Divočina

kniha od:

Divočina https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183649/bmid_divocina-F0B-183649.jpg 4.3 1395
Koupit Koupit eknihu Bazar

Pozoruhodně upřímný autobiografický příběh ženy, která se po traumatických událostech rozhodne vyrazit na 1 770 kilometrů dlouhou pěší pouť. V šestadvaceti letech si Cheryl Strayedová, po smrti své matky a krachu svého manželství, myslela, že přišla o vše. Měla pocit, že již nemá co ztratit a učinila nejimpulzivnější rozhodnutí svého života: odhodlala se sama ujít vysokohorskou trasu Pacifik Crest Trail od Mohavské pouště přes celou Kalifornii a Oregon až do státu Washington. Hrdinka, bez jakýchkoli znalostí o přežití v divoké přírodě, se nevyhne střetnutí s chřestýši a medvědy, překonává úmorná vedra či rekordní sníh. Napínavé vyprávění okořeněné humorem živě zachycuje strach i radost mladé ženy tvrdě si razící cestu k cíli navzdory mizivé šanci na úspěch. Pouť ji téměř dožene k šílenství.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Biografie a memoáry , Cestopisy a místopisy

Vydáno: , Ikar (ČR)
Originální název:

Wild , 2012


více info...

Komentáře (368)

Komentáře 368 Recenze 9

packlik
packlik
20.07.2023 4 z 5

Vlastně nechápu, jak to Cheryl mohla celé zvládnout. Taková naivita a nepřipravenost, obdivuji, že to nevzdala. Jednou jsem chodila na těžko po horách a pamatuju si, jak jsem se v noci bála, jak jsem se toužila umýt nebo půl dne snila o nějakém jídle. Všechna čest. Některá autorčina rozhodnutí jsem prostě nechápala, ale jsem rada, že na Mostě Bohů našla, co hledala.

Pablo70
Pablo70
18.07.2023 4 z 5

Jak se sama pojmenovala Cheryl? Strayed sejít ze správné cesty, odchýlit se ze správného směru, být ztracen, stát se divokým, ocitnout se bez matky či otce, bezcílně se toulat a po něčem pátrat, odlišovat se či odbočit.
Ta žena věděla, že to je na diagnózu!
Udělala to podle starého receptu, vytrhla se ze svého prostředí a prošla náročnou poutí, během níž přišla k sobě. Nedává nám tedy svědectví o pohodovém zdolání své cesty, ale i o tom, jak se sama se sebou prala a jak pálila svůj minulý život. Je to návod. Pokud se ocitnete v životním svrabu, zkuste to taky pakliže se můžete spolehnout sami na sebe. Protože nikdo to za vás neudělá. A jak to říkají buddhisté: když to nemáš v sobě, kde to chceš hledat?
Tato kniha je často srovnávaná s Vlčím ostrovem. Ale Norka je mi mnohem sympatičtější. Američanka je děsně načatá americkou civilizací tedy jejími mínusy. Zvítězila sama nad sebou. Vlčí ostrov je mnohem čistší kniha. Divočina však rozhodně stojí za přečtení.


Hanouzzz
Hanouzzz
10.06.2023 5 z 5

Tahle mě chytla za srdce. Krásná knížka.

klmonkaa
klmonkaa
10.05.2023 4 z 5

Nemám rada ľudí s komplikovaným pohľadom na svet a život a s komplikovaným a prehnaným premýšľaním o každej jednej situácii, ktorá sa v živote jednotlivca udeje. Som pragmatická a rýchlo sa zmierujem s každou stratou alebo nepríjemnosťou, preto mi celkom vadilo čítať, čo sa dialo v hlave tejto zo začiatku veľmi citovo a psychicky labilnej osoby. Ku koncu táto labilná osoba získala svoju statiku a stal sa z nej silný človek, a to len vďaka tomu, že mala guráž na to, riskovať svoj život, a všetko, čo sa udialo, aj mňa osobne iba utvrdilo v tom, čo považujem za svoju životnú mantru - ak nejde o život, ide o hovno.

