Nico

HanaHanaAlena Mornštajnová

Urcite je to dobra kniha. Prvni pasaz je zdaleka nejlepsi. Spisovatelka ma precizni styl, slovo ovlada... pasaze z Terezina a Osvetimi me uplne nenadchly. Evidentne zna vsechna fakta a snazila se je do tech par stran natlacit, ale na me to uz bylo moc strojove a podle linky. Zapletky jsou az prilis doladene, je to veskrze spise cervena knihovna.. ale urcite jsem rada, ze jsem knihu cetla, byla prijemnym zpestrenim.

02.07.2019

Vagina. Nová perspektivaVagina. Nová perspektivaNaomi Wolf

Vyborna kniha a naprosto prelomova. Doporucuji kazde zene.

17.11.2018

Co mi řekl tátaCo mi řekl tátaAstrid Desbordes

Je to krasna kniha o tom, ze se nemame bat zit se vsim vsudy. Kresby jsou jednoduche, dulezity je hlavne obsah. Me ctyrlete dceri se kniha moc libi a mne take... je v ni snaha predat urcite, v dnesni spolecnosti jiz cenne, hodnoty detem tak, aby to s nimi nejak souznelo.. vyborna volba napr. pro rodice, kteri vyhledavaji montessori pedagogiku

25.05.2018

Nahý mezi vlkyNahý mezi vlkyBruno Apitz

Tato kniha je poněkud jiná než další knihy psané očima vězně koncentračního tábora. Apitz byl vězněn v Buchenwaldu jako politický vězeň, s hrůzou opravdového tábora (tzv. malý tábor) neměl co dočinění a byť jeho pobyt nebyl bůhvíjaký, nedá se srovnat s tím, co zažívali lidé ve skutenčém koncentráku jak to známe z jiných děl (např. výborná Jiskra života od Remarque nebo díla Eliho Wiesela). To nečiní jeho zkušenost o nic menší, lepší nebo méně hrůznou, to je jen na vysvětlenou - že jde o poněkud jiný druh literatury v tématice KT.
Mně román úplně nesednul a to z toho důvodu, že byl hodně upravovaný, proběhlo v něm mnoho redakčních zásahů i pod vlivem tehdejší politiky, ve které se Apitz pohyboval. Celkově mi rozhovory SSáků přišly umělé a nevěrohodné, autor z nich udělal bandu tupců a volů, kteří nejsou schopni domluvit se na ničem... Příběh dítěte jsem čekala s většími detaily, příliš tam nevystupuje... naopak výborné scény z bunkru a z gestapácké mučírny, tam je vidět, že si to opravdu prošel.
Nemám nic proti tomu, že je to kniha o komunistech, vynáší komunisty a je milována komunisty. Komunismus tehdá byl poměrně jiný než dnes a byl velmi důležitou součástí 2. sv. války i koncentračních táborů a odboje jako takového..

Celkový styl knihy mě, jak už jsem řekla, nenadchnul. Mám radši vyprávěcí spontánní příběh než slohově složitější a jakoby zatuchlejší úvahy. Ale pár míst se mi tam líbilo. Myslím, že kniha je dobrá pro velké "fandy" 2.sv.války, pro lidi, kteří se do hloubky zajímají o tehdejší odboj a politické spektrum.. Nechci chudáka Bruna úplně zatratit, protože žil v mém milovaném Lipsku, ale dávám max. tři hvězdy..

05.07.2015

Miminka v bezpečí. Průvodce pro odvážné rodičeMiminka v bezpečí. Průvodce pro odvážné rodičeJulia Dibbern

Naprosto nesouhlasím s komentářem Ausík. Všechny knihy, které vyjmenovává, jsou originálně starší než tato. Čili autorka nemá za cíl objevit Ameriku, ale jednoduše podpořit maminky, které váhají v kontaktním přístupu ke svému miminku a všechny aspekty shromažďuje ve své knize. Není to návod, ale zkušenost jedné ženy, která může dodat odvahu dalším. Jedná se o další výbornou knihu z povedené edice Naše dítě nakl. Dharmagaia. Palec hore.

