Niu Niu komentáře u knih

Noc nad Reykjavíkem Noc nad Reykjavíkem Arnaldur Indriðason

Tahle kniha mě dost zmátla. Předchozí díl jsem četla už před nějakou dobou, proto jsem měla problém, co se tam událo, jakto, že tam nejsou lidi, které znám a v jaké detektivce byl ten Marian Briem. A ejhle, tak nějak v závěru knihy jsem si ujasnila, že to bude nějaká před-kniha před všemi. Ach jo. Kdyby tam aspoň bylo v nadpisech kapitol (nebo jen na začátku) v jaké době se to odehrává. Možná jsem to přehlídla. Ale teď už ke knize. Tyto detektivky jsou takové pohodové čtení na den. Autor vykresluje tvrdou zem a lidi, přitom to tykání na Islandu a Erlendur i ostatní postavy jsou příjemné, jasně vysvětlí, o co jim jde (když není potřeba mlžit), omluví se ... trochu světla v té temnotě. Líbí se mi, jak příběh plyne, co se stalo v minulosti, má dopad i na přítomnost a to nutí čtenáře číst dál, aby věděl, jak to dopadlo. Kdo nemá rád drastické krimi a spíš ho zajímá prostředí, tak doporučuju.

19.08.2019 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Ze začátku jsem měla problém se začíst. Vadil mi český překlad knihy, kdy překladatel používá přítomný čas ve vyprávění, pak najednou skočí do minulého atd. Bylo to hodně matoucí. Ale naštěstí jsem to během čtení díky příběhu přestala vnímat. Vtáhlo mě to a moc se mi to líbilo, další Nesbo. Bylo to promyšlené a překvapivé. Zpočátku Naia nic moc, ale pak se spolu s Hessem nějak provázali. Bude pokračování? :o)

19.08.2019 5 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Pěkný další díl, ale pořád takový průměr. Start se vleče, pár divných odboček po cestě a cílem profrčíte, ani si nevšimnete. Pro mne tahle série v porovnání s ostatními detektivkami snadno zapomenutelná.

14.08.2019 3 z 5

Ze Čtenářské výzvy na mne pořád vykukovalo Norské dřevo, ale zapátrala jsem v knihografii japonského autora a ejhle - kniha o běhání. No páni, absolutně jsem nečekala, o čem to bude. Taky běhám, tak jsem si řekla, že to vyzkouším. A nelituju, opravdu ne. Asi se mi autor tímto dílem trefil do mé krevní skupiny, protože běhání, psaní knih, plynutí času ... je to tak pravdivé. Myslím si, že každý, kdo čte hromadu knih jednou dostane nápad, že by si sám něco takového vyzkoušel. Plynutí času nezastavíme, ani kdybychom se rozkrájeli a my ten fakt přijmeme - s jakými pocity, to už je na nás. A běh? Klobouk dolů. Sama jsem běžkyně "sama pro sebe" - vyčištění hlavy od všelijakých myšlenek, zpevnění těla, ale to hlavní je ona vytrvalost, o které autor mluví. Dokázat nazout běžecké boty a udělat první krok. Maratóny a jiné akce pan Murakami popisuje z osobní zkušenosti a s takovým smyslem pro humor, až jsem žasla. Možná ne-běžci nepochopí. Ale pro běžce to může být takový průvodce, jak se nevzdávat. Čtení s otevřenou pusou zaručeno :o) Za mne palec hore.

10.08.2019 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Oproti prvnímu dílu mnohem slabší. Vlastní případ zajímavý a opředený tajemstvím. Ale zapadl mezi špatně poskládané dialogy postav a jejich kompletní proměnu. Miu jsem pochopila v první knize a čekala jsem od ní něco jiného. Tady se nevykreslila jako nejlepší mladá detektivka, ale jako troska, co se nalívá. Ztratila ten dar porozumět ostatním a stala se z ní protivná a nesympatická osoba. Takový zvrat jsem nečekala. Těšila jsem se, až to dočtu.

