P1tr P1tr komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Zástupce klasické sci-fi, který ani desetiletí po sepsání neztrácí nic ze svého původního kouzla a nepůsobí zastarale. Nastíněná apokalyptická situace může lidstvo potkat v různých podobách takřka kdykoliv, díky čemuž působí ústřední zápletka poměrně univerzálně a dodává jí to na atraktivitě a naléhavosti. Den Trifidů není akčním sci-fi, jde naopak o pomalejší post-apokalyptické čtení o zoufalosti nastálé situace a touze po přežití. Myšlenkové pochody postav jsou detailně vykresleny a každé dilema je podrobně charaktery rozebíráno, tudíž známe dopodrobna jejich rozhodovací proces a lze se s nimi snadno ztotožnit a pochopit je. To je největším lákadlem knihy - nabízí mnoho morálně šedých situací, které vás svojí analýzou nutí k zamyšlení, jak byste sami reagovali. Netradičně působí samotní Trifidi, kteří jsou chytře vymyšlenými tvory, kteří na první pohled mohou vypadat primitivně, ale ve výsledku mohou být zkázou lidstva. Negativem knihy je nicméně její určitá omezenost, kdy se soustředí pouze na jeden aspekt apokalypsy a její děj působí občas lehce repetitivně a větší rozmanitost by mu jen prospěla. Ve výsledku jde v podstatě o jistou formu love story, což dodává ději na emočním impaktu, ale nelze se zbavit pocitu, že bych se při čtení bavil ještě lépe, kdyby v něm šlo ještě o něco víc. Přesto jde o velmi kvalitní dílo, jehož místo v historii žánru mu nelze upřít.

16.01.2019 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Strhující kniha, která mě po dlouhé době pohltila od začátku do konce. Upřímně je pro mě nepodstatné, zda je námět knihy skutečně založený na pravdě, či zda jde o tvůrcův výmysl. Nic to nemění na tom, že se Trhlina čte neskutečně dobře. Možná bych byl ještě více ohromen, kdybych zjistil, že jde o Karikovu fabulaci, neboť vyprávění působí uvěřitelně a přednes hlavního protagonisty bezprostředně, čehož není lehké docílit a tak by o to výrazněji vynikly tvůrcovi dovednosti. Jde o vtahující zážitek, který se opírá o několik nezpochybnitelných, lehce dohledatelných faktů, ale zároveň občas dojde na zpochybnění vlastního vypravěče, díky čemuž se do Vás příběh zahryzne a je ideálním příkladem na první pohled neuvěřitelného příběhu, který ve Vás nicméně mnohokrát vyvolá víru ve svojí reálnost a tak celou dobu přemýšlíte, zda je to celé pravda, nebo ne, díky čemuž je zážitek ještě intenzivnější. Je až s podivem, jak kompaktně vzhledem ke svému "původu" kniha působí a ještě neobvyklejší je, že samotný děj a napětí z neznámého nejsou znehodnoceny nesympatickými postavami, kdy tyto negativní charakterové rysy naopak předloženému příběhu výborně slouží a vzájemně se doplňují. Pokud máte rádi napětí a nejsou pro Vás cizí nevysvětlitelné fenomény a konspirační teorie, určitě si Trhlinu přečtěte. Jde o neobvyklé dílo, které jakmile Vás chytne, tak Vás už nepustí, což má kniha společné s ústřední lokalitou záhadné Tribeče.

