pajunček pajunček komentáře u knih

Povídky Povídky Jan Balabán

Velmi kvalitní čtení. Balabán zrál jako víno, jeho sbírky, zejména Možná, že odcházíme a Jsme tady jsou ukázkou brilantní práce s poetikou českého jazyka. A samozřejmě obsah sdělovaného - syrový, realistický, občas depresivní, občas nadějný, zkrátka jako život sám. Určitě je to kniha, která se dá číst opakovaně.

11.06.2012 4 z 5

Kalvárie Kalvárie Petra Braunová

Čtivá, ale dost mi vadily klišé typu - statek na samotě, hrbatý vesnický mládenec...

14.02.2012 3 z 5

Dita Saxová Dita Saxová Arnošt Lustig

„Život není to, co chceme, ale to, co máme“

Je to dost těžké čtení, více než 400 stran je v podstatě mozaika vzpomínek, myšlenek a pocitů hlavní hrdinky. Román nemá klasický příběh, ale o to víc z něho vystupují prožité hrůzy a následná beznaděj a nemožnost žít „normální“ život. Lidé, kteří se vrátili z koncentračních táborů jsou svět sám pro sebe, ostatní jim nemohou rozumět a oni si nerozumí s nimi, i když se někteří snaží zakrývat to veselím a snahou dohnat vše ztracené a užít si, co to dá.
Styl psaní je pro Lustiga typický, z knihy však dýchá smutek a beznaděj…

07.02.2012 4 z 5

Matka v krizi Matka v krizi Simona Monyová (p)

Útlá knížečka, která se přečte jedním dechem místo časopisu. Je vtipně napsaná, ale už zítra si nevzpomenete, o čem byla. Jak se říká neurazí, ale ani nenadchne.

05.01.2012 3 z 5

Rozbřesk Rozbřesk Stephenie Meyer

Hurááá!! Konečně jsem dočetla tu slavnou upíří ságu. Nevím jestli jsem si zvykla na styl Meyerové nebo je Rozbřesk napsaný lépe než předcházející díla?! Proto hodnotím třemi hvězdičkami, ostatní díly dostaly dvě. Jinak je sága zcela jistě cílená na věkovou skupinu do 15 let, já osobně jsem ji dočetla jen s velkým sebezapřením. Hlavní hrdinka Bella je veskrze kladná postava, což nedává čtenáři šanci, aby si ji více oblíbil. A to její nedýchání při každém pohledu na Edwarda, to snad nemyslela autorka vážně.. To je moc i na červenou knihovnu!
Jinak se zdráhám nazývat autorku spisovatelkou (předpokládám, že otřesný styl není jen špatný překlad). Škoda, že neumím dobře anglicky, abych si to ověřila na originále. I když podruhé bych už to asi nedala.

10.12.2011 3 z 5

...a bude hůř ...a bude hůř Jan Pelc

Toto autorovo dílo se označuje jako kultovní, ...netuším, čím si to zasloužilo. Revolta hlavního hrdiny spočívá v hospodském životě, z celého příběhu vychází jako nesympatický alkoholik a flákač a byl by jím v každé době, viz motto knihy:
„Proto vy jste tak nešťastný, věčně vožralí, smějete se normálním lidem, ale přitom jim závidíte, když už nic, tak aspoň tu lásku, podívejte se na sebe, co jste – chudáci, ubožáci, pivní žoky, který se na nic jinýho nezmůžou, než na vopici a na nadávky na režim, kterej vás prej zkazil, jak říkáš, ale houby vás zkazil, vy byste byli stejně ubohý za jakýhokoliv režimu, vám to tady vlastně moc vyhovuje, aspoň to máte čím vokecat, blbci“.
Prostě jsem se s ničím nemohla ztotožnit, možná je to tím, že v popisované době jsem byla ještě v dětském věku, nevím... Navíc se kniha špatně četla, nejen, že nemá kapitoly, ale ani odstavce! A přesto ještě dám spisovateli šanci a přečtu si navazující román … a výstupy do údolí, abych se dozvěděla, jak se Olinovi dařilo ve vytoužené svobodě.

01.12.2011 2 z 5

Denik Ostravaka 1 Denik Ostravaka 1 Ostravak Ostravski

Od první do poslední stránky jsem se výborně bavila, totéž u ostatních dílů.

31.03.2011 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kouzelná kniha! Když ji čtete v dětství je to "jen" příběh, úplně jinak ji člověk chápe v dospělosti.

28.03.2011 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Vynikající... Patří mezi moje top knihy! Tím, že je psaná formou deníku hlavního hrdiny, získává jakoby na autentičnosti. Úplně se do něho vcítíte - jak se stává chytřejším, ale méně šťastnějším, protože si uvědomuje i chyby ostatních a hlavně je postaven před volbu rozhodnutí (když zjistí, že kolega z pekárny okrádá svého zaměstnavatele) a neví co s ní. Jedinou spřízněnou duší v jeho genialitě zůstává myška Algernon. Opravdu doporučuji přečíst. Dojem z této knihy přetrvával hodně dlouho.

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Bohužel nějak nesdílím nadšení níže uvedených čtenářů. Asi budu muset přečíst nějaké další Márguezovy knihy, možná mu časem přijdu na chuť.

26.03.2011 3 z 5

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

Film jsem viděla dříve než jsem knihu četla a musím říct, že mě zaujal více. I když ve většině případů (99%) se filmové zpracování nedá s předlohou srovnat, tady je to naopak.

26.03.2011 3 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Čte se dobře a rychle, ale nic po ní nezůstane. Ostatně jako po všech autorových knihách. Taková nenáročná oddechovka.

26.03.2011 2 z 5

Kabinet kuriozit Kabinet kuriozit Lincoln Child

Skvělé napsané! Napínavé od první stránky. Tak mrazivé, že nedoporučuji číst před spaním. :-)

26.03.2011 4 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Není to jednoduché čtení, má "dlouhý rozjezd", ale stojí za to. Jedna z mála knih, která zanechala hluboký dojem, po dočtení jsem ji nemohla dostat z hlavy. Z té volby, kterou musela Sophie udělat, mě mrazí doteď!

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Vynikající! Tak prosté a přesto silné. Byla jsem nadšená, chystám se na Steinbeckovy další tituly.