netty.vanity netty.vanity komentáře u knih

Poslední oběť Poslední oběť Richelle Mead

Obsahuje SPOILERY. .Konečně jsem se po dlouhé době odhodlala sehnat si poslední díl a s trochou odstupu si ságu dočíst. Myslela jsem, že po dvou letech už moje nadšení vychladlo, ale opak je pravdou. Začetla jsem se do toho tak zarytě, že jsem ztratila přehled o času a s knihou jsem skončila už po pár hodinách. (Ve zkratce: Rose je zatčená za vraždu královny, kterou samozřejmě nespáchala; její přátelé v čele s otcem a Dimitrijem to tak však nenechají a pomůžou jí uprchnout. Rose si při utíkání po boku Dimitrije začne uvědomovat, že se přes něj ještě nepřenesla, jak tvrdila Adrianovi.Společně mezitím pátrají po sourozenci Lissy, aby se mohla stát královnou a mezi tím její přátelé na dvoře dělají všechno proto,aby očistili kamarádčino jméno...) Pro mě konec nebyl vůbec překvapivý, i když Tašu bych do role vraha neuhodla, rozchod s Adrianem jsem očekávala. Celá sága konec konců byla víceméně o Rose a Dimitrijovi a Adrian se držel v pozadí, nevyspělý, v alkoholovém oparu a s vtípky v rukávu (rozumím Rose, to není chlap do života).Trochu mi ovšem hlavní hrdinka lezla na nervy tím, jak utíkala k Adrianovi kdykoliv, jak nemohla být s Dimitrijem, bylo to na ni příliš laciné a kupodivu mě udivuje šok čtenářek, které nečekaly, že nezůstane s ním, protože tam očividně láska prostě nebyla. No, konec dobrý,všechno dobré, až je mi trochu smutno, že to všechno končí - tedy alespoň příběh R&D..PS:Proboha nechte si ty vaše puberťácké "Teamy"ke Stmívání...

21.04.2012 5 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Hladové hry jsou zdá se u konce,ale opravdu jen zdánlivě.Katniss vyhrožuje prezident
Snow,kraje se začínají bouřit a Kapitol zasadí tvrdou ránu v podobě čtvrtohorských
her,do kterých se musejí vrátit vítězové.Katniss s Peetou se tak ocitají znovu
v aréně s tím,že tentokrát musí přežít jen jeden z nich..Při dění v aréně mi chybělo
více podrobností,nedokázala jsem si všechno představit tak lehce jako v prvním díle.
Navíc scházelo i větší napětí..Katniss mě štvala tou svou nerozhodností,když je podle
mě od začátku jasné,že láska mezi ní a Peetou není vůbec hraná.Je až moc tvrdá.Zdaleka
ne tak dobré jako první díl,ale tak už to bohužel bývá..u předchozích her člověk pořádně
nevěděl,co čekat,všechno bylo nové jak pro Katniss,tak pro čtenáře,což je v podstatě
výhodou.Ale i tak jsem to přečetla jedním dechem a nemohu dát méně jak 4*.Moc se mi líbil
zvrat,kdy je poslali zpět do arény,pro mě vážně nečekané.

17.12.2011 4 z 5

Stmívání Stmívání Stephenie Meyer

Tak tohle je hodně špatné..kniha vypráví o trochu prapodivné slečně,která se zamiluje do upíra.Ne,vůbec ji nevadí,že má její milý genetické předpoklady k tomu,aby ji vysál krev.Deptá ji skutečnost,že je starší než on.A celou knihu umí vzdychat jen nad tím,jak je krásný a dokonalý.No jestli tohle není hloupé a povrchní,tak už nic.Chápu,že se to musí některým nevyzrálým jedincům líbit,ale pro mě to tedy fakt není.

21.10.2011 odpad!

Harry Potter: Filmová kouzla Harry Potter: Filmová kouzla Brian Sibley

Pěkně jsem si sáhla do kapsy, když jsem knihu kupovala, ale za žádnou cenu nelituji. Informace, které přečtením knihy získáte, plus nějaké ty bonusy jako nálepky na lektvary, dopis, plakát, tetování, nebo pozvánka na bál jsou zkrátka k nezaplacení.Opravdu magické!

