nula87 nula87 komentáře u knih

Silná kniha - celý příběh rodiny Kohnovy, příběh ukrývání a nalezení deníku, i část, kde autoři domýšlejí celý příběh se zasazením do dobového kontextu. Nikdy více!

22.01.2024 4 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Velké téma, zajímavě vystavěná zápletka a vývoj děje. Na druhou stranu až moc schématické postavy, a až příliš jednoduchý styl.

20.11.2023 3 z 5

První část, tedy putování po Gruzii, nebylo tak zajímavé - Ladislav se vlastně jen propíjel od jednoho dne k druhému. Po přesunu do Arménie a Náhorního Karabachu se to ovšem výrazně změnilo - dozvíme se spoustu informací o zemi, o historii, o zajímavých místech i lidech.

23.08.2023 4 z 5

Rudý zákon Rudý zákon Bill Browder

Rusko je gangsterský stát, který se neštítí vůbec ničeho. Násilí, státem posvěcené loupeže, vraždy, mučení - a to jak ve vztahu k cizině, tak k vlastním lidem.
Bill Browder to poznal a napsal už před několika lety a dnes všichni vidíme, že to je jen a jen horší.

10.07.2023 5 z 5

Rukopis z Březinky Rukopis z Březinky José Rodrigues dos Santos

Pokračování příběhu Herberta Levina, tentokrát už celé odehrávající se v nepředstavitelném pekle Osvětimi a Březinky. Autor opět velmi poctivě a pečlivě pracuje se zachovanými zdroji přímo od vězňů a je to děsivé čtení. A i přesto je jasné, že žádná slova na papíře nemůžou ani trochu přiblížit realitu.
Závěrečný rukopis jednoho z reálných členů Sonderkommanda a účastníků vzpoury je brutální tečkou za celým příběhem.

27.06.2023 4 z 5

Glatz Glatz Tomasz Duszyński

Zajímavě rozehraná retro detektivka. Období rozervané Evropy těsně po první světové válce, národnostně pomíchané Kladsko, spousta nezapomenutých křivd.
Zdá se mi ale, že Duszyňski až moc využívá některá klišé tohoto žánru - symboly, rozmanité způsoby vražd, detektiv se záhadnou minulostí, trochu divoké zvraty ve vývoji příběhu.
Škoda, chtělo to podle mě trochu víc civilnosti a uměřenosti, a mohla to být skvělá detektivka v historických kulisách.

19.06.2023 3 z 5

Vyhlaďte všechny ty netvory Vyhlaďte všechny ty netvory Sven Lindqvist

Od kolonialismu až po holocaust. Děsivá historie světa, ze kterého jsme se dosud nepoučili, a pravděpodobně se to ani nikdy nestane.

22.05.2023 4 z 5

Konec punku v Helsinkách Konec punku v Helsinkách Jaroslav Rudiš

Rudišův příběh stárnoucího barmana/punkera Oleho, a mladičké punkerky z Jeseníku - 2 příběhy životních looserů v různých fázích jejich života. Příběhy živé, barvité, které se prolnou a ovlivní životy obou hrdinů už navždy.

10.04.2023 4 z 5

V polévce miso V polévce miso Rjú Murakami

Úderná, drsná sonda do špinavého Tokia a hlavně do psychopatické mysli jednoho "turisty".
Murakami umí obratně budovat očekávání příchodu něčeho extrémně zlého. A poté přichází katarze obou hlavních hrdinů, kterou by málokdo čekal.

24.03.2023 4 z 5

Na Zemi jsme na okamžik nádherní Na Zemi jsme na okamžik nádherní Ocean Vuong (p)

Poetická kniha o hledání alespoň kousku štěstí. Syrová, plná bolesti, ale taky plná touhy a radosti ze života, byť ten přináší spíše smutek.

18.03.2024 4 z 5

Z pekla Z pekla Alan Moore

Až neuvěřitelně propracovaný komiks - silná detailní kresba vyšperkovaná do posledního detailu. A i příběh je samozřejmě velmi dobře vystavěný, a pracuje s propojením ověřených faktů a fiktivní složkou.

24.01.2024 4 z 5

Vlak do Samarkandu Vlak do Samarkandu Guzel Jachina

Hladomor v Povolží vyšle na cestu nesourodou posádku vlaku, která má za úkol zachraňovat - sebe, děti, zbytky lidskosti. Zvrácená doba v porevolučním Rusku dostane ze všech členů výpravy to nejlepší i to nejhorší zároveň. Guzel Jachina další knihou potvrzuje, že umí popsat tyto děsivé události zvláštním druhem poetiky, do které patří vše - život, smrt, láska, nenávist, víra i naděje.
"Všichni máme své slabé chvilky. Za to se nemusíme stydět".

14.01.2024 5 z 5

Kde kvete tráva Kde kvete tráva Han Kang

Silná kniha o psychologii násilí. O události 518 jsem neměl vůbec žádné ponětí, takže i z historického hlediska pro mě byla kniha velmi poučná. Ale hlavně se jedná o skvělý popis jediné události z pohledu několika účastníků, z nichž každý měl jinou motivaci, jiný pohled, a jiné následky.

05.12.2023 4 z 5

Kniha je vlastně více o autorce a jejím životním příběhu - vztahu k přátelům, rodině, psům. Vlastní popisy jednotlivých výletů jsou spíše jen rámcem toho, jak Lůca žije, a hlavně proč tak žije.

13.07.2023 3 z 5

Bulbem záchranáře Bulbem záchranáře Vít Samek

Čtivou, zábavnou formou podané informace, pomocí kterých si budete aspoň trochu jistější, pokud budete potřebovat dát první pomoc. A to není málo.

02.05.2023 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Fajn cestopis se specifickým Ladislavovým humorem, který ne vždy padne na úrodnou půdu. Méně je někdy více, a ne vždy je nutné se pokoušet o vtip.
Ale to nic nemění na tom, že popis jeho putování je moc fajn, a bavilo mě ho číst.

30.04.2023 3 z 5

Největší záhady kriminalistiky Největší záhady kriminalistiky Jaroslav V. Mareš

Některé příběhy zajímavější, některé méně. Některé precizně podložené fakty, některé bohužel méně, a to více fabulací se pak objevuje. Celkově ale určitě zajímavé.

29.07.2019 3 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Pro mě ještě o kousek lepší než 1. díl. Čím více se noříme do Lisbethina života PŘED, tím více je kniha napínavá. Navíc přibyly další silné a zajímavé postavy. Rovnou jsem se musel pustit do závěrečného dílu.

10.02.2014 5 z 5

Stará dáma vaří jed Stará dáma vaří jed Arto Paasilinna

Oproti prvotině Zajícův rok kniha mnohem vyzrálejší, sevřenější a celkově lepší. Rozhodně se ale nejedná o čistě humoristický román, na mnoha místech vyvolává až mrazení v zádech, ale přesto je celá kniha protknuta sarkasmem a černým humorem.

06.01.2014 4 z 5

Zajícův rok Zajícův rok Arto Paasilinna

Kniha moc nefunguje jako celek, jednotlivé kapitoly by mohly klidně být samostatnými povídkami, a jsou spojeny jen velmi volně, navíc často za pomocí oslích můstků. Některé příběhy vtipné, jiné méně.

06.01.2014 3 z 5