ondra295 ondra295 komentáře u knih

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Moje druhá kniha od Murakamiho a její kvalita byla rozhodně srovnatelná s Norským dřevem. Je tu daleko více mystiky, která je zasazena do veskrze reálného světa a to v kombinaci s hlubokými úvahami hlavních postav dělá z knihy jedinečný zážitek. Děj sám o sobě je napínavý a poskytuje více otázek než odpovědí, což ale v tomto případě rozhodně není na škodu - chytrý čtenář si domněnky vytvoří sám a možná ani sám Murakami neví, zda-li jsou to domněnky správné nebo ne.

PS: V záplavě sympatických postav jsem měl největší slabost pro pana (paní) Ošimu, se kterým bych moc rád vedl debatu o smyslu života nad šálkem kávy od Kafky Tamury. :)

24.04.2022 5 z 5

Faust Faust Johann Wolfgang Goethe

Rozhodně to není žádná jednoduchá četba, ale s podobným očekáváním jsem do toho i šel. První polovina se více odehrává v reálném světě a i přes nespočet metafor a odkazů na antiku se nijak složitě nečte, ovšem druhá část se odehrává z podstatné části v abstraktním světě, vystupují tu mytologické postavy a děj je pouhou metaforou, tudíž je občas nutné některou pasáž pro správné pochopení přečíst víckrát.

Každopádně Faust je klasika a Goethe do něho vložil nespočet hlubokých myšlenek, které jsou aktuální i dnes. Rozhodně je to kniha, kterou by si měl každý milovník klasické literatury přečíst.

24.04.2022 4 z 5

Vesmír 2 - Hvězdy - Galaxie Vesmír 2 - Hvězdy - Galaxie Róbert Čeman

Pěkná kniha plná různých zajímavostí, rekordů a informací o méně známých tělesech ve vesmíru. Člověk se dozví věci, které by třeba normálně vůbec nevěděl a pro lidi, které zajímá vesmír, je tato kniha opravdu zajímavá.

Planety Planety Zdeněk Pokorný

Přehledná kniha s pěknými fotkami - je naprosto vhodná i pro někoho, kdo je ve světě vesmíru úplný začátečník a nemá žádné hlubší znalosti. Zároveň ale kniha obsahuje i spoustu zajímavostí, důležitých informací a poskytuje poměrně ucelený přehled o planetá sluneční soustavy.

Souhvězdí a jejich mýty Souhvězdí a jejich mýty Vendula Dvořáčková

Krátká knížečka, která poskytuje různé zajímavosti a pověry týkající se těch nejznámějších souhvězdí noční oblohy. Kromě toho stručně popisuje historii vzniku jejich názvů a vzhledem k tomu, že to je taková jednohubka, rozhodně stojí za to přečíst.

Hvězdy a souhvězdí Hvězdy a souhvězdí Michael Vogel

Opravdu komplexní průvodce hvězdnou oblohou, který obsahuje snad všechny důležité a užitečné informace a měl by být nezbytnou součástí knihovny každého milovníka vesmíru. Kromě praktických rad k vlastnímu pozorování nebeských objektů jsou tu i různé zajímavosti a informace o nich, což z knihy dělá velice ucelené a komplexní dílo.

26.03.2022 5 z 5

Náš vesmír Náš vesmír Jiří Grygar

Tato kniha už nejde jenom po povrchu, ale v určitých částech jde i více do podrobností - je to poměrně ucelené dílo, které člověku ukáže poměrně dost zajímavostí o našem vesmíru a ačkoliv třeba fotky už nejsou nejaktuálnější, drtivá většina z informací je stále platná. Pro milovníky vesmíru rozhodně stojí za to.

Vesmír: Hvězdy planety galaxie Vesmír: Hvězdy planety galaxie kolektiv autorů

Opravdu jednoduše a přehledně vysvětlené základní otázky týkající se našeho vesmíru - je to asi primárně psáno pro mladší čtenáře, určitě to ale může být pro každého, kdo se byť jen trochu zajímá o vesmír a chce se o něm dozvědět nové zajímavé věci.

Nebeský cestopis Nebeský cestopis Jiří Dušek

Je to psané pro mladší čtenáře, ale jelikož jsem to četl jako dítě, tak mi to dalo poměrně dost znalostí, které bych jinak neměl. Zajímavý souhrn užitečných faktů pro někoho, kdo rád pozoruje večerní oblohu a klidně může být úplný začátečník.

Vesmírné objevy Vesmírné objevy Zdeněk Pokorný

Možná je to trochu divné, ale tuhle knihu jsem poprvé četl ve svých sedmi letech. Tehdy jsem úplně hltal všechno týkající se vesmíru - nedávno jsem knihu znovu otevřel a stále je poměrně dost aktuální a dobře napsaná. I nezasvěcenému člověku to dodá aspoň základní vhled do světa umělých družic a jejich poutě vesmírem.

22.03.2022 5 z 5

Jeskyně černého ledu I: Meč stínů Jeskyně černého ledu I: Meč stínů Julie Victoria Jones

Je to trochu šablonovitá kniha, ve které se vyskytuje dost často používaných klišé - máme tady klan, umře jeho náčelník, jeho nástupcem je zlý barbar, který chce zabít syna původního náčelníka... A ano, z něj se pak stane hrdina. Je to trochu očekávané, ale nečetlo se to zle, děj poměrně rychle utíkal, jenom tomu občas chybělo nějaké překvapení.