21.10.2011 5 z 5

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

Hned druhá kniha co jsem v poslední době četla na téma "holocaust"a musím říct, že je o něco slabší než "Naděje mi pomohla přežít". Nejspíš je to tím, že ji sepsal chlap a tak to ve mně nevyvolalo tolik emocí, už proto, že autor popisoval spíše dění a "politiku"v táboře než to, jak se cítil a to je opravdu škoda. Neodnáším si z toho tedy tak silný zážitek, navíc se mi zdálo, že měl až podezřele hodně dobrých známých,když se mu to hodilo(a na internetu jsem narazila i na zpochybnění důvěryhodnosti knihy). Těžko říct, jak to ve skutečnosti bylo, nebo ne, ale faktem zůstává, že z toho, co se dělo za branami koncentračních táborů zůstává rozum stát. Z hodně chvil jde opravdu člověku mráz po zádech, škoda jen, že chyběly ty emoce...

08.05.2012 4 z 5

Měděný jezdec Měděný jezdec Paullina Simons

Bohužel mne to vůbec nezaujalo. Hodně se zajímám o období druhé války, ale z prostředí Leningradu jsem nebyla nijak nadšená a jednoduchá a naivní hlavní hrdinka tomu taky nepřidala; ke konci jsem se tedy neprokousala...

02.05.2012

Depresivní porucha a jak ji překonat Depresivní porucha a jak ji překonat Ján Praško

Přiznám se, že knížka mi nic nového nepřinesla a nejspíš jsem se nedozvěděla nic nového. Někomu možná dokáže pomoci pochopit, co se v něm děje, někoho rozhoupat k tomu, aby se sebou něco dělal. Ale mně to přišlo jako shrnutí věcí, které už o depresivní poruše víme.Žádný originální přístup, hlavně "doktor vám nasadí antidepresiva".Nejsem moc příznivcem prášků a obzvlášť ne antidepresiv,kterými se dnes řeší snad všechny problémy a lékaři je předepisují i lidem,co je ve skutečnosti nepotřebují.Na druhou stranu od žádné příručky člověk nemůže čekat asi nic světoborného,nebo nového.Ale líbil se mi návrh na rozvrhnutí dne a zapisování si záznamů (i když není těžké na něco takového přijít sám).

27.03.2012 3 z 5

Procitnutí Procitnutí Lisa McMann

Vymyšleno je to sice moc hezky, celá ta záležitost s nahlížením do snů ostatních je zajímavá a originální, ale to zpracování.. Spíš než knížka mi to připadalo jako stručný výtah. Janie a Caleb spolu nemluvili. Janie a Carrie se kamarádily, ale Carrie se kamarádila i s Melissou.Melissa Janie nemá ráda. Nemůžu si pomoct, ale zkrátka to budí dojem,že to autorka napsala pro osmileté děti,což je strašná škoda a ohromně nevyužitý potenciál.Pár věcí mi tam navíc nedávaly smysl a taky nebyla moc šance prokouknout charaktery postav,všichni byli takoví "nijací".Zklamání..