Kackac77
Kackac77
23.04.2023 5 z 5

Film jsem viděla před pár lety, a opakovaně se k němu vracím. Ten příběh mě fascinuje a dost mě ovlivnil, začala jsem chodil delší trasy a zjistila jak je osvobozující mít jenom batoh a vzdálený cíl. PCT je takový vzdálený sen. Knížka je krásná. Cheryl, hlavní hrdinka a autorka knihy v jednom, v ní hledá své místo v životě. Moc se mi líbil závěr : "Bylo mi jasné jen to, že nic vědět nepotřebuji. Že stačí věřit, že to, co jsem dokázala, je skutečné. Věřit, že už nemusím lapat holýma rukama. Uvědomit si, že stačí vidět rybu pod hladinou. Že to je vším. Je to můj život - jako všechny životy -, tajemný, neodolatelný a posvátný. Tolik blízký, tolik přítomný, tolik můj.

Deena_
Deena_
12.03.2023 5 z 5

Pred 7 lety jsem videla film, takze jsem vedela do ceho jdu. To ze je daleko lepsi nez film ani nemusim rikat :) na knihu jsem se tesila a cetla se uplne bez problemu.

Karouš
Karouš
30.12.2022 4 z 5

Kniha se mi líbila, zejména proto, že jsem na ni byla psychicky naladěná. Věděla jsem do čeho jdu a čeho se bude týkat. Mám ráda tematiky hledání sebe sama. Cheryl si prošla divokým životem a chápu, že se takto utvořila její osobnost. Trochu mě zklamala (i Eddie, jak se k tomu nedokázal postavit) při popisu smrti koně....

gab72
gab72
05.12.2022 5 z 5

Jak kdosi dole napsal...kniha se četla sama. Jen mě asi v polovině trochu rozčarovalo, jak popisuje zastřelení mámina koně. Asi jsem čekala, že když maminka umřela a všichni se rozprchli do všech možných stran, že se postarají i o zvířata..rozprodají, když se o ně nemohou sami starat. Tento praktický úkon byl pro mě velkým zklamáním, pak se může lítostně rozepisovat jaké to bylo pro ní, ale co ta zvířata celou dobu? O tom zmínka není. To je fakt.:). Nicméně četla se sama.

marvarid
marvarid
27.11.2022 4 z 5

Přijde mi normální, že pokud se rozhodnete pro takhle nebezpečný, fyzicky náročný podnik, máte pro to dobrý důvod. A pokud se o svém putování PCT autorka rozhodla napsat knihu, je správné, že se o ty důvody se čtenáři podělila. I přes to, že pro ni byly bolestivé a místy nelichotivé. Bez toho by to nebyl román, ale jen cestopis. Trochu mě iritovala její závislost na matce ve věku, kdy by měla být dospělá. Ale to je asi můj problém (někomu jinému by možná přišla taková míra lásky k rodičům správná). Možná ta závislost pramenila z neutěšeného dětství a proto pomalého dozrávání v samostatnou osobnost.

Šárka_D
Šárka_D
24.11.2022 3 z 5

Sama bych si knihu nevybrala, ale čtenářský klub Letnice ji zvolil, tak jsem se do ní pustila. Inu, děj bych shrnula asi takto: Jdu, bolí mě nohy, jsem strašně unavená, postavím si stan a spím, v kempu si dám cheesburger. Tyhle putovní knihy mne neberou, odložila jsem i tolik vychvalovanou Pobřežní cestu. Velkým plusem ale byl popis truchlení, vyrovnávání se se ztrátou matky a taky vzpomínky hrdinky/autorky na dětství.

fénix56
fénix56
22.07.2022 3 z 5

Mám ráda přírodu, fandím lidem, kteří se dokážou zvednout ze dna, ale... V knize byly osobní záležitosti dost depresívní (navíc si spoustu problémů zavinila autorka sama). Samotná cesta Pacifickou hřebenovkou byla popsána tak nějak suše, popisně....Čekala jsem trochu víc.

evask
evask
05.05.2022 4 z 5

Knížku jsme si půjčili v knihovně. Manžel si ji se zaujetím přečetl, mě zas tolik nezaujala. Takže průměr čtyři *.