27.05.2019 5 z 5

Skála Skála Peter May

Nerad vzbuzuji v ostatních nereálná očekávání, ale v případě Skály nemohu jinak. Jedná se o ÚŽASNÉ dílo, které perfektně kombinuje osobní příběh s detektivní složkou a v obou disciplínách exceluje. Peter May čtenářům prezentuje případ, který se zprvu jeví poměrně obyčejně, ovšem postupem času nabírá nečekaných rozměrů. Vyšetřování prolíná osobní trápení hlavního hrdiny, který se snaží vypořádat se svojí současnou situací i minulostí, kterou kniha zkoumá velmi detailně a díky které máme možnost nahlédnout do hlouby duše nejen vyšetřovateli, ale i mnohým dalším charakterům. Skála se čte úplně sama a neustále čtenáře něčím překvapuje a působí dojmem, že žádná část není zbytečná a téměř vše zmíněné hraje pro titulní příběh nějakou roli, ať už větší či menší a příběh tak spojuje situace, které na první pohled mohli působit, že spolu vůbec nesouvisí. Zkrátka jde o skvělou knihu, kterou lze doporučit úplně všem, neboť jejím přečtením nikdo neprohloupí.

29.09.2017 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Počátek fenoménu jménem Harry Hole začíná literární cestu známého detektiva kvalitním způsobem a nastoluje spoustu důležitých vztyčných bodů pro budoucnost této série. Je zajímavé po zkušenostech s novějšími epizodami číst příběh mladšího Harryho, v rámci kterého se dozvíme spoustu důležitých informací o jeho předchozím životě a vidíme jeho transformaci v osobu, kterou dobře známe. Odkrývání jeho charakteru funguje na jedničku a jeho proměna v průběhu knihy působí přirozeně a dává smysl. Detektivní složka příběhu je velmi solidní a nabízí několik překvapení, která mě opravdu dostala. Děj je šikovně navázán nejen na Austrálii současnosti, ale zejména na reálnou i mýtickou minulost této země. Tento prvek funguje nejen jako doplněk hlavního dění, ale také jako určité zrcadlo tamější moderní společnosti. Vyšetřování i osobní rovina fungují dobře, přesto se občas nelze v některých pasážích zbavit dojmu natahovanosti a lehčí nudy. Kvalitní strany nicméně převyšují ty horší, ale i když jde nepochybně o povedenou knihu, kterou jsem si užil, nemám i přes její významnou roli v sérii Harryho Holea a v kariéře spisovatele pocit, jako bych četl něco převratného. Bavil jsem se při čtení dobře, ale kniha ve mě zkrátka nezanechala hlubší stopu, což je samo o sobě v pořádku, ale očekávání byla o něco vyšší. Je znát, že Nesbo měl pro tento druh literatury talent od začátku, ale v rámci Netopýra ještě nedosáhl vrcholu svého potenciálu.

11.01.2019 4 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Další výtečná Nesbovka, která dokazuje téměř nemožné - že i tak zběhlý autor jako je právě Jo Nesbo se může stále zlepšovat a posouvat umělecky vpřed. Žízni není příliš co vytknout. Jde o výjimečné dílo u kterého máte pocit, že žádné slovo není navíc a že každý kus děje má své právoplatné místo, což je u 600 stránkové knížky zázrak. Jde opravdu o neuvěřitelně čtivé dílo, které chytne hned první větou a až do konce vás nepustí. Příběh je velmi zajímavý a prezentuje nezvyklý případ, kdy jsou nám popisovány neobvyklé způsoby vraždění, které na první pohled mohou působit přitaženě za vlasy, ovšem autor je umně popisuje a podkládá důvěryhodným psychologickým rozborem, tudíž nezbývá, než smeknout. Celé dílo vedle ústřední dějové linie pracuje velmi šikovně s postavami a každá dostane výrazný prostor k rozvoji. Každé rozhodnutí je detailně vysvětleno a podloženo rozborem vnitřních myšlenek, což čtenáře sbližuje s postavami výrazným způsobem. Žízeň je skvělá kniha, kterou ocení snad každý čtenář bez ohledu na to, zda je fanouškem Nesba, či ne. Znalci předchozích případů Harryho Hola mají samozřejmě výhodu, ovšem pokud neznáte všechny knihy z této série, ani tak se při čtení neztratíte. Takže není na co čekat, vzhůru do čtení!

