Nel.K. Online Nel.K. komentáře u knih

Gregor a město pod městem Gregor a město pod městem Suzanne Collins

Za mě tedy do startu naprosto špatný úsudek, uviděla jsem Suzanne Collins a hned přihodila k objednávce z e-shopu a až doma jsem zjistila, že se jedná o knihu pro děti :). Nicméně..když už byla doma, tak jsem jí louskla, samozřejmě. Jako dospělák bych jí dala hodnocení nižší, ale kdyby mi, jako malé, mamka takovou knihu předčítala po večerech před spaním, byla bych z ní úplně vedle, tím jsem si jistá (a popravdě se mi líbila i teď), takže plný počet hvězd. Myslím, že to je kniha, která dětem určitě pomůže rozvíjet fantazii a těm, kteří se brání čtení, by možná mohla tato paráda pomoci změnit názor.

25.01.2019 5 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Díky červnové audioknižní příloze časopisu Pevnost Plus, se mi dostalo do rukou mé první postapokalyptické zombie čtení (nebo spíš poslech :) ).
Začátek příběhu odsýpal pomalu a zdál se mi místy přitažený za vlasy, ale když jsem přišla na to, proč se s dětmi jedná tak, jak se s nimi jedná, změnila jsem názor a naopak mi vše přišlo velmi promyšlené. Potom už celý děj chytil ten správný spád.
V průběhu příběhu autor čtenáře dobře obeznámí se vším, co a proč se stalo.
Mně se líbila celková promyšlenost příběhu, neokoukaný děj, ale nejlepší na tom celém byl konec, nečekaný a velmi odlišný..

11.06.2018 4 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

Po Geniální přítelkyni jsem od Ferrante zkoušela ještě několik knih, ale v žádné jsem nenašla kvality mé oblíbené série. Nicméně v Prolhaném životu dospělých jsem alespoň spatřila její styl psaní, který se výborně čte. Itálie, prostředí Neapole, mladá dívka, která se hledá a zjišťuje kým vlastně je. Kniha jako celek se mi líbila, konec trochu zklamal.

27.06.2023 4 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Líbilo se mi velmi.. a to od samého začátku. Ani bych neřekla (jak uvádí většina komentujících), že bylo obtížné se vyznat ve jménech, autorka příběh odkrývá pozvolna, hezky vše rozehrává na různých místech, s různými postavami, osudy. Stejně tak perfektně nakonec vše spojuje. Za mě opravdu super fantasy, co má vše, co od něj očekávám, draky (a rovnou různé typy), rozdělená království, rozdělené víry, silné hlavní postavy, přátelství, nenávist, intriky a spoustu dalšího.. Na to jaká je to bichle, mi to strašně uteklo a teď už budu jen doufat, že to někdo tak krásně, jak to autorka napsala, v budoucnu i přenese na obrazovky - potenciál to má..

28.01.2021 5 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Hra o trůny se mi líbila o několik málo procent víc, přesto si myslím, že i pokračování je vesměs dokonalé. Líbí se mi jak Martin velice pozvolna oživuje staré, zapomenuté síly. Hned se pustím do další knihy.

22.05.2019 5 z 5

Murakami umí! Bezbarvý Cukuru byl fakt skvělý a v žádném případě nebyl bezbarvý! Nevím jak to ten Murakami dělá, že vždycky vystihne život takový jaký je, víc než si kdo z nás uvědomuje, v podstatě tak, jako by se na něj dokázal dívat z dálky, okem pozorovatele, přesto však velmi přítomně.. Konec mě teda neskutečně vytočil, chápu, že je to zajímavější, nechat některé otázky nezodpovězené, ale toto? Co nadělám, fakt mě to ale zajímalo a zajímá.. :)

Moc se mi líbil celý příběh o Kuro, to proč se na Cukurua vykašlala ona, to jakým způsobem žila, když za ní Cukuru vyrazil. Byl to opravdu po všech stránkách jiný svět, než měli ostatní.. a tak bych si klidně taky žila..