Vendas
Vendas
27.04.2022 5 z 5

Kniha se četla sama...

vlkcz
vlkcz
04.03.2022 5 z 5

Ze začátku jsem měl problém se začíst. Prvních zhruba 50 stránek je tak depresivních, že se dají číst jen po kouskách. Jakmile se ale Cheryl dostane na PCT, celá ta bezvýchodnost najednou začne někam směřovat. V samotě přestává řešit nepodstatné věci a jde na dřeň sebe samé. Ostatně jí nic jiného nezbývá. Začíná vidět své démony a postupem času dochází ke smíření. Hlavně se sebou samou.
Literatura pro ženy? Určitě, ale ani náhodou jen pro ně.
Cestopis? Jistě, ale nejenom po americké divočině, také po vnitřních krajinách, jak už to tak u poutnictví bývá. Místy člověka dostane, jak ta vnější divočina rezonuje s tou vnitřní.
Psychologie, osobní růst, duchovno v tom nejširším slova smyslu.
I když nepředpokládám, že bych knihu někdy četl znovu, stoprocentně ve mně zanechala hlubokou stopu a ve vzpomínkách se k ní budu určitě vracet.

shecoola
shecoola
23.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Před pár lety jsem viděla film, který mně až tak moc nenadchl, ale Reese mám ráda, a tak jsem nyní po těch letech dala šanci knížce, protože jak to už ve většině případů bývá, kniha bývá mnohdy lepší, než její sfilmovaná podoba... ale já nevím, všechno okolo toho treku bylo moc fajn, za to Cheryl obdivuju a smekám. Jak to sama zvládla, jak byla odvážná, jak to dala. A chápu i ty omáčky kolem toho, že byla na dně, čím vším si prošla, smrt mámy, rodina se rozpadla, vztahy na houby, protože to ji k tomu všemu vlastně vedlo, takže bylo fajn obeznámit se s tím... jenomže proč se stále kolem toho točit jako ve víru? Někdy už jsem ty pasáže přeskakovala, abych byla zpátky na její cestě divočinou... Chápu, že ta její cesta ve skutečnosti musela být hodně o přemýšlení, myšlenkách, rozjímání... a já jako čtenář jsem pochopila, ok, je v troskách, rozhodla se jet na trek... ale tak si pojďme zbytek knihy užít ten nádherný trek, výlet, výhledy, zážitky, všechny ty nástrahy divočiny, na které jsem se těšila. No a ono kromě černých odpadlých nehtů a puchýřů na nohách nic moc nepřišlo... škoda.

Edona
Edona
18.02.2022 4 z 5

Cheryl, Cheryl, Cheryl.. velmi obdivuji tvou odvahu. Sama sebe bych si na jejím místě nedokázala představit, a přesto vzbudila můj zájem o PCT. Cheryl zdolává tuto hřebenovku, kráčí divočinou a vzpomíná na svou minulost. V cestopise má velkou váhu úmrtí její maminky, s kterým se stále nějak nesrovnala. Jestliže jí však tato cesta pomohla, je to jen dobře.

teeyinka
teeyinka
07.02.2022 4 z 5

Mám ráda tyhle šílené nápady zmizet v divočině a nevidět nějaký čas ani nohu, takže se mi kniha líbila a výborně se četla. Nesedla mi úplně osobnost autorky, ale společnou pouť jsem si užila i tak.

tulipi
tulipi
29.01.2022

Četla jsem až poté, co jsem viděla film. Odhadnout, jak by na mě kniha působila, kdybych příběh nejdříve četla, si netroufnu, obecně vzato se mi ale líbilo, jak může taková singl pouť na člověka (za)působit.
A... patřím k těm, kteří se s Pacifickou hřebenovkou po přečtení seznámili (i když jen z pohodlí domova a prostřednictvím internetu).

