Palorizek85

Přečtené 295Stormrage
? - leden 2021
Stormrage 2013, Richard A. Knaak

Pro mě jedna z nelepších knih z tohoto universa. Má to napínavý průběh, dojemný příběh a až do samého konce jste v napětí, jak to dopadne. Jasně, pár tipů, kdo asi přežije máte hned od začátku, ale kdo ví...


Arthas: Zrod krále Lichů
? - prosinec 2020
Arthas: Zrod krále Lichů 2010, Christie Golden

Výborná kniha ze světa WoW. Postupná inklinace Arthase z rytíře světla k rytíři temnot, zvraty, zlomený duch...příjemné počtení na mrazivé zimní noci :)


Příliv temnoty
? - listopad 2020
Příliv temnoty 2011, Aaron Rosenberg

Další výborná kniha z tohoto universa popisující střest hordy s aliancí. Má to zápletku, děj, zvraty, zradu, prostě vše co byste od toho očekávali.


12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu
červenec - září 2020
12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu 2019, Jordan B. Peterson

Bravo! Pan Psycholog s velkým P. Rád sleduji jeho přednášky a podle mě je to jeden z předních psychologů západního světa. Jeden z mála, který se nebojí říct pravdu do očí a říct ji takovou jaká je, bez toho, aniž by se snažil podlézat současným trendům a postmodernímu populicionalismu, který vede k degradaci všech základních hodnot naší společnosti. Jistě, ne všem se musí líbit...není jednoduché podívat se pravdě do očí.


Zero - Oni to vědí
srpen - září 2020
Zero - Oni to vědí 2018, Marcus Rafelsberger

Takový "Béčkový" thriller filmových rozměrů - 65%. Ne, že by zápletka nebyla zajímavá a milovníci konspirativích teorií si v ní jistě najdou své zalíbení, ale jako v každém takovém žánru jsou hlavní "padouši" přeexponovaní a jednají místy zbrkle bez promylšení a hlavní "hrdinka" namísto investigativní novinařiny projevuje jen naivní hloupost - na to jak dlouho údajne pracuje v této branži se toho tedy moc nenaučila...ale jak říkám...tímto nešvarem trpí většina děl tohoto žánru. Téma je samozřejmě aktuální a myslím, že jej dobře dokresluje i dokument "Sociální dilema" z roku 2020 (jen pro ty, kdo by opravdu chtěli vědět o tom, co o se o nás všechno opravdu shromažďuje). Za mě osobně jinak určitě horší než Blackout.


Z dob Říše
červenec - srpen 2020
Z dob Říše 1996, Pavel Houser

Musím říct, byl jsem příjemně překvapený. Dostal jsem knihu od kamaráda, který si zmenšoval knihovnu a počítal jsem spíše s průměrností, ale povídky jsou spíše nad průměrem a svou čtivostí by si rozhodně zasloužili i rozsáhlejší zpracování. Přátelům fantasy mohu jen doporučit.


Pandemie
červen - červenec 2020
Pandemie 2019, Robin Cook

Cooka mám rád a jeho knihy jsou čtivé, ale tato mi nějak nesedla a podle námětu a dříve čtených knih jsem čekal něco více. Poněkud zklamání...ale číst se to dá...


Zuřící bouře
březen - červen 2020
Zuřící bouře 2014, Markus Heitz

Výborné završení tetralogie a skvělý průřez Aiphatonovou křížovou výpravou. Jak je u Heitzových knih běžné je i tento fantasy román protkán zvraty, nečekanými zápletkami a odhaleními na poslední chvíli. Ten úplný závěr mě také "dostal". Mohu jen doporučit :)


Zrod Hordy
únor - březen 2020
Zrod Hordy 2010, Christie Golden

Výborná kniha, která popisuje jak se orkové nechali vmanipulovat do války mezi prastarými a pouze jeden kmen se nenechal obalamutit. Čtivé a poměrně rychle navazující. Mohu jen doporučit každému fanouškovi Warcraftu.


Svítání na poušti
únor - březen 2020
Svítání na poušti 2003, Waris Dirie

Zajímavý pohled do problematiky ženské obřízky a problémů zaostalé civilizace zničené kmenovými a rasovými předsudky. Smutné, že i v dnešní době dopustíme taková zvěrstva.


Star Wars: Vader sestřelen / Věznice povstalců
únor 2020 (21.-23.)
Star Wars: Vader sestřelen / Věznice povstalců 2019, Kieron Gillen

4 hvězdičky už jen proto že to je Star Wars :), nicméně...na 5 to nemá. 3 příběhy, které nejsou ani moc originální a tak trochu až fantaskně přehání Vaderovu moc. Povstalečtí hrdinové jsou jako vždy trochu natvrdlí, ale na to už si asi zvykneme, že? Chybí mi "good old days of Star wars"...Po grafické stránce to ale nemá chybu, takže pro milovníky komiksů je to jasná volba.