Závod s démonem Závod s démonem Terry Brooks

Takové fantasy mám rád. Bylo to i poměrně psychologické, takže to nepostrádalo hloubku, která u podobného typu knížek občas chybí. I přesto, že kniha je poměrně dlouhá, se četla velice snadno a tím, že se pořád něco dělo, ubíhala skutečně rychle. Pro čtenáře fantasy rozhodně doporučuji.

Návrat vyhnance Návrat vyhnance Kate Jacoby

Už je to pořádně dlouho, co jsem tuhle knížku držel v ruce, ale musím uznat, že se četla opravdu dobře. Je to takové mírné fantasy (kde ale není zase tolik fantasy prvků) s nádechem mystiky a celkově to spolu ladí opravdu dobře. Hlavní hrdina je sympatický a jako dítěti mi bylo trochu líto, že další díly nevyšly v češtině - a teď už jsem asi moc starý na to, abych je zpětně doháněl. :)

Pavel Horváth: Můj příběh nekončí Pavel Horváth: Můj příběh nekončí Jan Palička

Ale jo, tohle byla trochu jiná biografie a i proto se to četlo opravdu dobře. Bylo to odlehčení Horváthovým humorem, který mi poměrně sedí a proto tomu dávám tak vysoké hodnocení. Takový typ fotbalisty už moderní fotbal asi nevyplodí, takže jsem rád, že jsem jeho éru zažil...

Hra čísel Hra čísel Chris Anderson

Po letech už je tam dost věcí, které nejsou vyloženě aktuální, ale i tak je to zajímavá kniha, která popisuje nový pohled na fotbal (a sporty obecně). Je tam méně emocí a víc čísel, hráči a výkony se hodnotí podle metrik a je to hodně pragmatické. Ale kluby s tím mají úspěch - stačí se podívat na příklady anglického Brentfordu (postoupil do Premier League) a Midtjyllandu (pravidelně hraje na špici dánské Superligy). Zrovna v těchto dvou klubech jedou podle číselného modelu až do extrémů. Zajímavý pohled na tento populární sport.

Šmíca Šmíca David Hrbek

Není to nic geniálního, co by člověku utkvělo v paměti, ale pro lidi, kteří mají Šmicera rádi, je to fajn oddechové počtení. Čte se to poměrně jednoduše, Šmicer sám o sobě je celkem sympaťák a pro fotbalové fanoušky to určitě stojí za přečtení (pokud nejste Sparťan :)).

Já jsem Zlatan Ibrahimović Já jsem Zlatan Ibrahimović David Lagercrantz

Trochu tomu ubírá fakt, že sám Zlatan po letech řekl, že některé příhody nejsou pravdivé a v podstatě šlo jenom o to nějak beletrizovat jeho kariéru. I přesto se to ale dobře čte a i kdyby bylo podle skutečných událostí jenom něco, i tak to dává parádní vhled do poměrně uzavřeného prostředí některých velkoklubů.

Jasně, je to dost arogantní a pro někoho, kdo Zlatana nemá rád, se to asi budeš číst zle, ale Ibrahimovič prostě takový je. A s tím se (bohužel/bohudík) nedá vůbec nic dělat. Stojí za přečtení.

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Obrovské zklamání. A také týdenní literární utrpení. Relativně nedávno jsem přečetl Hrozny hněvu od Steinbecka za 4 dny a teď jsem se s touhle relativně krátkou knížečkou lopotil víc než týden.

Chápu, že to má být parodie. Na to ale navazuje hned první otázka - nemá parodie být něčím vtipná? Trochu jsem se pousmál za celou knihu možná tak dvakrát.

Ale co je hlavní - děj fakt neměl smysl. Ale nebyl tak roztomile a vtipně absurdní. Byl prostě jenom... no, divný. Jednání postav nemělo smysl a postavy samotné neměly žádný charakter. Byly úplně ploché a to, co dělaly, nemělo zdánlivě žádnou motivaci. A kdykoliv se objevila nová postava, měla ještě absurdnější a zkomolenější jméno, než ta předtím. Vážně taková přehlídka bizáru, na které se marně snažím najít nějaká pozitiva.

Takže pardon, ale Adams pro mě nebude a tahle jeho klasika asi už vůbec ne...

21.03.2022 1 z 5

Egyptské pověsti Egyptské pověsti Heda Bartíková

Takové oddechové čtení, ale velice zajímavé a jako bonus to bylo pěkně napsáno. Četlo se to jednoduše, což je asi pointa - a některé pověsti, i ty méně známé, byly vážně pěkné. Nečekat od toho nic složitého, ale za přečtení rozhodně stojí.

16.03.2022 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Vůbec jsem netušil do čeho jdu a možná i proto jsem byl v (pozitivním) šoku. Možná je to i tím, že jsem se s Tóruem v dost věcech dokázal ztotožnit - ani já nepotřebuji ke štěstí uznání ostatních a i mně je vlastně celkem jedno, co si o mně myslí ostatní. Samozřejmě, ne ve všem se s ním shodnu - ale i díky této shodě se mi kniha četla úplně sama. Mělo to silný a smutný příběh, bylo to velice uvěřitelné a postavy dokázaly vzít za srdce. Rozhodně to není moje poslední kniha od Murakamiho, jehož styl psaní mi dokonale sednul a opravdu mě zaujal.

13.03.2022 5 z 5