Ookmalej Ookmalej komentáře u knih

Strach Strach Jozef Karika

Měsíc po dočtení se probouzíte strachy a představa o tom, že byste šli třeba potmě na záchod vám způsobuje akutní zauzlování vnitřností. Radši byste se počůrali, než abyste vylezli z postele. Za mě je tahle kniha stravitelná pouze pro silné povahy a pro lidi, kteří si to nepřipouštějí. V určitém úhlu to připomíná téma knihy To.

29.01.2019 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Není to sice můj šálek kávy a popravdě, chování jednotlivých hrdinů ke Claire mi přijde nepravděpodobné, ale četlo se to dobře. Myslím, že dám šanci dalšímu dílu. Dobře se u této knihy odpočívá, nechybí tam napětí a ta trocha erotiky se snést dá.

15.11.2018 3 z 5

Hřbitov nevěst Hřbitov nevěst Tomáš Boukal

Musím přiznat, že mě mrazilo. Sice nemám dceru, ale ta představa, že vám někoho unesou a nemůžete s tím absolutně nic dělat kvůli tíživé finanční situaci, neochotě milice a tlaku místní mafie, to je vážně koncentrovaná bezútěšnost. Na toto období mrazů je to čtení výborné. Navíc je to napsáno "svojským způsobem", což je mi sympatické narozdíl od "tradičních" severských románů. Jen mě straší v myšlenkách fakt, že je to inspirováno skutečnou událostí. Tak strašně moc jsem chtěla, aby tu holku zachránil. Konec knihy byl jako kopanec do břicha.
Jednu hvězdičku ovšem autorovi ubírám za příšerné skloňování mužského jména Míša.

26.03.2018 3 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Doprčic já jsem se tak bála! Už nikdy nebudu číst takový knížky potmě sama doma. Pokud čtete knihu a kvůli napínavému ději přejedete 2 zastávky autobusem, načež vás málem srazí na chodníku maminka s kočárkem, je to pravděpodobně sakra dobrá kniha. Doporučuji. Ideální vánoční četba.

08.12.2017 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Dobrý tahák pro čtenáře je fakt, že je to zápis autentické výpovědi konkrétního člověka. Ovšem přišlo mi to tak nějak zbytečně natahované. Byla by z toho krásná povídka, ovšem na celou knihu roztažený příběh mě moc nebavil. Ovšem dávám o hvězdičku více kvůli faktu, že je to převyprávěný zážitek existujícího člověka.

27.11.2017 3 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Teda tyhle typy mysterioznich a psycho thrilleru mam rada. To rozuzleni jsem fakt necekala. Je to vyborne napsane. Drzi vas to napnuty jak ksandy do podledni stranky.

20.09.2021 4 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Karikuv styl ma v sobe neco z Kinga. O tom neni pochyb. Navodi bezutesnou atmosferu, dostatecne si hraje s emocemi ctenare, tvaruje postavy jako kdyz dite modeluje z plasteliny.
Chvilemi me prijemne mrazilo, na druhou stranu Karika ma urcita schemata v psani, ktere pozorny ctenar muze vysledovat.

Jen mi vadil font knihy (Argo). Blbe po tom klouzaly oci.

Jinak jsem s knihou spokojena. Autor splnil ma ocekavani.

25.04.2021 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Slabsi nez prvni dil, ale nadherny moment byl, kdyz se pan Spok pokusil opravit sekacku a pri popisu navstevy skolnich vyletu na Kostce jsem se smala fakt nahlas. Aristokratka je serie proti trudnomyslnosti. :-)

23.01.2021 4 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Fakt jsem se dobře bavila. Výborná kniha na dovolenou. Není to bůhvíjak hlubokomyslné, ale je to dobře napsané. Jediné, co jsem považovala za totální sci-fi byl fakt, že ta holka má laptop, ale celou dobu nemá telefon?! Je to trochu na pomezí "béčkového" hororu, ale to mi nevadilo (jako holka jsem hltala Stopy hrůzy a knihy od R. L. Stina). Krásně jsem se při čtení bála i smála, zkrátka doporučuju.

14.07.2020 4 z 5

Zjevení Cthulhu Zjevení Cthulhu Howard Phillips Lovecraft

Povídky jsou psané "starým stylem", tzn. je tam mnoho popisných pasáží, což může mladší čtenáře zvyklé na moderní svižný styl trochu nudit. Nicméně HPL zůstává králem klasického hororu. (Líbí se mi rozhlasové adaptace jeho povídek.) Například povídka Dunwichská hrůza je asi nejbizarnější, jakou jsem od něj četla. Nebo například Věc na prahu je velmi dobře napsaná. Rozhodně by si dílo tohoto autora měl přečíst každý. Lovecraft stanovil ve své době nová pravidla tvorby hororové povídky a vytvořil vlastní unikátní svět, v němž se hrůza snoubí s posvátnou fascinací člověka stojícího tváří v tvář neznámu.