Kněžna de Clèves
leden - únor 2020
Kněžna de Clèves 1959, Marie-Madeleine Pioche de la Vergne de La Fayette

Mělo to jednu výhodu - bylo to "jen" 200 stránek. Kniha, která se snaží zachytit intriky na královském dvoře, ale jen opakuje dobře známá klišé a nepřináší nic osvěžujícího nebo zábavného. Některé postavy jsou zralé pro doktora Chocholouška a hlavní hrdinka ta by byla zřejmě jeho nejzajímavější pacientkou.


Star Trek: Původní série
prosinec 2019 - únor 2020
Star Trek: Původní série 2012, Scott Tipton

Nostalgické vzpomínky na epochu dávnou již zašlou. Oproti stávajícím komiksům obsahuje hodně textu, což ale vtahuje alespoň více do děje. V hlavě vám pak opět vyvstanou obrazy seriálové předlohy.


Rosemarie
prosinec 2019 - leden 2020
Rosemarie 1966, Erich Kuby

Přišlo mi to takové nemastné, neslané...vyprávění o jedné nepříliš atraktivní prostitutce, která se "prosouložila" do vysokých kruhů, brala úplatky, vydírala a nakonec na to dojela...


Královnin náhrdelník II
listopad - prosinec 2019
Královnin náhrdelník II 1970, Alexandre Dumas, st.

Prostě klasický román od Dumase. Ničím extra asi nevyniká, ale z historického hlediska je zajímavé sledovat pozadí před revolucí. Je to samozřejmě potřeba ředit z důvodu "románového" a ne historického zaujetí autora. I tak ale stojí za přečtení.


Star Wars: Zjevná hrozba
prosinec 2019 (17.-21.)
Star Wars: Zjevná hrozba 2014, William Haden Blackman

Výborné komiksové dílo, které obsahuje některé hůře dostupné příběhy.


Star Wars: Před dávnými časy... 2
prosinec 2019 (06.-17.)
Star Wars: Před dávnými časy... 2 2013, Walter Simonson

Trochu jiná verze SW příběhů. Spoiler Alert! Tak Imperium vrací úder je takřka přesně jako dle filmu, ale ty ostatní asi moc do "kánonu" nezapadají. Nicméně vzhledem k tomu, že Disney stejně zrušilo část kánonu a převedli je do "legends" tak je to poměrně zajímavé počtení. Graficky i dialogově bohatší než bývá u nových komiksů.


Stíny v ráji
říjen - prosinec 2019
Stíny v ráji 1975, Erich Maria Remarque

Melancholicko tragický román o přistěhovalcích (utečencích) z Evropy do USA. Vyrovnávání se s krutou denní realitou, šmelina, aby se člověk udržel a snaha dosáhnout "rajské zahrady" v novém kontinentě v kontrastu se smutkem po domově a celkovým nepochopením ze strany domácích. Zajímavé, ale místy příliš zdlouhavé.


Kruh nenávisti
říjen - prosinec 2019
Kruh nenávisti 2010, Keith R.A. DeCandido

Zajímavý námět, který by si ale zasloužil tak o 100 - 200 stránek více. I tak ale stálo za přečtení.


Královnin náhrdelník I
září - listopad 2019
Královnin náhrdelník I 1970, Alexandre Dumas, st.

Příjemné a svižné čtení. Naštěstí zde není moc "popisových"pasáží.


Thrawn: Spojenectví
září - říjen 2019
Thrawn: Spojenectví 2019, Timothy Zahn

Kniha byla velmi zajímavá. Dvojí dějová linka knize neublížila, právě naopak. Alespoň se konečně ukázala historie mezi Vaderem a Thrawnem.


Legendy o Divokém západě
září - říjen 2019
Legendy o Divokém západě 1981, Jaroslav Šikl

Na tuto knihu si vzpomínám ještě z dětství. A i po čtení v dospělosti se kouzlo nevytratilo.


Katastrofa v Mléčné dráze
září 2019 (11.-24.)
Katastrofa v Mléčné dráze 1965, Waltr Günsberg

Výborná sci-fi. Osobně bych klidně uvítal i delší verzi, protože příběh je zajímavý a mohl být více rozvinut. Ale i tak příjemné zpestření na pár večerů.


Star Wars Skywalker útočí - Zúčtování na pašeráckém měsíci
září 2019 (20.-22.)
Star Wars Skywalker útočí - Zúčtování na pašeráckém měsíci 2018, Jason Aaron

Mnohem lepší než komiks s Maulem. Zpracování a to jak jak příběhové, tak i vizuální, je na výši a úplně Vás vtáhne do děje.


Štěpný bod
srpen - září 2019
Štěpný bod 2005, Matthew Stover

Výborná kniha, kde se skloubí akce, psychologická válka a pohled na SW válku z druhé strany. Polemizace o tom, kde končí rytíř Jedi a začíná voják ve válce republiky nutí jednoho k úvahám a myslím, že také ukazuje, že pád řádu Jedi byl při dané taktice nevyhnutelný.


