niknikita niknikita komentáře u knih

Na vrchol K2 Na vrchol K2 Pat Falvey

Každý příběh o horolezcích je pro mne naprosto jedinečný a fascinující - asi nějaká karma, jiné vysvětlení nemám, protože jsem sportovní analfabetka.
Už dříve jsem četla Pohřbeni v oblacích a viděla jsem i dokumentární film se stejným námětem a přesto jsem také tuto knihu četla se zatajeným dechem...
Tragické události na druhé nejvyšší hoře světa K2 z roku 2008 vzbudily nebývalou vlnu zájmu, emocí a zároveň kritiky ve všech koutech světa, proto je očité svědectví, které podává Gyalje Sherpa nesmírně důležité a obdivuhodné.
Strhující a skvělá kniha.

03.12.2021 5 z 5

Oněgin byl Rusák Oněgin byl Rusák Irena Dousková

Bezvadný návrat do studentských let...bylo to vtipné a přesně takové, jaká byla doba ve které jsem ztratila svoje nejlepší roky.
Možná v každé z nás je kousek Helenky Součkové a proto je tato knížka tak skvělá.

28.11.2021 5 z 5

Elizabeth Taylorová - Nebezpečný život Elizabeth Taylorová - Nebezpečný život Jiří Žák

Dobrý a hodně obsáhlý životopis o jedné z nejkrásnějších a pozoruhodných žen filmových pláten.
I přes velké množství informací jsem četla lehce a se zájmem a kniha mne bavila od začátku až do samého konce.

25.11.2021 5 z 5

Najdi Rebeccu Najdi Rebeccu Eoin Dempsey

Tak tentokrát musím konstatovat stručně: velké zklamání.

Očekávala jsem určitě mnohem víc, než jsem dostala, protože kniha Růže bílá, černý les se mi líbila hodně. Najdi Rebeccu je autorova prvotina, tak přidávám na hodnocení, ale způsob psaní mne nebavil ani přes zajímavý námět.

24.11.2021 3 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Skvěle napsaná kniha s neuvěřitelným a silným příběhem.

21.11.2021 5 z 5

Skvělý absurdní příběh, který byl jako vystřižený z naší absurdní doby. Bylo to vtipné a perfektně propojené - podobnost se skutečnými postavami čistě náhodná - a to mne bavilo ze všeho nejvíc.
Poslední třetina knihy by mohla být kratší a pak bych neváhala s nejvyšším hodnocením.

18.11.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Další z knih, které neumím objektivně posoudit. Popisný sloh se podobal novinařině a ve mně zanechal celý příběh pocit hodně špatné nálady...
Omlouvám se tímto všem vděčným čtenářům Aleny Mornštajnové.

11.11.2021 3 z 5

Alfons Mucha Alfons Mucha Jiří Mucha

Jiří Mucha sepsal vynikajícím způsobem životní osudy a obsáhlou tvorbu svého pilného a pracovitého otce. Jde o jedinečné a vyčerpávající svědectví na základě velkého množství historických pramenů, včetně soukromé korespondence a autentických písemností pozoruhodného umělce a člověka, jakým Alfons Mucha byl.

Řečeno slovy Jiřího Muchy:
"Neznám člověka,který by byl učinil tak mnoho pro to, aby se o něm vědělo tak málo."

Po všech stránkách inspirativní kniha, kterou jsem si doslova vychutnávala.

10.11.2021 5 z 5

Má přítelkyně Má přítelkyně Veronika Moreira

Kniha, která mne docela nudila i přes zajímavé téma. Alnahu to vyjádřila přesně. Tak trochu literatura faktu proložená dopisy.

28.10.2021 2 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Jeden z mých návratů, který nezklame ani po opakované četbě. Jednak si ráda osvěžím paměť a pak si také moc ráda vychutnám svěží styl psaní mého oblíbeného autora.

