OldřichHanton OldřichHanton komentáře u knih

Bez slitování Bez slitování Tim Weaver

Docela slušná detektivka ze série, která mi byla doteď neznámá. Bez slitování má rozhodně super atmosférou co mě na začátku úplně vtáhla, bohužel už v půlce se díky jisté zdlouhavosti a drobným nelogičnostem v chování postav začalo kouzlo poněkud vytrácet. Konec naštěstí nebyl špatný, takže mohu doporučit.

17.07.2017 4 z 5

Spiklenci proti Jeho Veličenstvu: Historie tzv. spiknutí Omladiny v Čechách Spiklenci proti Jeho Veličenstvu: Historie tzv. spiknutí Omladiny v Čechách Jiří Pernes

Je to možná ostuda, ale české dějiny 19. století mě nikdy příliš nebavily. Proto jsem i tuto knihu začínal číst bez velkých očekávání. Určitě jsem byl mile překvapen. Události kolem Omladiny jsou popsány podrobně, ale zároveň i velmi čtivě. Nechybí zasazení do předchozího historického vývoje, ani další osudy všech účastníků. Spiklenci jsou výborná literatura faktu, která se čte jedním dechem. Asi se podívám, co pan Pernes ještě napsal.

11.07.2017 5 z 5

Magie mrtvých Magie mrtvých Ilona Andrews

Zvláštní urban fantasy, kde se magie vrátila do našeho světa a technologie funguje jen občas. Samozřejmě nechybí ani upíři a vlkodlaci.
Nevím jestli existují nějaké předchozí díly, či autorka musela hodně zkracovat, ale hodila mě rovnou do děje a trvalo mi snad polovinu knihy, než jsem trochu vstřebal pravidla tohoto světa. Když jsem se začal orientovat, tak příběh skončil. Knížka není moc dlouhá. Rozhodně se jedná o young adult, ale hlavní hrdinka je o něco drsnější a sympatičtější a příběh o něco temnější než je v tomto žánru obvyklé. Já se asi nestanu fanouškem série, ale zájemcům bych Magii mrtvých doporučil mnohem radši než třeba Twilight

28.06.2017 3 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Je jasné, že Dan Brown píše všechny knihy podle jedné šablony. Profesor a jeho krásná asistentka unikají mezi pamětihodnostmi a uměleckými díly před pronásledovateli a přitom luští jednu hádanku za druhou. Zhruba ve dvou třetinách knihy dojde ke zvratu a celý děj je hotov během 24 hodin.
Inferno mě, především v první půli, bavilo víc než Šifra mistra Leonarda a rozhodně je to dobrý turistický průvodce po Florencii. Později však začal být děj už docela přitažený za vlasy a hlavně zdlouhavý, především díky neustálému opakování již řečených informací. Úplný závěr mi přišel také trošku nedomyšlený. Další knížce od Browna dám zřejmě šanci zase až za pár let.

26.06.2017 3 z 5

Válka končí v Pacifiku II – Dobývání Okinawy Válka končí v Pacifiku II – Dobývání Okinawy Miloš Hubáček

Přestože poslední dva díly své "pacifické série" napsal Miloš Hubáček až dvacet let po vydání toho úplně prvního, rozhodně si udržel svůj styl, čtivost a faktografickou přesnost. Jedná se asi o nejlepší česky psané populárně naučné knihy k tématu. Kdo se chce něco dozvědět od Perl Harboru po kapitulaci Japonska, měl
by po nich rozhodně sáhnout.

22.06.2017 5 z 5

Sedmikrásky Sedmikrásky Kristina Ohlsson

Docela dobrá detektivka se zajímavým, i když trošku překombinovaným, příběhem a sympatickými postavami. Určitě lepší než první díl Nechtění. Bohužel autorka použila snad všechny klišé a předsudky, které jsem měl o švédské společnosti. Neustálé opakování některých témat v severských detektivkách je skoro obsese.

09.06.2017 4 z 5

Teorie velkého třesku a filozofie Teorie velkého třesku a filozofie William Irwin

Série esejů od různých autorů na rozličná filozofická témata, kde se různé myšlenky ukazují na příkladech z Big Bang Theory. Dobrá popularizační knížka, která třeba někoho inspiruje i k hlubšímu zájmu o některé z témat. Jediné co mi vadilo, že v každé eseji se opakují ty samé citace z těch samých dílů seriálu.

07.06.2017 4 z 5

Zpověď Kateřiny Medicejské Zpověď Kateřiny Medicejské C. W. Gortner

Historický román z období náboženských válek ve Francii psaný z pohledu Kateřiny Medicejské. Autor se snaží Kateřinu částečně rehabilitovat a určitě strávil spoustu času studiem dané doby. Příběh je poměrně historicky přesný. Bohužel, alespoň pro mě, tomu něco chybělo. Nějak jsem se nedokázal sžít s postavami a když se přidá problém všech historických románů, že víte jak to asi dopadne, musel jsem se do čtení občas nutit. Ani důraz na věštby a astrologii u mě moc nebodoval.

04.06.2017 3 z 5

Black Mask: Antologie detektivních příběhů Black Mask: Antologie detektivních příběhů Otto Penzler

Výběr starých pulpových detektivních povídek. Detektivky mám hodně rád a je zajímavé sledovat, jak se žánr postupně proměňuje. Dnes se píší tlusté romány, ale dříve se celá zápletka vešla třeba na dvacet stránek, což mělo i úplně jiné nároky na čtenářovu pozornost. Samotné případy jsou sice z dnešního pohledu trošku naivní, přesto jsem se ale u většiny povídek dobře bavil.