07.01.2020 3 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Líbí se mi ta hra kontrastu mezi tím, jak situaci překrucuje hrdina k obrazu svému a skutečností, která je čtenáři záměrně vyjevena až posléze. Po přečtení mě ovanul severský chlad. Je to první kniha od Nesbøho a už teď se těším na další.

21.11.2018 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Je to jako osvěžení po dlouhém parném dni. Dlouho nečetla knihu jedním dechem. Spoustu astro-fyzikální teorie (což mě baví) a zajímavých hypotéz. Fascinující příběh! Zařazuji tohoto autora mezi své oblíbené a doporučuji všem milovníkům sci-fi.

16.05.2018 5 z 5

V Krvavém pásu V Krvavém pásu Jakub Mařík

Knížka splnila má očekávání. Dovolená je hned hezčí... Autor se vážně zlepšuje a upřímně, nemůžu se dočkat dalšího dílu. Akce jsou sice trochu předvídatelné, ale to vůbec nevadí, protože já jsem se při čtení parádně bavila. Znovu dodávám, že technik Jerzy Zaleski je borec, kterýho bych ráda pozvala na nejedno pivo v lodním baru. A jestli kdy autor Zaleskiho nechá umřít, tak se děsně naštvu!

17.07.2022 4 z 5

Za sklem Za sklem Sajaka Murata

Super kniha odrazejici soucasne nejpalcivejsi problemy mladych Japoncu. Ovsem doporucuji si pred ctenim neco malo nacist o japonske kulture. Napr. uroven zdvorilosti mezi Japonci je zde prelozena jako ta z nejzdvorilejsich. Proto prodavacka odpovida vzdy "Dekuji mnohokrat!" namisto bezneho "Dekuji". Take je dobre vedet o mentalite Japoncu co se tyce pracovni moralky a chovani k zakaznikum, ktera je ocekavana i v "obycejne" vecerce.

27.03.2022 5 z 5

Paměti mého pradědečka Paměti mého pradědečka Adalbert Stifter

Krasny kvetnaty jazyk podobny dilum Klostermannovym. Mam moc rada ty prihody obycejnych lidi z pohranici. Sumava dava i bere. Lidsky zivot muze zhasnout jako svicka, kdykoliv zaduje zimni vichrice. Od tohoto autora si chci precist vic knih.

07.11.2021 4 z 5

Dům na kopci Dům na kopci Shirley Jackson

Knihu jsem odložila skoro po 200 stránkách. Naprosto jsem nepochopila, co se tam děje. Napřed je to v pohodě, ale pak se trochu mění styl vyprávění z rozvitých vět na úsečné blesky myšlenek. Příběh mi přijde jakoby rozbitý po první třetině na takové fragmenty. Při čtení jsem se děsně nudila. Radši si přečtu něco jiného, můj život je krátký na to, abych plýtvala časem na knihy, které mě nebaví.

14.10.2021 1 z 5

Ukrajina v měřítku 1:1 Ukrajina v měřítku 1:1 Oleh Kryštopa

Jimave, misty depresivni vypraveni, jako kdyz se hodne smutna zena pousmeje pri pohledu na fotku svych zemrelych blizkych. Kdyz zavrete oci, vidite pred sebou zive kazde misto, o kterem autor pise. Citite hnilobu starych drevenych chalup, smrad vycpele „palenky“ a vykourenych nekvalitnich cigaret. Ta kniha mnou pohnula. Dokonce je z ni nactena ukazka na Ceskem rozhlase Vltava (porad „Dopoledni cetba“, cte Ales Prochazka), kterou doporucuji poslechnout kazdemu, kdo jeste s prectenim tehle knihy vaha.

22.10.2020 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Četlo se to dobře. Místy celkem napínavé. Hlavně mě mrazilo z toho konce. A líbily se mi ty alegorické příběhy, kterými to bylo protkávané. Vnímavější čtenáři jistě ocení. Ovšem na takového Sněhuláka tahle kniha ani zdaleka nemá.

08.02.2019 3 z 5

Nejodlehlejší stanice Nejodlehlejší stanice Ben Aaronovitch

Svižné, ale krátké, tak krátké. Bylo mi smutno, když jsem dočetla poslední stranu příběhu. Možná se to mohlo ještě víc rozvinout. A zajímalo by mě, co bylo dál s tím malým říčním bůžkem.

29.01.2019 3 z 5

Oheň probuzení Oheň probuzení Anthony Ryan

Tempo vývoje událostí je sice pomalejší než u série Stín krkavce, ale chápu, že autor musí dobře uvést čtenáře do světa, který vytvořil. Čekala jsem úplně jiný vývoj děje a jsem celkem překvapená. Těším se už teď na další díl.

Pro nedočkavé a cizí jazyky znalé: druhý a třetí díl se dá sehnat v aj, druhý díl lze sehnat online v polštině (a to dokonce i jako audioknihu).

21.08.2018 4 z 5