11.02.2012 2 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

(SPOILER) Rozloučení s Hunger Games sice probíhalo důstojně, ale bohužel mě spousta pasáží v knize nudila tak, jako nikdy předtím. Přiznávám,že vojenské techniky mě prostě naprosto nebaví a přivítala bych raději větší popis jiných věcí;jako například
jak funguje úkryt v podzemí ve Třináctce, nebo vznášedla. Už u prvního dílu jsem si všimla, že autorka má někdy tendence zacházet až příliš do krajností a jindy děj příliš osekává o docela důležitá fakta. Co mě ale překvapilo více je, jak mi celý průběh děje celkem znechutil Katniss. Poznala jsem,že svým způsobem je to opravdu lhostejná potvora, někdy příliš sobecká. Netvrdím,že je to její stálá povaha,alě někdy mě opravdu téměř přiváděla svým chováním k šílenství:-)
I když jsem jí celou dobu přála konec s Peetou a konečně jsem se tedy dočkala happy endu, napadlo mě, že by si nejspíš Peeta zasloužil někoho hodnějšího.Jeho láska byla trvanlivá,věrná a trpělivá,upřímná a od srdce-kdežto o Katniss se to
bohužel říci nedá.Občas jsem s ní měla vážné problémy. Nakonec jsem však víceméně ráda,že se rozhodla pro Peetu,jen mě mrzí úmrtí jistých dvou postav. Ale někdo to asi schytat musel. Každopádně trvám na tom,že první dýl týkající se především her je nejlepší,druhý za ním celkem zaostává a třetí je bohužel nejslabší.I tak dávám o trochu slabší čtyři hvězdičky,protože ve mně tato trilogie zanechala opravdový dojem a líbila se mi.Sbohem, reprodrozde..

28.01.2012 4 z 5

Krásné zlo Krásné zlo Rebecca James

Pf,po dlouhé době první knížka po jejímž přečtení mám opravdu rozporuplné pocity. Na jednu stranu to bylo napínavé od začátku do konce, nudila jsem se opravdu málokdy,ale strašně mi vadily ty díry v příběhu.Možná tak mluvím proto,že jsem nikdy nic podobného nezažila,ale myslím,že kdybych viděla jak mi znásilňují mladší sestru,raději bych strhla pozornost na sebe, aby zabili spíš mě než ji. Katie mi vadila tím, jak byla občas hrozně hloupá (mladší sestru přivede na mejdan,pak o ni ztratí zájem kvůli klukovi a nakonec tomu nasadí korunu,když se nechá odvézt týpkama, kteří se jí odpočátku nezdají)a navíc si pekelně od svojí kamarádky nechala s*át na hlavu.S někým jako byla Alice bych se v životě nespřátelila a pokud ano,při jejím prvním úletu,kdy se chovala jako totální mrcha bych ji odkopla.Jenže ona její chování přecházela jakoby nic a jak to nakonec
dopadlo zavinila vlastně sama,protože normální člověk by na někoho jako byla její narušená kamarádka zavolal policii,při takovém obtěžování.Taky nechápu Katiina kluka Micka, který proti Alici nic nedělal a klidně ji nechal,aby je obtěžovala.Prostě se mi to zdá celé šíleně nelogické,postavené na hlavu,postavy se chovaly úplně absurdně. Nebýt toho,celé by se mi to líbilo, atmosféra děje trochu připomínala Pretty Little Liars a napsáno je to čtivě.
Ale ty mezery prostě odpustit nemůžu.Nebýt jich,dám klidně plný počet..

27.12.2011 3 z 5

Pokud přijde zítřek Pokud přijde zítřek Sidney Sheldon

Naprosto strhující příběh!Hodně mě bavily pasáže, kdy se Tracy octla ve vězení, anebo kdy se dala na zlodějinu. Těžko uvěřitelné, ale úžasné. Hned bych si to přečetla znovu. Jen se divím, že to nebylo zfilmované...

21.10.2011 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

LOTRa bezostyšně zbožňuju, ale jen ve filmové podobě. Knihy mě bohužel nenadchly..

21.10.2011 3 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Přiznám se, že seriál mě už odmala připoutává k obrazovkám pokaždé, když jej zase dávají. Příběhy pěti raubířů mě nikdy nedokážou omrzet.. čekala jsem, že i tak opěvovaná kniha bude výborná, ale zanechala ve mně jen hořké zklamání. Celé je to psané jaksi nezábavně,nudně. Škoda.