30.07.2019 3 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Nemám slov. Nádherná kniha. Poutavý a nečekaný příběh. Původně nicneříkající obálka knihy mě během čtení čím dál tím víc poutala - a podle mě je to všeříkající a odráží hloubku příběhu, jsou tam zachyceny všechny emoce. Kniha začíná tak nějak nesměle, ale vtipně. Líbil se mi popis zvířat a jejich chování, náhled na různá náboženství, který byl popsán s lehkostí a snažil se bourat jednotné vnímání víry. K závěru se to začalo lámat a bylo to víc fantasy, což dalo příběhu jiný rozměr. Závěr byl odlehčený a od srdce jsem se zasmála pánům vyšetřovatelům. Opravdu začnete číst a chcete vědět, co bude dál. Jaký příběh se vyberete vy? Doslov překladatele byl třešinkou na dortu. Postrádám Richarda Parkera. Jsem ráda, že jsem sáhla zrovna po této knize v rámci Čtenářské výzvy. Myslím, že se budu vracet.

25.07.2019 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Pěkné čtení, sympatické postavy, perfektně vykreslení myšlenkových pochodů. Závěr se mi zdál až moc rychlý.

19.07.2019 4 z 5

Kniha života Kniha života Deborah Harkness

Tohle byl porod! Omlouvám se všem, ale můj názor na tuhle knihu a celou trilogii po shrnutí: jedna velká slátanina. Třetí díl se četl kupodivu líp než díl předchozí. Ale ... Děj byl natahovaný, jak jen to šlo. Hlavní pointa se ztratila někde po cestě a bylo mi jedno, jak to dopadne. Spočítala bych na prstech jedné ruky situace, kdy mě knihy bavily (ano, všechny tři), ale vzhledem na rozsah, to bylo málo. Nebýt čtenářské výzvy, tak skončím již druhým dílem. Ale tím, že obě knihy tématicky seděly, tak jsem to vydržela - strašné slovo a u knihy se mi to ještě nestalo :o(

18.07.2019 1 z 5

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

Přečteno za den rychlostí blesku. Super detektivka. Líbí se mi Fabian s jeho klidem a Malin s její prořízlou pusou. Pěkné bylo i zapojení dalších detektivů. Vlastní příběh ufff a těším se, až se mi dostane do rukou další díl. Že by pokračování?

13.07.2019 5 z 5

Oběť bouři Oběť bouři Dolores Redondo

Možná to bylo tím, že jsem tento díl četla s dlouhým odstupem od prvních dvou, tak jsem si moc nepamatovala souvislosti. Jako završení trilogie ok, ale něco mi tam vadilo. Příběh byl opravdu zajímavý a s dovětkem autorky, co bylo nápadem, nabyl až k závěru puncu opravdovosti. V knihách je dovoleno vše, takže mě tajemno nevadilo a okořenilo klasickou detektivku. Problém mám ale se samým závěrem knihy. Amaia, ač inspektorka velmi chytrá, mě překvapila slepotou, kterou jsem jako čtenář odhalila už tak v první třetině knihy. A překvapilo mě, že by byla až tak hloupá ... ? Tomu jsem nemohla uvěřit. Nechci prozrazovat více. Taky to, že se příběh tak nějak pomalu posouval a pak z čista jasna prásk a konec, vše vyřešeno, nikdo se ničemu nediví...

11.07.2019 4 z 5

Ostrý řez Ostrý řez Jeffery Deaver

Mám Deavera ráda a Lincolna s Amélií taky, knihy se čtou tak nějak samy. Ale u této knížky jsem si říkala, jestli už toho není až moc. Vyhlížela jsem konec a pořád zbývalo přes sto stran, takže jsem čekala, co je pro Deavera typické. Už mě ty jeho kejkle nerozhodily a trefovala jsem se do černého. Co se mi na příběhu líbilo bylo ponoření se do diamantového průmyslu, to, jak se opracovávají a vznikají skvosty. Anotace ke knize nesedí (nemyslím, že je špatně napsaná, jen dává tušit jinému příběhu) a možná, kdyby se držel jen tohoto, bylo by to lepší. Musím ocenit tu genialitu a provázanost, ale někdy čtenář ocení jednoduchou linii. Postrádala jsem Lincolna a Amélii, jak byli za starých časů, jejich rozhovory. Teď byl jakoby každý sám za sebe. Zdá se mi, že autor je upozaďuje na úkor více dějových linií. Taky závěrečná překvápka byla teď popisována trochu jinak, z pozice "těch špatných". Už necítím takový "drajv" jako u prvních dílů.

