Dekameron 2020

Dekameron 2020 https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456891/bmid_dekameron-2020-tuS-456891.jpg 4 4 3

100 nových povídek, které vzniklo v době koronaviru. Při epidemii moru ve Florencii v polovině 14. století vznikl Boccacciův Dekameron, soubor sta kratochvilných příběhů vypravovaných v izolaci k ukrácení karantény. Vzhledem k celosvětové pandemii covid19 letos toto Boccaciovo dílo posloužilo v Česku jako inspirace pro vytvoření knihy podobně mimořádné. Na popud Obce spisovatelů České republiky vznikl unikátní mezinárodní almanach sestavený z děl, která vznikla v době mimořádného stavu. I Dekameron 2020 obsahuje sto povídek – mezi spisovateli, kteří poskytli do knihy své povídky jsou světově známá jména i autoři méně známí, vedle českých autorů se zapojili i tvůrci z několika dalších evropských zemí včetně Slovenska, Německa a Velké Británie.... celý text

ivo9215
ivo9215
24.09.2021

(SPOILER) Přispěl jsem povídkou Předčitatel, která vychází ze stripové ilustrace Jaroslava Maláka k povídce Richmal Cromptonové. Jde o povídku, ve které "Jirka, postrach rodiny" vyděsí dámu, která si při každém dalším vyprávění příhody přidává další ji napadnuvší zločince. Šok, který zažila, je tedy zachycen v povídce a můj hrdina bezděky léčí svou posluchačku odvozeným šokem - při předčítání příběhu

ondras666
ondras666
14.06.2021 3 z 5

Od knihy jsem čekal asi trochu víc, ale nebylo to nejhorší.
Některé povídky jsou bez nápadu a popravdě jsem ani netušil, co chtěl autor říct. Některé jsou naopak opravdu povedené.

Metcheque
Metcheque
04.01.2021 3 z 5

Těžko hodnotit knihu, v níž mám vlastní povídku. Nejobtížnější byla patrně práce editorky, která musela plnou stovku povídek utřídit, zrevidovat, opatřit anotací a zařadit do sbírky. Kvantita však místy žel nutně převyšuje kvalitu a povídky jsou variabilní námětem i stylem. Vedle hrabalovského vzpomínání na neúspěchy u žen z pera Václava Upíra Krejčího se tak objevují metaforicky bohaté povídkové obrazy Lydie Romanské, kýčovité lehce erotické pokusy Miroslava Stoniše či pohádkový motiv Milana Čechury.