21.10.2011 2 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Nejprve musím nadhodit, že já osobně narozdíl od spousty lidí, jsem vyrůstala původně na na filmech. Provázely moje dětství i dospívání a tak se nestydím říct, že patřím k Potterově generaci. Tolik sentimentálních pocitů ve mne pravděpodobně žádná filmová série již nevyvolá, tolik shlédnutí mě u jiných filmů jednoduše nebaví. Ke knihám jsem se dostala až později a protože se mi dost pletou s tím, co se událo ve filmech, rozhodla jsem se začít s knížkami znovu, pěkně popořádku.
Kámen mudrců není dokonalá kniha a Rowling rozhodně není perfektní spisovatelka. Myslím, že by neškodilo, kdyby všechno dokázala popsat mnohem podrobněji - je pravda, že dává hodně prostoru čtenářově fantazii, ale já si popravdě neumím představit, že bych si měla do detailů ten kouzelnický svět vysnít ve své hlavě; tyhle mezery naštěstí nahrazuje ztvárnění filmové. Zrovna tak se mi nelíbí skoky z jednoho děje do druhého, připadalo mi to dost protivné. Celkově bych řekla, že Rowling píše prostě obstojně - svoji průměrnost ale kompenzuje bohatou fantazií, protože vymyslela nádherný magický svět, o němž snilo (a doufám, že ještě bude snít), spousta dětí. Popravdě, kdo z nás si nepřál obdržet dopis z Bradavic? Rowling prostě vytvořila něco úžasného, něco, díky čemu spousta nečtenářů začalo číst, díky čemu bylo na co chodit do kina. A nebojím se říct, že Harry Potter částečně utvořil mé krásné dětství. Kvůli tomuhle se dá její schopnost popsání všeho do detailů odpustit-navíc musím přihlédnout k tomu, že je to prostě dětská knížka a tak je pravděpodobně napsaná o něco jednodušeji. Dávám tedy jasný plný počet (přestože k filmům mám ještě vřelejší a fanatičtější vztah :D)

31.05.2013 5 z 5

Trápení Trápení Richelle Mead

Rozhodně to není špatné, ale po Vampýrské akademii jsem zkrátka čekala něco krapet kvalitnějšího. Sukuba má bezpochyby zajímavou hlavní postavu (mýtické stvoření,které se živí lidskou energií při sexu a dokáže měnit podoby) a celkově je to dobrá idea, ale připadalo mi, jakoby Richelle psala knihu narychlo, aby z toho už konečně mohla něco vyždímat.Detaily a podrobnostmi to zrovna nepřekypovalo,což je zrovna u Sukuby zásadní chyba;nebránila bych se širšímu objasnění hierarchie a vztahy mezi všemi těmi démony, Georgie neustále mluvila o tom, že by spolu Anděl a Démon neměli být tak za dobře,ale blíže nerozvinula,proč si jsou Carter s Jeromem tak blízcí..Takže to leckdy nedávalo úplně smysl.Stejně tak jako to,proč "výše postaveným"záleželo tolik na tom, aby níže postavená (tedy Georgie) sála z lidí energii častěji.Celkově se bohužel autorka zabývala více tím,s kým se chce Georgie zrovna vyspat,takže hlavní hrdinka nakonec působila dost lacině a věci kolem ní nevysvětleně.Skoro mám dojem,jako bych nečetla první díl série,ale nějaké pokračování....Zkrátka se nemůžu zbavit neodbytného dojmu,že mi něco uniklo.Osekat ty milostné věci, zabývat se více těmi mýtickými a bylo by to dobré.Nakonec to působí jako nedospělý (ano,je to trochu paradox,ale skutečně je to méně vyspělé než VA)mix seriálu Supernatural a knihy The Last Vampire,kde alespoň hrdinka byla drsnější a chytřejší,po všech těch staletí.. Tady mi navíc přijde,že se věk na Georgině nijak nepodepsal a opravdu si nedovedu představit,jak by mohla ovlivnit latinský dialekt:)))

13.04.2012 3 z 5

Spánembohem: Příběh Kurta Cobaina v obrazech Spánembohem: Příběh Kurta Cobaina v obrazech Barnaby Legg