06.07.2019 4 z 5

Jeden plus jeden Jeden plus jeden Jojo Moyes

Moc pěkná kniha. Pro mne lepší než série s Louisou Clarkovou. Vtipné, smutné, plné naděje na lepší zítřky. Velmi rychle přečteno. Hlavní postavy sympatické. Nepsal to sám život?

26.06.2019 5 z 5

Mezi náma holkama Mezi náma holkama Lindsey Kelk

Stihla jsem ještě zařadit do Výzvy :o) Jako završení série ok, spíše pohodové čtení na odpoledne ke kávě. Oproti ostatním dílům dávám hvězdu dolů za příliš moc alkoholu a zvratek. Už toho bylo fakt moc.

22.06.2019 4 z 5

Stín noci Stín noci Deborah Harkness

Na to, že jsem knihu četla cca měsíc a půl, to byla nesnesitelně dlouhá doba. Omlouvám se všem příznivcům. Někdy u šesté kapitoly byl pocit - tak tohle fakt nepůjde. A pak jsem si řekla, že to dočtu, abych ten odpad mohla dát. Ale nakonec dávám dvě *. Napsat knihu je umění a líbí se mi zasazení do historie a proplétání osobností. Co už se mi nelíbilo - lidí i jmen bylo až moc (asi i pan King by byl překvapen a že já Kingovky zbožňuju); to co bylo tak rozvláčně napsáno na pět set a něco stran, mohlo být zkráceno na polovinu. A ach jo, ale tenhle Twilight šmrcnutý Padesáti odstíny šedi ... to jako fakt???? Hlavní hrdinové jsou mi až moc proti srsti. A autorku jsem nepochopila v popisování kouzlení - nedovedla jsem si představit, co Diana zrovna dělá. Do knihy jsem se začetla až po několika kapitolách a to pak šlo rychle, ale odhodlat se začít, pro mne jako milovnici knih - největší horor. No, nebýt Čtenářské výzvy, asi bych to po té šesté kapitole vzdala, ale když jsem vydržela 2/3, tak i tu Knihu života přelouskám, aby byla série definitivní a výzva splněna.

18.06.2019 2 z 5

Počkej na mě, Radko! Počkej na mě, Radko! Lenka Lanczová

Jsem ráda, že někdo poupravil posloupnost dílů tady na Databázi. Asi bych po knížce nesáhla, nebýt Čtenářské výzvy. Jasně, už jsem trochu dospěla a spíš si přiblížila vlastní -nácti- léta. Jako závan takového toho bezstarostného života náhodou supr. Ale tato literatura je fakt pro mladší ročníky. Sama jsem čítávala Lanczovou hodně a její romány se mi líbily, ale tento si nepamatuju. Abych se dostala k obsahu. Radka mě neskonale štvala. Záměr autorky napravit snobského spratka tam sice byl, ale ona se furt ofrňovala, pořád se urážela, pořád byla nej a nej. Jasně, bylo to i výchovou. Tohle frackovství vidím i v dnešní době a asi mě překvapilo, že už v devadesátkách s takovým chováním někdo pochodil. Jasně, taky um paní spisovatelky, že mě dokázala přes Radku takhle vytočit :o). Ale zas oceňuju to, co se dělo kolem Pavla. Tím to nebyl jen obyčejný dívčí román, ale i zamyšlení.