28.07.2019 5 z 5

Velmi vtipná a nepředvídatelná kniha, která bere svůj ústřední motiv s velikým nadhledem a základní premisu rozpracovává hravě do nemyslitelných situací. Už dlouho se mi nestalo, že bych se u knihy viditelně usmíval a občas se dokonce i uchechtl mezi lidmi nahlas. Příběh Zabijáka Anderse a jeho přátel i nějakých těch nepřátel je zkrátka plný neodolatelného humoru, který je pro autora tak typický a přichází se spoustou originálních i známých vtipů, které zaručeně pobaví. Vedle humoru funguje povětšinou i příběh, který mě mnohokrát dokázal příjemně překvapit. To naneštěstí platí pouze o prvních dvou částech, které ale naštěstí zabírají drtivou většinu knihy. V závěrečné části bohužel dílu dochází dech a působí již pouze jako zbytečně překombinovaná a urychlená recyklace dříve řečeného. I slabší pasáže nicméně zachraňují postavy, které jsou i přes svojí zvláštní hloupost a nepochopitelné chování sympatické a i přes charakterové vady jim přejete to nejlepší. Jonasson v mých očích potvrdil, že je velmi schopným tvůrcem a že čím více se utrhne ze řetězu, tím více to stojí za to.

14.05.2019 4 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Hadrový panák je kniha dvou polovin. V té první jde o svižný a napínavý thriller, který se závratným tempem žene dopředu a nezastavuje. Čtenáři přitom předkládá neustále nové a šokující informace a každou kapitolu dokáže zakončit překvapivým a napínavým způsobem, který vás nutí číst dál. Nicméně zhruba v půlce dojde ke zvratu (kvalitativnímu, ne příběhovému), kdy kniha zpomalí a začne se ve svém příběhu docela plácat. Najednou vyniknou omezené literární kvality spisovatele, který jakmile neodpoutává pozornost novými informacemi již nedokáže v pozvolnějším tempu dostatečně zaujmout. Vedle nezajímavého psaní nabere navíc příběh lehce zmatečných kontur příliš přitažených za vlasy, kdy jakákoliv racionalita a předchozí logika byly vyhozeny oknem. Autor se evidentně snaží co nejvíce šokovat za každou cenu, ale ke konci se mu to už vůbec nedaří a postupně ztrácel mojí pozornost. Největším šokem knihy je tak kvalitativní sešup po excelentní první polovině.

08.01.2019 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Jeden z těch výjimečných případů, kdy klasické dílo nezklamalo a beze zbytku dostálo desetiletím vychvalování. Orwellowa totalitní vize je drsná a čtenářovi zprostředkovává nepříjemnost prezentované doby tak intenzivním způsobem, že se musíte do situací skvěle vykreslených postav vžít a představovat si, jak těžké musí být podobné ordály podstupovat. Bohužel dojde i na jednu slabší "učebnicovou" pasáž, která nijak zážitek ani příběh neobohacuje, nicméně v porovnání se zbytkem se jedná o tak drobný nedostatek, že nedokáže zkalit kvalitu tohoto přelomového díla.

26.04.2017 5 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Nenáročné, pohodové čtení u kterého nemusíte příliš přemýšlet a jen se necháváte vést stránku po stránce od začátku do konce, což je na letní čtení u vody ideální. Tato vlastnost je největší devízou, ale také zároveň negativem této knihy. Lehkost pomáhá jejímu jednoduchému přelouskání, ale zároveň díky své nenáročnosti nezanechá dílo žádný hlubší dojem a tak stejně rychle, jak se vám kniha dostala do hlavy z ní také zmizí. Ačkoliv se příběh snaží být ze života, stále se jedná o fiktivní knižní děj, tudíž je poněkud zarážející, že mu chybí pořádná gradace a zakončení. Celý příběh se line víceméně stále stejným tempem a když jsem došel na jeho samotný konec, necítil jsem přílišnou ukončenost a spíše jsem měl pocit, jako bych dočetl pouze další kapitolu, nikoliv celé dílo. Je to dané dle mého tím, že postavy zažívají jeden průšvih za druhým, až vám po chvíli začnou připadat všední a samozřejmé. Navíc se jednotlivé situace poměrně točí v kruhu a tak je děj poměrně předvídatelný. Každá z mnoha postav má záblesky sympatičnosti, ale bohužel se povětšinou chovají divně a sobecky, tudíž se těžce s někým z nich ztotožňuje a tak jim člověk jednotlivé nepříjemnosti skoro přeje. Překvapilo mě, že kniha je spíše vážná, než humorná a vtipy navíc spočívají de facto pouze ve vkládání sprostých slov. Rozhodně nejde o příliš kvalitní literaturu, ale tím, že se toho v knize stane celkem hodně, tak se víceméně nemáte čas začít nudit a i když se nebudete celou dobu výtečně bavit, knihu dočtete a nebudete toho litovat. Jde o průměrné spotřební zboží, které má jasný účel, který dobře plní. Nebudete nadšeni, ale ani myslím příliš naštváni.