Jara.v
Jara.v
24.01.2022 5 z 5

I když přečteno zpětně, děkuji za čtenářskou výzvu. Jedna z knih o které vím, ale běžné bych po ní nesáhla. Ať už jsem u ní ronila slzy nebo se smála, či snad vrtěla hlavou nepochopením nebo přikyvovala pochopením, je to jedna z knih, která stojí za přečtení. Kniha alespoň zláká čtenáře, aby třeba jen našel PCT na mapě, když už se neodváží na ni vyrazit.

irskádívka
irskádívka
09.01.2022 2 z 5

....nooo, ano. Pustila jsem se do čtení knihy, která před časem vyvolala senzaci a přivedla spoustu svých čtenářů k následování spisovatelky v pouti nespoustanou přírodou, přes hory, se vším vybavením na zádech, bez možnosti si zavolat, bez vody, bez společnosti, za nalezením vnitřního míru. Pro mnohé a i pro mě takové cesty s batohem na zádech jsou...ale...!

Já jsem záměrně knihu četla po čase, kdy opadlo nadšení a upřímně řečeno, jsem zklamaná. Četla jsem mnoho knih, kde popisy přírody hrály velkou roli, kde se stala dokonce rovnocenou postavou ve vyprávění, ale v této knize to z mého pohledu autorka nedokázala.
Hlavní hrdinka a autorka v jedné osobě mi byla krajně nesympatická. Prožila velkou ztrátu, ale nyní v této době, kdy jsme si všichni prošli velkými ztrátami a obrovskými změnami a zátěží, není její jednání omluvitelné. Já jsem ji shledala dětinskou, sebelítostivou a upřímně, mám předsudky vůči lidem, kteří se rozhodnou (ano, používám záměrně slovo ROZHODNOU) pro drogy. Stejně tak shledávám absurdní, že někdo nechodí se zjevnou klinickou depresí k terapeutovi, ale rozhodne se pro skoro sebevražednou cestu divočinou bez pořádné přípravy, bez fyzické průpravy a jakýchkoli zkušeností (jako, kdyby to byla kniha o tom, jak někdo zkouší skočit z mostu a náhodou se při tom naučí létat, vyšlo by to na stejno. Pro pořádek, fyzikální zákony jasně říkají, jak dopadnete - přímo na chodník).

Takže bych to shrnula: proč že byl kolem knihy 'Divočina' takový humbuk?

Karoley
Karoley
27.12.2021 5 z 5

Cheryl Strayed se ve vypjaté životní situaci vydává hledat vnitřní klid a duševní rovnováhu do divočiny. Putuje po dálkové vysokohorské stezce Pacifik Crest Trail (Pacifická hřebenovka) od Mohavské pouště přes celou Kalifornii a Oregon. Pěšky musí ujít 1770 km drsnou divočinou, aby se jí podařilo nalézt víru v sebe sama.

Nádherná kniha! Mám chuť si zbalit batoh a vyrazit po stopách Cheryl! Stovky kilometrů jen jít a jít, rozhlížet se po krajině a být součástí přírody. Třeba jednou.

CorpseBride
CorpseBride
21.11.2021 4 z 5

Skvělý příběh, zejména první půlka ubíhá svižně. Skoro mě až chytls touha vyrazit sama do hor Za druhou polovinu strhávám jednu hvězdičku - místy jsem preskakovala text, dny se trochu opakují. Celkově ale určitě doporučuji, rozhodně stojí za to.