18.06.2015

Zdravé těhotenství, přirozený porodZdravé těhotenství, přirozený porodIngeborg Stadelmann

Bezva super knížka, ve které je abolutně vše, co může ženu v těhotenství potkat a kompletní pojetí péče o novorozence se vším všudy, takže po přečtení je člověk teoreticky vzdělán téměř jako PA. Inspirace co se týče aroma olejů. Kniha, která nedělá z těhotenství byznys jak to vidíme dnes a vládne v ní úplně jednoduchý a přirozený přístup k mateřství... Doporučuju všem nastávajícím maminkám.

02.07.2014

Spi, bledá sestřičkoSpi, bledá sestřičkoJoanne Harris

Šílená slabota. Čekala jsem podobnou úroveň jako Čokoláda nebo Krysařovy střevíce. Tohle je slátanina, jakou by sepsala každá talentovanější třináctka... hrůza

19.05.2014odpad!

Mrtvá a živá (Rebeka)Mrtvá a živá (Rebeka)Daphne du Maurier

Musím říct, že mě kniha nadchla jako už dlouho nic. Začátek fantastický, autorka svým jemným a obrazotvorným stylem láká čtenáře do příběhu, je to jako dýchat na sklo a sledovat, co se na něm objeví. Prostřední pasáž mě chvilku až dráždila, neb jsem se zakřiknutou a ustrašenou hrdinkou příliš nesympatizovala, ale pak knížka finišuje a závěr je vyloženě pecka mezi oči. Žádný happy end nebo žili až na věky... prostě super. Překvapilo v pozitivním slova smyslu.

12.02.2014

Obratník RakaObratník RakaHenry Miller

Miller kreslí obrazy běžného nepřikrášleného života, ne zcela nepodobný Bukowskimu, ale s větší mírou poetiky. Jeho kniha vlastně nemá příběh, zachycuje úsek svého života, který není o nic lepší nebo horší než ty, o kterých nepsal. Jeho rukopis je plynulý a obrazotvorný, jeho metafory a iluze fantastické a naturalistické zároveň. Nejvíce mě kniha bavila v první půlce, kdy byla zřejmá právě bezpříběhovost. V druhé půlce musí normálnímu člověku trochu dojít dech, protože Miller je nezastavitelný a jeho civilní poezie, byť píše prózu, je patrná a vměstnaná na každé stránce. On sám se ve své knize hlásí k jedinému básníkovi, který kdy žil, Waltu Whitmanovi, inspirován jeho dílem Stébla trávy. Za mě moc dobrá kniha, ačkoliv tuším, že další jeho knihy si budou podobné - proto asi není důležitý název knihy, ale fakt, že jste Millera prostě četli.

08.05.2013

BibleBible neznámý, neuveden

Twiggino, číst Bibli v původní podobě není utopie. Je psána biblickou hebrejštinou, Nový zákon řecky, takže půl roku na studium jazyka a máš to. Najednou Ti ten text vyvstane, tak jak byl skutečně napsán a jsou v něm i tři tisíce let staré texty, zpravidla písně, seznamy, rodokmeny a pod. Slova jako musíš v originále opravdu nenajdeš a slovo nesmíš najdeš ve formě "neděláš" - hebrejština totiž nezná časy, ale jen způsoby a používá právě oznamovací způsob, což se k nám do překladu dostalo jako rozkaz... Každý překlad Bible je jen jeho výklad a říct, že jsi četla Bibli, dokonce dvakrát je dost s nosem nahoru, to si netroufne říct lecjaký zběhlý biblista. Bible se nečte, Bible se studuje.. celý život, jak už tu někdo napsal..

04.03.2013

Rudý měsícRudý měsícMiranda Gray

Rozhodně zajímavá kniha, jak už to z produkce Dharmagaiy bývá. Není četbou jen pro ženy, lecjaký vnímavý či zvídavý muž na ni může upřít své oko :) Některé pasáže mi seděly méně (na můj vkus příliš vizualizací) a některé více (podrobný a praktický popis čtyř fází menstruačního cyklu). Doporučila bych knihu každému, ale už to tak bývá, že některé myšlenky a dary nejsou pro každého :)

04.03.2013

Pro příštích sedm generací. Rada starých moudrých žen představuje svou vizi budoucnosti ZeměPro příštích sedm generací. Rada starých moudrých žen představuje svou vizi budoucnosti ZeměCarol Schaefer

Kniha mě přinejmenším zaujala. Několik starých žen z různých koutů světa a různých domorodých národů se sejde, aby zjistily, že principy, které vyznávají jsou jim společné. Dobrá new age literatura.

