ondras666 ondras666 komentáře u knih

Hana Hegerová - Královna šansonu Hana Hegerová - Královna šansonu Miroslav Graclík

Vcelku obsáhlý životopis doplněný o mnoho obrazového materiálu, vzpomínek ostatních umělců a lidí kolem Paní. Jen jsem čekal osobně více rozhovorů s Paní, nejen opsané články. Ale pro milovníky téhle dámy je kniha nutností.

26.08.2021 5 z 5

No páni... Skoro až nemám slov.
Když jsem zjistil, že vyjde atypický životopis mé nejmilejší malířky, říkal jsem si, co to bude. A volba byla jasná - knihu co nejdřív přečíst. A nemám slov...
Životopis pojatý formou vyprávění, prolínání všech významných i méně známých umělců, kteří prošli Mance životem a zanechali v něm stopu. Autorka vychází z reálných informací, které o tajemné umělkyni známe a přidala k nim dějovou linku, která to vše dokonale završila. Krátké pasáže, střídání postav a výborný styl psaní, to vše dělá z knihy to, že musíte číst dál a nechcete ji odložit. A jediné, co brání dočtení za jeden den je to, že si prostě musíte ty umělce vyhledat a něco si o nich přečíst a kouknout na jejich díla.
Jediné, co bych knize vytkl je to, že mohla jako správný životopis obsahovat i fotografie nebo minimálně alespoň nějaké kresby. Kniha o malířce bez jediného obrázku, je hodně smutná.

16.08.2021 5 z 5

Muž bez jazyka Muž bez jazyka Matěj Dadák

Tak tohle byla opravdu jízda. Knihu jsem si užil od první do poslední stránky.
Arnošt a jeho rodina se vám dostane pod kůži a postupně se dozvídáme celou historii jejich osudů. Postavy jsou dobře propracované, hlavní hrdina je trochu sebestředný, ale sem to prostě patřilo. Za mě skvělá volba a těším se na další knihy autora.

11.08.2021 5 z 5

Libeňský román Libeňský román Richard Erml

Náhodně vybrána kniha, která mě zaujala v regálu v knihovně.
Z počátku jsem moc nechápal, kdo je kdo, než jsem se pořádně začetl. A musím říct, že kniha byla vážně skvělá volba. Krátké kapitoly z pohledu několika hlavních postav, postupně se dozvídáme celou historii a důvod všeho. Jen ta poslední část mě trochu zklamala, ale i tak to bylo skvělé čtení.

07.08.2021 5 z 5

Thorovo kladivo Thorovo kladivo Rick Riordan

(SPOILER) Docela dobře čtivé pokračování příběhu Magnuse a jeho přátel.
Za co strháván hvězdu je opakování děje z předchozí knihy, což mi přišlo zbytečné.
No a závěr se dal čekat, že se objeví i Percy.

02.08.2021 4 z 5

Prastarý meč Prastarý meč Rick Riordan

Za mě milé překvapení. Sympatický hrdina, krátké kapitoly, spoustu mytologie a zamotaný děj s nádechem fantasy, tohle mám rád.
Místy mi sice kniha připadala jako nějaká PC hra, kde aby jsi mohl pokračovat, musíš splnit další úkol, ale celkově to do sebe zapadá.
A hned jdu na další díl.

26.07.2021 5 z 5

Nasraná máma - Nekorektní průvodce těhotenstvím od početí k porodu Nasraná máma - Nekorektní průvodce těhotenstvím od početí k porodu Tereza Maroušková

Tak jako muž úplně asi nedocením tyhle knihy, ale zkusil jsem si ji přečíst.
Nejsem cílová skupina a úplně mi nesedí tyhle knihy na bázi blogů. Mám z nich trochu pocit, že kdo nepíše blog, tak jako by nebyl. A kdo nic neumí, píše blog... Spoustu módních zkratek a výrazů mladé generace, naštěstí zde nebyla cílená reklama.
Autorka to jistě neměla lehké, ale není sama...

16.07.2021 1 z 5

Někdo mě má rád Někdo mě má rád Dominik Landsman

Knihu jsem bral do rukou s tím, že to bude vtipná satira z rukou páně Landsmana a TMBK. Jenže jsem se spletl...
Postava pana Ovčáčka je v české politice dost výrazná a tudíž dává velký prostor k různým kauzám a spekulacím. Zde je vykreslený jako kombinace Forresta Gumpa, Sheldona Coopera a Smitherse. Za mě se tohle spojení nepovedlo.

15.07.2021 1 z 5

Byl jsem brněnským katem Byl jsem brněnským katem Zdeněk Jirásek

Kniha mě zaujala obálkou a rozhodl jsme se jí proto přečíst. A nelituji toho.
Příběh pana Františka, který se po válce stal katem. Kniha je vyprávěna jeho pohledem a i když obsahuje fakta, data a jména, je to spíše než biografie krátký román. Za mě výborně zpracované, kapitoly krátké a bez zbytečně dlouhých opisů všeho kolem. Jediné, co mi vadilo bylo místy neustálé opakování toho, co už bylo napsáno.

