Případ zákeřného vyděrače

Vyděračův list, vložený do strašidelné schránky, lidské lebky, se jednoho dne roku 1640 objevil na stole budějovického purkmistra. Kdo mu chtěl připomenout smutnou událost před deseti léty, kdy Florián Kudrna přišel o svou milovanou první ženu a záhadně zmizela jeho malá dcerka? Zpráva o ní má však být velmi drahá… Poté, co purkmistra někdo přepadne, dostává dávné tajemství nový rozměr – je snad vyděrač a útočník jedna a táž osoba? Časem padne podezření i na několik lidí v purkmistrově okolí, ale dřív, než se dá jejich vina či nevina dokázat, umírají někteří z nich za záhadných okolností. Vyšetřování komplikuje obrovský požár města v létě 1641. Teprve potom v podzemní mučírně budějovické radnice vyjde najevo celá pravda…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453236/big_pripad-zakerneho-vyderace-3x8-453236.jpg 4.316

Kniha Případ zákeřného vyděrače

komárková

Kniha se mně četla moc pěkně a určitě si přečtu i další knihy z této série - Vzpomínky budějovického kata.

orinka3

Tohle mi připadá slabší než díl první. Možná i kvůli tomu, že se v celé knize řeší jeden jediný případ, a pachatel čtenáře napadne hodně rychle. Takže žádné překvapení se nekonalo a ani děj nebyl nijak nápaditý a napínavý. Uvidíme dál.

Dandy1

Druhý díl byl ještě lepší než první. Katovy zpovědi přidávají knize na čtivosti. Divím se, že má kniha tak málo hodnocení. Asi neměla dobře udělaný marketing.

soukroma
19.04.2021

Jednoduchý příběh podaný poněkud nevěrohodným stylem, a to ani ne z hlediska historických reálií (i když ve mně hrklo, že se nesl na stůl čaj v roce 1640 - nebyl to samozřejmě černý čaj, jak se ukázalo při další příležitosti, ale stejně dle wikipedie se nápoji ještě dalších pár set let čaj pochopitelně ani neříkalo, bylo to bylinné thé), ale spíš psychologie postav (jejich jednání, černobílost, velkorysost byly hodně neuvěřitelné - ti "dobří" byli až neskuteční, kupodivu mezi ně zrovna nepatřil ani jeden kněz; kat stejně jako jeho pomocník nesmírně schopný, vzdělaný, a přitom s takovým svědomím, které by mu tedy práci nejen neusnadnilo, ale spíš znemožnilo, rovněž neuvěřitelné). Zajímavé kolik lidí tehdy umělo číst a psát.
Odkazy na první díl mne hodně otravovaly, připadalo mi to povědomé, ale první díl jsem nečetla, takže zápletky, kdy odsouzenkyně může být zbavena obvinění a osvobozena za cenu převzetí osobní zodpovědnosti katem (typicky sňatkem, ale možná i jen do domácnosti a pod katovu kuratelu, pak by se to mohlo týkat i mužských odsouzených?) už jsem četla i jinde.
Jakkoli takové prosté, nenáročné a nijak zvlášť napínavé čtení, zajímavé asi trochu víc pro budějovičáky (požár, "černá" věž), dalo se. Ovšem autor si zřejmě občas vzpomněl, jak byl středověk (přísně vzato už to byl novověk) krutý a že to musí nějak do knihy (skoro historické detektivky) dostat, takže se nevyhnul několika epizodám opravdu ohavným (spíš se na ně vrhnul s gustem a s důkladným popisem), nejen závěrečné mnohastupňové mučení odsouzence k smrti - naštěstí čtenář se tomu může vyhnout snadno, pokud včas zbystří, co se naň chystá...

DraculasLady
07.01.2021

Musím uznat, že pokračování vzpomínek katů z Českých Budějovic, bylo o dost lepší, než úvodní příběh. Děj měl díky malý časovým skokům mezi kapitolami mnohem lepší spád. Člověk byl stále v pozoru, protože tentokrát musel po budoucím oběšenci pátrat i tak trochu sám. Okruh podezřelých se postupně zmenšoval, pak zase zvětšoval, a pak zase zmenšoval. Když si zpětně pospojuji určitá fakta, která autor servíruje leckdy dost nenápadně, mohla jsem odhalit viníka mnohem dříve.
Dějová linka kněze Klementa byla zase trošku mimo, ale měla překvapivý (i když trochu očekávaný) vývoj. Doufám, že se touhle postavou autor nesnažil knihu jen nafouknout a bude mít v dalších dílech třeba ještě nějaké rozuzlení. Tedy... pokud budou i další díly?