07.03.2012

Uvedení na cestu k probuzeníUvedení na cestu k probuzení Šántidéva

"Člověk je jen pytel hoven"

Výborná knížka, leckde jsem se zasmála!

07.03.2012

Dýka a křížDýka a křížDavid Wilkerson

Také jsem ji dostala na jedné přednášce. Je zajímavé, že v knize My děti ze stanice Zoo se Christiane zmiňuje o organizaci Teen Challenge, která už tehdy musela být činná i v Německu. Kniha mě docela zasáhla, protože stejně jako My děti ze stanice Zoo ukazuje, že drogy nejsou fenoménem posledních několika let a že dětští feťáci se objevovaly už dříve..

07.03.2012

Příběh buddhismu: průvodce dějinami buddhismu a jeho učenímPříběh buddhismu: průvodce dějinami buddhismu a jeho učenímDonald Sewell Lopez

Výborná kniha, která zcela postihuje fenomén buddhismu ze všech aspektů. Vydatná četba, po které vám v duši zbyde pocit míru a klidu :)

(kniha každopádně vyšla mnohem dříve než toto vydání)

07.03.2012

Náruč zelené matkyNáruč zelené matkyPiers Anthony

Četla jsem si strašně strašně dávno, ale pamatuji si, že mě nadchla... Bylo mi nějakých 14 - 15 let. Dodnes si z nepochopitelných důvodů pamatuji útržky, takže musela být dobrá :)

Tvůrčí představivostTvůrčí představivostShakti Gawain

Tuto knihu nenapsala Hayová, ale Shakti Gawain.

Půlnoční pacientPůlnoční pacientEgon Hostovský

Znám tuto knihu v rozhlasovém zpracování jako hru a je jednou z nejlepších, jaké jsem slyšela. Napínavá, strašidelná, psychologická, zajímavá... Hostovský si libuje v mezilidských vztazích, které rád komplikuje a jeho postavy jsou vždy obtěžkány nějakým nepříjemným tajemstvím.

07.03.2012

Slunce zapadá na východěSlunce zapadá na východěVěra Nosálová

Moc krásná knížka, která zazhraje na strunu určitému typu lidí... Osobně věřím, že rakovina se dá z těla vyhnat, tak jak to udělala žena, o které je příběh napsán. Tuto teorii podporuje např. i Breussova metoda. Zároveň je kniha příběhem člověka tak bezelstného a hodného, že takovou povahu dnes už jen těžko hledáme. Moc se mi líbila a znám lidi, kteří ji přímo milují.

Foucaultovo kyvadloFoucaultovo kyvadloUmberto Eco

Poselství knihy je podle mě jednoduché: židovská mystika zná teorii o permutacích písmen židovské alfabety. Každé písmeno má svůj význam a může tvořit nespočet permutací s ostatními písmeny a vytvářet tak další významy. Judaismus říká, že svět byl stvořen b-žím slovem a slova mají váhu, vytváří realitu. Stejně tak vidíme ve Ecově příběhu permutace, které vznikají, když spojíte dohromady několik příběhů. Je to vidět přímo - když čteme o programu Abulafia, který dokáže náhodně skládat slova a vytvářet tak nový příběh (mimochodem Abulafia byl velmi vážený a důležitý židovský mystik) a nepřímo - když parta kolem jednoho nakladatelství začne smýšlet složitý a umělý příběh, týkající se templářského řádu. Tím vlastně vytvoří novou realitu, protože slovo JE realita a jeho stvořitelé začnou příběhem žít.

Celou dobu jsem si říkala, jestli to Eco myslí vážně. Prokázal se jako zkušený religionista, medievalista, etnograf i okultista, ale pro čtenáře NENÍ důležité, zda všechny popisované rituály a náboženství zná. Mnoho lidí knihu nedočte, protože si chybně myslí, že musí znát a rozumět každému náboženskému prvku, který se v knize objevuje. Tak to ale není a Eco mě mile překvapil, když nechá knihou zaznít Moudrost - Sofii - ženský princip v podobě partnerky hlavní postavy, která naprosto kouzelným způsobem celou záležitost doslova rozčísne. Tady je nasnadě říci, že jde o Ockhamovu břitvu :) Najednou zjistíte, že si Eco dělá celou dobu svým způsobem srandu a i čtenář si oddychne, že autor je normální a ne případ pro psychiatrickou léčbu. Každopádně, příběh už je rozjetý, hrdinové umírají, svět se chystá k velikému komplotu... Vše končí, jak končí a z knihy zbyde dojem, který se dlouho nevytrácí. Ten, kdo vydrží do konce, je odměněn.

