nero 13 nero 13 komentáře u knih

Králova spravedlnost Králova spravedlnost E.M. Powell

Královská spravedlnost byla ve středověké Anglii drsná a krutá, ale to byla v té době v celé Evropě, byla také mnohem přímočařejší a rychlejší než dnes už z toho důvodu že neexistovali klasické věznice, protože nikdo v té době nechtěl platit jejich provoz a proto se rozsudky vyhlašovaly téměř okamžitě a kdo nebyl popraven nebo mu nebyla useknuta nějaká část těla, tak skončil v nějakém dolu, nebo ve Středomoří přikován na Galéře k veslu.
Kniha byla celkem zajímavá, už ten popis Ordálu na začátku mně zaujal, na ty co ho absolvovali se přesně hodí známé přísloví, z deště pod okap nebo z bláta do louže. Určitě zkusím od autorky i další díl.

24.01.2024 4 z 5

Flotila útočí Flotila útočí William R. Forstchen

(SPOILER) V dějově třetím, jinak druhém díle této space opery je osud lidstva vložen do rukou ne moc početné skupiny vojáků a pilotů, kteří přes snahu neschopných, zkorumpovaných a zbabělých politiků ( co mi to jenom připomíná ) nadále vzdorují neúprosnému nepříteli, je to vlastně taková paralela na Bitvu o Anglii ve druhé světové válce.
V této knize se mi mimo postav z předešlých dílů nejvíc líbil vůdce Landreichu Kruger, který je mezi politiky ta pověstná výjimka z pravidel. Nezbývá než hodnotit za plný počet.

17.01.2024 5 z 5

Bůh lovu Bůh lovu Věra Mertlíková

(SPOILER) Bůh lovu je historický, lehce mystický román, odehrávající se v takzvaných zlých letech, které nastaly po bitvě na Moravském poli, kde zahynul český král Přemysl Otakar II. v lokaci jižní Moravy, konkrétně v Chřibských horách.
Je to moje první kniha od autorky, a na jednu stranu musím uznat že umí psát zajímavě, ale na straně druhé mi to úplně ne moc sedlo, co se mi líbilo byla dobře vybudovaná atmosféra ponurých vrchů kolem hradu Buchlova, jednou jsem tam byl v ne moc dobrém počasí, tak jsem si to dovedl živě představit, ale přes ten popis násilí, hladu a smrti, to na můj vkus až moc často sklouzávalo k červené knihovně. Nevím jestli to má paní Mertlíková i ve svých předchozích napsaných knihách, ale vadily mi tam ty „ přemýšlící “ odstavce, kterých tam bylo opravdu hodně.
I přes tu kritiku to vůbec nebylo špatné, ale spíše se to bude líbit ženským čtenářkám.

10.01.2024 4 z 5

Kronika zapomenutého kněze aneb hříchy na templářské tvrzi v Čejkovicích Kronika zapomenutého kněze aneb hříchy na templářské tvrzi v Čejkovicích Naďa Horáková

Templáři jsou asi nejznámější křesťanský řád, i přesto že už od jejich zániku uplynulo již přes 700 let, nebo možná právě proto. Právě ten jejich zánik láká autory při popisu proč je vlastně francouzský král s papežem zničili, nejen pro jejich bohatství, ale hlavně pro tajemství které si přivezli ze svaté země, a nalákalo to i paní Horákovou, jejímž prostřednictvím jsem se účastnil už několikátého stěhování tajemné truhlice z poslední bašty křižáků města Akkonu do Evropy, tentokrát díky umně vymyšlenému příběhu paní Naďi do centra Templářů v Čechách, na Moravě a Rakouska, do Čejkovic, co bylo obsahem té truhlice ponechávám autorčině licenci.
I mně Templáři vždy zajímali, a dodnes mám pro ně slabost, celá jejich existence je fascinující, od toho co vlastně objevili v Šalamounově chrámu, až po tu kletbu na hranici, vyřčenou posledním velmistrem Jacquesem de Molay, kterou si odnesl nejen papež Klement V. a král Filip IV. a jeho mužští potomci, ale i jeho strašný rádce a organizátor zániku jejich řádu, kancléř Guillaume de Nogaret.

