Neri Neri komentáře u knih

Zátiší Zátiší Louise Penny

Příjemná kniha, tradiční detektivní román, kde se vše odhalí pečlivým pozorováním, milá změna proti všem současným, forenzní vědou napěchovaným kriminálkám. Líbilo se mi venkovské prostředí, klidné tempo, atmosféra, postava inspektora - také mimořádně osvěžující v záplavě drsných a nekompromisních vyšetřovatelů. Hlavní a asi jedinou výhradu mám k postavě mladé policistky - nesmyslně arogantní a jen těžko uvěřitelná. Ovšem to celkový dojem nezkazilo, moc se těším na pokračování série.

06.09.2014 4 z 5

Deník Gréty Kaiserové Deník Gréty Kaiserové Klára Janečková

Ač se mi některé předchozí knihy K. Janečkové líbily, tato mě za srdce opravdu nechytila. Příběh je napsán téměř školácky, děj se vrší za dějem, postavy mění svá rozhodnutí a postoje s každou stránkou. Postrádá to jakýkoliv náboj, poselství, hloubku, cokoliv co by mě dokázalo skutečně vtáhnout do děje. Často se mi na konci knihy těžko loučí s hrdiny, jejich příběhem, tady jsem si ale skoro oddechla, že už to celé končí.

04.09.2014 2 z 5

Kdo seje vítr Kdo seje vítr Nele Neuhaus

Skvělá detektivka/thriller z pera N. Neuhaus, která se po přečtení této knihy stává jednou z mých favoritek na poli kriminálního žánru. Idylické prostředí Taunusu, kde se ale pod pokličkou poklidného vesnického stereotypu skrývá nejedno tajemství, závist a zlo , pochybný byznys s alternativními zdroji energie, osobní život sympatických vyšetřovatelů, svižný a gradující děj - jednoznačně kniha, kterou s chutí doporučuji k přečtení.

02.09.2014 5 z 5

Na památku černá Na památku černá Carlene Thompson

Překvapivě dobrý psychothriller, bez doporučení bych mě asi nikdy nenapadlo si ho přečíst. Pokud hledáte knihu, která se rychle a snadno čte, dokáže udržet napětí od začátku do konce, překvapí svým rozuzlením - pak Na památku černá je přesně to pravé čtení. A je potvrzením toho, že se vyplatí čas od času sáhnout po starší a "neprofláknuté" knize, mnohdy je to výrazně lepší volba než všechny nové bestsellery. Výborná autorka, velká škoda, že u nás jiná její kniha nevyšla.

03.08.2014 5 z 5

Zkouška dítětem Zkouška dítětem Emily Giffin

Jak moc se mi líbily knihy Kam patříme a Na čem záleží, tak tato kniha pro mě byla trochu oříšek, který se mi nedařilo do posledních stránek rozlousknout. Na vině bude asi pro mě velmi nesympatická hlavní hrdinka - ne pro své přesvědčení, ale pro svůj ufňukaný a sebestředný postoj k životu celkově. A konec - sladkobolný, příliš ideální. Celkový dojem je rozpačitý, nepřesvědčivý. Škoda.

01.08.2014 3 z 5

Šest let Šest let Harlan Coben

U mě se žádné nadšení nekonalo, veliké zklamání. Celý děj, zápletka, vše se mi zdálo hodně přitažené za vlasy. Hlavní hrdina, byť ohromný sympaťák, oplýval schopnostmi takřka nadpřirozenými, což v konečném důsledku působilo spíš komicky. Celá kniha pak vyzněla do prázdna, skoro bych řekla jako nechtěná parodie na akční thrillery. Za mě určitě ne, ne a ne.

29.07.2014 2 z 5

Svatební noc Svatební noc Sophie Kinsella (p)

Z téhle knihy jako kdyby se vytratilo vše, co mě na každé předchozí knize Sophie Kinselly tolik bavilo. Všudypřítomný humor, vtip, příjemná nadsázka, lehkost. Tady jsem sice také občas nějaký vtipný moment zaznamenala, ale celkově mě kniha nedokázala příliš vtáhnout do děje ani udržet moji pozornost, celé se mi to zdálo až moc křečovité. Dočetla jsem, ovšem žádné velké nadšení se u mě rozhodně nekonalo.

