelíčení a celé justiční kauzy. Je to také výborná exkurze do Ameriky 70.let, kdy se projevila naplno destabilizace základního rodinného života běžných Američanů. Na jedné straně hrubé zneužití mladé dívky slavným režisérem, které si zasluhuje potrestání na mnoha úrovních, protože zneužít dítě je jednou z nejhorších věcí. (pozn. rád bych ale zdůraznil, že kniha si plete pojmy zneužít a znásilnít - zatímco o zneužití se jednalo v každém případě, je otázka do jaké míry se dá mluvit o znásilnění, protože k aktu nedošlo pod žádným fyzickým nátlakem a psychický nátlak - to je opravdu otázka a nejspíše právě ona je palčivou otázkou). Na druhou stranu kniha ale jasně ukazuje nejen prohnilost doby, která dovolila takové zneužití, ale trestuhodné pochybení ve výchově a upřímně, myslím si, že potrestáni by měly být i rodiče za zanedbání výchovy. Jejich 13 letá dcera měla již za sebou sex (mimochodem u nás trestné a v Americe také!), její rodiče užívali návykové látky (marihuana) atd. Kdyby se to stalo dnes, tak by ji sociálka rodičům už dávno odebrala. Podtrženo a sečteno: Jakkoli se autorka (oběť) snaží vzbudit soucit a jakkoli to co udělal Polanski je naprosto odsouzenihodné, myslím, že počátek je ve výchově, která pro to připravila cestu a v rodičích, kteří při honbě za slávou kriticky selhali v ochraně dcery.


1984
červen 2022 (10.-11.)
1984 2009, G. Orwell (pseudonym)

Je to takový sci-fi realismus, kde se prolínají prvky scifi (zasazení do doby, dokonalá snaha menšiny o 100% kontrolu většiny) a prvky totalitarismu (vymývání mozku, mučení, kontrola života), který byl a je, byť ne v takové míře, přítomen ve všech totalitních zřízeních. A byť chápu, že je možné lidi zlomit, věřím, že ne všichni jsou ochotni se vzdát a zradit tváří v tvář mučení a bolesti - historie to dokazuje. Na druhé straně když se vezme v potaz že to psal v roce 1949, tak je až strašidelné, jak moc se to podobalo, která poté přišla.


RU: Příběh vietnamské utečenky
červen 2022 (08.-11.)
RU: Příběh vietnamské utečenky 2010, Kim Thúy

Kniha na zajímavé téma, ale zpracovaná poměrně chatotickým způsobem. V knize absolutně ztratíte pojem o pojednávaném čase. Připomíná mi to psychadelický výlet, kdy se Vám jedna vzpomínka prolíná s druhou a nejste schopni posoudit co jak a kde. Jsou to spíše sestavené vzpomínky autorky, která zažila peklo převratu ve Vietnamu a její snaha začlenit se do západní kultury, resp. zjistit kam patří a jak by měla žít. Chápu, že to co si prožila muselo být hrozné, ale raději než napsat knihu, tak bych jí doporučil návtěvu psychologa.


Tolkienovy temné síly
červen 2022 (07.-10.)
Tolkienovy temné síly 2021, David Day

Velmi pěkně ilustrovaná kniha - už jen kvůli těm ilustracím se vyplatí ji koupit. Co se obsahu týká, není to vůbec špatné. Je to srovnání Tolkienovi mytologie s různými kulturami napříč dějinami. Osobně jsem i ocenil několik časových os, které upřesňují na důležité události z různých věků PP.


Jako chlapce by mě zastřelili...
květen - červen 2022
Jako chlapce by mě zastřelili... 2010, Jaroslava Skleničková

Hezky napsaná kniha, která celý osud rodiny vyprávěla tak trochu z nadhledu. Oproti jiným dílům popisujícím dané období se vyhýbá naturalismu a je lehčeji čtivá.


Krev elfů
květen - červen 2022
Krev elfů 2011, Andrzej Sapkowski

Za mě výborná kniha se skvělým fantasy nádechem. Ano, nejsou to povídky jako minule ale jakási snaha o ucelenější vyprávění, ale nezdá se mi, že by to bylo na škodu. Právě naopak. Příjemně doplňuje mezery ze seriálů.