16.06.2019 3 z 5

Cela číslo 17 Cela číslo 17 Dominik Dán

Díky Ti, Čtenářská výzvo!!! Tohle bylo něco! Ráda se pouštím do nových autorů, ale tak nějak bych nečekala, že v detektivkách naleznu něco i od slovenského spisovatele. Teď se biju do hlavy, proč že jsem ho nenašla dříve. Ale od toho je tu právě ta Čtenářská výzva. Nelituju a doporučuju. Měla jsem přečteno za jeden den, protože jsem prostě musela znát konec. Bude happy end - nebude happy end???? To, co se jevilo ze začátku jako "zjevně snadný případ" mělo sáhodlouhá chapadla. Možná i tím, že autor pochází z oblasti, jen co by kamenem dohodil, tak se mi to zdálo nějak reálnější (než u amerických autorů). Část ve věznici - síla, jako ve filmu Vykoupení z věznice Shawshank a taky Útěk z Alcatrazu. A úseky vyšetřovatelů - nemělo to chybu. Četla jsem ve slovenštině a musím říct, že to byla příjemná změna, moc se mi líbil použitý humor, válela jsem se smíchy u některých dialogů. Tohle umím ocenit u všech knih. Napadají mě dvě otázky - jedna se týká toho, oč by byl ten svět pohodovější a ty vztahy jednodušší, kdyby si hodný člověk našel hodného a ten "zlý" "zlého". Vím, že protiklady se přitahují, ale copak neplatí i vrána k vráně sedá? Fajn, no, proč hodní chlapi mají vždy ženské mrchy a naopak? Další otázka je, jak se snažím přijít na to Něco - je jediným záměrem života pravda? Je jedno, kolik času to bude stát, kolik lidí bude trpět? Ale ona jednou přijde a vše bude OK? Jako ty mlýny, co melou?
Pardon, mám hloubavou :o)

15.06.2019 5 z 5

Poslední hodina Poslední hodina Jeffery Deaver

Protože je J.D. mým oblíbeným autorem, dávám pět *. A kniha si je zaslouží. Po Ocelovém polibku jsem se zas po dlouhé době dostala k pokračování Rhyma. I přes to, že se jedná o třináctou knihu série, líbila se mi. Je tam několik dějových linií, více míst a nové postavy. Myslím, že právě přenesení do Itálie dílo pěkně okořenilo (jídlem, památkami i vtipem). Super zakomponování v té době aktuální problematiky na politické úrovni (i když ona je aktuální pořád). Ač jsem původně neplánovala do Čtenářské výzvy 2019, hudební nástroj jsem tam našla a můžu odškrtnout :o) Líbí se mi i na samém závěru zmínka o naší domovině. A J.D. tuto knihu-detektivku odlehčil (není tak krutá).

14.06.2019 5 z 5

Co ta holka chce? Co ta holka chce? Lindsey Kelk

Pěkně navázáno na první díl. Oddychovka to moc nebyla a spíš jsem se snažila "v duchu" pomáhat Tess hasit průšvihy - ona ta holka neví, jak na to. Ale ruku na srdce - vždy se radí lépe druhému než sám sobě. Líbí se mi humor, který autorka používá, a parádní je, že je i aktuální k situaci ve světě. Těším se na završení trilogie.

11.06.2019 5 z 5

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

Já se přidám k pětihvězdičkářům. Ze začátku takový mírný rozjezd. Ale finiš typicky Deaverovský. TOHLE byla skvělá myšlenka a takovou knihu jsem ještě nedržela v ruce. Jo, zfilmované by to bylo taky pecka, ale přece jen - filmy už takto natočeny byly, ale kniha? Ta fakt ne. Šlo tam v prvé řadě o to rozuzlení, takže vlastní příběh byl vyprávěn spíš tak opatrně. Ale vydržte od konce k začátku a proboha, nelistujte knihama, jak to dopadne, to je hřích!!!! Ne, dělám si srandu, ale ochuzujete se od překvápka, u Deavera to platí několikanásobně.

06.06.2019 5 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Jsem velmi ráda, že jsem si jako cestopis do Čtenářské výzvy zvolila Divočinu. Tříměsíční pouť Cheryl jsem prožívala pár týdnů, ale jako bych byla s ní. Spolu s dočtením knihy jsem cítila smutek, radost, stesk, vše, co ona. Klobouk dolů nad vším, čím si prošla před cestou a na cestě. Chápu její rozhodnutí si dobrovolně sahat na dno svých fyzických sil. V tom jsem jí podobná.

01.06.2019 5 z 5