Zároveň je kniha, podle mého, sociální sondou a to nejen, když Eco píše o poitické situaci a schůzkách revolucionářů v oblíbeném baru, ale také když píše o zmíněných rituálech a obřadech. Chce tím ukázat, že na celém světě - ať je to Itálie, Brazílie, kdekoliv, jsou lidé náchylní k touze po tajemství a vyvolenosti. Nechává zaznít téma, které se objevuje od prvních počátků náboženských společností a to je hledání svatého grálu, aby na konci naznačil, že toto hledání je nesmyslné a nekonečné.

Kniha je oblečena do hávu židovské kabaly. Podle mě je to zbytečné. Ten, kdo ji nezná se v knize nevyzná a ten kdo ji zná, tomu přijde tento pokus k smíchu. Na knize se mi nelíbily dialogy, které byly spíše dlouhými monology - nepřirozené, zdlouhavé a učenecké, jako pasáže z vybraných knih.

Na příkladu Browna a jeho Šifry mistra Leonarda, což je podle mě zjednodušená zpopularizovaná forma Fouckaultova Kyvadla, je ale patrné, že lidé mají o taková témata zájem, jen je třeba jim ho správně a polopaticky podat. Osobně jsem v knize více než kabalu viděla religionisticko - sociologickou studii, založenou na některých tezích judaismu a křesťanství. Co se týče templářů, jsem alergická na jakékoliv dohady a myšlenky o tom, že to byl řád tajný a dnes přežívají někteří jeho členové. To je na úrovni populární vědy... Zároveň ale musím říct, že myšlenka, že některá města (Francie, Praha, Milán) mají své tajemství a dívat se na ně touto optikou, je přitažlivé, hravé a nikomu to neublíží... Jen si hlídat, aby se člověk do "svého příběhu" potom nezamotal..:)

07.03.2012

Máma a já : (terezínský deník)Máma a já : (terezínský deník)Hana Posseltová- Ledererová

Velmi krásná, lyrická vzpomínková kniha na život v ghettu za druhé světové války. Je opravdu výjimečnější než ostatní knihy tohoto druhu.

02.02.2012

Nevystižitelný Bůh?Nevystižitelný Bůh?Jiří Beneš

Výborná kniha, která si, podle mě, dokáže najít cestu i k nevěřícím lidem. Pan docent Beneš přistupuje k textům Starého zákona niterně a otevřeně. Jako výborný hebraista a biblista, který se orientuje nejen v textu, ale i v době, kdy byl SZ napsán, dokáže úryvky z Bible interpretovat naprosto původním a neuvěřitelným způsobem. Znalostí hebrejštiny dělá s textem divy a vrací mu jeho originalitu a maže tak nános křesťanských dogmat a nepřesných překladů. Ačkoliv je věřící člověk, ve svých knihách vystupuje hlavně jako biblista - exeget. Z toho je cítit láska k tomuto prastarému textu, kterou předává dál. Není důležité, zda v Boha věříte nebo zda pochybujete o reálné existenci krále Davida, kniha (a nejen tato, vydal jich několik) vám ukáže, že o věcech se dá přemýšlet i jinak a že Starý zákon je plný odkazů k společným pramenům lidstva. Kniha mě místy až uchvacovala a dojímala, což se mi při četbe jiných starozákonních biblistů určitě nestalo :)

02.02.2012

Trnová dívkaTrnová dívkaJáchym Topol

Tato kniha neni o indianskych pohadkach na dobrou noc. Je hruzna a samanska. Syrove pribehy nenechaji nikoho na pochybach, ze tu nejde o popularizovany a ctivy navrat ke korenum, jak jej v poslednich dobach zazivame.