Shledání v Barsaloi
květen 2022 (03.-27.)
Shledání v Barsaloi 2006, Corinne Hofmann

Hezký popis části Afriky, jejich obyvatel a zvyků. Autorka se dobře drží toho, co umí a tak je kniha příjemně čitelná.


Ústav
květen 2022 (02.-22.)
Ústav 2020, Stephen King

Skvělá kniha, která vás nechá v napětí až do konce. Dal bych ale tak 4,5 hvězdy, protože ten konec mohl být ještě o něco lepší.


Přežil jsem peklo gulagu
duben - květen 2022
Přežil jsem peklo gulagu 2015, Egon Morgenstern

Poměrně silný popis gulagu. Je vidět že se Německo za 2 sv. inspirovalo od SSSR, nicméně co do zvěrstev byly gulagy ještě horší. Škoda jen, že dílo bylo velmi stručným popisem - myslím, že by si to zasloužilo klidně obsáhlější zpracování.


Vize budoucnosti
? - květen 2022
Vize budoucnosti 2021, Timothy Zahn

Masterpiece! Skvělý román Star Wars se vším všudy. Kdyby si raději Diesey přečetl něco z těch nyní už jen "Legends" a inspiroval se zde, neměl by problémy s fanoušky SW universa. Asi by se dalo dlouze psát o tom, proč je to skvělé, ale bez toho aniž byste si to přečetli, by to stejně nebylo to pravé. Zkrátka nastartujte svůj Milennium Falcon představ, zažehněte své Lightsabery, připravte si svou Corellianksou whiskey a směle do toho.


Cena za dokonalost
březen - duben 2022
Cena za dokonalost 2015, Céline Raphaël

Z této knihy mi bylo hodně smutno. Týrání a zneužívání (ať sexuální nebo psychické) dětí je snad to nejubožejší, čeho se mohou dospělí dopustit a mělo by být vždy "odměněno" těmi nejvyššími tresty. Žadne dítě by tomu nemělo být vystaveno. Kniha popisuje psychické týrání spolu s fyzickými tresty - vše naprosto otřesné. Teď něco k tématu, ale mimo knihu. V doslovu knihy hovořil jiný autor, který to ale zase dle mého přehání na druhou stranu a upřímně dnešní pseudoliberální doba má hodně pokřivený názor na výchovu. Myslím si že dítě by mělo být vychovávano vyrovnaně a bez přílišných nároku, které jsou mimo jeho schopnosti, ale pořád by děti měli být vychovávány a neměla by jím být poskytována svoboda neúměrná jejich věku (když 5 letému dítěti budete dávat na výběr co chce jist, tak bude v 10 letech pravděpodobně bojovat s obezitou; nebo když dáte 5 letému dítěti na výběr jestli chce být holčička nebo chlapeček, opět mu ublížíte.) Jelikož dítě neuvažuje stejně jako dospělý, nemůže mít stejnou svobodu volby. Dítě je pořád dítě a některé věci musí být ponechány v rukou "kompetentních" dospělých. A vztekajicí se dítě, které s sebou flákne o zem v obchodě pravděpodobně nema ADHD...je jen nevychované, anebo vychovávané "svobodomyslně". A nejvíce mě v té chvíli pobaví rodiče, kteří se nad ním utrpně sklání a snaží se mu domlouvat...holt jak říkám je potřeba vyrovnanost.


Meč osudu
březen - duben 2022
Meč osudu 2011, Andrzej Sapkowski

Perfektní - čím více čtu, tím více se mi to líbí. Rozhodně lepší než seriál, který tu knížní předlohu poměrně dost zneužil - napadá mě i jiné, ostřejší slovo, ale buďme civilizovaní :). V knize do sebe vše lépe zapadá a zejména poslední část dává smysluplný happy ending. Už se těším na další díl.