30.05.2017 4 z 5

Nic není pravda a všechno je možné Nic není pravda a všechno je možné Peter Pomerantsev

Neskutečná koláž příběhů z Ruska posledních let, které autor zažil na pozici producenta v jedné tamější televizi. Nejedná se o vědeckou studii, ale opravdu jenom o sbírku historek. Netvořil bych si podle nich nějaký celkový názor na Rusko, ale přesto mě z nich občas zamrazilo.

17.05.2017 4 z 5

Hypotéza štěstí Hypotéza štěstí Jonathan Haidt

Původně jsem si myslel, že se tahle knížka bude zabývat hlavně filosofickou otázkou "Co je štěstí?", ale otázka, kterou si autor klade je spíše psychologická, "Jak být šťastný?" a "Co šťastní lidé dělají?".
Musím říct, že na ně odpovídá velmi poutavě a inspirativně i přesto, že jsem se s většinou jeho myšlenek nesetkal poprvé a uvedené psychologické výzkumy jsou v poppsychologické literatuře často citovány. Knížku jsem přečetl jedním dechem.

03.05.2017 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Murakami mě opět nezklamal. Kafka je krásný román, který obsahuje všechny věci pro Murakamiho typické: zajímavé hlavní hrdiny, prolínání realistického a fantastického světa, otevřenou sexualitu, spoustu odkazů na světovou i japonskou kulturu a dějové linky, kde si musíte hodně domyslet sami. Na mě osobně měla četba tohohle románu i určitej uklidňující efekt. Snad se brzo dostanu i k dalším jeho knížkám.

01.05.2017 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Docela dobrá satira o tom, jak se Hitler probudí v dnešním Berlíně a postupně se vrací do politiky. Knížka asi byla psaná převážně pro Němce, takže předpokládá docela dobré znalosti reálií k pochopení některých fórků. Občas jsem se zasmál, ale v půlce mi přišlo, že už je to trochu nastavovaná kaše. Nápad "Co by asi dneska dělal Hitler?" je určitě zajímavý, ale je otázka, jestli sám stačí na román.

28.04.2017 3 z 5

Prázdná místa Prázdná místa J. M. Köhler

Na začátku mě tahle česká detektivka hodně bavila. Bohužel se ukázala jako zbytečně překombinovaná se spoustou dějových linek, které se možná daly vynechat. Brzy mě začaly také štvát různé úvahy nad stavem společnosti, kterých je knížka plná. Prázdná místa nejsou špatná detektivka, ale další díly asi už nevyhledám.

13.04.2017 3 z 5

Válka končí v Pacifiku I – Pevnost Iwodžima Válka končí v Pacifiku I – Pevnost Iwodžima Miloš Hubáček

Knížky od Hubáčka jsou úžasné tím, jak dokáží velmi podrobný a informačně hutný popis bojů čtivě zpracovat. V této se už tolik nezabývá letadly a loděmi, ale hlavně průběhem pozemních bojů o ostrov Iwodžima. Není to kniha pro každého, ale pro zájemce je to povinnost.

09.04.2017 5 z 5

Když padne noc Když padne noc Jenny Milchman

Když padne noc bych zařadil do kategorie "thriller pro ženy". Spořádaná rodina je v noci přepadená dvěma uprchlými trestanci, načež se všichni začnou chovat úplně nelogicky a, i tváří v tvář smrti, neustále řeší především svoje pocity. Žádné velké napětí se, alespoň u mě, také nekonalo. Děj sice několikrát vygraduje, ale vzhledem k tomu, kolik stránek vždycky zbývá do konce, víte, že ani tentokrát se jim uniknout nepodaří a budete se trápit dál .

05.04.2017 2 z 5

Racionální optimista Racionální optimista Matt Ridley

Velmi užitečná knížka, která vyvrací názor mnoha lidí, že na světě a ve společnosti se mnoho věcí zhoršuje a všichni směřujeme k nějaké katastrofě. Věnuje se jak historickému vývoji, tak i současným největším "strašákům". O některých věcech se samozřejmě dá diskutovat, ale určitě mě vybavila množstvím argumentů do takovýchto debat.

03.04.2017 5 z 5

Ručičky věžních hodin Ručičky věžních hodin Rudolf Barta

Trochu netradiční, ale velmi zajímavé memoáry. Knížka je rozdělená na kratičké kapitolky, z nichž každá je většinou i uzavřenou historkou. Pan Barta je velmi dobrý vypravěč, u některých jeho anekdot jsem se i nahlas zasmál. Je úžasné co všechno zažil a s kým vším se v životě potkal.

24.03.2017 5 z 5

Ohnivé znamení Ohnivé znamení Juraj Červenák

Tenhle díl série Stein a Barbarič se mi líbil asi nejvíc. Detektivka je to čtivá, má tempo, i když zkušenější čtenář toho zvládne dost odhalit ještě před koncem. Už se těším na další díl a doufám, že i nadále bude vycházet každý rok další díl.

10.03.2017 5 z 5

Hluboká práce Hluboká práce Cal Newport

Zajímavá knížka, která rozvíjí jednu myšlenku a to, že na opravdu tvůrčí práci je potřeba klid a dlouhé nepřerušované soustředění. To jsem sice tušil už dřív, ale alespoň jsem se inspiroval a snažím se nekoukat pořád do telefonu.

06.03.2017 4 z 5