Nelasp Nelasp komentáře u knih

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Jedna z mála výjimek, kdy jsem překousla poezii a ta mě k tomu ještě sakra bavila. Kupodivu se povedlo i filmové zpracování, které nějakým alespoň vzdáleným způsobem zachytilo poetičnost celé knihy. Kniha se právem řadí mezi českou klasiku.

05.09.2023

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Kniha se mi moc líbila, hlavně část u soudu jsem hltala jedním dechem, jsem moc ráda, že jak to oné noci bylo bylo alespoň nastíněno... Klobouk dolů před Kyou, velice jedinečnou mladou ženou, která se dokázala spolehnout jen sama na sebe, její inteligenci by se daly stavět chrámy....

23.01.2024 5 z 5

Jde poznat, že Tom není tak úplně spisovatel.....ale jeho upřímnost a sebereflexejsou hrozně sympatické. Je super, že se odvážil zmínit i o svém duševním zdraví a problémy, s nimiž se potýkal. Obyčejný člověk by si řekl, že má všechno, tak co může mít za problémy, ale ona lidská duše a psychika je složitější. Kniha se četla dobře a pro mě jako Potterheada od hlavy k patě bylo přečtení této knihy prakticky povinnost.

14.08.2023 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Mistrovsky napsaná kniha s mrazivým poselstvím. Ta stísněnost světa, kde člověk nemá soukromí ani ve své vlastní hlavě pomalu je naprosto děsivá, víc tím, že se dnes jako společnost velké části soukromí vzdáváme na sociálních sítích a neustálé užívání chytrých telefonů nás činí lokalizovatelnými prakticky 24/7.

12.11.2017 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Byl pozdní večer, první máj...... kdo by tuto báseň neznal. Nejsem na poezii- jakože vůbec, ale Máj by si povinně skutečně měli přečíst všichni.

04.09.2023

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Líbil se mi seriál na Netflixu a kniha nemá chybu, kdyby mi někdo řekl, že budu číst o šachu, o němž absolutně nic nevím a bude mě to sakra bavit.... Beth měla zajímavou mysl a bylo mi ctí ji poznat.

03.09.2023 5 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Film jsem viděla kdysi dávno, kniha ve mě způsobila přesně to, co autor chtěl a o čem mluvil i hlavní hrdina .... Jak pochopit něco, co odsuzujete a jak odsoudit něco, když to pochopíte? V tomhle případě dohnáno do úplně extrému

12.01.2024 4 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

(SPOILER) Příjemná historická romance, na kterou jsem jako mnozí zde přišla díky čtenářské výzvě. Děj byl sice místy hodně předvídatelný, ale četlo se to moc fajn a pěkným happyendem se mi zavděčí kdokoliv....jinak ZIKMUNDŮM NEVĚŘIT, už z dějepisu nemají moc dobrou pověst :)

29.09.2023 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Základ veškeré kultury tyhle starověké báje a pověsti, celkově jsem z antických božstev a příběhů nadšená, toto je základ všeho.

05.09.2023

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Kniha byla velice čtivá, stránky ubývaly samy, moc se mi líbila, zajímavé prostředí i samotná zápletka. A to nutno podotknout, že detektivky nejsou žánrem, který bych běžně četla. Z dojmů: Že byl vrahem ten, kdo jím byl bych pochopila, ale nepochopím všechny ty, kteří toho psychopata takovou dobu s takovou námahou kryli.

22.04.2018 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Klasika, velmi cenná kniha, která ukazuje to, co si člověk dnes nechce a ani nedokáže představit....a upřímně, díky Bohu za to, že jsme se s těmito hrůzami na vlastní kůži nesetkali.

04.09.2023 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Přečteno v rámci povinné četby, kniha je krátká poměrně, příběh jako takový se četl pěkně, že by se mi ale kniha vryla nějak do srdce se říct nedá ...

03.09.2023

Inferno Inferno Dan Brown

No, tato kniha ve mě způsobila opravdové mrazení v zádech. Problém, který řešila, je totiž mnohem konkrétnější a mnohem palčivější než většina spíše nábožensko-filozofických úvah v předchozích dílech (antihmota a její dopad na náboženství, oficiální verze historie vs skutečnost, či samotná úvaha o Bohu) přelidnění je velice palčivým tématem a představa kolapsu lidské rady z důvodu přelidnění je ve spojení s vizemi Dantova Inferna velice znepokojující. Ačkoliv samotné Langdonovo tentokrát ne tak úplně úspěšné tažení za záchranou světa (kupodivu opět v doprovodu inteligentní,krásné a okouzlující ženy se slabostí pro našeho oblíbeného symbologa) bylo dle mého názoru hooodně přitažené za vlasy (záporáci jsou hrdinové, totožné vzpomínky dvou lidí na tutéž konkrétní osobu, celá Langdonova uměle způsobená amnézie), děj vtáhne a pokud se od těch nesrovnalostí umíte oprostit a prostě na Brownovu hru přistoupíte bez zpochybňování, četbu si užijete.

03.01.2018 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Vše to začalo tak nevinně, kdo by řekl, kam až příběh malého kouzelníka dojde. Harry má místo v mém srdci a knihovně už navždy. Četla jsem několikrát všechny díly- i v angličtině. Skvělé počtení. S Harrym jsem vyrostla a troufnu si říct, že z části i díky těmto knihám jsem to, co dnes jsem.

08.10.2017

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Kniha, která se stala mojí srdeční záležitostí. Velice barvitě popsaná cesta ztracené, (zatoulané-strayed) mladé ženy, která se neumí vyrovnat s utrpením, které ji potkalo když jí zemřela matka a následně se rozvedla s manželem, k nalezení vlastního smyslu a rovnováhy ve svém životě. Cesta s Cheryl po Pacific Crest Trail utíkala kilometr po kilometru pouští, horami, sněhem, lesy a loukami velice svižně. Jedná se o knihu, která vtáhne a nejenže nepustí, ale zůstane ve vás.

01.10.2017 5 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Moc dojemné. Moje první kniha z prostředí islámu, samozřejmě některým zvykům a mentalitě úplně nerozumím, nicméně příběh byl pěkný a dojemný, obě hlavní hrdinky byly velmi silné ženy, se kterými se život nemazlil.

07.04.2024 4 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Miluju film, miluju knihu, Kvido a jeho rodina pprocházejí různými peripetiemi, každá z postav je osobitá a svérázná, je to i přes dost hluboký a svým způsobem i temný podtext- výpověď o své době, docela zábava.

05.09.2023 4 z 5

Čekanka Čekanka Julia Quinn

Líbí se mi, že Penelope nikdy nevzdala své snahy dobýt srdce milovaného, kupodivu se to i podařilo a skutečně jde o pár, který se dobře doplňuje, kniha se jako všechny ostatní, které jsem v sérii četla čte velice snadno a rychle, nemá velké nároky na pozornost člověka. Dobrý "výplach mozku" když člověk potřebuje odpočinout od všedních dní u něčeho milého.

19.04.2022 4 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Srdcová povinná četba na základce. Příběhy kamarádů ze švédského venkova mi učarovaly.

08.10.2017

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Miluju Harryho s každým dílem víc a víc. Umbridgeovou bych valila kletbou cruciatus až by z ní zbylo jen pár růžových nitek. Harry utrpěl další ránu a já jsem si musela lízat rány z toho šoku taky pěkně dlouho. Čím dál temnější atmosféra knih mě absolutně fascinuje.

08.10.2017 5 z 5