Zotročená - V pasti obchodníků s bílým masem
březen 2022 (22.-29.)
Zotročená - V pasti obchodníků s bílým masem 2010, Sarah Forsyth

Nevím co napsat. To co se v knize dočtete, snad ani vědět nechcete. Je otřesné, že v dnešní západní kultuře pořád existuje taková věc jako prostituce a to jak dobrovolná (což věřím, že je ta velmi velmi malá část), tak i ta nucená spolu s obchodem s lidmi. Při čtení této knihy jsem se styděl, že jsem mužem...ne, že bych měl krizi identity, jak je dnes moderní, to vůbec ne...spíše jsem se styděl, že jsem příslušníkem pohlaví, které dokáže působit přímo či nepřímo takové utrpení. Přišerné jsou i ty tresty, které za to padají...je to směšné...osobně bych raději viděl jako trest malou gilotinu o průměru 5 cm...myslím, že jako odstrašení by to mělo lepší efekt.


Holčička, která měla ráda Toma Gordona
březen 2022 (02.-27.)
Holčička, která měla ráda Toma Gordona 2000, Stephen King

Čtivé, svižné a zábavné. Není to sice klasická "kingovka", ale na zábavný víkend to stačí.


Ministerstvo nejvyššího štěstí
únor - březen 2022
Ministerstvo nejvyššího štěstí 2018, Arundhati Roy

odpad!

Musím se přiznat. Je to první kniha, kterou jsem nedočetl...skončil jsem na straně 210 a knihu jsem dal pryč. Asi bych i pochopil snahu vykreslit indickou kulturu, která je směsící nádhery a hrůzy v jednom, ale přijde mi, že kromě naprosto matoucího způsobu vyprávění autorky (nebo překladu??? kdo ví...) se v ní ztrácíte a po chvíli si chcete vystřelit mozek, protože nechápete jak jste se z bodu A dostali do B a pak přijdete na to, že to šlo přes C a někdy D a někdy, když už jste se začínali chytat, tak se přistihnete, že celou dobu profanované B je vlastně A a nikam jste se nedostali...tuto knihu bych doporučil s čistým svědomým jen velmi otužilým masochystickým čtenářům.


Přízrak minulosti
leden - březen 2022
Přízrak minulosti 2021, Timothy Zahn

Klasika. Prostě skvělá knížka od Timothy Zahna. Jsem moc rád, že udělali dotisk a díky tomu jsme se k tomu dílu konečně dostal. Pokud máte dotaz, jak by mělo správné SW vypadat, tak je to přesně takhle. Nová Republika bojující s pozůstatky Impéria, překvapivé zvraty, silná zápletka, obestření tajemnem. Kéž by se Disney někdy rozhodl zfilmovat nyní bohužel jen "legends" knížky a upustil od těch slátanin, co teď vytahují.


Vyhnání Gerty Schnirch
leden - únor 2022
Vyhnání Gerty Schnirch 2009, Kateřina Tučková

Obsah knihy je výborný. Popis pocitů a nesravedlnosti z vystěhování německé menšiny po 2.sv. válce je výstižný a pravděpodobně i celkem přesný. I dnes, po 75 letech jdou na Brně vidět důsledky komunistického režimu (Zábrdovice by mohly povídat). Jediné co bych knize vyčetl je místy nudnější styl a poněkud nepřehledné rozvržení, kdo kdy zrovna vypráví.


Poslední přání
prosinec 2021 - leden 2022
Poslední přání 1999, Andrzej Sapkowski

Kniha je super, co dodat, fantasy jak má být. Oproti současnému seriálu je Geralt o něco více člověkem, což mu neubírá na kouzle. Více se to podobá polské verzi Zaklínače (a žel také mnohem lepší).


Prodaná nevinnost
prosinec 2021 - leden 2022
Prodaná nevinnost 2008, Somaly Mam

Kniha zpracovává zajímavé téma - zneužívání dětí a hlavně žen pod dohledem veřejné správy v Kambodži. Je vidět, že tamní prostředí je ještě hrůzostrašnější, než si kdo představuje. Nicméně je to napsáno poměrně chaoticky, nelineárně a vzhledem k tomu, co jsem si o autorce dohledal i z jiných zdrojů nemusí být vše pravdivé, což, alespoň za mě, snižuje hodnotu knihy. I tak ale věřím, že podobná zvěrstva se dějí i nadále a ti, kteří by to mohli ovnlivnit, i nadále jen "mluví" o tom, jak to zlepšit.