26.10.2021 5 z 5

La bella Toscana – Sladký italský život La bella Toscana – Sladký italský život Frances Mayes

Pokud nečekáte od knihy strhující děj, dostanete plno informací z italské kuchyně a taky poznáte některé výtvarné a kulturní skvosty světového umění.
Autorka je každopádně velice činorodá a cílevědomá osobnost a má bohaté cestovatelské zkušenosti o které se dělí se svými čtenáři. Nebylo to vůbec špatné, nechat se líně unášet Toskánskem, ale některé kapitoly byly až zbytečně rozsáhlé, jenomže to musí posoudit každý sám.

22.10.2021 3 z 5

Rusovláska u cesty Rusovláska u cesty Anne Tyler

Asi nemám talent ocenit oceňované knihy...

19.10.2021 2 z 5

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

Dávám tak slabých padesát procent. Je to kniha o samotě, o pocitu nepochopení a chvílemi jsem z toho všeho měla depresi.
Uznávám kvalitní literární sloh a hloubku myšlenkových pochodů, ale asi jsem potřebovala větší dávku energie a radosti.

14.10.2021 3 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Jasný a srozumitelný jazyk Petry Soukupové mne vrátil v čase. Asi bych se bránila, kdybych tohle všechno měla prožívat znovu, ale číst o věcech, na které nastal čas, bylo až krutě realistické. Občas jsem se zasmála a občas se mi zatajil dech, protože tohle je život a se vším všudy.
Skvělá kniha.

09.10.2021 5 z 5

Milostný dopis Milostný dopis Lucinda Riley

Opět musím jít proti proudu, protože tento zamotaný příběh plný zbytečných slov a vět mne prostě nebavil...tak ani nevím, jestli je správné hodnotit knihu, kterou jsem nedokázala přečíst celou.
Ale obálka je moc pěkná, a právě ta mne nalákala.

04.10.2021 2 z 5

Marina Marina Carlos Ruiz Zafón

Autor mne svým čtivým a barvitým vyprávěním zaujal natolik, že jsem si příběh Mariany přečetla do konce, přestože jsem už po pár stránkách měla pocit, že končím.
Pravdou je, že jsem v tomto žánru nikdy nenašla smysl, ale tentokrát jsem udělala výjimku právě pro krásu slova a tím mne Zafón dokázal přesvědčit.

30.09.2021 4 z 5

Ty Ty Caroline Kepnes

Normálně bych tuhle knihu označila jako zvláštní a hodnotila ji hodně podprůměrně. Když si ale uvědomím, jak se mi Joe producíroval v mé hlavě, musím uznat sílu tohoto příběhu a taky obdiv ke způsobu psaní, jakým Caroline Kepner pronikla do čtenářského ega.
Byl to tak strašně sugestivní zážitek, že jsem si někde v půlce knihy odskočila k jiné četbě, abych se z toho psychopata Joea a jeho pitomé Beck nezbláznila.

Sama dost dobře nechápu svoje poměrně vysoké hodnocení , které dávám knize, ve které jsem některé stránky jenom prolistovala a k níž se rozhodně nevrátím...

27.09.2021 3 z 5

Návrat na ostrov lží Návrat na ostrov lží Michel Bussi

Tentokrát se neumím rozhodnout a vlastně ani přesně vyjádřit k pocitům, které ve mně nechala kniha mého oblíbeného autora.
Zkusím být objektivní, ale pak musím přiznat, že jsem utahaná jako pes. Bylo to především překombinované a zbytečně dlouhé, tečka.

25.09.2021 4 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Peter May mne zatím nikdy nezklamal a Enzo s culíkem a pramínkem šedin ve vlasech mne baví i s jeho trochu arogantním egem.
Tentokrát jsem navíc ocenila, že se příběh odehrával v několika zemích a většina děje se přesunula do Bretaně, kde se případ uzavřel.
Bylo to napínavé a krásně čtivé setkání s mým oblíbeným autorem.

12.09.2021 5 z 5

Bretaňské světlo Bretaňské světlo Jean-Luc Bannalec (p)

Krásná a tajemná Bretaň má kouzlo, které mne pokaždé dostane. Můj oblíbený autor tentokrát okořenil svůj příběh o postavu Dupinovy partnerky Claire a to mne hodně bavilo.
Neprozradím podrobnosti .
Každopádně jde o další hodně povedenou záležitost a já jsem si tohle čtení užívala.

06.09.2021 5 z 5