12.04.2019 5 z 5

Den, kdy jsem se naučil žít Den, kdy jsem se naučil žít Laurent Gounelle

Čas od času mám náladu i na nějaké to pozitivní, filozoficky laděné čtení a tak se stalo, že jsem si v mém oblíbeném kosmas bazaru objednala vzhledově hezky zpracovanou a dobrým hodnocením opředenou knihu. Nicméně, byl to krok vedle. Ano, kniha obsahuje i pár zajímavých mouder, ale celkově se mi nelíbil styl "lepení" popisovaných osudů dohromady.

To, jak to celé dopadlo s cikánkou a jejím proroctvím mi přijde přímo až nemožné a to, že si chce Jonathan odpočinout a odjede k tetičce, která má dům v podstatě na pláži, je plná mouder a radostně mu půjčuje svůj kabriolet, na to už jsem asi taky stará. Navíc v moment, kdy se Jonathan tak kouzelně proměnil a začal si v restauraci objednávat jídlo s dotazem, zda ho mají v bio variantě, jsem se za něj skoro styděla (ne, že by mi vadilo bio, ba naopak, ale to, jak to celé hloupě, pozérsky vyznělo - zvlášť od chlapa, tím pro mě autor už finálně odepsal hlavního hrdinu).

Jediný příběh, který se mi vlastně líbil, byl o pekaři Garym, kterému Jonathan změnil život - povídání o kvásku, který bez lásky nevzejde a to, jak ho potom mohl začít používat - to bylo fajn..

19.02.2019 2 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Pro mě o ždibet slabší než Hana, přesto čtivé. Paní Mornštajnová bravurně zvládá chrakteristiky postav - každý je jiný, svým způsobem svůj a jak už to v životě bývá, dohromady se tato různorodost vždycky zajímavě prolíná, na čemž staví své příběhy. Opravdu pěkně vás se všemi seznámí, z jejího vyprávění mám vždy ucelenou představu o lidech a nikdy se v nich neztrácím - to je velké plus. Oddechové čtení, které krásně plyne..

29.01.2019 4 z 5

Kruté požehnání Kruté požehnání Emily Thiede

Nebýt toho, že jsem si knížku vzala jako jedinou na dovču a nebylo tudíž, co jiného číst, bych se asi ani neprokousala do těch nejlepších částí. Začátek strašně vleklý, ale potom se to rozjede a je to docela paráda. Dobře napsaná romantická linka, která zahřeje srdíčko a i samotný závěr se mi velmi líbil. Knížka mě vlastně dost překvapila a až vyjde pokračování, určitě po něm sáhnu.

23.10.2023 4 z 5

Rendez-vous v Paříži Rendez-vous v Paříži Deborah McKinley

Kniha pro mě byla velkým překvapením, ne jen, že Rendez-vous v Paříži se v ní nakonec vůbec nekonalo, ale předčila všechno to, co by se mohlo stát, kdyby se konalo. S citem napsané, velmi jemně podané, oddechové čtení. Nečekejte žádné velké zvraty, ale krásně plynulý příběh dvou životů a čistého přátelství. Za mě mnohem lepší, než některé knihy, které se pyšní fancy obálkou a jsou dnes tak populární. Prostě krásné.

14.05.2023 5 z 5

Síla ohně Síla ohně Cinda Williams Chima

Dle komentářů zde by se dalo soudit, že kniha stojí na dobrém základu původní série, která u nás ale nevyšla a tím pádem jsem ji ani já nečetla.. bez toho nemůžu říct, že by to bylo lepší než nižší průměr. Postavy plytké, začátek knihy zmatený (soudím, že se tam tedy již počítá s tím, že jste předchozí sérii četli) a děj samotný bez nějakých nečekaných zvratů, nebo hlubšího uchopení celého příběhu.

