ondra295 ondra295 komentáře u knih

Pep Guardiola - Mág moderního fotbalu Pep Guardiola - Mág moderního fotbalu Daniel Martínez

Hodně jednostranně napsaná kniha. Je tu spousta zajímavých faktů o Guardiolovi, jeho životě a kariéře, ale rozhodně se to nedá brát jako nějaká mantra. Autor je evidentně velkým obdivovatelem Guardioly a bohužel se to promítá i do textu - je to zcela nekritické a tím pádem i nezajímavé. Koneckonců, já jako fanoušek Bayernu bych na Pepovi rozhodně zvládl najít nějaká ta negativa (třeba jeho neschopnost vyhrát LM jinde, než v Barce). Rozebírány vůbec nejsou ani jeho negativní vztahy k některých slavným hráčům jeho týmů (Touré, Kroos, Ibrahimovič, Eto´o),

09.03.2022 2 z 5

Dějiny Dánska Dějiny Dánska Steen Busck

O Dánsko jsem se dlouho zajímal a následně tam i tři roky žil - je to zajímavá země a tato kniha mi rozhodně pomohla s tím, abych ji o něco lépe pochopil. Je to rozhodně nejkomplexnější přehled dějin Dánska, na který jsem zatím narazil. Kapitoly jsou přehledné, logicky uspořádané a jsem rád, že jsem si tuto knihu přečetl.

Kniha tří zjevení Kniha tří zjevení Lloyd Alexander

Je to o poznání horší než zbylé dvě knihy a je to tak trochu "navíc", ovšem pro fanoušky původní série je to pořád zajímavé. Napsáno je to dobře, jenom děj nemá takový spád a tím, že jde o vedlejší linku, je poměrně těžké to nějak víc prožívat. Celkově to ale rozhodně špatné není.

09.03.2022 3 z 5

Kroniky Prydainu – kniha druhá Kroniky Prydainu – kniha druhá Lloyd Alexander

Skvělé. Mně se druhý díl líbil možná ještě o něco více, než ten první. V hlavě mi utkvěla hlavně Taranova cesta, kde poznával sebe sama a snažil se přijít na to, co je jeho posláním. Celkově mě to ale hodně bavilo, mělo to silný děj, postavy nebyly ploché a dost se vyvíjely. Rozhodně tato série stojí za přečtení a jsem neskutečně rád za to, že jsem na ni narazil.

Kroniky Prydainu – kniha první Kroniky Prydainu – kniha první Lloyd Alexander

Jedna z těch nejlepších fantasy, které jsem kdy četl. Já vím, že Pán prstenů je brán jako absolutní klasika, ale toho jsem dočíst nedokázal - s Kronikami Prydainu jsem problém neměl, možná i proto, že vycházejí z reálné velšské mytologie a tím pádem pro mě byly zajímavější.

Je v tom i více vtipu - ten humor je sice takový jemný a neškodný, ale do děje se to takhle hodí. Postavy jsou sympatické, děj je celkem nepředvídatelný a propracovaný. Celkově mě to velice bavilo. Takto hodně mi sedne opravdu málokteré fantasy a i proto dávám tak vysoké hodnocení. Dovedu si představit, že k těmto knihám se pro odlehčení ještě někdy vrátím...

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Skvělá kniha, která rozhodně není lehká na čtení, protože má skutečně hodně vrstev, ale stojí to za to.

I detektivní linka sama o sobě je kvalitní a rozhodně se nedá říct, že by to bylo předvídatelné. Vraha jsem sice cca od půlky knihy dokázal tipnout správně, ale jeho motiv jsem neznal až do samotného konce. Kromě toho jsou ale v knize hluboké úvahy (většinou od Viléma), ať už náboženské nebo i celospolečenské. A některé myšlenky jsou skutečně zajímavé. Eco do knihy hodně promítnul, že se sám zabýval sémiotikou a jedním z jejích hlavních moderních představitelů - ačkoliv sémiotika jako taková ve středověku neexistovala, dá se Vilém svým způsobem považovat na Ecovo zrcadlení sebe sama, minimálně co se těchto názorů týče.