28.12.2023 5 z 5

Kralevic Karel (1334 - 1348) Kralevic Karel (1334 - 1348) Vlastimil Vondruška

(SPOILER) Druhý díl Lucemburské Epopeje se mi už líbil víc než díl první, hlavní roli zde po svém otci Janovi převzal Karel, a mapuje se zde období, kdy nabíral zkušenosti pro své pozdější úspěšné vládnutí.
Na konci jsem si přečetl už několikátou verzi bitvy u Kresčaku, a je zajímavé to porovnávat s popisem od jiných autorů. Ve vypravěčské lince se střídají Lucemburkové s rodinou pánů z Landštejna a konec naznačuje že v dalším díle by se mohla přidat linka z nově založeného Nového města Pražského.
Jinak jsem zvědavý jestli pan Vondruška ukončí Lucemburskou Epopej rokem 1400. kdy začíná jeho Husitská Epopej, nebo bude pokračovat i vylíčením té doby z pohledu Zikmunda Lucemburského, za což bych se přimlouval.

24.12.2023 5 z 5

Sochaři masa Sochaři masa Jakub Hoza

(SPOILER) Pokračování příběhu lovce lidí Nathaniela Darnsworna, bylo trochu jiné než jednička, zatímco tam krev stříkala už od prvních stran, tak v druhém dílu je vlastně první polovina knihy věnována budování napětí, a až v druhé polovině se to pořádně rozjede, to ovšem neznamená že by se v první půlce nějaká ta pěkně rozseklá mrtvolka nevyskytovala.
Sochaři masa se inspirují filmy Věc, a Osmi hroznými, což mi vůbec nevadí, vím že to autor dělá už z předchozích jeho knih a umí to dobře zapracovat do svých příběhu.

18.12.2023 5 z 5

Římská jízda Římská jízda Jan Drbohlav

(SPOILER) Popis nastolení Karla IV. do v té době nejvyššího necírkevního úřadu v křesťanském světě mohl být zajímavý, ale mně styl vyprávění pana Drbohlava nějak nesedl, je to možná tím že autor je primárně scénárista a přece jen psaní románů a scénářů jsou dvě disciplíny.
Taky mě tam například vadilo označování Karla jako Přemyslovce, když odhlédnu od toho že se tak sami ani neoznačovaly, tak to že matka Karla IV. byla Přemyslovna neznamená že on byl Přemyslovec také, dále označování některých duchovních jako papeženci je v té době mimo mísu, jestli tím chtěl autor označit stranu nepřející Císařské straně, měl použít pro čtenáře historických knih známější označení Guelfové a Ghibellini, jako podporovatele buď Papeže nebo Císaře.

13.12.2023 3 z 5

Na bojová stanoviště Na bojová stanoviště William R. Forstchen

Po prvním dílu série Wing Commander jsem díky upozornění ostatních čtenářů přečetl v pořadí pátý díl, protože Na bojová stanoviště je vlastně prequel celé této Space Opery.
Dozvíme se jak celý konflikt s mimozemskou rasou zvanou Kočičáci vlastně začal a taky jak vlastně ti Kočičáci vypadají, podle popisu v této knize si je představuji jako elegantnější verzi Wookieeů ze Star Wars, s mentalitou samurajů z Tokugawského šogunátu vyžívajících se v prolévání krve. Za mně tento díl opět za jedničku.

09.12.2023 5 z 5

Nálet bez návratu Nálet bez návratu William R. Forstchen

Četba prvního dílu Space opery Wing Commander dopadla velmi dobře, já beru tento druh literatury jako oddechovou, a zde to byla dobře namíchaná směs osobních příběhů, vesmírných bitev, zlotřilých mimozemšťanů, lidských hrdinů i idiotů, kterým jsem přál špatný konec, což mi autoři splnili a proto vzhůru na další díly.

03.12.2023 5 z 5

Sudetenland Sudetenland Leoš Kyša

Mám rád alternativní dějiny, a nápad autora nechající po válce milion sudetských Němců v komunistickém Československu je rozhodně zajímavý, ale jenom mi potvrdil že jejich odsun byl po tom co se tady v protektorátu dělo, to nejlepší řešení. A to píšu s tím že mám jak po matce, tak po otci germánské předky, naštěstí ani v jednom případě ne Německé.
Kniha Sudetenland je dobrá připomínka že i události které se staly téměř před osmdesáti lety se nás stále týkají, například snaha dočasného nájemníka na Pražském Hradu a jeho loutkovodičů jak obejít Benešovy dekrety a narvat zpátky majetky Lichtenštejnům poklonkujícím za Druhé světové války Hitlerovi a jeho noshledům se mi vůbec nelíbí.

