niknikita

Přečtené 779Odvrácená tvář lásky
květen - červen 2021
Odvrácená tvář lásky 2016, Colleen Hoover

Potřebovala jsem love story a podruhé jsem sáhla po tomto příběhu, co může připomínat padesát odstínů, jenomže toto je jiná kniha a skoro stejně je taky tak zatraceně dobrá. Tak mne kamenujte, že srovnávám nesrovnatelné.


Prosím, stručně
květen - červen 2021
Prosím, stručně 2006, Václav Havel

ČTĚTE! Opravdu není třeba slov, tak jsem si půjčila to poslední od jirka 9453


Půlnoční slunce
květen 2021 (17.-31.)
Půlnoční slunce 2021, Stephenie Meyer

Především musím podotknout, že tohle je kniha pro fanoušky Stmívání a protože k nim patřím, bez ohledu na věk, opravdu jsem si to v Edwardově hlavě užívala. Tečka:) Neskutečně odbytý překlad a spousta chyb je na pár facek, ale není to důvod ubližovat nízkým hodnocením autorce.


Horečka
30. květen 2021
Horečka 1994, Václav Hrabě

Když básník píše prózu, je v ní celé jeho srdce... Horečka je krásná povídka z mého divokého mládí a děkuji, že ji Václav Hrabě stihl napsat. "...a řeka je černá, jako to ráno, kdy jsi se probudil a věděl, že ona už nepřijde..."


Anděl
květen 2021 (24.-29.)
Anděl 2006, Jáchym Topol

Vím, jak snadno se člověk dostane na samé dno a ví to určitě každý. Asi je to důležitá kniha o nicotě, ale moje mysl se takovému marasmu prostě brání...


Slepá mapa
květen 2021 (24.-27.)
Slepá mapa 2018, Alena Mornštajnová

Ten způsob psaní, ten divný sloh z dob dávno minulých, to není nic pro mě. Chápu, je to prvotina, ale v té knize nebyla ani jedna jediná emoce a pokud ano, asi mne míjela. Historické události byly zasazené do spousty nepřehledných postav a životních příběhů, které se staly nejednomu z nás. Ano, patřím do kategorie rebelantů...


Maminka neříká pravdu
duben - květen 2021
Maminka neříká pravdu 2016, Michel Bussi

Musím dát plné hodnocení, přestože na Černé lekníny tentokrát tato kniha nemá. Maminka neříká pravdu je trochu složitější a ocení ji především trpěliví čtenáři, které baví autorova fantazie a způsob psaní.


Hra na anděla
duben - květen 2021
Hra na anděla 2010, Zdeňka Žádníková Volencová

Tato kouzelná publikace na mne vykoukla z police vyřazených knih v knihovně, které se prodávají za symbolický poplatek. Bez váhání putovala ke mně domů. Neměla jsem sice doporučené portské, ale užila jsem si to i se skleničkou Shiraz-Cabernet a bylo mi v té společnosti opravdu moc hezky. Určitě se budu na stránky plné krásných veršů a fotografií často vracet a vždycky si přitom připomenu, že je ke mně poslala jedna šťastná náhoda.


O mé rodině a jiné zvířeně
březen - duben 2021
O mé rodině a jiné zvířeně 1986, Gerald Durrell

Jeden z mých krásných návratů, který vždycky pobaví, zahřeje a vlastně taky poučí. Vyprávění laskavé a kultivované, jako autor sám. Tentokrát není třeba mnoha slov. Čtenáři mi jistě dají za pravdu.


Okouzlený satyr
duben 2021 (16.-21.)
Okouzlený satyr 1987, Ludvík Páleníček

Připadám si jaksi narcisticky a sotva věřím tomu, jak málo čtenářů má Okouzlený satyr. Myslím, že za mne by stačilo, kdyby Max Švabinský namaloval jenom "Splynutí duší". Přitom je to nesmírně tvořivý umělec, který ještě deset dní před svou smrtí, podepsal svoje poslední litografie. Když zabloudím na Vyšehrad, vždycky se zastavím na místě jeho odpočinku. Ale třeba je to jenom moje osobní melancholická vazba na Kroměříž, kde se Švabinský narodil a kde jsem dlouho žila taky já a taky, že mám ve svém srdci místa, která nás oba okouzlila.


