Rudý zákon

Americko-britský miliardář Bill Browder by si ještě před několika lety řekl, že hlavní je dělat byznys a ne odhalovat korupci v Kremlu. Pak se ale stalo něco, co ho donutilo změnit názor. Stal se aktérem jednoho z nejdramatičtějších politických thrillerů současnosti. V devadesátých letech se Bill Browder vrhl na investiční příležitost na rozvíjejícím se ruském trhu a vybudoval raketově prosperující hedgeový fond Hermitage Capital. Do roku 2005, kdy ho Putin vykázal ze země, se vypracoval na největšího zahraničního investora v Rusku. Poté skupina zkorumpovaných policistů vyrabovala jeho moskevskou kancelář a s pomocí úředníků z finančního úřadu ze státní pokladny ukradla 230 milionů dolarů, které Browderův investiční fond zaplatil na daních. Všechno pak hodili na hlavu podnikateli a jeho nejbližším spolupracovníkům. Browderův daňový právník Sergej Magnitskij, kterému se celé korupční spiknutí ve státní správě podařilo rozplést, se stal obětí vraždy. Zemřel v jednom z nejhorších ruských kriminálů, kde byl pomalu a cílevědomě umučen k smrti. Finančníkův příběh ukazuje, jak zločinecký a autoritářský stát je podle jeho vlastních slov dnešní Rusko a jak dokáže Putinův režim efektivně využívat katyňskou metodu státem podporované lži. Browderův příběh je také zároveň svědectvím, že skutečným hybatelem velkých událostí mohou být energie a síla osobního přesvědčení. Od roku 2009, kdy sám sobě slíbil, že pomstí smrt svého přítele a spolupracovníka Sergeje Magnitského, vede celosvětovou kampaň odhalující rozmach korupce a porušování lidských práv v Rusku. Bill Browder se zasloužil o prosazení zákona Sergeje Magnitského na půdě amerického kongresu. Zákon od roku 2012 zakazuje vstup do země a nařizuje zmrazení účtů vrahům Magnitského a dalším ruským občanům, kteří porušují lidská práva. Browder se v současné době snaží o zavedení podobné legislativy v Evropské unii....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240925/big_rudy-zakon-240925.jpg 4.656
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , BizBooks

Red notice, 2015

Kniha Rudý zákon

Lenka.Vílka
10.09.2019

Hodně zajímavé vyprávění. O víc děsí (toho, kdo o světě neví vůbec nic) obsah knihy, ale na druhou stranu absolutně vůbec nepřekvapí (toho, kdo o světě ví trochu něco, ale teď).

Autor to bere vážně všechno se vším. Dětství, studia, proč si svolil tuhle kariéru. Mimochodem, jeho samotné rodinné poměry mi přišly velice úsměvné. Vzhledem k budoucnosti, kterou si vybral.

Přesto...

...knihu jsem četla poměrně dlouho. Vždy kousek a potom něco jiného. Protože autor není spisovatel, napsal knihu, to je něco jiného. Proto jsem čekala jinou strukturu. Méně románovou než jsem dostala, ale stále málo románovou.

francouz
26.08.2018

No musím říci, že mě to vzalo dech, jakým způsobem je prezentováno Putinovo Rusko.
Na začátku je velmi pěkné sledovat, jak se mladý ekonom snažil prosadit a jak jednozněčně vycítil možnosti zisků na východě. Moc úsměvná je jeho Polská anabáze.
Následně to co se dělo v Rusku, založení fondu a podnikání na hraně ( alespoň v knížce je tomu tak, jak to bylo ve skutečnosti....)
To jak měli na začátku společného nepřítele a jak se následně karty obrátily a jak se stal on tím největším nepřítelem je opravdu neuvěřitelné, ale zároveň velmi děsivé. Ano je možné zmanipulovat to či ono, ale vystupovat takovým způsobem proti advokátům, je v dnešní době skoro nepředstavitelné.
Prosazení zákona v US a další anabáze v Evropě .... Samozřejmě i zde jde o velké peníze, je třeba ukázat, že my ( fond) jsme Ti, kteří zachránili co mohli, ale i tak, je to opravdu jízda.

M-arta
19.02.2018

Přečteno jedním dechem.

DivnýJanko
27.06.2017odpad!

odpad!

Dejvid
31.03.2016

Komentáře jsou výstižné, nemám moc co dodat. Kniha se čte na v podstatě biografii velice dobře a druhá část knihy - opravdu jeden z nejsilnějších příběhů o bezpráví a nespravedlnosti, co jsem kdy slyšel.

mijagi80
30.01.2016

Výborná kniha na velmi aktuální téma. Příjemné zjitění je, že Evropský parlament také o Magnitskéh zákonu hlasoval a přijal ho bez zaváhání. Bylo by zajímavé sledovat hlasování v našem parlamentu a názor současného prezidenta na celou kauzu.

kajmii
06.01.2016

Tahle kniha mi vyrazila dech. Čekala jsem že to bude nuda o investicích a přitom jde o příběh lidskosti, přátelství, oddanosti a smyslu pro spravedlnost.
Během čtení se často přistihnete, jak kroutíte hlavou a říkáte si "Ne, to přece není možný. Tohle se nemohlo stát...". A přece se to stalo - v týhle době, kousek za našimi hranicemi.
Z téhle knihy nebudete mít dobrou náladu, nejspíš budete i brečet, ale stojí to za to.

petaSk
24.12.2015

Tak zase pro mě nový podnětný pohled na Rusko. Je vidět, že je nebezpečné je podceňovat. Kniha je plná faktů a jmen a proto místy nepřehledná. Ale nejedná se o beletrii, spíše o popis jednoho ruského skandálů a korupci, a tak je potřeba k tomu přistupovat.