Kromě toho je kniha napsána krásným jazykem a ani nevadí, že je trochu delší. Rozhodně stojí za to přečíst.

08.03.2022 5 z 5

Nadvláda démonů Nadvláda démonů Henry H. Neff

Tato série si udržela svůj vysoký standard i ve třetím dílu a já byl skutečně nadšený. Už je to nějaký ten pátek, co jsem knihu dočetl, ale Neff ten svůj malý svět vymyslel skutečně do detailu a dovedl ho do dokonalosti. Hlavní postavy jsou sympatické, děj má spád a nutí člověka číst neustále dál. Tuhle sérii rozhodně doporučuji!

Na pokraji zkázy Na pokraji zkázy Henry H. Neff

Tahle série je úplné zjevení. Čte se to opravdu skvěle, má to spád a ačkoliv jsem to četl jako teenager, dovedu si představit, že ani dospělý by se nenudil. Vážně skvěle napsaná kniha, napínavá, se sympatickými postavami a parádně propracovaným světem.

Probuzení Astarotha Probuzení Astarotha Henry H. Neff

Takový modernější Harry Potter. Tím ani tak nemyslím to, že by to bylo okopírované, spíš že je to pro mladší generaci možná ještě čtivější. Jako teenagerovi, který moc nemá rád fantasy, se mi to četlo překvapivě skvěle a bylo to opravdu extrémně napínavé. Celý ten svět byl opravdu velice promyšlený a rozhodně doporučuji ho také začít objevovat.

Přísaha orků Přísaha orků Michael Peinkofer

Pokračuje to ve standardu nastoleném v prvním dílu - pokud někdo hledá nějaké intelektuální dílo, tohle to rozhodně není, ale fantasy oddechovka je to fajn. Děj utíká rychle, postavy jsou vtipné a není to předvídatelné. Opravdu se to četlo velice dobře a ačkoliv nejsem fanoušek fantasy, tohle mě bavilo.

05.03.2022 3 z 5

Návrat orků Návrat orků Michael Peinkofer

Není to nic inovativního, není to ani moc chytré a humor je místy celkem jednoduchý - ale zcela upřímně, já se u toho docela bavil. Ona ta kombinace prostředí, postav a humoru ladila docela dobře a byla to fajn fantasy oddechovka, která se četla opravdu dobře. Mělo to fajn zápletku, postavy byly vtipné a dobře napsané. Ačkoliv si to znovu nepřečtu, tak to hodnotím veskrze pozitivně.

05.03.2022 3 z 5

TMBOOK TMBOOK TMBK (p)

TMBK je asi tím nejlepším a hlavně nejkonzistentnějším, co česká politická satira nabídla (možná v textové formě ještě Paralelní listy). Ano, pravděpodobně to není pro voliče ANO a SPD - i když tedy ta druhá skupina asi do knihkupectví moc často nechodí (pokud si zrovna nejdou koupit zjednodušenou verzi Mein Kampf). Ano, některé memes nejsou tak povedené, ale u 90 % se člověk fakt zasměje a udivuje mě, jak to jednoho člověka může napadnout. Za mě super.

Někdo mě má rád Někdo mě má rád Dominik Landsman

Ta myšlenka udělat z Jirky Ovčáčka českého Forresta Gumpa je poměrně originální a je to napsáno vtipně. Možná mi trochu vadí, že taková lidská špína je popsána tak, že s ním člověk začne poměrně sympatizovat, ovšem chápu, že je to myšleno hlavně v rámci satiry. Střídá to lepší momenty s horšími, najdou se slabší místa, ale jako oddechovka je to velice povedené a pro člověka, který chápe české politické reference, tohle dílo stojí za to.

