Souhvězdí a jejich mýty

Souhvězdí a jejich mýty https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46854/bmid_souhvezdi-a-jejich-myty-yQn-46854.jpeg 4 7 2

Nejznámějšou souhvězdí viděli na obloze už staří Řekové (mnohdy je i oni převzali od starších civilizací) a přiřadili je k postavám svých mýtů. Od Řeků je převzali Římané, kteří bohy a hradiny jen přejmenovali. Další souhvězdí z méně jasných hvězd pojmenovali hvězdáři v 17. století, V této publikaci jsouzařazena i některá nejznámější souhvězdí jižní oblohy, která u nás nejsou viditelná, známe je však z literatury. Nejproslulejším příkladem je jistě Jižní kříž. Podívejme se na hvězdné nebe s obdivem a pokorou, ale i s dětskou hravostí a zvídavostí. Zkusme hledat na obloze obrazy dávných příběhů, vstoupit do světa bohů, nadlidských hrdinů a nadpozemských krasavic, děsivých oblud a lidí, jejichž sny pod hvězdami přečkaly tisíciletí.... celý text

murdoch
05.03.2024 5 z 5

Hezký doplněk k, řekněme, "vědečtějšímu" studiu astronomie. Na hvězdárně se mi občas hodí, když k číslům a faktům přihodím i mytické příběhy a navíc si to i sám rád čtu.

ondra295
26.03.2022 4 z 5

Krátká knížečka, která poskytuje různé zajímavosti a pověry týkající se těch nejznámějších souhvězdí noční oblohy. Kromě toho stručně popisuje historii vzniku jejich názvů a vzhledem k tomu, že to je taková jednohubka, rozhodně stojí za to přečíst.

mýty a legendy hvězdy, planety, souhvězdí

2005  86%Souhvězdí a jejich mýty
2007  75%Pověsti tajemných míst