25.07.2014 3 z 5

Tajemství letního odpoledne Tajemství letního odpoledne Kate Morton

Krásná kniha! Okouzlila mě atmosféra celého příběhu, síla citů i rodinné soudržnosti. Zápletka i osudy hlavních hrdinů se vydávají různými směry, autorka naznačuje, pohrává si s naší fantazií, aby pak do sebe vše nádherně zapadlo. Pokaždé jsem nadšená, když nějaká kniha předčí má očekávání - této se to povedlo beze zbytku.

21.07.2014 5 z 5

Cena nevinnosti Cena nevinnosti Rebecca James

Příjemné knižní překvapení, hodně jsem se obávala, zda příběh nebude jen pro mladší kategorii čtenářů (tam už bohužel nepatřím).
Ale mělo to napětí, spád a opravdu hrozně dobře se to četlo. Ráda knize odpustím jistou míru předvídatelnosti, dokázala mě pohltit, bavilo mě prostředí, hlavní hrdinové, byla jsem zvědavá, jak to celé dopadne. Užila jsem si to.....

17.07.2014 4 z 5

Slunečnice Slunečnice Klára Mandausová

Knížka, ve které se alespoň trochu najde každá dnešní žena. Žena, která touží skloubit mateřství, manželství, kariéru, být dobrou dcerou a kamarádkou a občas je toho na ni příliš. Milé, svižné, vtipné a místy i dojemné čtení. Oddechovka, ale donutí k zamyšlení nad stavem vlastního života a mysli.

15.07.2014 4 z 5

Sex a jiné city Sex a jiné city Eva Urbaníková

Knížka pro mě byla trápením od začátku až do konce. Zhruba první třetinu knihy mi přišlo neuvěřitelné, že lze něco takového ještě vůbec vydávat za literaturu, dočetla jsem v touze zjistit, že jsem se zmýlila, že povídky mají nějaký hlubší smysl, který třeba v průběhu čtení odhalím. Nestalo se, není to zábavné, milé nebo alespoň provokující, jak by se podle názvu knihy dalo usuzovat, je to v podstatě o ničem. Nebýt předchozích knih paní Urbaníkové, které mi byly sympatické a vzbudily u mě nějaké city/pocity, hodnotila bych ještě hůř, takto s nadějí, že příště to snad bude lepší, dávám 2*.

12.07.2014 2 z 5

Spálené vzpomínky Spálené vzpomínky Val McDermid

Nejsem si jistá, zda si kniha zaslouží úplně nejvyšší hodnocení, ale Val McDermidová je má velká oblíbenkyně a její knihy jsou pro mě v daném žánru na nejvyšších příčkách. V této knize se opět dokonale prolíná právě vyšetřovaný případ s osobním životem Carol Jordanové a Tonyho Hilla. Příběh úzce navazuje na předchozí knihu této série, nepostrádá velkou míru napětí, je plný logických závěrů a přirozeně plynoucích dějových zvratů. Tradičně výborné je vykreslení charakterů jednotlivých postav, právě to je asi na celé knize nejpůsobivější a tohle autorka doopravdy umí.

11.07.2014 5 z 5

Život té druhé Život té druhé Adele Parks

Pro mě trochu zklamání. Místo dobrého románu pro ženy jakým byla autorčina kniha Stalo se včera v noci , tady to byla už moc červená knihovna. Vše se nese v duchu báječných mužů, skvělého sexu, zázračných proměn hlavních hrdinek, šťastných konců. Jednoduché, oddechové čtení, které neurazí, ale ani nenadchne.

02.07.2014 3 z 5

Zrnko pravdy Zrnko pravdy Zygmunt Miłoszewski

Styl Zygmunda Miloszewského mi prostě sedí. Na Zrnku pravdy oceňuji nejen důmyslnou zápletku a propojení případu s osobním životem postav, ale také popis polského městečka Sandoměře, plného tajemství a starých legend, který je tak poutavý, že mám chuť okamžitě se tam vydat. Na autorových knihách mě fascinuje ta přidaná hodnota jeho detektivek, v Zapletených to bylo téma rodinných konstelací a pronikání struktur STB do porevolučního života Polska, v Zrnku pravdy je to zase téma vžitých stereotypů, židovská tématika a antisemitismus. Vážně hodně dobré a za mě jasných 5*.