Město a sněm
duben 2021 (18.-19.)
Město a sněm 1998, Zdeněk Fišer


Ecce homo!
duben 2021 (16.-18.)
Ecce homo! 1971, Karel Klostermann

Díky čtenářské výzvě jsem tuto knihu vzala na milost. Protrápila jsem se ke konci a nezbavila jsem se pocitu marnosti nad nepochopitelným jednáním hlavních postav, přestože jejich myšlenkové pochody se autor snažil popsat víc než podrobně.


Dům v Bretani
? - duben 2021
Dům v Bretani 2013, Marta Davouze

Příběhy z Bretaně popisuje paní Marta Davouze ze svého osobního pohledu. A protože je to Dáma s velkým D, může někoho iritovat spousta maličkostí a třeba i pocit nadřazenosti autorky, ale stálo by za zvážení, jestli se často nejedná o čtenářské neporozumění. Já osobně pro tuto knihu sáhnu ráda kdykoli a vždycky mne obdaří dobrou náladou a vždycky zatoužím rozjet se do Bretaně.


Dívka, již jsi tu zanechal
únor - březen 2021
Dívka, již jsi tu zanechal 2015, Jojo Moyes

Dívka, již jsi tu zanechal mne nikdy neomrzí. Je to překrásně sestavený příběh a souhlasím, že zatím nejlepší z knih od Jojo Moyes.


Listování
únor - březen 2021
Listování 2003, Jan Werich

Další z milých návratů ke knize, která je v mých očích jako pestré mozaikové okno do života vzácného Jana Wericha.


Aurelián
únor - březen 2021
Aurelián 1958, Louis Aragon

Vrátila jsem se na známá místa v Paříži, do dekadentní společnosti a k Aureliánovi. Vracím se sem v nepravidelných intervalech docela často a pokaždé se sama sebe ptám, proč nikdo doposud nedokázal zfilmovat příběh toho krásného a neklidného Francouze se smutným úsměvem? A přitom dobře vím, že právě Aragonův román je vlastně poezie napsaná v próze a že je nesdělitelná v jiné podobě, než v této knižní.


Romeo, Julie a tma
únor 2021 (05.-24.)
Romeo, Julie a tma 1959, Jan Otčenášek

Velký příběh v nepatrné knížce, psaný skoro básnickým slohem, který Jan Otčenášek tak krásně uměl. Temná doba našich nedávných dějin dala vzniknout tragické a zakázané lásce dvou čistých duší, které dohromady svedl náhodný okamžik.Možná díky této náhodě mohla prožít Ester aspoň krátké chvilky štěstí a možná by spolu s Pavlem měli větší naději, kdyby se neobjevila postava ohavného Rejska. Možná...


Jedenácté přikázání / Plameny lásky / Stín v písčinách / Dělej, že ji nevidíš
únor 2021 (16.-23.)
Jedenácté přikázání / Plameny lásky / Stín v písčinách / Dělej, že ji nevidíš 2000, Jeffrey Archer

V podstatě hodnotím jenom poslední knihu: Dělej, že ji nevidíš. Trochu slabší příběh, který mne nijak zvlášť neupoutal a tak je asi dobře, že jsem četla jen tuto zkrácenou verzi. Ostatní tři tituly byla pouze ztráta času. Je mi líto.


Italské prázdniny
? - únor 2021
Italské prázdniny 1965, Jan Werich


Dům u jezera
leden - únor 2021
Dům u jezera 2016, Kate Morton

Dvakrát jsem knihu odložila, abych potřetí zjistila, že je to nad moje čtenářské síly. Naprosto zbytečný a matoucí počet postav, nepřehledné časové smyčky, spousta květnatých slov a následně důležité momenty, které jsou zmíněné jenom okrajově a to všechno na úkor skutečného příběhu. A přitom je námět přinejmenším zajímavý ... Nerozumím tomu, proč tolik autorů píše tyhle zbytečně tlusté knihy?


Rakoncaj - Měl jsem kliku
prosinec 2020 - leden 2021
Rakoncaj - Měl jsem kliku 2020, Josef Rakoncaj

Tuhle lahůdku jsem si náležitě vychutnala. Stačilo by napsat jednoduše: Krásná kniha. Mám nesmírný obdiv k pokoře, kterou Josef Rankoncaj projevuje, to především, proč by mu jinak asi byla nabídnuta možnost účastnit se na zahraničních expedicích? Především zkušenosti a rozvaha rozhodují, stejně jako osobní charakter, který mu neschází. Nedá se ale popřít, že také ta příslovečná klika hraje při jeho počínání v horách naprosto důležitý fakt. Kniha, která o tom vypráví je zpověď člověka, kterého si nesmírně vážím. Je to skvělý horolezec, otec fungující rodiny, fotograf a podnikatel...těch superlativ je určitě mnohem více, ale to posoudí každý sám. Já přidám jenom skromné díky autorům knihy, která zdobí můj domov ❤️


