Nigol Nigol komentáře u knih

Jonasson se nenásilnou humornou formou ohlíží za uplynulým 20. stoletím a jeho klíčovými událostmi, jichž je nebohý Allan Karlsson svědkem a více či méně je ovlivňuje. Kniha má jednoduchý jazyk i humor, místy suchý, černý, což mi vyhovuje.
Za mě parádní oddechovka na dovolenou.

24.05.2019 5 z 5

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Pamatuji se, že jsem to četl jednou na Silvestra snad celý den, písmena už jsem skoro neviděl, ale stejně jsem četl ještě dlouho po půlnoci. Mým favoritem byl Rychlonožka. "Tak tohle byl jednou mazanec..." (když spadl s batohem do řeky).

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Kdo by tohle nemiloval. Z každého vnoření do Stínadel jsem měl husí kůži.

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Kdo to nečetl a má rád poezii, měl by to napravit.

02.08.2016 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Jeden z mála německých dodnes sledovaných pohledů na Velkou válku, dalším motivem je, tak jako v dalších dílech Remarqua, přátelství, které pojí bratry v boji. Dobře ukazuje ideje o válce a rychlé vystřízlivění těch, kdo ji na vlastní oči viděli a na vlastní těla zažili. Závěr je myslím klasický, co se týče německých příběhů z období 1918-45, musím přiznat, že mě taková díla osobně berou.

01.03.2017 5 z 5

Harry Potter a Kameň mudrcov Harry Potter a Kameň mudrcov J. K. Rowling (p)

Začátek jednoho z nejzajímavějších příběhů současné doby.

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Nádherná i děsivá ukázka síly lásky, nenávisti i vlivu společnosti a prostředí.

Kniha o filmu Eragon Kniha o filmu Eragon Mark Cotta Vaz

Nečetl jsem, nicméně už to, že o tom filmu napsali knihu, mi říká, že se chtěli omluvit, to je možná na jednu stranu sympatické, na druhé straně, neměli tak NAPROSTO zmršit film. Královské město trpaslíků alá jedna "hradbička" ze dřeva na níž není jediný trpaslík...to nelze na 144 stranách omluvit. A to jsem zde vytáhl jen půllitr vody z Pacifiku.

02.08.2016

Přebyteční Přebyteční Gemma Malley

Zajímavé, bavilo mě to číst i podruhé a potřetí.

02.08.2016 5 z 5

Všichni hrajeme divadlo: Sebeprezentace v každodenním životě Všichni hrajeme divadlo: Sebeprezentace v každodenním životě Erving Goffman

Dle mého názoru čtivě napsaná kniha, která formuluje základní autorovi myšlenky o sebeprezentaci a jejím uplatnění v každodenním životě.

20.12.2016 5 z 5

Král Artuš a jeho družina Král Artuš a jeho družina Robert Wolf

Příjemná odpočinková četba pro milovníky rytířských legend a obdivovatele rytířů kruhového stolu.

23.11.2016 4 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Četl jsem tak pětkrát. Když čtete knihu, je pokaždé o něčem jiném. Má nejoblíbenější pasáž je Átrejovo setkání s Uyulálou.

Eragon Eragon Christopher Paolini

Lepší než dobré, oblíbil jsem si především postavu Murtagha. Mínus za to, jaký měla tahle kniha potenciál a jakým způsobem jej autor využil, ačkoliv jsem přečetl všechny díly, musím říct, že první se mi líbil nejvíc. Možná moje očekávání od dalších dílů bylo příliš vysoké...

02.08.2016 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Nové zpracování Romea a Julie, vsazené do období, které autor prožil.

02.08.2016

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Drama lásky a války, pokud se na něj podíváme z pohledu doby, ve kterém vzniklo, nelze jinak, než se před ním hluboce sklonit. Stalo se inspirací mnoha dalším dílům stejného námětu.

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Některé pasáže se recitují tak dobře, až z toho mrazí.

Zabíječ elfů Zabíječ elfů Nathan Long

Přidám se k těm, kteří tento díl označují jako nejslabší. Na rozdíl od předchozích Zabíječů se mi kniha nečetla tak lehce a často jsem z ní byl vyloženě zmatený. Pomyslnou hlavou ve vztahu Gotrek – Felix byl zatím vždy druhý jmenovaný, tady je to naprosto převrácené a postavené čistě na Gotrekovi, který řeší intelektuálně náročné úkoly, které vlastně ani sám nechápu, jelikož jsou buď zbytečně složitě přeloženy nebo napsány, či nedostatečně vysvětleny. Často jsem se přistihl, že vlastně pořádně nevím, co se děje, což jsem zatím v sérii Zabíječů nikdy nezažil.

Gotrek v jednu chvíli není schopen porazit tři temné elfy, na konci jich už ale zase klasicky kosí x za sebou, v tom je také jistý nesoulad. Felix až příliš často přesvědčuje Gotreka, aby se do něčeho nevrhl po hlavě, dřív se mu to podařilo v každém díle maximálně dvakrát, teď snad desetkrát. Upřímně se mi příliš nelíbilo ani mořské prostředí, kde pak začaly chybět scénky z hospod u piva.

A konečně moje láska na konec - Max Schreiber, kdysi čaroděj mocný vyhnat svou magií z dobývací věže démona teď zvládá jen nejslabší zaklínadla, která jsou celkem k ničemu a téměř je postaven na roveň o generaci mladší neschopné věštkyni. Nelibě taky nesu to, o kolik zestárl šedý věštec Thanquol, který je teď jen jakýmsi protivníkem v pozadí, kterého Felix s Gotrekem porážejí téměř nevědomky.

Nezbývá než doufat, že další díl se vrátí k těm předcházejícím.

19.10.2017 2 z 5

Velký Gatsby / Poslední magnát Velký Gatsby / Poslední magnát Francis Scott Fitzgerald

Četl jsem část Velký Gatsby a později viděli i film...jako fanda DiCapria se nechci pouštět do porovnání, takže radši jen řeknu, co se mi na díle líbí. 1) Časové zasazení - 20. léta 20. století, to je moje láska, že v USA...no budiž. 2) Klasický námět lásky a zklamání interesantně zpracovaný a ne vždy takový, jak by ho každý chtěl. 3) Monology hlavních postav.

16.01.2017 5 z 5

Panovníci českých zemí - výukové karty Panovníci českých zemí - výukové karty Petr Čornej

Základní informace o vládcích českých zemí. Pro pobavení a základní školu dobrá věc.

23.11.2016 3 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Třetí díl bych kvalitou zařadil někam mezi první a druhý, stejně jako druhý díl nenaplnil všechen potenciál prvního, ale "nudných pasáží" už je mnohem méně a autor čtenáře několikrát zajímavě překvapí. Kvituji Eragonovo zapojení do volby krále trpaslíků, vojáky co necítí bolest a odhalení Eragonova otce.

03.11.2016 4 z 5