08.08.2019 3 z 5

Obrovské zklamání. Stoletý stařík je velmi nevyrovnaným kouskem, jehož záměr a styl jsou velmi zřetelné a skýtají obrovský potenciál, který ovšem zůstává hrubě nenaplněn. Hlavním problémem je přetažená délka knihy, která by měla být o půlku kratší. Kadence humoru je totiž velmi nízká a na povedený vtipný moment připadá občas i několik stran nezajímavé výplně. Obzvláště historické pasáže se mnohdy velmi táhnou a jsou až zbytečně popisné. Zamrzí také, že hlavní postava hraje vlastně vedlejší roli a slouží pouze jako nástroj k poznávání přehršle dalších charakterů, které jsou vždy dlouze představovány a zastiňují Alana. Ten je nekonzistentní postavou, kdy je chvíli neuvěřitelně hloupý a nešikovný, aby o chvíli později byl zničehonic inteligentní a rozumný, což působí zvláštně a rušivě. Stoletý stařík je bohužel nepovedeným pokusem o evropského Forresta Gumpa, který se svému vzoru nedokáže vyrovnat, neboť se točí v kruhu, kdy sází celou dobu na stejné postupy a za celých 400 stran se nikam neposune. Přesto knihu nelze odstřelit úplně, neboť je z ní cítit zapálenost autora a upřímná snaha o rozveselení čtenářů, což je rozhodně sympatické, ale na mě to nefungovalo. Pro úplnost dodám, že autorova Analfabetka se mi velmi líbila.

14.03.2019 2 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Samostatné dílo přímo nespadající do žádné autorovi série (ačkoliv sdílí postavu a svět s Ostrovní trilogií) vypráví svůj příběh ve 3 různých rovinách, což už tak atraktivnímu příběhu dodává vedle obsahové stránky na zajímavostí také ve formálním odvětví. Obzvláště části hlavní postavy vyprávěné v první osobě jsou intenzivní a extrémně vtahující, kdy spolu s ní odhalujete její ztracenou minulost. Kniha se rozjede skvostně a nejdříve vás umně napíná a postupně odkrývá své karty. Bohužel počáteční tajemnost nevydrží po celou dobu a s nástupem dalších postav na scénu začne být příběh pomalu, ale jistě předvídatelným, což uškodí jeho zakončení. To sice funguje po emoční stránce, ale samotné rozuzlení není příliš překvapivé, ani intenzivní a navíc využívá občasný Mayův nešvar, kdy záhadu vyřeší spíše záporákova labilnost, než dedukce kladných postav. I přes tyto příběhové omyly převládají pozitiva a musím obdivovat spisovatelovu odvahu pustit se do takto hlubokého a velmi ambiciózního tématu, které se může lehce zvrhnout ve směšnou sebeparodii, nicméně zde se jedná o naléhavý kus nutící k zamyšlení. Umrlčí cesta nepatří ke zlatému fondu Petera Maye, ale v mnoha částech k tomu má velmi blízko.