Pamatuj na mě
leden 2021 (14.-22.)
Pamatuj na mě 2009, Mary Higgins Clark

Další z knih, která není určená pro mne. Krátké kapitoly byly tentokrát na úkor napínavosti příběhu, do kterého jsem se nedokázala pořádně začíst. Asi je to subjektivní názor, protože nadšených čtenářů je tady převážná většina, takže budu opět za rebelku.


Bábovky
? - leden 2021
Bábovky 2016, Radka Třeštíková

Prý se nevstupuje do stejné řeky... potvrzuji. Můj návrat k Bábovkám tohle rčení potvrdil. To není kniha. Tohle je puzzle a k tomu nálož deprese. Nic pro dnešní složitou dobu.


Paní Bovaryová
leden 2021 (08.-10.)
Paní Bovaryová 1973, Gustave Flaubert

Konečně jsem se prokousala touto klasickou literaturou. Téma nespokojené a následně nevěrné ženy, která nedokáže řešit svoji zoufalou situaci jinak než zoufale. Téma staré, jako lidstvo samo. Poctivě přiznávám, že jsem se do čtení nutila a styl vyprávění byl na můj vkus zdlouhavý, příliš starodávný a nedokázala jsem ocenit autorovy košaté metafory. Jsem asi z jiného světa a tak se omlouvám literárním géniům, že mi schází pořádná dávka trpělivosti a tolerance.


Půlnoc je osamělé místo
? - leden 2021
Půlnoc je osamělé místo 2002, Barbara Erskine

Fantazie Barbary Erskine nemá hranice, zato moje čtenářská trpělivost dosáhla vrcholu v půlce knížky. Tahle nebetyčná duchařina byla nad rámec mojí tolerance, a to jsem si dala práci zapátrat hluboko do britské historie, která autorku inspirovala. To je taky jediné, co bych ocenila, ale jinak...nuda.


Nelituju ničeho
prosinec 2020 - leden 2021
Nelituju ničeho 2020, Colleen Hoover

Myslím, že Colleen Hooverová zraje jako víno. Vím, že je to klišé, ale nenapadá mne přesnější přirovnání. Nevím jak je možné psát o obyčejných věcech života tak neobyčejně...Tohle byl opět příběh, ke kterému se ráda vrátím. Děkuji, Colleen, za krásné pohlazení na duši :)


Jak voní tymián
listopad - prosinec 2020
Jak voní tymián 1975, Marcel Pagnol

Tuhle knihu mi daroval jeden dobrý přítel a už proto ji mám ráda. :-) Možná taky proto, že jsem dozrála do věku vzpomínek a pro nádhernou poezii Pagnolova jazyka nemůžu jinak, než dát nejlepší hodnocení.


Mlha nad Shadow Sands
prosinec 2020 (14.-22.)
Mlha nad Shadow Sands 2020, Robert Bryndza

Poměrně slušný základ příběhu a dobře vykreslené postavy, ale přikláním se k názoru, že méně stran by knize slušelo více.


Útočiště
prosinec 2020 (14.-17.)
Útočiště 2020, Jérôme Loubry

Budu stručná. Útočiště je psycho a já jsem se občas přistihla, že zapomínám dýchat.


Dotknout se hvězd - Zápisky Marouška blázna
14. prosinec 2020
Dotknout se hvězd - Zápisky Marouška blázna 2020, Marek Holeček

Můj syn ji dostane od Ježíška, ale nejradši bych si ji sobecky nechala pro sebe. Nádherná kniha ♥️♥️♥️ Překrásné fotografie doprovází skvělé texty...tohle je osobní a pokorné vyznání Marka Holečka. Děkuji za "Boys 1970". Ten tragický příběh mne nikdy nepřebolí.


Golem
říjen - prosinec 2020
Golem 2010, G. Meyrink (pseudonym)

Vůbec jsem se nedokázala do knihy začíst a tak mne její mystika míjela, přestože jsem se snažila proniknout do tajných zákoutí staré Prahy, která mám v reálném životě moc ráda. Začala jsem číst s nadšením, ale bylo to na můj vkus překombinované a moje pozornost v tom labyrintu slov naprosto bloudila.Nic pro mne, bohužel...


