Ozinka Ozinka komentáře u knih

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Jako někdo, kdo má vnuka se stejnou diagnózou hodnotím hodně vysoko. Je to úžasný náhled do duše a myšlení postiženého a bravurně vykreslený složitý život lidí, kteří s ním žijí. Velmi čtivé, věrohodné, chvílemi se člověk i od srdce zasměje. Hned jdu na další autorovy knihy, jeho styl se mi velmi líbí.

06.11.2021 5 z 5

Džentlmen v Moskve Džentlmen v Moskve Amor Towles

Skvost. Radost číst . Kouzelný jazyk, který Towels používá.
Je tu vše, humor, historie, přátelství i filozofie. Nerada jsem se s tím sympaťákem loučila.

20.04.2019 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Takový hodný kluk a takový těžký život. Krásně napsané. Nejednou i slzička ukápla.

17.01.2021 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Vulgární, ukřivděný, namyšlený doktor. Nechce se mi věřit, že by nějaký doktor používal takový slovník. Nemohla jsem se ani soustředit na děj, jak mě jeho jazyk iritoval. Navíc celé šablonovité. Docela by se mi zamlouval román psaný očima jeho ženy. Určitě by nevyšla jako furie a stíhačka.

28.05.2020 3 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Ayobami Adebayo

Jsem unešená. Velmi čtivé s výborně stavěným příběhem a zajimavými, dobře ztvárněnými postavami. Asi mi bude ještě chvíli trvat, než přestanu na to silné, emocionální drama myslet. Hlavní hrdinové jsou vzdělaní, inteligentní lidé, ale tradic se dokáží zbavit sotva ve svých hlavách. V činech často podlehnou tlaku rodiny a okolí. Vřele doporučuji.

24.07.2020 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Velmi pomalý rozjezd. Prvních čtyřicet stránek jsem četla dvakrát, protože jsem stale tápala o čem se tam hovoří. Ani podruhé jsem moc chytřejší nebyla, ale nevzdala jsem to. V půlce už to bylo srozumitelnější a zajímavější, leč silnější zápletka chyběla. Líbil se mi však způsob psaní, věrohodnost situací. Posledních padesát stránek mě už silně zaujalo a z původních 2-3 hvězdiček mě konec přivedl k hodnocení 4. Obsah je diskutabilní. Zděděná vina. To už tu bylo a jak je vidět, stale přežívá.

06.01.2019 4 z 5

Divoké labutě Divoké labutě Jung Chang

5 hvězdiček je málo. Úžasně podaná historie Číny 20. století, kterou nenapsal historik po zevrubných studiích, ale historie, kterou prožila spisovatelka a její rodina na vlastní kůži.
Sága 3 generací žen, kterou napsala nejmladší z nich. Fantastický, čtivý styl. Každý by si ji měl přečíst, aby se dostal do obrazu, jak fungovala /nefungovala komunistická Čína.

21.06.2021 5 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Šokující pohled na americký systém zdravotnický, školní a sociální.
Zajímavý odkaz na pohled Tařiny matky, která stejně jako další členové rodiny s obsahem románu nesouhlasí. https://mrsladywordsmith.com/educating-memoir-laree-tara-westover/

01.01.2022 4 z 5

Ostrov Ostrov Roy Jacobsen

Nádherná knížka. 200 stran a přitom spousta čtení. Líbil se mi i styl psaní.
Drama střídá klid. Vřele doporučuji.

10.06.2022 5 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Výborná kniha. Autorka odvedla výtečnou práci, kdy nám dala nahlédnout do pocitů nekonečného emočního zápasu, kdy si osoba myslí, že miluje toho, kdo ji ničí. Výborně vykreslené postavy, věrohodné dialogy. Těžko se od rozečtené knihy odchází.

18.03.2021 5 z 5

Příběh jedné moskevské ulice Příběh jedné moskevské ulice Michail Andrejevič Osorgin (p)

Překrásné. Nejkrásnější kniha, kterou jsem poslední dobou četla. Dala jsem ji do knihy roku. Nechce se mi věřit, že byla napsána na začátku dvacátého století. Fantastický sloh. Strhující příběhy. Dějiny porevolučního Ruska v příbězích mírumilovných intelektuálů. Bylo by škoda přeskočit jedinou větu. Kniha chytne právě pro sloh už při prvních stránkách. Byla jsem smutná, že už víc nebylo od Osorgina vydáno v češtine.