IvetaZ
IvetaZ
21.10.2021 5 z 5

Nepovažuju se za dobrodruha, co by přežil někde v hlubokých lesích s medvědy a ušel jen tak tisíce kilometrů, ale v posledním roce jsem začala trajdat ,,kolem věže" a něco na tom chození je. Chvíli si přemýšlíte nad svýma trablema, pak si uvědomíte, že jste ušli několik kilometrů a přitom už na trable nemyslíte, protože se koukáte kolem nebo pod nohy v náročném terénu a přemýšlíte, jak se dostat přes ten potok, řeku, hustý les, aniž byste se museli vrátit. Takže Cheryl, máš můj obdiv, na hřebenovku se nevydám, ale chápu tě :-)

helena842
helena842
19.09.2021 5 z 5

Velmi inspirativní příběh o hledání sebe sama a vyrovnávání se s nástrahami života. Knížka se mi moc líbila, je to něco mezi zajímavým cestopisem a románem, který je plný dobrodružství. Za mě super čtení, které doporučuji.

GreenTee
GreenTee
11.08.2021 5 z 5

Jasně, tahle kniha není bůhvíjak akční a všichni dopředu víme, jak to dopadne. Přesto jsem si ji zamilovala a nechtěla, aby skončila. Kvůli Cheryl. Líbila se mi jako postava a obdivovala jsem ji jako autorku. Sledovat zkušenou trekkerku a nechat si udělovat rady by zkrátka nebylo tak zajímavé jako moct se vžít do kůže odvážné začátečnice. Plácat se do čela nad blbostmi, kterých se cestou dopustila, a děsit se (a těšit se na ně) dalších, které budou následovat.

Co se týče způsobu, jakým je kniha napsaná, dostávalo mě hned několik věcí. Ať už bylo Cheryl vedro, byla vyprahlá nebo zmrzlá na kost, cítila jsem to taky. Když se bála, bála jsem se taky. Když byla veselá, při čtení jsem se usmívala. A myslím to vážně!
Další věc - popisy přírody! Byly podané akorát, abych se tam v mysli ocitla, ale zároveň se nenudila. Tak zajímavé, že jsem si musela vygooglit, jak to jezero vypadá ve skutečnosti.
A pak ty flashbacky. Tahle kniha je plná flashbacků, ale jak mistrně zvládnutých a naprosto nenásilně vpašovaných do děje na správných místech! Příběh Cheryl předtím, než se vydala na PCT, se odkrývá postupně, a když už si myslíte, že ho znáte celý, dostanete další kousek.
A nesmím zapomenout na vedlejší postavy. Cheryl na své cestě potkala spoustu lidí, z nichž většina se v příběhu opravdu jen mihla. Přesto měly svůj charakter, svůj hlas a nebyly jedna jako druhá.

Velmi ráda jsem se tímto způsobem na PCT vydala a zavzpomínala si při tom na svůj vlastní, v porovnání naprosto pohodový třídenní trek v Alpách.

Enehy
Enehy
07.08.2021 5 z 5

Tomu říkám odvaha. Vydat se úplně sama někam do hor, bez mobilu, zkušeností nebo nějaké přípravy, a opravdu dojít do konce i přes všechny překážky, nejenom ty fyzické, a ještě o tom napsat knihu. Zatím nejakčnější zpověď o cestě někam a zároveň k sobě, která se ke mně dostala. A ano, několikrát jsem se během čtení byla projít v lese :-)

capar
capar
31.07.2021 3 z 5

Ač za mě velký obdiv autorce za zvládnutou cestu, tak mě kniha příliš nechytila...ale to jsou ta očekávání, čekala jsem, že víc nahlédnu do vnitřního světa hlavní postavy, vzhledem k putování jsem nečekala žádné velké akce, ale asi víc toho hledání sebe sama. I tak se to četlo dobře. Film tedy teď můžu taky zkusit :)

TerkaJK
TerkaJK
12.07.2021 5 z 5

Příjemné čtení, hlavní hrdinka/spisovatelka byla hodně odvážná a obdivuji, že se do takové cesty vydala. Zvládla to.