28.06.2014 5 z 5

Dívka s devíti parukami Dívka s devíti parukami Sophie Van der Stap

Do čtení této knihy se mi moc nechtělo, přece jen 21-letá studentka s rakovinou a ne příliš optimistickou prognózou, to není právě lehké čtení. Překvapivě ale kniha nebyla tak depresivní, bylo v ní velké množství opravdu vtipných pasáží, autorka dokázala bojovat s nemocí a pocitem beznaděje originálním způsobem. Mně na knize ale něco vadilo nebo něco scházelo, nevím, nebyla to zkrátka ta pravá kniha pro mě. Při čtení si ale uvědomíte, jaký dar je zdraví a možnost žít život takový, jaký máte. Velmi obdivuji autorku, že o svém boji s nemocí dokázala napsat a pomohla svou sílou a odhodláním mnoha lidem, kteří se ocitli v podobné situaci.

25.06.2014 3 z 5

Stalo se včera v noci Stalo se včera v noci Adele Parks

Příjemný román pro ženy. Hlavní hrdinky jsem si oblíbila, jejich myšlenkové pochody mi byly často velmi blízké, kniha mě dokázala od prvních stránek vtáhnout do děje. Vlastně jsem byla sama překvapená, jak moc celý příběh prožívám. A jak často si při čtení kladu otázku, nakolik náš život a mínění o nás samotných ovlivňují často mylné představy, které o nás druzí mají. A kam až jsme schopni se nechat vmanévrovat v touze se jejich představám o nás vyrovnat. První 2/3 knihy se mi líbily "pětihvězdičkově", poslední třetina už se vyvíjela na můj vkus příliš ideálním směrem. Určitě se s chutí pustím i do další autorčiny knihy.

24.06.2014 4 z 5

Sonjin deník Sonjin deník Pavla Smetanová

Knihy Pavly Smetanové mám moc ráda, její zápisky ze života na Korfu i její blog. Ze Sonjina deníku jsem byla zpočátku trochu na rozpacích, vadilo mi chaotické vyprávění, zjednodušené vyjadřování i "neučesaný" styl. Zvykla jsem si a pak už jsem knížku četla s plným zaujetím a obdivem k autorce, k tomu, že ona své sny jen nesnila, ale dokázala si je splnit. Hezké čtení na léto, dovolenou a prázdniny.

18.06.2014 4 z 5

Stalo se prvního září Stalo se prvního září Pavol Rankov

Kniha mě nadchla, rozesmutnila, místy pobavila, vyvolala ve mně zkrátka spoustu emocí tak, jak by správný příběh měl. Ráda jsem se nechala vtáhnout do děje, s napětím jsem četla o nerozlučném přátelství i celoživotní lásce na pozadí všech zásadních historických momentů slovenských dějin let 1938-1968. Na podobné téma bylo napsáno mnoho knih, tato je však, alespoň pro mě, výjimečná. Svojí čtivostí, odlehčeným stylem vyprávění, autorovou schopností podat i zásadní témata jako jsou politická nesvoboda, šikana a pronásledování způsobem, který je působivý, ale zároveň dobře "stravitelný".

12.06.2014 5 z 5

Zapletení Zapletení Zygmunt Miłoszewski

Víc než dobrá detektivka. Hodně mě bavilo polské prostředí, dnešní Varšava, dobře popsaná politická situace. Nadšená jsem byla z prokurátora - detektiva a jeho osobního života i z tématu rodinných konstelací jako psychoterapeutické metody. Autorovi se podařilo napsat výbornou a velmi současnou detektivku, kde nic nepůsobí rušivě. Vyšetřování případu které zasahuje do předlistopadové doby a stávajících estébáckých struktur, působí hodně děsivě a navozuje mírný pocit beznaděje. Zejména proto, že je to svět tolik podobný tomu našemu. Málokdy jsem tak natěšená na další knihu autora jako v tomto případě.

08.06.2014 5 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Přesně ta kniha, která mi bude ještě dlouho ležet v hlavě. Kniha o hledání vlastní identity, o rodině, o potřebě lásky a přátelství. O tom, že někdy je potřeba udělat hodně špatných rozhodnutí a prožít spoustu ne právě šťastných momentů, než se dostanete na tu správnou cestu. Podstatné je jít a nezůstat na místě. Jsem ale moc ráda, že kniha není jen o úvahách nad životem. Pasáže z hřebenovky, drsná příroda, autorčino putování až za hranice svých možností, to vše ve mně zanechalo silný dojem.

06.06.2014 5 z 5