15.01.2019 4 z 5

Naprostá špička českého humoru, která baví non-stop od začátku do konce a která je vhodná pro čtenáře všech věkových kategorií. Právě univerzálnost povídek Šimka a Grossmanna je zásadní vlastností, neboť jejich styl pobaví na základní úrovni již děti, ovšem dospělí si v příbězích najdou hlubší významy a parafráze mnohých životních pravd a zkušeností. Povídky nabízejí mnoho vtipů a hlášek, které se v naší rodině citují mnoho let, díky čemuž k ním mám osobnější vztah, než mnozí, nicméně jsem si naprosto jistý, že i bez citového pouta se objektivně jedná o vyjímečnou sbírku prvotřídní zábavy. Proto raději přestaňte číst můj nevtipný komentář a začtěte se do nekonečně vtipnějších myšlenkových pochodů legendární české komediální dvojice.

31.10.2017 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Mé první seznámení s tvorbou extrémně populárního severského spisovatele a hned jsem byl vtažen do dění nevídaným způsobem! Nutno podotknout, že prvních pár desítek stran je příběhově velice pomalých a mohou se dostavit i chvíle nudy a zmatku, kam že to celé směřuje, nicméně jakmile je povinné seznámení s postavami a jejich výchozími pozicemi hotové, přijde na řadu dalších několik stovek stran neskutečně detailního popisu depresivního příběhu a světa, ve kterém se zkažené životy charakterů odehrávají, který narozdíl od mnoha knih nedává příliš velký prostor čtenářově fantazii, což není vůbec na škodu, neboť jasný a podrobný popis veškerého dění čtenáři zprostředkovává prvotřídně tvůrcovu jasnou a spektakulární vizi.

25.04.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Moderní knižní dílo, které naprosto právem během krátké doby získalo na obrovské popularitě. Díky zmatenému vyprávění hlavní hrdinky plného upřímných zpovědí, ze kterého čiší nejen očekávané napětí, ale také hromada citů, provází četbu intenzivní dojem, který trvá až téměř do samotného konce. Díky napínavému a tajemnému průběhu stoupá očekávání na důmyslné vyvrcholení děje, které bohužel nedostojí kvalitě předchozího dění a sráží tak lehce dojem z celku, nicméně i přes toto menší selhání se jedná o vtahující zážitek, ze kterého si i přes pár chyb odnesete jen a jen pozitivní dojmy.

25.04.2017 4 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Sova je solidní, čtivá detektivka, která i přes hutnější počet stran odsýpá velmi rychle díky chytrému rozložení příběhu na kratší kapitoly tvořícímu spanilé tempo. Bjork navozuje zajímavé motivy doplněné odpovídající atmosférou vyvolávající naději v zásadní detektivní příběh. Toho jsem se ale bohužel nedočkal a ačkoliv mi čtení uteklo poměrně svižně, nemám pocit, jako bych četl příliš kvalitní thriller a místo toho mi druhý případ Holgera a Mii připadal jako tuctové spotřební zboží hrající až příliš na jistotu ve snaze přiživit se na úspěchu předchůdce. Postavy působí dvojrozměrně a točí se neustále v kruhu a od minulého dílu se nikam neposunuli. Vyšetřování je velmi nešikovně dávkované a kapitoly neustále přeskakují poměrně náhodně mezi jednotlivými postavami, což má za následek, že když je naznačeno nějaké velké odhalení, musíte počkat několik kapitol, než se k němu vyprávění vrátí, což je frustrující a měl jsem tak často pocit, jako by příběh po vzoru televize přerušovali nechtěné reklamní pauzy odvádějící mojí pozornost. A když už se k rozkouskovaným rozuzlením vrátíme, jejich prezentace a povaha nejsou odpovídající očekáváním a spousta příběhových zákrut působí, jako by si je tvůrce vymýšlel náhodně za pochodu, což se projevuje především u postavy vraha, jehož motivy nebyly dostatečně odhaleny. Opravdu směšně a lacině pak působí snaha o vytvoření osudovosti rozuzlení napojením na osobní život jedné z hlavních postav, což nefunguje, neboť jde o recyklaci již minule prezentovaného. Sova není zas tak katastrofální detektivkou, jak se dle mého popisu může zdát, ale jde o nezanedbatelný kvalitativní sešup oproti prvnímu dílu. Kniha zaujme a bez problémů jí dočtete, ale naděje a očekávání byly větší a výš, než do průměru nelze toto dílo zařadit.