Jsem ráda, že jsme si knihu přečetla. Motivační kniha, která stojí za přečtení.

knihveru
knihveru
25.06.2021 3 z 5

Tři hvězdy jenom proto, že je to o PCT. Ale pořád lepší než film.

Jirinamac
Jirinamac
16.06.2021 5 z 5

Četla jsem knížku od Lucie Kutrové 151 dní Pacifickou hřebenovkou a líbila se mi. Divočina je zdánlivě hodně podobná, jen Cheryl měla jiný důvod k cestě a potřebovala srovnat si v hlavě svůj dosavadní život. Vyrůstala bez otce, ale měla milující matku, která jí bohužel odešla velmi rychle a brzy a Cheryl dělala jednu blbost za druhou. Její zbrklé a nepřipravené rozhodnutí vydat se na tak náročnou cestu jí přidělalo plno problémů a komplikací. Knížka se mi líbila a rozhodně mně nepřišla nudná. Film jsem neviděla, ale docela bych si ráda srovnala svou představu s filmem.

Jellus
Jellus
15.05.2021 5 z 5

Tohle me bavilo. Vlastne zadna akce, zadne napeti, zadny krvak.... Jen proste vypraveni holky, co se kousla a vystoupila ze sve komfortni zony.

Mozna tohle v nekom vzbudi nadseni zkusit to same, nebo neco podobne. A nemusi jit ani pacifickou hrebenovku... Vlastne, vystoupeni z komfortni zony je chvile, kdy si vesmir zacne s nami hrat a nas zivot dostava doping. Let's do it!

Ninushka
Ninushka
20.02.2021 2 z 5

Myslim, ze je tato kniha trochu precenovana. Nuda, zadne napeti ani hloubka... ale co se nelibi mne, muze jineho oslovovat. Vlastne nerada hodnotim dila negativne.

Mateo67
Mateo67
29.01.2021 5 z 5

Jsem unesená! Film jsem neviděla a tak jsem si vůbec nedokázala představit, co všechno by mohlo být na tolika stránkách napsáno, když přece jde celou dobu sama a naprostou divočinou. To asi bude nuda... Omyl, velký omyl! První přečtená kniha v tomto roce a hned taková! Přes všechnu tu samotu zaplněná tolika víc jak zajímavými postavami, čtená s atlasem v ruce a hlavně od začátku do konce rezonující poselstvím, že pokud to nevzdáš, z každé nesnáze se najde cesta, jen je třeba najít tu pravou. Skláním se nad vnitřní silou Cheryl a všem doporučuji k přečtení, jen těch “návratů” do minulosti zde mohlo být míň.

Kristy.Seb
Kristy.Seb
16.01.2021 5 z 5

Vždycky jsem mohla dělat jen jedno. Jít dál.

Strach do značné míry vyvěrá z toho, co sami sobě říkáme. Strach plodí strach. Síla plodí sílu.

V prázdnoty se věci rodí, začínají tam. Vezměte si, jak černá díra pohlcuje energii a vydává ji v nové, živoucí podobě.

Abyste zahojila ránu, musíte se vysvihnout do sedla a vyřítit se do bitvy jako práva bojovnice.

Vesmír nikdy, vůbec nikdy nežertuje. Vezme si, cokoli chce, a zanic to nevrátí.

To je realita. S realitou se musíme smířit - ať chceš, nebo nechceš.

Já svetw je tolik věcí, které si zaslouží úžas.

Já chodím pomalu, ale nikdy nekráčím zpět.

Nezbývalo než jít dál.

Když se jedny dveře zavřou, jiné se otevřou.

Nedá se zjistit, čím to je, že se něco stane a něco ne. Co k čemu vede. Co něčí ničí. Co zpříčiňuje, že něco vzkvétá, umírá nebo vychýlí směr.