Nepovažuji se za bůhvíjakého fanouška Kurta/Nirvany, a díky svojí kamarádce nejsem ani neinformovaný trotl, takže necítím povinnost knihu nadhodnotit jen kvůli Kurtovi nebo tomu,že bych se dozvěděla něco nového.. Je mi jasné, že v knížce nemůže být celý jeho život od A do Z, ale to co nám ukázali Legg a McCarthy je opravdu jen slabý odvar.Na jedné stránce Kurtovi chybí Tiby a na druhé už se pomalu žení s Courtney.Je to strašně nejasné a nepřehledné a být někým,kdo o Kurtovi neví ani ň, tak dost tápu a říkám si "proč vlastně fetoval,proč se zabil?"Ani zdaleka to nevystihlo Kurta takového, jakým byl. Spíš se jedná o zoufalý pokus z jeho příběhu ještě něco vytěžit,alespoň tak mi to bohužel připadá.Každopádně jsem se alespoň dozvěděla nějaké zajímavé myšlenky a ty ilustrace taky nebyly tak úplně k zahození..

06.04.2012 2 z 5

Oškliví Oškliví Scott Westerfeld

Nedovolím si hodnotit, protože jsem nepřečetla víc jak padesát stránek. Ale i to stačilo k tomu, aby mě to vůbec nezaujalo. Začátek knihy by čtenáře měl pohltit, vtáhnout do příběhu a navnadit na příběh, tady se to neděje. Rozesmály mě naprosto strašné názvy měst-"New Pretty Town"a "Uglyville"-autor má zřejmě "velkou"představivost.Myšlenku to má zajímavou,tedy tu,že v dnešním světě každý každého soudí podle vzhledu,na druhou stranu je to určitě lepší,než abychom byli všichni stejní.No,stručně a jasně to má děsně nevyužitý potenciál..

22.03.2012

Přijdu tě zabít Přijdu tě zabít Kathy Reichs

Detektivní zápletka je brilantně napsaná (mrazilo mě z toho) i když předvídatelná. Jinak je na knize znát, že ji píše soudní antropoložka, někdy je to k dobru (autentičnost, uvěřitelnost), ale na druhou stranu autorka všechno popisuje a číst na pěti stránkách o zubech pily nebo rukavici jsem rozhodně nemusela. Bez některých zbytečných detailů (hlavně co se popisu okolí týče) by se to určitě obešlo a knížka by tak byla čtivější. Takhle jsem se prve musela ke knize hodně tlačit. Každopádně seriálová Temperance mi přirostla k srdci mnohem, mnohem víc, ale tahle má pěkný sarkastický humor, je lidštější, má kocoura, dceru, je bývalá alkoholička závislá na dietní coca cole.. Moc jsem nevěřila tomu, jak byla v celé knížce vlkem samotářem, který na všechno přišel, zatímco policejní tým kolem se jevil jako naprosto neschopný,ale chápu,že ji Kathy chtěla dostat do situace,kdy bude čelit vrahovi tváří v tvář sama. Zajímavá kriminálka na jedno přečtení, ale dost váhám, jestli se vrhnout i na další díl..

09.03.2012 3 z 5

Jako v pavučině Jako v pavučině Cat Clarke

Vcelku originální záležitost,i když občas dost nudila.Konec byl předvídatelný už od půlky,Grace mi lezla šíleně na nervy..Brzo ani nebudu vědět,o čem to bylo.

06.03.2012 3 z 5

Modrá krev Modrá krev Melissa de la Cruz

Šíleně nevyužitý potenciál příběhu,který by byl vesměs dobrý (hlavně vznik upírů,jejich kodex,atd.),ale emoce jsou úplně na bodě mrazu,není v tom žádné napětí,výrazná láska,které by se dalo fandit,žádná z postav nemá pořádný charakter.Autorka se zatěžuje podrobnostmi obchodů a oblečení,ale důležité situace odbyde,až se nakonec v knize neděje dlouho nic a na konci knížky je toho zase moc.Celkově je to vážně hrozné,do žádné postavy se nelze pořádně vžít..nic.Něco tak strašného už jsem dlouho nečetla.

13.01.2012 1 z 5