13.07.2021 4 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Knihu tohoto autora jsem četl prvně a přistupoval jsem k ní obezřetně. Ano, autor psát umí, ale za mě je tahle kniha trochu přeceněná. Ale je to můj názor.
Celkový styl psaní mi seděl, děj vcelku jednoduchý, postavy obyčejné, místy trochu spíš otravné. Ale celkově to sedělo dohromady. Jediné, co mi vadilo byly ty úvahy o Bohu.

06.07.2021 4 z 5

Té nula Té nula Standa Černý (p)

Drobná kniha plná krátkých básní českého autora, tak knihu lze nazvat.
Poezii moc nečtu a musím na ni mít náladu, abych ji dokázal vstřebat. Jednotlivé básně jsou krátké, výstižné. Místy mi bohužel přišlo, že jsou až dětinsky jednoduché a chyběl mi tam nějaký náboj nebo hlubší smysl. Ale je to jen můj pocit.
Kniha doplněná povedenými ilustracemi.
Autor má jistě dobře našlápnuto a ještě se má kam posunout v další tvorbě.

30.06.2021 3 z 5

Lovci a sběrači Lovci a sběrači Michal Hvorecký

Musím říct, že pro mě milé překvapení jak v knize, tak ve stylu autora. Povídky jsou jednoduché, ale výborné. Nakupovat do hypermarketu už budu chodit jinak.
Jediné, co bych knize vytkl je překlad do češtiny? Proč? Slovenština by pro knihu byla jistě lepší.

23.06.2021 5 z 5

Pozapomenutá místa - Krásy naší země Pozapomenutá místa - Krásy naší země Jiří Šír

Průvodce po místech méně známých. Některá stojí za návštěvu.

22.06.2021 5 z 5

Můj kámoš Ježíš Můj kámoš Ježíš Lars Husum

Co k této knize říct? Lepší asi je přečíst si ji. 4 hlavní kapitoly, každá se ubírá svým směrem a končí dost neslavně.
Za mě ne moc vtipné, ale spíš takové hrubé až seversky chladné. Ale celkově to do sebe zapadá a čte se dobře.
Jen toho násilí bylo trochu moc a ten konec byl dost tvrdý.

22.06.2021 3 z 5

Dekameron 2020 Dekameron 2020 Lydie Romanská

Od knihy jsem čekal asi trochu víc, ale nebylo to nejhorší.
Některé povídky jsou bez nápadu a popravdě jsem ani netušil, co chtěl autor říct. Některé jsou naopak opravdu povedené.

14.06.2021 3 z 5

Odpojený muž Odpojený muž Philip Zimbardo

Za mě trochu zklamání. Publikována studie o příčinách, důsledcích, aspektech a řešení závislosti na pornu, hrách a podobně. Sice poučné, ale za mě trochu jednostranné.

09.06.2021 3 z 5

Trochu moc Trochu moc Lydia Strong

Musím přiznat, že třetí díl této série se povedl asi nejvíc. Možná to je i tím, že Mike je můj oblíbenec už od začátku a zde má vlastně celý prostor sám pro sebe.
I přes nějaké gramatické chyby, opět, se četla kniha dobře.
A co by mě zajímalo, zda došlo k výměně rolí...

08.06.2021 4 z 5

Trochu dál Trochu dál Lydia Strong

Druhý díl jsem bral ze zvědavosti jak se osudy hlavního hrdiny prvního dílu posunuly. Ale tady to bylo o mladším bráškovi... Což mi neskutečně vadilo celou knihu. To pojmenování je pro 26letého kluka fakt hrozné.
Co se týče pravopisu, stylistiky a mnoha překlepů, nehodnotím zde, ale autorce doporučuji více korektorů.
Co se týče samotného příběhu, tak je zvolen dobře. Jen trochu dost předvídatelný. A Mike je kupodivu jedna z nejlépe popsaných osob a charakterů.
A ještě jedna věc. Pokud autor píše o nemoci jako je diabetes, doporučil bych zjistit si alespoň základní informace a fakta... Hypoglykemické kóma opravdu nepřijde, když si nevezme člověk inzulín.

31.05.2021 2 z 5

Trochu víc Trochu víc Lydia Strong

Knihu jsem začal číst s nadějí, že mě bude bavit. Ale ejhle...
Téma vcelku banální, navíc ne zrovna dobře pojaté. Hlavní postavy jsou zoufale šablonovité a navíc většina z nich neskutečně protivná. Evan a Dan jsou fakt jako pár neskutečně hloupá a vcelku otravná kombinace. Navíc věčně mlčící Dan je fakt perlička.
No a ten závěr...

29.05.2021 2 z 5

Tramvají na Jadran: Šest příběhů mé duše Tramvají na Jadran: Šest příběhů mé duše Tomáš Fišer

Kniha se zdála dobrým počinem, ale za mě dost velké zklamání. Příběhy vcelku dobře napsané, ale v konečném výsledku spíše nudné. Knihou jsem se prokousával dost dlouho a musím přiznat, že jsem ji dočetl s velkou námahou.

24.05.2021 1 z 5