Já nic vědět nepotřebuji. Stačí věřit, že to, co jsem dokázala, je skutečné. Chápat význam svých skutku, aniž bych je dokázala přesně pojmenovat. Věřit, že už nemusím lapat holýma rukama. Uvědomit si, že stačí vidět rybu pod hladinou. Že je to vším.

Naprosto skvělý příběh! Se vším všudy.

vlkodlaq
vlkodlaq
15.01.2021

Proč nikdo nemůže jít na "čundr" jen tak? Pro radost z přírody a chůze? Ne, to musí napřed prožít nějaká ta osobní dramata a až pak jít na čundr a čundr je pak jen terapie. Já jsem z toho mála, co chodí na čundr pro radost z přírody a chůze v ní a tak mám té terapie asi do zásoby. Je to na mě moc emotivní (nudné) a těm zajímavým tématům se věnuje minimálně, jako výběru a správnému použití vybavení a takovým těm nedůležitým znalostem a dovednostem, jako například jak v té divočině vůbec přežít, taky tam malém zařvala. Několikrát.

Jordyz
Jordyz
15.01.2021 5 z 5

Právě jsem dočetla a jsem nadšená! Vlastně jsem si myslela, že se touto knihou budu prokousávat a byla jsem mile překvapena její čtivostí. Mám chuť se sbalit a vypadnout od lidí :-)

Niky Coffee
Niky Coffee
14.01.2021 4 z 5

Před chvilkou jsem dočetla. Miluju film, který jsem viděla několikrát. Líbilo se mi, že narozdíl od jiných filmů se držel předlohy a nemusely mě iritovat hlouposti typu, jaktože HP nemá ty nádherné zelené oči po matce :D I když mi Cheryl je paradoxně nesympatická, ztotožňuju se s názorem a pocitem, že jsem tu hřebenovku prošla s ní. Popisy přírody a toho, co si při cestě uvědomila byly dech beroucí. A líbí se mi, že jí prošla jako žena. Hodně cestopisů píšou hlavně muži, kteří spíš rozepisují kolik a jak rychle ušli a jaký mají batoh. V tomhle mi byla kniha Divočina bližší, i když ta emoční linka mi byla vzdálená. I tak je to WAU, ne za tu cestu v kilometrech, ale za tu cestu k sobě. Před ní jsem četla PH od naší Moniky, ale to byl ve srovnání s tímhle trapnej paskvil, z kterého si pamatuju jen věčně si stěžující holku, co řeší jen svůj průjem.

Fzuzik
Fzuzik
06.01.2021 3 z 5

Na tuhle knížku jsem se moc těšila a nechávala si ji na tu správnou chvíli.
Pasáže, kdy se Cheryl vrací zpět do minulosti, byly pro mě silně emotivní.
Ovšem popis pochodu mě většinou příliš nezaujal.
Neupírám autorce velkou míru odvahy a odhodlání. :)
Věřím, že každý si občas dovolíme snít o nějakém vlastním pochodu.

Bethanee
Bethanee
05.01.2021 5 z 5

Upřímná kniha po jejímž přečtení máte chuť vyrazit na dlouhou túru po horách. Čte se moc dobře.

Terka_v25
Terka_v25
28.12.2020 4 z 5

Na knize si nejvíc cením toho, že ukazuje, že i když se nám v životě nedaří, postihují nás tragédie nebo jen nevíme, co od života chceme, tak pořád můžeme všechno změnit. Ale nejvíc musí chtít člověk sám. To je i případ Cheryl, která se rozhodla dát svému životu smysl a najít rovnováhu. Určitě měla velkou odvahu jenom tak přejít PCT, protože to vůbec nebylo snadné. Nejvíce se mi paradoxně asi líbily pasáže, když potkala další cestovatele, a to jak se vzájemně podporovali.