04.02.2019 3 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Peter May sází na osvědčené postupy a formálně se snaží napodobit úspěch své Lewisovské trilogie, tentokrát v samostatném příběhu. Nutno říci, že se mu to do určité míry daří a opět rozehrává napínavou a citově silnou hru, která čtenáře spolehlivě vtáhne do děje odehrávajícího se ve dvou časově vzdálených obdobích, které se navzájem doplňují a společně utváří kompletní obraz hlavních postav a jejich historie. Postavy jsou zajímavé a jejich osud vás v současnosti i minulosti bude zajímat, jenže propojení s nimi není tak intenzivní, jako např. ve Skále. Románu škodí slabší detektivní linka, která je poměrně jednoduchá a působí příliš natahovaným dojmem, obzvláště díky tomu, že mnohdy na značnou část knihy zmizí a řeší se pouze osobní životy postav. Je také škoda, že ačkoliv by paralelní vyprávění z dob minulých mělo skýtat zajímavé odpovědi a mnohá překvapení, jedná se o dosti předvídatelný, byť stále hezký příběh. Srovnávání se Skálou je možná nefér, ale vzhledem k zasazení a zvolené formě knihy nelze jinak. Ostrov Entry je čtivým kouskem, který zaujme, ale nefunguje úplně tak, jak by mohl a ve výsledku šlape primárně pouze v citově-osobní rovině, kterou sráží dolů slabší detektivní složka a předvídatelnost.

08.01.2019 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Zřejmě nejznámější Nesbovo dílo obsahuje všechny jeho trademarkové atributy, nicméně neužívá je tak bravurně a přirozeně, jak dokázal v jiných svých kusech. Premisa je výtečná a její řešení Vás udržuje poctivě v napětí, ovšem s pokusy o šokující zvraty to autor často přehání a vyšetřování tak často působí poměrně lacině ve snaze čtenáře zmást a šokovat za každou cenu a co nejčastěji. Samotná Nesbova forma občas také selhává, neboť jeho útržkovitý a přeskakovačný styl vyprávění se v mnoha místech vymyká kontrole natolik, že zanechává čtenáře v příliš velké nejistotě a zmatku, což plynulosti čtení nepřidává. I přes tyto výtky a trošku slabší zakončení příběhu se jedná stále o vtahující čtení, které chytne a nepustí, ovšem zároveň zamrzí zbytečné chyby, bez kterých by se jednalo o opravdu vyjímečné dílo, na které bylo zaděláno.

17.05.2017 4 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Macbeth rozhodně není dokonalá knížka, ale jde o velmi intenzivní a hloubavé dílo, které dokáže zaujmout po celou dobu své epické délky. Nesbo svůj autorský původ nezapře ani při Shakespearovské adaptaci a myslím, že jeho temnější styl předělávce této legendární hry velmi sedí. Ačkoliv je děj zasazen do modernější doby, než originál, určité principy světa a pohnutky postav působí zastarale, což se na první pohled může jevit jako problém, ale po několika přečtených stranách se díky tomu utvoří jasný obrys pečlivě vykresleného prostředí, kterému tyto některé archaičnosti dodávají pocit jisté magičnosti a vznešenosti, díky čemuž působí kniha svěžím dojmem, neboť umně kombinuje moderní a klasické přístupy a drží se v mantinelech svých jasně daných pravidel. Postavy jsou zajímavé a detailně prezentované a žádná z jejich myšlenek vám nezůstane skryta, tudíž můžete nezvykle bez filtru nahlížet do jejich mozků a hloubat nad jejich rozhodnutími, se kterými nemusíte vždy souhlasit, ale v rámci jejich povah vám budou dávat smysl. Trošku zamrzí, že ačkoliv Nesbo updatoval původní hru v mnoha ohledech, ve výsledku jsou příběhová kostra i jednotlivé události převzaty téměř 1:1 z originálu a nelze se občas zbavit pocitu, že ještě větší volnost adaptace by nebyla ke škodě. To je nicméně malé hnidopišství, neboť i v současné podobě jde o chytlavé dílo, které si s klasickou látkou poradilo po svém a které je ideálním prostředkem pro seznámení nové generace čtenářů s významnou historickou látkou, se kterou by jinak nepřišli do kontaktu a to moderní, populární formou.