Tajemný rytíř
prosinec 2021 (19.-28.)
Tajemný rytíř 2018, George R. R. Martin

Hezký komiks jak po stránce ilustrací tak i příběhu. Bohužel na můj vkus trochu krátký.


Mormonka
prosinec 2021 (14.-26.)
Mormonka 2007, Carolyn Jessop

Kniha super, příběh je to ale strašidelný. Náboženský fanatismus se vším všudy propojený s kultem člověka. A nejhorší je to vymývání mozku spojené s tvrdým dopadem na ženy a děti. Navíc za dohledu autorit, které mají často svázané (nebo neochotné) ruce.


Tolkienovi hrdinové
prosinec 2021 (13.-19.)
Tolkienovi hrdinové 2019, David Day

Řekl bych, že tato kniha se nedá hodnotit pouze z pohledu literárního, ale i uměleckého, protože ilustrace jsou prostě nádherné. Na druhou stranu jsem ale od knihy čekal o trochu více a občasné překlepy textu (např. na straně 12) spolu s autorovou naprostou fascinací hledat Tolkienovi předobrazy naprosto ve všem, mi trochu kazili dojem. Hodnitil bych to asi jako - ilustrace 95%, text 70%.


Mami, vrať se! - Ponížená až na samé dno
listopad - prosinec 2021
Mami, vrať se! - Ponížená až na samé dno 2012, Oxana Kalemi

Přečetl jsem knihu jedním dechem a není lehké jí řádně ohodnotit. Na jedné straně jsem rád, že se autorka odhodlala a odkryla tak citlivé téma. Na druhé straně mi ale běhal mráz po zádech z toho, co se (pravděpodobně) stále děje a na co jsou veřejné orgány krátké. Je to smutné, ale mám obavu, že pokud se nezmění sama podstata člověka a jeho smýšlení, tak se tento problém nevyřeší. Sexualita je dneska "top" tématem všeho a tohle je ta stinná stránka rozpadu společnosti, kde na to doplácí ti nejslabší a nejvykořisťovatelnější. Zároveň mě to ale jen utvrdilo v tom, nikdy neignorovat varovné signály z okolí, protože byť za její osud byli primárně odpovědni ti, kteří ji zneužívali, okolí muselo projevit velkou dávku apatie... a řekl bych záměrné apatie, aby si nevšimli týrání a zneužívání. Úplně jiným problémem je, že ještě v dnešní době neustále tolerujeme "vykřičené" domy, byť jsou zákony o kuplířství poměrně přísné. Ale jak říkam, na změnu by byla potřeba změna lidského charakteru a ten se spíše poslední dobou mění k horšímu.


McCoy: Odkud přicházejí stíny
listopad - prosinec 2021
McCoy: Odkud přicházejí stíny 2008, David R. George III

Tato kniha mě zavedla vzpomínkami zpátky k tomu, čím by Star Trek měl být. Vesmírným eposem s příchutí sci-fi, romantiky a závažných životních rozhodnutí. Všem skalním fanouškům mohu doporučit - je to jako jíst výborné jídlo o několika chodech a přesto neodejít s pocitem přecpání. Perfektní vyvážený román.


Přežila jsem
listopad 2021 (20.-27.)
Přežila jsem 2007, Immaculée Ilibagiza

Velmi dojímavá a emocionálně silná kniha o tom, že hluboká víra a velká láska dokáží překonat i ty nesjtrastilplnějí a nehroznější události, se kterými se člověk může potkat. Když jsem četl knihy o holocaustu, říkal jsem si: "Ok, to bylo před cca 80 lety a snad jsme jako lidi už někde jinde." Tato kniha mě silně vyvedla z omylu a i když jsem věděl o těchto událostech, přožít to očima někoho, kdo to zvládl, je úplně jiná úroveň. A je velmi smutné uvědomění si, že v nás lidech je jakási nepopsatelná zloba, zášť a naskytne-li se příležitost i animálnost a krutost.