21.11.2023 4 z 5

Nemesis Nemesis Wilbur Smith

Sága rodu Courtneyů pokračuje v Nemesis obdobím Napoleonských válek a ve dvou časových rovinách popisuje osudy hned tří větví této rodiny, které jsou si zde navzájem opravdu svými Nemesis. Obě časové linie, z nichž jedna začne v Evropě a druhá v jižní Africe se nakonec protnou na třetím kontinentu v samotném srdci exotické Indie.
Myslel jsem, že je to poslední díl této rodinné ságy, oblíbenou čtenáři po celém světě, ale i když Wilbur Smith nás opustil už v roce 2021, tak měl ve svým psacím stole nejspíše hodně šuplíků a všechny nadité až po okraj, protože od roku 2021 už vyšlo dalších sedm knih a další dvě mají vyjít příští rok, a jedna z nich je i pokračování dobrodružství rodiny Courtneyů, odehrávajících se v nové generaci na jihu Afriky v časech nelítostného a šíleného krále Šaky, nebo také Čaky, sjednotitele bojovného národa Zuluů.
V komentáři k minulému dílu jsem si přál aby jeden ze spoluautorů propojil celou ságu s prvním dílem Když loví lev, a vypadá to že to Wilbur Smith stihl sám.

18.11.2023 5 z 5

Krví a železem Krví a železem Peter Gibbons

Zkusil jsem nového neznámého autora, a byla to opravdu trefa do černého, první díl této vikingské ságy mi připomněl ten pocit nadšení s jakým jsem četl ságu o Uhtredovi od Bernarda Cornwella, jednak to má společnou dobu kdy se to odehrává a i styčné body v ději, například dobývání Jorvíku, dnešního Yorku, vikingskou armádou vedenou syny legendárního Ragnara Lothbroka, zvlášť Ivar Bezkostný byl tady hodně výživný. Hlavní postavou je zde mladík zvaný Hundr, jehož rodinný původ mně na konci lehce překvapil.
Jak jsem zjistil, tak Peter Gibbons se do psaní knih pěkně opřel, Krví a železem, jeho první kniha vyšla v originále v roce 2021 a od té doby jich má napsaných dvanáct, jenom tato sága už má sedm dílů, tak bych se nezlobil kdyby nakladatelství CPress bylo při vydávání stejně rychlé.

05.11.2023 5 z 5

Vlk z Wessexu Vlk z Wessexu Matthew Harffy

(SPOILER) K napsání této knihy inspirovala autora bitva u Hingston Down v roce 838 n.l, kde Wessexský král Ecgberht, mimochodem děd Alfréda Velikého, porazil spojené oddíly severských Dánů a Britů z Cornwallu. Král Ecgberht o spojení svých nepřátel věděl dopředu a proto na ně mohl nachystat past díky které nad nimi zvítězil, a o tom jak se to dozvěděl je vlastně celá kniha Vlk z Wessexu.
Oním Vlkem z Wessexu, je starý králův bojovník Dunston, na pohled už šedivý a vypelichaný veterán kterého bolí všechny klouby v těle, ale stále mající v sobě něco z Berserka, známý také jako Dunston smělý, který se ujme osiřelé dívky Aedwen, a i s její pomocí se mu podaří předat vzkaz obsahující varovaní Králi.

03.11.2023 5 z 5

Lovcův úplněk Lovcův úplněk Dana Stabenow

(SPOILER) Už v komentáři k minulému dílu jsem psal že tuto sérii neberu jako kriminální a tento díl to jenom potvrzuje. Lovcův úplněk začne jako celkem humorný průvodce o lovu Aljašských losů a medvědů a najednou se to zvrhne v thrillerovou variaci Deseti malých černoušků, kde černoušky nahradí deset ne tak malých Němců, nebo jak se říká u nás Dojčíků.
Příští díl bude asi dost smutný, paní Dana Stabenow se se svou hlavní hrdinkou Kate tedy moc nemaže, jsem rád že to aspoň přežila Obluda.

25.10.2023 5 z 5

Probuzená šelma Probuzená šelma František Niedl

(SPOILER) Vydání Probuzené šelmy snad nemohlo být lépe naplánováno, popis Dabertova terror tripu po Evropě kdy likviduje po desítkách palestinské teroristy i s pomocí Izraelského Mosadu, v době vypuknutí války Izraele s Palestinským teroristickým Hamásem teda vyšlo.
Doufám že mezi Izraelci se takových reálných Michaelů Dabertů vyskytuje hodně a fandím jim stejně jako jsem v této knize fandil tomu fiktivnímu.