Oddané sestry
listopad - prosinec 2020
Oddané sestry 1993, Eileen Goudge

Tohle je přesně ten příběh, ke kterému se ráda vracím... možná proto, že jsem ve svém životě postrádala sestru, ale hlavně proto, jak krásně se čte. Jednoduché, bez přetvářky a živočišné. Vždycky si to vychutnám do posledního písmenka


Afrika – Ráj a peklo zvířat
? - listopad 2020
Afrika – Ráj a peklo zvířat 1990, Josef Vágner

Nádherná publikace, a nejen to. Tato kniha je krásná ukázka celoživotní práce Josefa Vágnera. Výčet údajů a informací o Africe doprovází úžasné kresby a fotografie, takže někdy stačí jen listovat a žasnout.


Všechno je jenom dvakrát
říjen - listopad 2020
Všechno je jenom dvakrát 2016, Michal Přibáň

Zajímavá skládanka příhod a zážitků z dětství, přátelství a lásek a všechno autor propojil s historickými událostmi doby, ve které jsem vlastně sama žila. Bylo to barvité a taky složité čtení a přiznám se, že jsem byla občas unavená. Je to symbolické, protože život nás umí taky pěkně unavit...


Irská kráska
říjen 2020 (12.-28.)
Irská kráska 2017, Ann Moore

Nahlédla jsem do silné a nezlomné duše krásné Gracelin a poznala otřesnou část historie Irska. Strhující a velice poutavé vyprávění.


Vladimír Vysockij
říjen 2020 (12.-18.)
Vladimír Vysockij 1988, Vladimir Semjonovič Vysockij

Vladimír Vysockij - můj nejoblíbenější Rus a bude na tomhle divokém světě už napořád moc scházet. Nikdy nepřestal být sám sebou, nikdy nepřestane být v mém srdci. ... "Své srdce tedy někde nechám tu šedému nebi, které v modři skane do fialek a karafiátů. A zbudou slzy, sněhem promíchané."


Strom života
září - říjen 2020
Strom života 2017, Susan Wiggs

Pěkný příběh ze života...a tady bych mohla skončit se svým hodnocením, ale... Musím totiž svoje "ale" trochu rozvinout, takže: -Už mne moc nebaví, jak se stává módou psát do románů plno řečí o jídle a receptech. -A taky už mne unavuje stejně módní proplétání románových "tehdy" a "teď", které se tváří jako umělecký styl. Podle mne právě tohle ubralo této knize na čtivosti a právě proto hodnotím jenom tak, jak hodnotím.


Holčička, kterou tam nechali
září - říjen 2020
Holčička, kterou tam nechali 2019, Roxanne Veletzos

Možná je to chvílemi trochu překombinovaný, ale pravdivý příběh a bude chtít od čtenářů trpělivost. Dala jsem si tu práci a získala jsem historickou a přitom neuvěřitelně lidskou mozaiku. Nevěděla jsem skoro nic o Rumunsku a už vůbec jsem netušila, jak tvrdě zkoušená je tato země uprostřed Evropy. Tohle je kniha, která rozhodně stojí za pozornost.


Ďábel na jaře
září 2020 (21.-28.)
Ďábel na jaře 2017, Lisa Kleypas

Opět jsem šlápla vedle...a tak se omlouvám všem nadšeným čtenářkám. Chtěla jsem trochu romantiky, ale když se na pěti stránkách popisuje, jak Pandoru /příšerné jméno/, Gabriel zachraňuje z nesnází v altánku, zavřela jsem knihu poprvé. Pak jsem tomu dala šanci s myšlenkou, že přece jde o historickou romanci, ale někde kolem stovky stránek jsem tu slaďárnu zavřela definitivně. Jsou knihy, které nemám čas číst a toto je jedna z nich.


Na Leopardí skále
září 2020 (21.-26.)
Na Leopardí skále 2019, Wilbur Smith

Skvělá autobiografie, za kterou jsem moc ráda. Konečně jsem pochopila, proč je každá kniha kterou Wilbur Smith napíše, pro mne tak poutavá. Jde o to, že velká většina příběhů je pravdivá a poctivě prožitá, je v nich spousta osobního poznání a roky neuvěřitelné práce. Na jeden lidský život až nepochopitelné množství prožitků a kvalitních románů a já s pokorou děkuji chvíli, kdy jsem poprvé otevřela Píseň slonů...


1 ...