Krásné dny mého mládí
listopad 2021 (15.-20.)
Krásné dny mého mládí 2010, Ana Novac

Kniha na mě příliš nezapůsobila. Četl jsem více knih z tohoto období, včetně několika příběhů z koncentračních táborů, ale tento mě neoslovil. Přičítám to tomu, že vyprávění je často protkáno květnatými popisy a to mě prostě k tomu tématu nesedí - chvílemi mi to přišlo až neautentické. Na druhé straně chápu, že způsob tohoto vyprávění také mohl být pro autorku cestou jak uniknout před tou krutostí. Z věcí, které tam popisuje jde mráz po zádech a jsem přesvědčen, že díky dnešní rozmazlené době, bychom to již nebyli schopni přežít.


Star Wars: Lando - Roztříštěné Impérium
listopad 2021 (14.-16.)
Star Wars: Lando - Roztříštěné Impérium 2021, Greg Rucka

Celkem 3 příběhy - první byť má výborný námět a provedení také újde, mám jednu výtku...ale radši to tu rozebírat nebudu. Druhý mi příjde nejslabší z celé série, kdy se z hlavní hrdinky dělá "Superman" a ze všech ostatních naprostí idioti bez kousku rozumu. Ale třetí...ten to pro mě vynahradil a už jen kvůli němu tomu to mohu doporučit...takže bych to asi hodnotil 4/5, 3/5 a 5/5 v tomto pořadí.


Svědectví o životě v KLDR
? - listopad 2021
Svědectví o životě v KLDR 2020, Nina Špitálníková

Příběhy, ze kterých opravdu běhá mráz po zádech. Rozum zůstává stát nad tím, čeho je vyhrocený socialismus spolu s kultem osobnosti schopen. Kam se na to hrabe doba komunismu u nás. Když jsem si tu knihu dočetl, tak jsem si jen o to více uvědomil, jak je Evropa nehorázně bohatá a jaké mám štěstí, že jsem se narodil zde.


Star Trek
září - listopad 2021
Star Trek 2012, Alan Dean Foster

Kniha je tak na 95% shodná s filmem a těch 5%, které ve filmu nebyly nebo byly jinak lze myslím filmu odpustit. Každopádně si myslím, že pro každého fanouška univerza ST je to povinnost si to přečíst :)


Mengeleho děvče
září - listopad 2021
Mengeleho děvče 2017, Viola Stern Fischerová

Silný a smutný příběh. Vždy když čtu příběhy lidí z koncentračních táborů, nebo lidí z míst, kde je pořád válka, říkám si, jak je ta lidská rasa barbarská. Na jedné straně jsme schopni lásky, pozornosti a obětavosti a na straně druhé jsme schopni nesmírné bolesti, zvrácenosti a co je podle mě nejhorší, bezostyšné apatie k bolesti druhých. I to se ukázalo u všech těch sousedů, známých, spoluvěznů, kteří místo pomoci udávali a pro zachování vlastního "pohodlí" (protože často šlo i o pohodlí a ne život) byli schopni zradit druhé. Když se pak podívám na dnešní dobu, kdy se veřejně hádáme o naprosté "hlouposti", říkám si, co si asi musí myslet lidé, kteří si prošli tím peklem. Bůh pomáhej generaci, která zapomněla na hrůzy války a která se o nich ani nevzdělává.


Thrawn: Velezrada
srpen - září 2021
Thrawn: Velezrada 2020, Timothy Zahn

Výborný závěr celé trilogie. Thrawnova mysl jede opět na plné obrátky a na konci se musím ptát, co by asi Rebelové dokázali, kdyby se jim podařilo přesvědčit Thrawna, aby se k nim přidal...