20.10.2023 5 z 5

Kronika hříšného kněze aneb Bestie z Karlštejna Kronika hříšného kněze aneb Bestie z Karlštejna Naďa Horáková

(SPOILER) O Kateřině z Komárova provdané za Jana Bechyně z Lažan se většinou mluví jako o české Čachtické paní, ale já dávám přednost výrazu Bestie z Karlštejna, protože své vražedné skutky páchala zhruba o osmdesát let před jistě mnohem známější Alžbětou Báthoryovou.
Při čtení této knihy jsem si uvědomil jak malou hodnotu měl život nevolníků v očích svých šlechtických pánů, vlastně neměli o moc víc práv než otroci na plantážích, vaz Karlštejnské bestii vlastně srazila nejdříve její arogance když žalovala Karlštejnského děkana, kterým byl Václav Hájek z Libočan, později známý svou Českou kronikou a ten na ní podal protižalobu, při které vyšly najevo její zločiny, a hlavně vražda Kateřiny Papežové sestry pražského měšťana Prokopa Papeže. Z vražd a mučení obyčejných podaných i když to dnes zní hrozně se mohla vykoupit, ale z vraždy osoby měšťanského stavu už to nešlo.
Dnes už nezjistíme kolik obětí za sebou Kateřina z Komárova nechala, ale ví se že ještě více než na samotném Karlštejně jich bylo v Pičíně a okolí kde mněli Bechyňové z Lažan své rodové sídlo, takže jich byly minimálně desítky.

18.10.2023 5 z 5

Strnadův efekt Strnadův efekt Jan Kotouč

Strnadův efekt aneb jak prohrát mezigalaktickou válku když její vedení vložíte do rukou, chapadel, klepet nebo jiných součástí mimozemského Byrokrata s pověřením dvacáté šesté úrovně, neboť naštěstí pro lidstvo, nazývané zde jako uhlíci, jsou byrokrati všude stejní.
Další čistokrevná sci-fi od Jana Kotouče dopadla velmi dobře a já si užil putování po zemích českých i zahraničí, při uzavírání portálů. Musím pochválit tu obálku s Bítovem, fakt dobrá, ale jelikož bydlím kousek od Mumlavského vodopádu tak bych si dovedl představit i obálku s vodopádem a portálem vznášejícím se nad ním.

13.10.2023 5 z 5

Případ zákeřného vyděrače Případ zákeřného vyděrače Jaromír Jindra

(SPOILER) Na knihy od pana Jaromíra Jindry jsem zde na Databázi narážel docela často, a tak jsem si jednu objednal, akorát jsem se u objednávání uklikl a objednal si místo prvního až druhý díl o vzpomínkách Budějovického kata, ale nakonec to tak nevadilo a docela rychle jsem se vpravil do toho, kdo je kdo.
Pokud jde o styl psaní, nebylo to vůbec špatné a vyprávění o životě lidí v královských Budějovicích v době vrcholící třicetileté války bylo zajímavé, akorát ta krimi linka mohla být trochu tajemnější, pachatele jsem poznal už na začátku, díky prvnímu katovu intermezzu. Asi od pana Jindry zkusím ještě nějakou tu historickou beletrii, bez té detektivní vložky.

09.10.2023 4 z 5

Zakletý klášter Zakletý klášter Juraj Červenák

(SPOILER) Zakletý klášter je kniha která začíná jako western pokračuje jako průvodce Slovenským národním obrozením v podání Pavola Dobšinského, musel jsem si zjistit že to byl Slovenský ekvivalent našeho Karla Jaromíra Erbena, zvrhne se ve slušnou střílečku v Ďáblově kolibě, kde zjistíme že ne všichni zbojníci bohatým brali a chudým dávali, pak se z toho stane horor kdy se mi vybavily některé scény z filmu Mumie a závěrečný epilog je pohádka jak vystřižená z Erbenovy Kytice která rozhodně není pro malé děti.
Mně se to jako celek líbilo a musím pochválit i ilustrace které my trochu připomínali ilustrace z dříve oblíbených Kodovek.

02.10.2023 5 z 5

Obětina Obětina Sharon J. Bolton

(SPOILER) K přečtení Obětiny mne přivedl krimi seriál Vraždy na Shetlandech, který jsem si celkem oblíbil a když jsem viděl že se též odehrává na tomto zajímavém souostroví tak jsem neodolal a knihu zakoupil. Kladem tohoto románu mimo jeho lokaci je dobře napsaný detektivní příběh, autorka psát opravdu umí, ale co mi tam dost vadilo byla ta divná Trollí legenda, která mněla být inspirací padouchů k tomu co dělali, myslím že téma obchodování s lidmi a nezákonných adopcí by bylo dostatečně zajímavé i bez toho.

28.09.2023 4 z 5