Továrna na debilno Továrna na debilno Dominik Landsman

Ve své době mi to přišlo vtipné a dobře se to trefilo do aktuální situace, proto tomu dávám vysoké hodnocení, i když to realisticky žádné veledílo nebylo. Z těch málo zkušeností mi ale Landsman ani nepřijde jako nějaký velký literát. Občas je vtipný, občas moc ne a celkově ta díla nemají moc velkou hodnotu, ale tahle kniha se povedla. I když za 10 let už nikdo nepochopí reference, které v ní jsou a proto ztratí většinu ze své hodnoty...

Vzpoura pražské kavárny Vzpoura pražské kavárny Dominik Landsman

No, rozhodně to není tak dobré, jako první kniha. Ty koláže jsou taky vtipnější v on-line podobě. Vtipné momenty to má, ale je to dost na sílu a Landsman se ne vždycky trefí do mého smyslu pro humor. Chápu, je to individuální. Kniha ale dost těží z aktuální situace a proto si myslím, že třeba za 10 let už ji moc lidí ani nepochopí a tím pádem jde opravdu o oddechovku, kterou si přečtete jednou a dost.

05.03.2022 2 z 5

Border kolie od A do Z Border kolie od A do Z Carol Price

Je to opravdu dlouhá kniha a souhlasím, že chvílemi mohla být trochu kratší, protože se některé informace opakovaly, ale musím dát plný počet, protože napsat tak komplexní pojednání o tak složitém plemenu se mi zdálo skoro nemožným. A skutečně mi to pomohlo s tím, abych se připravil na to, co mě v podobě tohoto psa čekalo. :) Podle mě by si to měl přečíst každý, kdo o něm uvažuje, aby věděl, do čeho jde.

Výchova a výcvik Výchova a výcvik Carol Price

Tahle kniha dost pomůže všem, kteří se chystají na svou premiéru s tímto plemenem. :) Není to totiž úplně jednoduché a zvládnout tohoto temperamentního psa vyžaduje trpělivost, ale i znalosti. S tím prvním vám nepomůže nic, s tím druhým alespoň částečně tato kniha. Podle mého by si ji měl přečíst každý budoucí majitel border kolie.

Povaha Povaha Carol Price

Z vlastní zkušenosti je border kolie psem, která není jednoduchý na pochopení. Sám mám jeden ukázkový exemplář doma. :) Tato kniha mi ale pomohla s tím, abych pochopil, co se psovi honí hlavou a proč reaguje tak, jak reaguje. Kolie totiž mají trochu jiný způsob uvažování, než většina psů a pokud chcete navázat co nejlepší vztah, je nutné to pochopit. Tato kniha v tom dost pomáhá.

Velká závěť Velká závěť François Villon

Villon není jednoduchý na čtení, takže asi není ideální ho číst jako svou první poezii, ale je to opravdu kvalitní čtení.

Asi bych ho jako člověka potkat nechtěl, podle mě to byla taková zvláštní povaha, ale čtení je to zábavné. Villon nešetří nikoho (ani sebe) a kritizuje v podstatě všechno a všechny, co v tehdejší společnosti bylo k vidění. Vlastně ani ve své závěti v sobě nezapře povahu rebela, která provází celou jeho literární dráhu. Rozhodně stojí za přečtení...

Účastníci zájezdu Účastníci zájezdu Michal Viewegh

K vysoké literatuře to má hodně daleko, ale jako oddechovka to svůj účel splní. On ani ten film není vyloženě pro intelektuály a je třeba u něj vypnout minimálně polovinu mozku, aby si to člověk užil. To samé doporučuji i u knihy. Je to poměrně jednoduché, postavy šablonovité a ne moc důvtipné a děj poměrně předvídatelný. Ale jako oddechovka je to fajn, jenom toho nečekejte moc.

05.03.2022 2 z 5