03.05.2020 3 z 5

Na hraně zkázy Na hraně zkázy Miroslava Dvořáková

Zajímavý příběh a hodně promyšlený celý alternativní vesmír - planetky, jejich obyvatelé, celé rody (vše navíc pěkně přehledně uspořádané ve slovníku a v přehledu na konci knihy). Chvilkama se člověk v těch všech jménech (a zkratkách jmen, nebo přezdívkách - což jsem občas považovala za matoucí) ztrácí, ale zase díky tomu nahlédnete do mnoha příběhů. Jediné co bych vytkla je, že vlastně nevím, kdo je hlavní linií celého příběhu, nejdřív se mi zdálo, že je to Arrakielův příběh o hledání Rawanta, potomto přešlo více v Lissariův příběh.. Celkově knihu hodnotím velmi kladně, ale zatím si nejsem jistá, jestli se pustím do dalších dílů, i přestože byl konec otevřený. Asi to budu muset chvilku nechat odležet..

24.01.2019 4 z 5

Poutník – Mágův deník Poutník – Mágův deník Paulo Coelho

Nevím.. za mě někde kolem 2,5/5. Coelhovu tvorbu znám a vím, že v ní dokáže krásně filozofovat o životě, o lásce a o čemkoli, co mu přijde na mysl, ale tohle mně osobně né ideálně sedlo. Sama toužím vydat se na pouť do Compostely, proto jsem po ní sáhla, ale asi jsem měla jiná očekávání. Na můj vkus příliš spjaté s vírou a celkově.. i přestože jeho knihy miluju, tuto bych už do rukou znovu nevzala..

17.12.2018 3 z 5

Šlehačková oblaka Šlehačková oblaka Tereza Salte

Příjemné, víkendové čtení pro holky, přesto na mě místy až moc naivní. Na druhou stranu některé pasáže mě docela překvapily - třeba ta o výpravě a pobytu v Keni, takový zážitek jsem autorce místy opravdu záviděla a vůbec bych neřekla, že je něco takového pro ni. Takže v tomto ohledu příjemné překvapení a celá tato část (hlavně ta s návštěvou sirotčince) se mi moc líbila. Hodnocení mi ale shazují přeslazené pasáže o svatbě, díky kterým jsem pomalu měla problém se k celé té Africe vůbec prokousat. Kdo ale čte Terčin blog, knihu by si určitě měl přečíst, je to taková pohádka pro velký holky s pěknými popisy Norska a místních zvyků, jak autorka sama mnohde uvádí - takové čtení ke kakau se šlehačkou :)

23.07.2018 3 z 5

Kaziměsti Kaziměsti Martin Bečan

Celou dobu jsem si říkala, že se autor hodně inspiruje u Harryho (malé olomoucké Bradavice bez výuky kouzel s partičkou teenagerů namísto dětí a tramvaje místo vlaku), Narnie (Almara) a to s tou plísní ve městě mi připadalo jako vytržené z Všemi dary obdarovaná. Brala jsem to lehce skepticky.. Ale autor překvapil - jména i charaktery postav postupně začaly dávat větší smysl a na závěr docela nečekaný a dost dobrý konec, takže pro mě spokojenost. Na to že je to autorova prvotina, docela dost dobré..

21.08.2018 4 z 5

Jablečný koláč naděje Jablečný koláč naděje Sarah Moore Fitzgerald

Jako převážná většina komentujících, jsem si knížku koupila kvůli obalu (+ dopomohly procenta zde udělené). I tak jsem se do ní pustila bez větších očekávání a o to víc jsem byla překvapena. Přestože se jedná opravdu o typickou YA literaturu, určitě nejsem jediná (téměř) třicátnice, co z ní byla nadšená :). Hlavním postavám život servíroval jednu nepříjemnost za druhou, přesto to na mě celé nakonec působilo velmi pozitivně, jakoby ze všeho plynula taková lehce servírovaná moudrost, poučení. A můj největší oblíbenec? Jednoznačně pan Barney - dědu, který by takto naslouchal mladým lidem, by ve svém okolí uvítal každý z nás. Doplněno o koláče, sečteno, podrhnuto, rovná se fajn četba na jedno odpoledne třeba i pro ne-YA čtenáře ;).

23.07.2018 4 z 5