11.01.2019 5 z 5

Červený kapitán Červený kapitán Dominik Dán

Vtahující detektivka, která si i přes větší počet stran udrží Vaší pozornost po celou dobu čtení. Může za to bezprostřední styl psaní, který pečlivě a uvěřitelně vykresluje specifika dané doby, zejména fungování policejního sboru, což je pro příběh klíčové. Dialogy na rozdíl od mnohých konkurentů nešustí papírem a působí spíše jako přepis reálných konverzací skutečných lidí, čehož je náročné docílit a minimálně za to si autor zaslouží velký obdiv. Pochval si ale zaslouží více, neboť do vyšetřování zapojuje zajímavé postavy, které se až na pár výjimek chovají logicky a smysluplně a každá něčím vyniká. Bohužel se najde pár momentů, kdy některé charaktery změní vzorec chování a učiní něco nečekaného (ve zlém slova smyslu), což působí rušivě, ale naštěstí jde o ojedinělé případy. Vyšetřování v centru dění je napínavé a umně spojuje vraždu, kulturu, politiku, náboženství, osobní životy postav, zkrátka jde o hutný prvek, který se šikovně line celou knihou a nepůsobí jako oddělený prvek, nýbrž jako plnohodnotná součást všech částí příběhu. Jen je škoda, že se děj nedočká sofistikovanějšího a překvapivějšího rozuzlení, což knihu lehce sráží, ale i přes slabší závěr se jedná o velmi kvalitní a intenzivní čtenářský zážitek.

09.01.2019 4 z 5

S. Craig Zahler svůj styl nezapře a stejně jako u své filmové tvorby nabízí i v této knize velmi drsný příběh u kterého ani tak nejde o to, co se v něm děje, ale jak se to děje. Netřeba tak čekat žádná velká překvapení a zvraty. Zahlerův styl je plynulý, dává si často na čas a postupně a poctivě představuje čtenářům postavy, které jsou pro něj nejdůležitější. Pozvolnost rozhodně není na škodu, neboť popisy situací a zejména dialogy mají říz a čtou se jedna radost. Nechybí ani tvůrcova trademarková brutalita, která by u jiných spisovatelů působila samoúčelně, ale zde působí jako přirozená součást příběhu a prezentovaného světa. Lehce nakonec přecijenom zamrzí, že kniha nenabízí o něco překvapivější detektivní příběh, neboť opravdu neskýtá příliš velká překvapení, ale to nelze brát jako plnohodnotnou výtku, neboť o to evidentně Zahlerovi ani nešlo. Nicméně i tak bych od tohoto žánru nějakou nečekanou bombu čekal. Legitimní výtkou je nicméně fakt, že na konci knize trošku dojde dech a vyvrcholení příběhu nevyvolává tak zásadní a uspokojivý pocit, jak by mělo, neboť předchozí pasáže se povedli lépe a zakončení působí poněkud uříznutě a uspěchaně. Mimoto se ale jedná o ryze povedené literární dílo, které svojí drsností nesedne každému, ale pokud dokážete ocenit svéráznost a máte chuť rozšířit si portfolio o dalšího zajímavého autora, určitě dejte Zahlerovi šanci.

04.05.2019 4 z 5