07.02.2019 5 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

První knížka od Steinbecka a určitě ne poslední. Jsem nadšená a stale na ni myslím. Hned jsem si našla i film z roku 1940 a ráda se podívám, jak se budou charaktery v mé představě podobat nebo lišit od těch filmových.

26.04.2022 5 z 5

Krásné zelené oči Krásné zelené oči Arnošt Lustig

Překrásně napsaná kniha. Na každé stránce je nejméně jedna myšlenka hodná uchování. Bravurně popsané zvrhlé, zabíjácké myšlenkové pochody SS. Žádná lítost, žádná omluva hrůzného konání . Radost ze zabíjení. Na druhé straně schopnost obětí nechat se extrémně ponížit jen pro naději přežití. Včera jsem knihu dočetla a i po 24 hodinách mě nenechává klidnou. Už mám nachystanou další knihu A Lustiga. Věřím, že opět výbornou. Tu jde opravdu o sloh, převyprávění knihy by jí ubralo 80 procent.

19.01.2020 5 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Velmi se mi libí styl , jakým paní Táborská piše. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Ke všemu se člověk dozví spoustu zajímavých věcí kolem adopce dětí.

08.11.2019 5 z 5

Fantastická kniha plná faktů dobře literárně zpracovaných. Každá stránka velmi zajímavá.
Z doslovu překladatele, který se mi rovněž velmi libil :
"Jednou předností knihy Barbary Demickové spatřuji v tom, že barvitě a čtivě zpracované memoáry utečenců jsou prokládány četnými fundovaně pojatými pasážemi, jež uvádějí doplňující data o historických událostech, analýzy politiky strany práce, postoj Jižní Koreje i jiných zemí a zahraničních humanitárních institucí k severokorejské politice."
Hvězda severu, předchozí kniha, kterou jsem o Severní Koreji četla, se nedá s touto srovnat ani zdaleka, i když má pro mě překvapivě take hodně vysoké hodnocení. Je to slátanina, nevěrohodné dobrodružství. To zajímavé co v ní bylo se v Demickové knize objeví také a v mnohem lepším podání.

17.09.2019 5 z 5

Poslední žid Poslední žid Noah Gordon

Krásná, poutavá knížka. Nenechte se odradit prvními stránkami, děj se brzy rozjede úžasně.

15.02.2019 5 z 5

Zelený stan Zelený stan Ljudmila Jevgeňjevna Ulickaja

Krásná, zajímavá kniha. Začíná v roce, kdy umřel Stalin. Nový učitel literatury převede tři své žáky - vnímavého básníka, nadaného klavíristu a podnikavého fotografa - na stranu tehdy vyvržených literátů. Tito tři hlavní hrdinové se objevují a ztrácejí během celé knihy ve spoustě velmi dramatických událostí. Postupně se seznamujeme s příběhy mnoha dalších osob, které nějak s touto základní trojkou souvisí . Všechny příběhy velmi čtivé. Zelený stan se doslova "točí kolem literatury", především té, která vybočuje ze strohých a nenáviděných školních osnov .

07.02.2019 5 z 5

Pekařova dcera Pekařova dcera Sarah McCoy

Příběh z Německa je bezvadný, čtivý. Ten z Ameriky jsem misty četla bez zájmu, dokonce jsem i přeskakovala řádky. Dala bych přednost, kdyby se víc popsal život Elsie v Americe než chaotický příběh nesympatické Reby.

30.07.2018 4 z 5

Bílý oceán Bílý oceán Roy Jacobsen

Krásné jako předešlý díl. Považuji za štěstí, že jsem knihy objevila a sehnala je i v elektronické podobě.

16.06.2022 5 z 5

Stanice odložených lásek Stanice odložených lásek Hana Marie Körnerová (p)

Nelíbilo. Kdybych příběh odříkala já, nespisovatelka, vůbec by to knize neublížilo. Velice jednoduchý příběh, bez jedinné zajímavé myšlenky, bez překvapení. Takový příběh a takovým stylem může vyprávět kdejaký člověk. Plné klišé. Knihu jsem si koupila proto, že mě naopak Heřmánkové údolí nadchlo. Dala bych jednu hvězdičku, ale přidávám další, protože to i přes jednoduchost není přeslazené a další proto, že je to věrohodné. Možná generaci, která v té době nežila, může příběh přece jen připadat zajímavější.

27.04.2021 3 z 5