Safa
červenec - září 2021
Safa 2015, Waris Dirie

Musím říct, že mě kniha oslovila natolik, že jsem poté shlédl i film, byť ten zachycuje jen zlomek emocí, které jsou vykresleny v knize. Je smutné, že v dnešní době existují takové rozdíly a díky nim se připustí páchání takových zvěrstev. Ještě smutnější je ale apatie států, které by s tím mohli něco udělat a neudělají. Smekám před autorkou a jejím odhodláním.


Kobayashi Maru
červenec - srpen 2021
Kobayashi Maru 2013, Andy Mangels

Dobré sci-fi, klasické "star trekové". Pokud jste viděli seriál, tak Vám to i hezky ožije před očima, hrdinové, padouši, rasy atd. 1 hvězdu odebírám za více hluchých pasáží, které jsem tak trochu musel přetrpět.


Mandlovník
červenec 2021 (02.-22.)
Mandlovník 2016, Michelle Cohen Corasanti

Velmi silný příběh a popis palestinsko-izraelských problémů. Výborná práce s vykreslením dané situace z pohledu Palestinců odsunutých a odsouzených k životu na okraji společnosti. I na tomto příběhu si více uvědomuji, jaká zvěrstva byla spácháná ve 20.století (a jsou i nadále tolerována) a vše jen proto, že se někdo "nahoře" rozhodl, že by bylo fajn, trochu to geopolitické uspořádání změnit a zahrát ši škalutala na území dnes paradoxně nazývaném "Izrael".


Star Wars: Ahsoka
červen - červenec 2021
Star Wars: Ahsoka 2019, E. K. Johnston

Za mě bohužel zklamání. SW universum mám rád, ale poslední dobou jsou ty příbehy dost plitké a zápletky předvídatelné. Zřejmě největší zklamání byl asi souboj Ahsoky na konci :/ Tak 70%


Chlapec na dřevěné bedně
duben - červenec 2021
Chlapec na dřevěné bedně 2013, Leon Leyson

Velmi silné emotivní vyprávění chlapce který si prošel pracovním táborem za WW2. Jsem přesvědčen, že spousta lidí by takovou vnitřní sílu přežít nenašla. ((Smutná je ta apatie lidí okolo a to že lidé se dokáží obrátit soused proti sousedovi jen proto, že někdo řekne "on je špatný, protože se narodil jako Žid/Černoch/Běloch/...".)) Myslím, že ale právě barvitost popisu těch věcí jakoby očima chlapce dodává té knize jistý kozelný nádech.


Hrozba
září 2020 - červen 2021
Hrozba 2020, Mats Söderlund

Poměrně zajímavý námět i zpracování. Jasně, má to své "hloupé" momenty, kdy si budete říkat, že to šlo vyřešit i jinak, ale to má asi každá kniha z těchto žánrů. Myslím, že stojí za přečtení.


V zemi mužů
březen - duben 2021
V zemi mužů 2009, Hisham Matar

Kniha popisuje temné období Libyjské historie a není co závidět. Nicméně vše je líčeno z pohledu malého chlapce, který daným věcem plně nerozumí, což celou četbu činí trochu jednotvárnou a alespoň pro mě historicky povrchní. Navíc je to příběh líčený z pohledu chlapce z privilegované rodiny, kde bych si dovolil tvrdit, že pokud autor na obálce píše "příběh dětství, které bylo až příliš brzy vystaveno krutosti světa dospělých", pak by si to snad měl zkusit vyměnit s tou "neprivilegovanou vrstvou. Jistě, bylo na jeho rodičích spáchána nespravedlnost, o tom není pochyb - ale dovolil bych si polemizovat o tom, že v dané zemi a dle líčení té knihy se tomu klukovi zase až tak nic nestalo v porovnání s tím, co se tam děje/dělo jeho vrstevníkům.


Dějiny peloponéské války
prosinec 2019 - duben 2021
Dějiny peloponéské války 1977, Thúkydidés

Z historického hlediska je kniha zajímavá a pro dokreslení tehdejší doby ji mohu doporučit. Nicméně repetitivnost téměře stejných údalostí z ní v druhé části dělá hůře prokousávající se dílo. Přijeli vyhráli/prohráli, odjeli... intriky, svrhnutí, "vyhecování", zrada, a opět to samé.


1 ...