Pochybnosti otce Browna
září 2019 (10.-17.)
Pochybnosti otce Browna 1974, Gilbert Keith Chesterton

Humorné kriminální povídky, které se dobře čtou.


Půlnoční čarodějnice
srpen - září 2019
Půlnoční čarodějnice 1974, Joan Fleming

Detektivní příběh se zajímavým koncem. Potěší i svou krátkostí.


Sukně z listí
srpen - září 2019
Sukně z listí 1986, Patrick White

Tato kniha mě moc neoslovila. Spolier Alert! Hlavní hrdinka se neumí moc vymáčknout a protože neví, co si počne po smrti rodičů, vezme si někoho, koho vlastně ani nemiluje, jen cítí touhu se o toho aristokraticky chovajícího se muže "chudáčka" postarat. Pak potká jeho bratra, svého švagra, se kterým se vyspí no a nakonec ztroskotá na ostrově, kde jí muže zabijí a ona se zamiluje do svého zachránce, který trpí PTSP. Byť to autor chtěl protknout citem a kritikou dané sociální skupiny, přišlo mi to celkem mdlé.


Darth Maul - Syn Dathomiru
srpen 2019 (29.-30.)
Darth Maul - Syn Dathomiru 2019, Cullen Bunn

Špatné to nebylo, ale v porovnání s klasickými Omnibusy je to celkem krátké.


Píseň o Bernadettě
červenec - srpen 2019
Píseň o Bernadettě 2007, Franz Werfel

Čtivé a dobře zpracované.


Star Wars: Před dávnými časy... 1
srpen 2019 (18.-29.)
Star Wars: Před dávnými časy... 1 2012, Roy Thomas

Moc nechápu to nízké hodnocení - jasně, je to alternativa k tomu co bylo, ale i tak je to celkem dobré. Na to, že to vycházelo v roce 1977, kdy ještě nebylo takové "boom" v tomto universu to je dost dobré.


Trauma - nechtěné dědictví
srpen 2019 (18.-28.)
Trauma - nechtěné dědictví 2017, Mark Wolynn

Zajímavá kniha popisující propojení genů a chování potomků v následujících generací. Spojuje tragické zážitky předchozích generací s někdy naprosto iracionálním chování generácí dalších. Do určité míry nabízí řešení psychických problému v rozboru předchůdců a následném smíření s danou situací, resp. smíření převážně s rodiči. Pravdou je, že nevyřešená traumata z minulosti jsou často příčinou problémů v budoucnosti.


Bohové, hroby a učenci
červenec - srpen 2019
Bohové, hroby a učenci 1975, C. Ceram (pseudonym)

Opravdu skvělá historicko-archeologická kniha, nebo chcete-li "román". Informace jsou sice převážně aktualizované do roku cca 1955, ale i tak mnoho věcí je velmi poutavých. Nicméně před citací do nějaké novější studie či práce doporučuji projít si nejnovější poznatky.


Zóna úderu
červenec - srpen 2019
Zóna úderu 2001, Peter David

Klasický ST Generace. Problém - zápletka - akce - rozuzlení. Přesto to nikdy neomrzí :)


Otázka bezpečnosti
červenec 2019 (15.-16.)
Otázka bezpečnosti 2000, Jean Lorrah

No, klobouk dolů. Původně jsem čekal "typický" star trek story, ale kniha vydá za samostatný román. Dobře doplňuje filmouvou/seriálovou provázanost a ze ST universa bude asi patřit k mým více oblíbeným.


Poklad pana Arna
červenec 2019 (14.-15.)
Poklad pana Arna 1958, Selma Lagerlöf

Povídka/Pohádka - celkem zajímavé, ale poměrně krátké. Vtipně by se to snad dalo i nazvat "román v kostce".


Po stopách bludiček
červenec 2019 (13.-14.)
Po stopách bludiček 1992, Ludvík Souček

První část knihy je 100% propadák - vykonstruovaný případ s naprosto nelogickými a absolutně nepodloženými souvislostmi - prostě hrůza. Druhá a třetí část již stála za to.


Rozdělení
červenec 2019 (12.-13.)
Rozdělení 2010, Richard A. Knaak

Výborný závěr celé série. Od počátku do konce udrží v napětí. Chuťovka přečtená za dva dny u moře :)


Rodinný kruh
červen - červenec 2019
Rodinný kruh 1969, André Maurois

Dobře zpracovaná kniha, která ukazuje, že "hříchy rodičů" se dědí a vymanit se z nich může být celoživotním bojem. Popis ekonomické krize z pohledu francouzské ekonomiky také není k zahození.


Ve znamení Kon-Tiki
červen - červenec 2019
Ve znamení Kon-Tiki 1964, Thor Heyerdahl

Vynikající cestopis psaný lehce čitelným způsobem. I když nejsem příliš velkým fandou cestopisů, tento si právem zaslouží 5 hvězdiček.


1 ...