Pamatuji si jeden obzvlast vypeceny pribeh o kojotovi, ktery mel rad mlada devcatka. Vedel, ze chodivaji sbirat do lesa jahody, tak si jednou lehl do listi a vytahl tu svoji "jahudku". Jak se pak radoval, kdyz se holcicky divily, ze nejde utrhnout.

:))

SestraSestraJáchym Topol

Cetla jsem ji nekolikrat a vzdycky s nadsenim. Ac je to par let, zustaly mi v hlave obrazy a u maloktere knihy si pamatuju dej jako u tehle.
Je krasna. Ale je jen pro cloveka, ktery ji potrebuje. Ne pro kazdeho.

AlchymistaAlchymistaPaulo Coelho

Kniha me take prilis nenadchla, ale v audio verzi je to velmi pekne:

05.01.2012

Pevnost nad propastí. Já, děcko bloudící?Pevnost nad propastí. Já, děcko bloudící?Elena Makarova

V knize je mnoho archivních materiálů - dětských kreseb, úryvky z deníků, fotografie. Pro člověka, který se k těmto věcem běžně nedostane, věc zajímavá. Co se ale týče zpracování a textu, je podle mého soudu nesystematický a nedává dohromady přesný obraz o daném tématu.

04.01.2012

Zítra jedeme, synu, pojedeme transportemZítra jedeme, synu, pojedeme transportemEgon Redlich

Egon Redlich byl zapálený sionista a jedna z nejdůležitějších osob terezínského ghetta. Pracoval v Péči o mládež (Jugendfürsorge), která obstarávala dětské domovy (heimy). V nich byly všechny děti z ghetta do 14 let. Také sestavoval transporty na Východ a celkově se staral o chod ghetta. Jeho deník je velmi cenný, vyšel teprve začátkem devadesátých let. Na překladu hebrejských záznamů spolupracoval vedoucí katedry Ústavu židovských studií HTF UK doc. Bedřich Nosek. Egon se učil moderní hebrejštinu, toužil vycestovat do Palestiny a pracoval v organizacích, které na toto vystěhování připravovali mladé Židy. Z deníkových záznamů si můžeme udělat obrázek o každodenním fungování ghetta, o jeho depresích a rodinné situaci. Žádná další takto významná osoba po sobě deník nezanechala, nebo se jej nepovedlo nalézt. Vzal si ženu, kterou miloval a znal ještě před uvězněním v Terezíně a s tou počali synka. Měl jako prominent svůj pokoj, kde mohli bydlet. Byl na podzim transportován do Osvětimi. Ačkoliv práceschopné muže posílali do pracovních táborů, Egon byl příliš důležitý a věděl příliš mnoho. Byl zavražděn a s ním jeho žena, jeho maličký nevinný syn. V knize je také pár fotek Egona a jeho přítelkyně.
Kniha je velmi cenná a zajímavá, nikoli však nadměrně depresivní. Je to jedinečná příležitost, jak se podívat do hlavy někomu, kdo byl důležitým (ač nechtěným) článkem v nacistickém systematickém vraždění a decimování Židů. Je to také příležitost jak si přečíst myšlenky a touhy někoho, kdo byl o pár měsíců později zaplynován, zavražděn a s kým bylo zacházeno hůř nežli s dobytkem...

TrainspottingTrainspottingIrvine Welsh

Prekvapilo me, jak je kniha dobra - neocekavala jsem od ni mnoho. Jedna z mala, kterou jsem hltala. Misty bizardne vtipna. Zkousela jsem cist navazujici Porno, ale knihu jsem odlozila. Trainspotting je unikatni.

04.01.2012

Otázka viny: Příspěvek k německé otázceOtázka viny: Příspěvek k německé otázceKarl Jaspers

No, řekla bych, že jádro knihy tkví v něčem jiném a o historický dokument zde také nejde, ani zdaleka. Jaspers přímo a bez obalu předhodí lidem jejich otázku viny, přesto se sám ze své viny nevyznává. Filosoficky tu rozděluje vinu na kriminální, politickou, morální a metafyzickou. Vychází z toho směsice, ze které nikdo nevyjde ušetřen a zároveň mi tu jaksi chybí to skutečné sebeosočení.
Zajímavější budou asi reakce na tuto knihu než ona samotná. Přesto by měla být čtena...

02.01.2012